Tíz tanács a gyomok elleni harcokhoz!
Nem minden gyom kellemetlen – vannak, amelyek hasznosak, mert befedik az egyébként kopár felületet, míg mások táplálékot és menedéket nyújtanak az állatoknak Meg kell szabadulni azonban azoktól a gyomoktól, melyek az őshonos növényzettel versengenek a forrásokért, és azoktól, amelyek mérgezőek. Több olyan módszer is van, amelynél nincs szükség vegyszerekre.
Tíz tanács a gyomok elleni harcokhoz
- Az a legjobb, ha eleve nem hurcolunk be gyomokat a kertbe. Ne hozassunk talajt, mivel gyommagvakat tartalmazhat. Az új növény cserepéből szedjük ki a gyomokat!
- Ne hagyjunk csupaszon egy földdarabot sem, mert hamar megtelepszenek a gyomok. Mielőbb ültessük be őshonos vagy nem terjeszkedő talajtakaró növényekkel!
- A gyommal fertőzött területekre terítsünk vastag mulcsréteget, hogy megakadályozzuk a gyommagvak kicsírázását! Az újonnan kikelő gyomokat azonnal szedjük ki!
- A gyomnövényeket még azelőtt távolítsuk el, hogy magot hoznának! Az egynyári gyomokról nyírással távolítsuk el a virágzatot!
- Fojtsuk el a gyomokat vastag újság- vagy kartonpapírréteggel, amelyet mulccsal takarunk le! Növényeinket is a mulcson és a papírrétegen keresztül ültessük el, hogy a talaj mindvégig fedett legyen!
- A nagy területet belepő gyomot takarjuk le átlátszó műanyag fóliával, és néhány napig hagyjuk így „főni” a napsütésben! A hő a gyommagvakat és a talajban élő kórokozókat is elpusztítja. Megpróbálkozhatunk a gyomirtó szőnyeggel is (balra lent), amely szövött anyagból készül.
- A nehezen elpusztítható gyomokat tegyük nejlonzacskóba, és dobjuk ki a szemétbe!
- Az újra meg újra megjelenő gyomok esetében figyeljünk arra, hogy a teljes gyökérzetet és minden föld alatti részt eltávolítsunk!
- Öntsünk forrásban lévő vizet a gyomokra – ez sok fajt elpusztít. Használhatunk gőzt is, amit a gyomirtásra kifejlesztett gőzölőberendezéssel kell a növényekre fújni.
- A fényigényes gyomok elpusztítására tegyünk rájuk néhány napra téglát vagy hullámpaladarabot!
Egynyáriak
Az egynyári gyomok életciklusa egyetlen vegetációs időszak alatt lezajlik; e növények magról szaporodnak. Ilyen például az apró szulák, a disznóparéj, a parlagfű és a libatop.
- Az egynyári gyomokat megjelenésük után azonnal húzzuk ki, még mielőtt magot hoznának!
- A virágágyásban és a veteményeskertben kapával irtsuk a gyomokat!
- Előfordulhat, hogy a nehezen hozzáférhető helyeken vegyszeres gyomirtót kell alkalmaznunk. Széles levelű gyomok ellen próbáljuk ki a következő szert: oldjunk fel 2 evőkanál vasszulfátot 4,5 liter vízben, és ezzel permetezzük le a gyomokat!
Évelők
Idetartozik a gyermekláncfű, a herefélék, a tarackbúza. Az évelő gyomok lassabban fejlődnek ki, mint az egynyáriak, de nemcsak magot hoznak, hanem hagymát, gumót, gyöktörzset, indákat és más, föld alatti részeket is, amelyekből akkor is újra kihajtanak, ha a föld feletti részt eltávolítjuk.
- A föld feletti és a föld alatti részeket egyaránt távolítsuk el! Ha a kézi gyomlálás eredménytelen, használjunk gyomirtót!
- A gyepfelületen és ágyasokban terjeszkedő kúszó madársóska elpusztítására próbáljuk ki barna ecet és víz fele-fele arányú keverékét!
- A fű rendszeres gondozása a legjobb módszer arra, hogy a gyepet gyommentesen tartsuk: a jól táplált és öntözött dús pázsiton nincsenek csupasz foltok, ahol a gyomok megtelepedhetnének.
Gyomlálás könnyebben
- A gyomlálást mindig hűvös napszakban végezzük, kényelmes felületre, például régi párnára vagy méretre vágott habszivacsdarabra térdelve!
- Használjunk megfelelő szerszámokat! A tompa végű, széles pengéjű kés kiválóan megfelel arra, hogy a mélyen gyökerező gyomokat kivágjuk a fűből vagy a kőlapok közül.
- Osszuk fel a gyomlálandó területet kezelhető nagyságú részekre! Irreális cél, ha az egész kertet egyszerre akarjuk kigyomlálni.
- Bőséges, áztató eső vagy alapos locsolás után gyomláljunk! Száraz talajban sokkal nehezebb gyomlálni.
- Mindig kesztyűben dolgozzunk, mert sok gyom okozhat bőrirritációt – például a kerti pletyka (Tmdescantia alba).