Kitört ajtóvasalás javítása furat készítéssel, maratással
A minőségi bútorokat úgy készítik, hogy ajtajuk legalább százezer nyitást és zárást kibír, mielőtt az ajtó „elfárad”, és a csavarok kitörnek. Nem minden bútor készül azonban ilyen gondossággal, illetve némely bútordarab erőteljes igénybevételnek és nem rendeltetésszerű használatnak van kitéve. Ha a vasalás kitört, nem kell feltétlenül új ajtót beszereznünk. Ezt a hibát egy keményfából készített pótlással is javíthatjuk.
Ha elkészítjük az új furatokat és újra felcsavarozzuk a vasalást, ugyanúgy tart, mint eredetileg, ha nem jobban. Legjobb, ha a pótlást ék- vagy fecskefark-formára fűrészeljük, és ugyanilyen formát maratunk ki az ajtólapból is. Így növelhetjük a javítás biztonságát (ez különösen a súlyos ajtólapok esetében lehet fontos), hiszen az enyvezésen kívül a szoros és pontos illesztés is tartja a pótlást.
A maratást végezzük olyan mélyen, amennyire csak lehet, a furnérlemez borítását azonban semmi esetre se sértsük meg, hiszen az ajtón nem szabad látszania, hogy a hátlapon javítást végeztünk. Hogy a javítás helyét az ajtólap belső oldalán is „eltüntessük”, fontos, hogy a pótlás pontosan, rés nélkül illeszkedjen. A munka végén fessük a pótlást az ajtólap színére.
Lépések:
- A vasalás már nem tartott tovább. A furnérlemez és a furatok helye kitört az ajtólapból.
- Keményfából vágjunk ki egy fecskefark-formát, és rajzoljuk az ajtólapra.
- Marjuk ki a formát az eredeti ajtólapból.
- Ellenőrizzük, hogy a maratás formája és mélysége pontosan illeszkedik-e a pótlás alakjához.
- A maratás felületét és a pótlást enyvvel kenjük be.
- Préseljük össze a pótlást az ajtólappal. A szorítóvas alá tegyünk papírt, így nem ragad oda.
- Az eredeti furat helyén készítsük el az újat.
- Csiszoljuk le a javítás szélét és a pótlást.
- Fessük a pótlást a megfelelő színre.