Hogyan tisztítsuk a konyhát?
A konyha az a helyiség, ahol a legkönnyebben keletkeznek zsíros és egyéb szennyeződések. Ha mindennap takarítunk itt egy kicsit, a boltban megvásárolható erős vegyszerek nélkül is tisztán tudjuk tartani. Ha pedig valamivel több időt szánunk rá, kíméletes, környezetbarát szerek segítségével is el tudjuk távolítani a makacs szennyeződéseket.
Napi takarítás
- Naponta töröljük át a konyhai pultot és a mosogatót szódabikarbónás ronggyal, majd a rongyra tegyünk némi eukaliptuszolajat, és ismételjük meg a műveletet!
- A mosogató tisztításához használjunk sóoldatot – nagyjából egy teáskanál sót egy csésze vízben! Igen hatásos módszer, és ingyen van.
- Tartsuk tisztán a lefolyót! Az ételmaradékot lefolyószűrővel fogjuk fel, a tealeveleket és a kávézaccot pedig tegyük a komposztládába!
- A sütéshez használt zsiradékot ne öntsük a lefolyóba! Leadhatjuk a lakossági hulladékudvarokban. Létezik kifejezetten a használt sütőzsiradék begyűjtésére és hasznosítására szakosodott magánvállalat is.
- Tartsuk tisztán a hűtőt! Dobjuk ki a romlott ételeket! A polcokat töröljük le vizes szódabikarbóna-pasztával!
- Félévente ellenőrizzük, hogy a kamrában tartott üvegek és edények légmentesen zárnak-e! Ha véletlenül kiszóródott egy kis élelmiszer, haladéktalanul takarítsuk fel, mert odacsalogathatja a kártevőket!
- A mikrohullámú sütő tisztításához és szagtalanításához tegyük egy citrom levét és héját egy tál vízbe, majd melegítsük a készülékben magas fokozaton 2-5 percig! Vegyük ki az edényt, és töröljük tisztára a gép belsejét! A mikrohullámú sütőbe tett ételt mindig takarjuk le, hogy ne fröccsenhessen ki!
- A sütőt még melegen törüljük át szódabikarbónába mártott nedves ronggyal! Ha ez nem elég, vigyünk fel szódabikarbónából és fehér ecetből készült pasztát a felületekre, hagyjuk hatni egy órán át, majd távolítsuk el a maradékot! Végezetül törüljük át a készüléket nedves ronggyal is!
- A matt felületű rozsdamentes acél konyhai berendezéseket, például a szagelszívót elég időnként tiszta, száraz ronggyal áttörölni.
- A fényes felületű rozsdamentes acél konyhai berendezéseket némi szódabikarbónával megszórt nedves ronggyal törüljük át, majd tisztítsuk le tiszta, száraz ronggyal!
A ráégett szennyeződések eltávolítása
A serpenyőkbe szórjunk mosószódát, majd adjunk hozzá forrásban lévő vizet, hagyjuk állni 30 percig, és mosogassuk el az edényt a szokásos módon! Az is jó, ha némi sütőolajat öntünk a leégett foltokra, és óvatosan melegítjük az edényt. Hagyjuk kihűlni, öntsük ki az olajat, és mosogassuk el a szokásos módon.
A tepsit úgy tisztíthatjuk meg, hogy nagyon forró vízbe mártjuk, majd gyorsan megfordítjuk, sima felületre tesszük, és 15 percig állni hagyjuk. A benn rekedt gőz fellazítja az ételmaradékot, így könnyebb azt eltávolítani. A sütőrácsot áztassuk egy éjszakán át forró vízben, melyhez literenként egy csésze mosószódát adunk!
Trükkös helyek
Vágjunk ki vastag papírból vagy újságpapírból megfelelő méretű darabokat, és azokkal takarjuk le a konyhaszekrény tetejét ott, ahol a zsír összegyűlik, és beletapad a por! Ha a papírt évente kétszer kicseréljük, nem kell majd a szekrény tetejét takarítanunk.
A hűtőszekrény ajtótömítésének barázdáiban megtelepedő penészt fehér ecetbe mártott fogkefével távolíthatjuk el. Évente egy-két alkalommal húzzuk ki a helyéről a hűtőszekrényt, a mosogatógépet és a mikrohullámú sütőt, majd takarítsunk ki mögöttük! Ezeken a helyeken ugyanis meleg és sötét van, ami ideális körülményeket jelent a csótányok számára.
A tűzhely gombjai alá egy teáskanál végével tudunk benyúlni. Tekerjünk rá nedves rongyot! Ha eldugul a mosogató szifonja, szórjunk bele egy csésze szódabikarbónát, majd töltsünk rá egy csésze ecetet! Miután megszűnik a pezsgés, öntsünk bele egy kanna forrásban lévő vizet, végül pumpáljuk meg, hogy a dugulást átnyomjuk a szűkületen!