Hogyan szellőztessünk helyesen?
Szellőztetés – mértékkel és káros következmények nélkül
Ha az előző fejezetben tárgyalt építészeti, épületgépészeti és épületfizikai előfeltételekről a tervezés és a kivitelezés során egyaránt gondoskodtunk, a központi kérdés most már ez: hogyan lehet az elért, kellemes és egészséges belső mikroklímát megőrizni? A válasz egyszerűnek tűnik: szellőztetéssel. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a tapasztalanság és az összefüggések nem kellő ismerete költséges és bosszantó tévedéseket okozhat. Ezt a német szövetségi kormánynak épületkárokról szóló, 1996. évi jelentése is alátámasztja, amely új, hőszigetelt ablakok régi házakba történő beépítése után az esetek 13 %-ában penészesedéssel járó, nedvesség okozta károkról számol be. Ez a riasztóan nagy szám azt jelenti, hogy a belső levegőállapot, a mikroklíma sok házban egészségtelen és kellemetlen.
Szellőztetési alapelv:
Egyrészt annyiszor, ahányszor csak szükséges, hogy a belső levegőben túlzottan megnövekedett nedvességtartalmat elvezessük, a vízpárának a belső falfelületekre való lecsapódását, és az ezzel okozott károkat és a penészesedést elkerüljük. Nem utolsósorban pedig, hogy a belső levegő kifogástalan minőségű, higiénikus legyen.
Másrészt azonban: a lehető legkevesebbszer hogy minél kisebb legyen a szellőztetéssel járó hőveszteség, ami egy jól hőszigetelt épületnél akár a teljes hőszükséglet 50 %-át is elérheti. Ez a nagy szám azért lehetséges, mert a jó hőszigetelés a külső falon át bekövetkező, úgynevezett transzmissziós hőveszteségeket erősen leszorítja, következésképpen a hőigénynek a szellőztetési hőveszteségek fedezésére fordítandó része a ház teljes hőszükségletéhez viszonyítva megnő. Meg kell itt jegyeznünk, hogy az ablakok kinyitásával végzett, szabad, természetes szellőztetés kevésbé előnyös, mint a ventilátoros, mesterséges szellőztetés. Mesterséges szellőztetéssel nem csak a friss levegő mennyiségét tudjuk ellenőrizni, hanem a felhasznált energia is akár 60 %-kal kevesebb lehet, mivel a szellőztetési hőveszteségek csökkentnek.
Ennek ellenére teljesen nyilvánvaló, hogy a természetes szellőztetés az elkövetkezendő évtizedekben, elsősorban a már meglévő házakban, megőrzi pozícióit. Az ember évszázadok alatt megszokta, hogy szellőztetni az ablakok kinyitásával kell, de az a szabadságérzet sem lebecsülendő, hogy az ablakot ki lehet nyitni és azon át ki lehet nézni.
Szellőztetés az ablakon át, de helyesen
Amikor tehát a lakás szellőztetéséről beszélünk, az első helyen mindig az ablakon át való szellőztetés optimálissá tétele, a célszerű magatartásra vonatkozó ajánlások kerülnek szóba. Csak másodsorban merül fel az a kérdés, vajon lehet-e és, ha igen, hol kiegészítő vagy helyettesítő mesterséges szellőztető berendezéseket alkalmazni. Ezen a sorrenden az sem változtat, hogy a kis energiaigényű, sőt, energiát egyáltalán nem igénylő (nullaenergiás) házak minden esetben fel vannak szerelve vezérelhető, ráadásul hővisszanyeréssel kombinált mesterséges szellőztetéssel. Ráadásul az idősebb és ódon házak hőszigetelését hatásosan meg lehet ugyan javítani, korszerű fűtőberendezések alkalmazásával az energiafogyasztást is jelentősen csökkenteni lehet, a tervszerűen kifejlesztett kis energiaigényű házak színvonalát mégis nehezen lehetne elérni. Már csak a költségek miatt sem.
Minden embernek óránként legalább 10- 25 m3 friss levegőre van szüksége.
Mielőtt a természetes és mesterséges szellőztetési móddal részletesen foglalkoznánk, nézzük meg a szellőztetés főcélját. Tudott, hogy minden embernek óránként 10…25 m3 friss levegőre van szüksége. Azokban a helyiségekben, amelyekben dohányoznak, a frisslevegő-szükséglet óránként kb. 30 nf-re növekszik. Egy ilyen nagyságrendű levegőcsere általában garantálja azt, hogy a helyiség levegőjében a szag a küszöbérték alatt marad. Ennek megítélése egyébként az orrunkra van bízva.
Kivételek a konyhák, amelyekben főzés közben általában nem elégséges az ablakon át való szellőztetés, mivel az erősen függ az időjárás és a hőmérséklet ingadozásaitól. Itt tehát szellőzőberendezésre van szükség. Az ilyen ventilátoros páraelszívó óránként 150…350 m3 elszívását tegye lehetővé. Kivételt képeznek a körbezárt fürdőszobák és WC-helyiségek is, amelyekben nélkülözhetetlen a ventilátoros szellőztetés. A ventilátor teljesítménye fürdőszobákban óránként 60 m3, WC-kben óránként 30 m3 legyen. Amikor a mesterséges szellőzőberendezés levegőbevezető és -elvezető nyílásait tervezzük, a fenti mennyiségekből adódó térfogatáramokat kell figyelembe vennünk.
Ahhoz tehát, hogy egy helyiségbe a higiéniai okokból megkívánt frisslevegő-mennyiséget be tudjuk juttatni, meghatározott óránkénti levegőcserére van szükség. A légcsereszám azt adja meg, hogy óránként hányszor kell egy helyiség levegőjét kicserélni.
Példa: Helyiségünk térfogata legyen 50 m3 és használja azt két személy. A frisslevegő-igény személyenként 25 m3/h, két személyre tehát összesen 50 m3/h. Helyiségünk alapterülete 4 x 5 m2, magassága pedig 2,5 m, térfogata tehát pontosan ugyanakkora. Ennek megfelelően tehát, normál tevékenységet és a belső levegő átlagos szennyezését feltételezve, a helyiség teljes levegőtartalmát óránként egyszer friss levegőre kellene kicserélni. Ebben az esetben a légcsereszám 1. Ha ebben az 50 m3-es helyiségben hat személy tartózkodna és óránként 150 m3/h friss levegőt vezetnénk be, akkor a légcsereszám 3 lenne. Ez a légcsereszám a természetes szellőztetésnek már csak azért is hasznos irányértéke, mert a helyiség adott térfogatához köti a friss levegő arányát. Megjegyzendő, hogy 0 °C alatti hőmérsékletek esetén a friss levegő aránya kisebb lehet, ha viszont kint meleg van, az arányt növelni célszerű.
A levegőcsere gyakorisága
Lakóhelyiségekben 0,3 – 0,8
Konyhákban 0,6 – 1,0
Fürdőszobákban 0,4 – 0,8
WC-ben 0,5 – 1,0
Dolgozószobákban 0,4 – 0,8
Az óránként 1 levegőcsere azt jelenti, hogy a helyiségben lévő levegőt óránként egyszer teljesen kicseréljük. Az óránkénti levegőcsereszám a teljes lakásra vonatkoztatva nagy lakásokban 0,5, kis lakásokban 0,7 legyen.