Nedvesség és pára elleni védelme a homlokzatnak
A hővezetési és a páradiffúziós tényező az anyagok testsűrűségével és tömörségével általában fordított arányban változik, nagy testsűrűségű, tömör anyagok hővezetési tényezője aránylag nagy, ugyanakkor páradiffúziós tényezője kicsi. Az ilyen anyagokból készült rétegek tehát aránylag kis hőmérsékletkülönbség, ugyanakkor pedig aránylag nagy nyomáskülönbség fenntartására képesek. Kis testsűrűségű, laza anyagok éppen fordítottan viselkednek, de vannak kis testsűrűségű, de nagy páradiffúziós ellenállású anyagok is, pl. zárt cellás műanyag habok.
A különböző rétegsorrendű, de azonos anyagú és vastagságú rétegekből álló falszerkezetek belsejében a rétegek sorrendjétől függően vagy bekövetkezik a páralecsapódás, vagy nem. Állagvédelmi szempontból a belső páralecsapódás megengedhetetlen, ezért kétrétegű szerkezetek esetén a nagyobb páradiffúziós tényezőjű (általában kisebb testsűrűségű, lazább) anyagból készült rétegnek kell kívülre kerülnie, többrétegű szerkezeteknél pedig esetenként kell meghatározni a helyes rétegfelépítést.
Ideális hőszigetelő anyag jellemzői
Az ideális hőszigetelő anyag a lehető legjobb fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, emellett csak kevéssé párazáró. Természetesen a hőszigetelő anyagok széles skáláján nemcsak ilyen ideális tulajdonságokat mutató anyagok találhatók, pl. a polisztirol habok – és általában a műanyag habok – meglehetősen rosszul eresztik át a párát.
Az épülethomlokzatok külső elszíneződésének okai – hasonlóan a beltéri elszíneződések okaihoz – a jó hővezetésű hőhidak, elsősorban a vasbeton koszorúk, ahol gondoskodni kell a megfelelő hő védelemről és takarásról (3.15. ábra).
Igen gyakori, hogy külső határoló falakban vagy eltérő hőmérsékletű helyiségek közötti főfalban lévő kémények vakolata a páralecsapódások miatt elszíneződik. Ez vagy úgy kerülhető el, hogy az ilyen helyeken a kürtő körül vastagabbra készítjük a kémény falát, vagy külön hőszigeteléssel látjuk el a kéménytestet (3.16.-3.18.ábra).
3.15. ábra. Vasbeton koszorú elé épített téglafal hőszigetelő réteg, valamint az ereszalj bekapcsolása a tetőszellőzés áramkörébe 1 külső felületképzés; 2 légáramlás.
3.16. ábra. Homlokzatok elszíneződéseinek elkerülése a) külső falban ne készüljön kéménykürtő; b) külső hőszigetelés beépítése; c) külső (zárt) légrés közbeiktatása; d) a külső falszerkezet és a kémény egymástól független megépítése.
3.17. ábra. Kémények tető feletti hővédelme a) min. 25 cm-es falvastagsággal; b) kiegészítő hőszigeteléssel; 1 kürtő fala; 2 nyers felület; 3 fedkő; 4 kürtő; 5 hátbádog; 6 faltő bádogozás; 7 burkolat; 8 vízorros fölső fedés; 9 gyám; 10 takarótárcsa; 11 hőszigetelő réteg; 12 tetőzet; 13 kiváltás.
3.18. ábra. Kéménytest padlástéren belüli hőszigetelése 1 kéményfal; 2 hőszigetelés; 3 vakolat (esetleg vékony rabic hálóval erősítve); 4 tűzvédelmi burkolat.
Csapadék és fagy elleni védelem
Épületfizikai szempontból is igen fontos, hogy az épület homlokzatától a csapadékvizet elvezessük, valamint, hogy az ablakok beépítése tökéletesen vízmentesen legyen. Ez elsősorban az ablak szakszerű elhelyezésével, a jó tömítéssel (3.19. ábra) érhető el. Az ablakok típusát, valamint a beépítés módját (kávával vagy káva nélkül) a homlokzat épületfizikai jellemzőinek ismeretében kell megválasztani.
3.19. ábra. Ablak elhelyezése homlokzat síkhoz viszonyítva a) falsíkba helyezett ablak; b) kávába helyezett ablak (a csapadékvíz nem folyik le a tok/káva kapcsolaton).
3.20. ábra. Ablakszerkezet kapcsolata (a 30…40 fokos hőmérsékletkülönbség télen erős igénybevételt jelent).
3.21. ábra. Rosszul felzárt ereszalj: a cserépfedés kapilláris szerkezete továbbítja a vizet a homlokzat felé, ami egy-két éven belül elszíneződést, majd kifagyást okoz a homlokzaton 1 tömör habarcskikenés; 2 felfalazás; 3 kifagyott falfelület.
Az épületek homlokzatának csapadék elleni védelme elsősorban az ereszek, valamint az oromzatok megfelelő kialakításával biztosítható. Mediterrán éghajlatú országokban az épületek ereszpárkányainak szinte csak árnyékvető szerepe van, az északi csapadékos országok túlzottnak tűnő kalapszerű tetőzete pedig ősidők óta védi a falakat és épülethomlokzatokat az időjárás viszontagságaitól.
Hazai építészetünkben a csapadék okozta károk gyakran csak néhány év után jelennek meg az épületek homlokzatain. A szűkebb környezetünkben is könnyen felfedezhető hibákat néhány ábrán mutatjuk be (3.21.-3.24. ábra).
Lényeges pont az ablakpárkányok bádogozása, a tömítettség és a faltő kapcsolata (3.25. ábra). Érdemes külön gondot fordítani a tetők vizét elvezető lefolyócsatornára, azok állapotára és a megfelelő méreteikre, valamint a vakolat és a lábazat kapcsolatára (3.26. ábra). Külön fejezetrészben foglalkozunk majd a lábazati szegőkkel és elemekkel. Szakmai szempontból ugyan bádogos szerkezetek nem tartoznak e könyv témakörébe, funkcionálisan azonban feltétlenül foglalkozni kell velük, mivel a homlokzati leázások és kifagyások fő okozója többszintes házaknál a bádogozások rossz minőségű kivitelezése.
A főbb hibaforrások a következők:
- a csatorna keresztmetszetek mérete nem megfelelő;
- túl hosszú ereszcsatorna szakaszok tartoznak egy-egy lefolyóhoz;
- a toldások szakszerűtlenek;
- nem elegendő a fali bekötések (bilincsezések) száma;
- nem vették figyelembe a hókása bejutását és az abból adódó terheket;
- a betervezett anyagok nem bírják el a saját terhüket.
A lábazatok fagyvédelme elsősorban a járdák helyes kialakításával, másodsorban pedig a lábazatok szigetelésével (3.27.-3.28. ábra.) biztosítható.
Természetesen még az épülethomlokzat megtervezése előtt ki kell választanunk a számunkra legkedvezőbb megoldást. Biológiai köpeny alá elegendő egy igénytelenebb fal- vagy vakolt felület, tagozatok nélkül, egyszerű színekben. Tagozott homlokzathoz nem alkalmazható kiemelt rácsozat, mert a tagozatokon nemcsak a csapadék, hanem a lehullott lomb is megül, és elbomlásakor a szabadon maradt homlokzatfelület elszíneződik. Kiemelt rácsnál a rácsozat iránya közel függőleges vagy ferde legyen, hogy jól elvezesse a csapadékvizet, emellett a vízszintes rácselemekről könnyen a falra csapódna a víz.
3.22. ábra. Oromzat és tűzfal lezárási módja a) legrosszabb megoldás (sajnos, elég gyakori); b) tűzfalszegő, bádoglemez oldalsó védelemmel; c) egyoldali vízorros vasbeton szegővel; d) kétoldali vízorros fedéssel; e) legjobb megoldás 1 tűzfal (oromfal); 2 homlokzatvakolat; 3 falazott „macskalépcső”; 4 egy vízorros fedkő; 5 két vízorros fedkő; 6 bádogfedés vízorral; 7 kifagyás veszélyes felület és homlokzat (pettyezve); 8 homlokzatelszíneződés; 9 bádog falszegély; 10 vízorr; 11 tiplis kapcsolat (lehorgonyzás); 12 elasztikus réskitöltés (sziloplaszt).
3.23. ábra. Homlokzati tagozatok védelme a csapadéktól, ill. a lefagyástól a) legrosszabb megoldás; b) vízorros párkánytagozat; c) bádogos szerkezet a rossz kapcsolat kisebb hibákhoz vezethet; d) legjobb és tartós megoldás (a pettyezett felület az átnedvesedésre és lefagyásra esélyes zóna); 1 egyszerű tagozat; 2 vízorral készülő párkány; 3 védett takart párkány; 4 teljes biztonsággal takart tagozat; 5 bádogfedés; 6 vízorr; 7 elasztikus tömítés; 8 faltő bádog.
3.24. ábra. Nyerstégla tagozatú, vakolt homlokzatok a) elszíneződéssel kezdődő kifagyás homlokzati nézete; b) metszet; 1 nyers felület; 2 nagy kiülésű, párkányszerű tagozat; 3 kifagyásnak kitett zóna; 4 homlokzatvakolat.
3.25. ábra. Tökéletes homlokzatvédelem tökéletes ablakbádogozással (a faltő (káva) védelme is megoldott).
3.26. ábra. Homlokzat és lábazat kapcsolata 1 nemes vakolat; 2 alapvakolat; 3 YTONG falazat; 4 bádogszegő; 5 talajpára elleni szigetelés; 6 vasbeton lábazat.
3.27. ábra. Lábazatvédelem a) gyakori rossz megoldás, (a hó sűrűbb eltakarítása esetén a felcsapódás esélye is többszörös); b) helyes megoldás, ahol a felcsapódást a szórt kavicsok akadályozzák 1 betonjárda; 2 kavicságy; 3 bitumenes kiöntés; 4 osztályozott kavics; 5 sovány betonalj; 6 viacolor burkolat.
3.28. ábra. Faltő és járda kapcsolata.