Házépítés és ökológia, a régi épületek korszerűsítése
Egy régi ház megszerzésénél és átépítésénél számos egyéb körülmény mellett az ökológiai szempontokat is figyelembe kell venni. Itt nem egyszerűen arról van szó, hogy a saját egészségünkre nézve előnyös anyagokat és építésmódot válasszunk ki, állandóan szem előtt kell tartanunk azt is, hogy az építőanyagok, az építési tevékenységek a környezetet ne károsítsák.
A környezetre tudatosan ügyelő építkezéshez az ökológiai tényezőkkel felelősen számoló lakáskultúrára és életstílusra van szükség.
Az ökologikus építkezést a gyakorlatban címszavakkal nagyjából a következőképpen lehet jellemezni: káros anyagokat nem, vagy csak kismértékben tartalmazó építőanyagok, természetközeli ellátó- és mentesítő rendszerek (pl. szennyvízelvezetés és a háztartási hulladék eltávolítása), energia-, nyersanyag-, terület- és költségtakarékos építkezés.
Egészséges építkezés
Az egészséges építkezésnél lényegében káros anyagoktól lehetőleg mentes, természetközeli építőanyagok alkalmazásáról, valamint a természetes és mesterséges sugárzások és erőterek figyelembevételéről van szó.
- Régi és öreg ház kiépítése, belsőépítészetre példák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az „épületbiológia” intenzíven foglalkozik a lakáskörülmények ilyen jellegű egészségügyi kérdéseivel és az utóbbi években a különböző egyesületekben és szövetségekben kifejtett tevékenysége révén jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a közvélemény ezeknek a kérdéseknek a tudatára ébredt. Ezzel azonban sajnálatos módon néhány félreértésnek is elvetette a magvát. Téves például az a nézet, hogy a (bizonyos esetekben szükséges) páraszigetelő réteg a helyiség klímáját előnytelenül befolyásolja és alkalmazása ezért nem helyénvaló. Elhagyása esetén a nedvesség a házban jelentős károkat okozhat és épületelemek tönkremenetelét okozhatja.
A „hőszigetelés vagy hőtárolás” kérdése körüli vita mindaddig céltalan, amíg az épületbiológia ellenőrizhető tapasztalatokat és ajánlásokat nem ad arra nézve, hogy hogyan lehet a régi és új épületek fűtőenergia-felhasználását globális léptékkel mérve drasztikusan csökkenteni.
Korszerűsítés
Az energiatakarékosságra irányuló intézkedések a korszerűsítés nagyon fontos területét jelentik, mert éppen a régi épületek azok, melyeknek nem ritkán különösen nagy az energiafogyasztásuk. Az ilyen intézkedések mindig gazdaságosak, akár hosszú távon – ökológiai értelemben -, akár középtávon – a ház költséggazdálkodása szempontjából – szemléljük azokat. A szénnel, olajjal, gázzal vagy atomenergiával való takarékoskodás lassítja a korlátozottan rendelkezésre álló energiakészletek felélését és korlátozza a levegőszennyezést, ill. az atomerőművekkel járó kockázatot.
A régi épületek típusai
Régi épület mint olyan, nem létezik. A falusi parasztház sok szempontból más, mint a múlt század második felének városi bérháza vagy az 50-es évek elővárosi családi háza. Ennek megfelelően sokfélék a felújítási tennivalók is. A következőkben a régi épületek három jellegzetes típusát ismertetjük, melyek az épületállomány nagy részét reprezentálják. Ennek a bemutatásnak az a célja, hogy megkönnyítse a régi házak megítélését és általánosítható útmutatást adjon a szanálási intézkedések számára.
Az 50-es évek családi háza
A korszerűsítésre szoruló régi épületek közül a legfiatalabbak az 50-es, 60-as és 70-es évek családi házai. Ezek a szabadon álló egylakásos vagy sorházak általában az „újjáépítés idejéből” származó, „régi” új lakótelepeken találhatók. Ezeket csaknem kizárólag tömör falazott szerkezettel és betonozott födémekkel készítették. Mai szemmel nézve egyik jellegzetes hátrányuk a felaprózott alaprajz. Egyes falak eltávolításával vagy áthelyezésével ezeket a házakat nagyvonalúbbá lehet tenni.
A szóban forgó házak további jellegzetes hátránya a fűtési célokat szolgáló energiafogyasztás nagy értéke. Építésük idején a környezetvédelmi és energetikai kérdések még nem voltak a figyelem középpontjában és az energia megtakarítását célzó hőszigetelési intézkedések még szinte ismeretlenek voltak.
Az ilyen házak állaga általában nem mutat súlyos hiányosságokat. A külső falak belső oldalán, különösen a padlás födémek, ablakok és födémek környezetében jelentkező (pl. penészesedéssel párosuló) nedvességproblémák oka gyakran az új, szorosan záró ablakokban és az elégtelen szellőzésben keresendő, és megszűnik, ha hőszigetelést helyezünk el. Általában felújításra szorul a fűtőberendezés, az elektromos hálózat, a vízvezetékrendszer és az egészségügyi helyiségek.
Az építkezésnél betartandó ökológiai alapelvek:
- A természetes energia- és anyagforrások használata.
- Keresni az egymással összekapcsolható anyagokat,
- Emberi léptékű terek és méretek tervezése.
- A nyitott épületszerkezeti rendszerek tervezése.