Homlokzatot érő káros hatásokkal szembeni védelmi követelmények
A hőhatások közé sorolhatók a hideg, a meleg, a fagy hatása, a nap sugárzása, valamint ezek összetett hatásai. A hőmérséklet-változás egyes felületképző anyagokban, burkolatokban, sőt magában a határoló teherhordó szerkezetben is jelentős belső feszültségeket okoz, amely gyakran von maga után károsodásokat. A határoló felületeken fellépő hőmérsékletet és az ebből adódó hatásokat az épületet burkoló és borító anyagok színei is befolyásolják (3.1. ábra).
Napsugárzás okozta hatások
A fényhatásokon túl az erős felmelegedés és lehűlés felületi eróziós folyamatokat indíthat meg, amelyek fizikai lebomlásban, porladásban, anyagában színezett és natúrburkolatok esetén a felület színének megváltozásában nyilvánulnak meg.
Csapadékhatások
Ide tartoznak az eső, a hó, porhó, a csapóeső, ónos eső, a havas lé, valamint a csapadék orkán erejű széllel párosuló hatásai (3.2. ábra).
3.1. ábra. Hőmérséklet-változás különféle színű burkolatfelületeknél (július hónapban vizsgálva) E fekete; D szürke, barna, zöld, mélyvörös; C világos; B fehér színek esetén; A: külső léghőmérséklet.
- Homlokzatburkolatok: védelem a háznak
- Kőanyagú homlokzati burkolatok előnyei
- Kőlap burkolatok homlokzaton, szellőző légrés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3.2. ábra. A csapadék negatív hatása elleni védelmet a természet már évmilliókkal ezelőtt megoldotta, amire jó példa a fenyőtoboz. Épületek burkolt homlokzatánál a természet által alkototthoz hasonlóan épített felület jól véd a felületet érő csapadékhatásoktól.
Vízhatások
Ezeken elsősorban az épület belsejéből kifelé ható páradiffúziós vízmozgásokat értjük, de idesorolhatók a kívülről befelé igyekvő vizek, pl. a csőtörések, a talajnedvesség, talajvíz hatásai is (3.3.-3.4. ábra).
Szélhatások
Az erősebb, akár viharos erejű szél nyomó hatása kevésbé veszélyes, mint az épület másik oldalán fellépő szívó hatás, amely képes a burkolati réteget a teljes hőszigeteléssel együtt valósággal „leszívni” az épületről.
Vihar okozta hatások
Erősebb és nagy elektromos töltésű viharok esetén az épület homlokzatát nagymértékben veszélyeztetik a villámcsapások, tehát megfelelő védelmet kell kialakítani. A fémvázas épületeket vagy az épületek fémváz burkolatú, fémes burkolati felületeit külön védő-földeléssel kell ellátni. Ha az épületen villámvédelmi rendszer és berendezés készül, akkor azt a burkolati védőföldelési rendszertől függetlenül kell levezetni.
Mechanikai sérülések
Az ember, az állatok, a növények és a járművek folyamatos mozgása által érintett felületek még a puha, súrlódásszerű érintésekből adódóan is komoly károsodásokat szenvedhetnek. A homlokzatra például nagyon veszélyes a lombos fák szél okozta dörzs-hatása, amely teljesen átalakítja a felület struktúráját, az egyéb, ütésszerű hatások pedig felületi sérüléseket okozhatnak.
Szennyeződések
A burkolatok, valamint a felületi színezőanyagok általában negatív elektromos töltésűek, a levegőben lebegő por pedig többnyire pozitív töltésű. Ez azzal jár, hogy a burkolt felületek vonzzák és lekötik a port, szennyeződéseket, így a felületek szennyezettségét a pókok bábozódási fészkének hálós csomói még ki is hangsúlyozzák (3.5. ábra).
3.3. ábra. Az épülethomlokzatot érő negatív fizikai hatások jó tervezéssel és szakszerű kivitellel pozitívvá is tehetők a) a szél hatás konvenciós légárama nyáron nagymértékben hozzájárul az épület napsugárzástól átforrósodó felületének hűtéséhez; b) a csapóeső elleni védelem tisztán tartja a homlokzatot; c) a burkolati fal és a konvenciós légáram óvja a határoló falak és az ablakok felületét a nap sugárzóerejétől.
3.4. ábra. Burkolt falú épület utcaképe: az ablakok, mellvédek, pillérek jó összhangban vannak.
3.5. ábra. Homlokzati burkolatot érő hatások: a határoló szerkezetnek kintről befelé és bentről kifelé egyaránt meg kell felelnie az alapvető követelményeknek.
A homlokzatburkolatokat érő kémiai hatások
Még manapság sem érzékeljük eléggé azt a veszélyt, amely egyre több épülethomlokzat rongálódását okozza úgy, hogy eleinte észre sem vesszük, hogy valami megkezdődött.
A folyamat kialakulásában a következő tényezők játszanak közre:
- a szennyezett levegő, a savas eső és a kibocsátott gázok vegyi illóanyagai,
- a párás sós levegő (tengeri környezetben),
- az anyagokban jelen lévő bomlékony részek kémiai reakciói (az anyag kémiai rácsszerkezetének megbomlását okozhatják),
- a fémszerkezetek és elemek kapcsolásánál fellépő elektrokémiai jelenségek (erre tanácsos nagyon figyelni főként a réz-, bronz- és egyéb, pl. alumínium-, de a horgany- és horganyzott elemek és kapcsolók párosításakor egyaránt, mert a megkezdődött elektrokémiai folyamat ellen már nem sokat tehetünk).
Egyetlen megoldás tehát a védekezés, a megfelelő (párosítható) anyagok és szerkezetek kiválasztása. Az elektrokémiai jelenségek optimalizálásában az esetenként egyébként is szükségszerű homlokzati védőföldelési rendszer is segítségünkre lehet.
Az épület burkolataival szemben támasztott követelmények
Az épületek határoló falainak külső és belső felületeivel szemben támasztott követelmények között – a külső megjelenésen túl – a legfontosabbak a következők.
Ezek a szempontok:
- ellenállás a hőmérséklet-ingadozás okozta hatásokkal szemben (hő- és fagyállóság),
- ellenállás a csapadékhatásokkal szemben,
- ellenállás a külső-belső vízmozgással és a párahatásokkal szemben,
- színállóság,
- ellenállás a szennyező hatásokkal szemben,
- tűzbiztonság (a tűz tovaterjedésének késleltetése),
- könnyű karbantarthatóság és tisztíthatóság,
- tartósság (időátállóság),
- gazdaságosság,
- egyszerű kivitelezhetőség.