A felületek előkészítése – Optikai fogások
A fal és a mennyezet a bútorzattal egyenértékű szerepet játszik a helyiségek hangulatának és jellegének kialakításában. Óriási a választék a különféleképp megmunkált, különböző textúrájú felületek között – a kevert színeket utánzó festékhatásoktól a gyárilag készült felületekig (amilyen a nemez, a fólia és a csúszásgátló gumi). A régen exkluzívnak számító kendervásznat papírral alábélelve is árulják: ezt ugyanolyan könnyű felrakni, mint a tapétát.
A szín, a textúra és a mintázat ügyes megválasztásával könnyű és légies, meleg és kényelmes, méltóságteljes vagy izgalmas atmoszférát is teremthetünk. Kiemelhetjük a szoba építészeti erényeit, vagy elkendőzhetjük a hibákat. Alkalmazhatunk trompe l’oeil hatást nem létező formák megjelenítésére, vagy az arányok megváltoztatására: például „megemelhetjük” vagy „lejjebb hozhatjuk” a mennyezetet. A festés életre kelthet egy unalmas szobát, semleges hátteret adhat egy műgyűjteménynek, és összehangolhatja a meglévő bútorok színeit.
A fal megtisztításakor előbukkant régi repedéseket és hibákat sraffozással hangsúlyozták.
Győződjünk meg róla, hogy valóban szeretjük a kiválasztott burkolatot vagy felületet: a végső döntés előtt tűzzünk fel egy tapétacsíkot vagy egy kelmedarabot, próbáljuk ki a festékeket egy eldugott sarokban. Várjuk meg, míg megszárad, és nézzük meg az eredményt nappali és mesterséges megvilágítás mellett is.
A felületek előkészítése
Mielőtt festéshez vagy tapétázáshoz fognánk, a felületeket a lehető legjobb állapotba kell hoznunk. Foglalkozzunk először a beázásokkal és más komoly bajokkal. Az előkészítés valóban unalmas, időigényes, és néha fölöslegesnek látszik, de a végeredmény ezen áll vagy bukik.
A kidudorodó, lemállott vagy üresen kopogó részeket leverjük és újravakoljuk, a hajszálrepedéseket és a kisebb lyukakat cellulózzal kitöltjük, és száradás után simára csiszoljuk. A falak felületét „szárazon”, például gipszkarton borítással is felújíthatjuk.
A csupasz vakolat festés és tapétázás számára megfelelő, de ha piszkos, poros, zsíros vagy nedves, a felvitt rétegek nem tapadnak rá. A korábbi festést vagy tapétát kémiai vagy gőzös maratással távolíthatjuk el. Ezután egy csöpp ammóniát tartalmazó mosószeres vízzel mossuk le a felületet, majd leöblítés után hagyjuk megszáradni.
A szép végeredményhez elsőrangú felület kell: erre szolgál az alaptapéta vagy a kasírozópapír. Ha a falra tapétát szánunk, az alaptapétát vízszintes csíkokban ragasszuk fel. Ha régi tapétára akarunk festeni, nézzük meg, erősen tart-e, mert különben a festés még jobban fellazítja majd.
A felülettípusok magabiztos keveréke mozgalmas és stílusos hatást kelt ebben a fürdőszobában. A fényes fekete kiemeli a fehér üveg-zománcot és a fal márványburkolatát. A tükrös mennyezet és az üvegtárgyak fokozzák a csillogást. A színeket a festés és a szőnyeg képviseli.
Az új vakolatot alaposan ki kell szárítani, mielőtt festenénk vagy tapétát helyeznénk rá. Ha alapozunk, használjunk vízzel felhígított diszperziós festéket. Ha tapétázni fogunk, speciális enyvezővel vagy hígított tapétaragasztóval kenjük át. A jó állapotú téglaburkolatot legjobb csupaszon hagyni és újrafugázni. Alkalmas védőréteggel vagy festékkel elérhetjük, hogy ne gyűjtse a piszkot.
A fafelületet csiszolni és alapozni kell festés előtt. A festett fát lemossuk és csiszoljuk: lekaparni csak akkor kell, ha repedezett vagy hólyagos, és ha az új festékréteg miatt az ablak vagy az ajtó szorul. A régi festéket forrasztólámpával vagy kémiai festékoldóval távolítsuk el.
Optikai fogások
A színek, minták és textúrák kiválasztása sokszor nehéz, de munkánk legélvezetesebb mozzanata is lehet.
Ha a szobának nincs jellegzetes karaktere, valamely határozott mintával megteremthetjük. Egyetlen merész minta azonban elegendő: ettől csak akkor térjünk el, ha jó szemünk és sok önbizalmunk van. Alapvetően fontos, hogy az előnyös vonásokra figyeljünk. Próbáljuk a gyenge pontokat elrejteni, és tartsuk észben, milyen összbenyomást szeretnénk elérni.
Ha kissé zavaros a helyiség – a sarkok nem derékszögűek, ferde a mennyezet, sok a lépcső – egyetlen mintával vagy fogással összefoghatjuk a részleteket. Hangsúlyozhatjuk is a szabálytalanságokat, például úgy, hogy a különféle síkokat egyetlen szín más-más árnyalatával különböztetjük meg, vagy úgy, hogy ugyanazt a színt másmás textúrával vagy technikával visszük föl. A nagy festők (Bonnard, Matisse) képei inspirálhatnak bennünket.
A képléc vagy zárópárkány jól jöhet, ha különböző felületeket akarunk elválasztani. Ha nincs, megteszi a sablonnal festett perem vagy egy egyszerű festett csík is.
Ha a mennyezet mintáját vagy színét a képlécig lehozzuk, a túl magas mennyezet alacsonyabbnak tűnik. Hasonló a hatás, ha a mennyezet sötétebb, mint a falak. Világosabb mennyezettel ugyanakkor magasíthatjuk a szobát. Kifinomult megoldás, ha a falak színe felfelé sötétedik, ahogy a sötétebb mennyezethez közeledünk, de ezt nehéz jól megcsinálni.
Ennek a konyhának a falát és mennyezetét mutatta. A matt hatás a gondos csepegtetés, márványozás és más festési eljárás eredménye. Gazdag, aranyló színeket és patinázó keveréket használtak, óvatosan csöpögtetve a lezáró vonal alatt. A fafelületeket zsályazöldre festették és szálazták.
A függőleges csíkoktól a szoba magasabbnak látszik (a vízszintestől meg alacsonyabbnak), de a csíkok a fal esetleges görbületeit hangsúlyozzák. A mennyezetet egyáltalán nem ajánlatos csíkozni, ha nem akarjuk azt a benyomást kelteni, hogy sátorban lakunk. A mennyezetpárkány színkontrasztos kiemelése érdekesebbé teheti a felsőbb falfelületet, különösen akkor, ha a fal és a mennyezet színe egyforma.
A gondosan elhelyezett barna festék foltok és finoman rajzolt fekete „repedések” a sima felületeknek napszítta jelleget adnak. A hatást a sötét szőnyeg, a terrakottavázák és a fényt megszűrő kék redőnyök fokozzák.
Bizonyos festési technikák – mint például a szivacsozás, a sraffozás vagy a szálazás – mélységet adnak a lapos falsíknak, és segítenek a hibákat (a rossz vakolatot vagy a felület egyenetlenségét) álcázni. A tükrök nagyítják a teret, és ha az ablak mellé vagy azzal szemben helyezzük el őket, világosítják is a szobát.
Vizuálisan izgalmas hatást kelt az ágytakaróhoz hasonló, fekete-fehér kelméből készült baldachin. A falak, a padló és a tárolóhelyek semleges színei nagyszerű háttérként szolgálnak.
A nagymintás tapétához nagy falfelület kell. Az apró minta közelről elbűvölő lehet, de a túlsó sarokból esetleg csak pár elmosódott folt látszik belőle.
Ebédlő egy New York-i lakásban. Az ornamentika lineáris, a színek visszafogottak, a végeredmény mégis nagyon emberközeli. A csupasz vakolatot a falba illesztett, savval maratott rézsín felett sraffozták. A mennyezetre a meglévő gerendák mellé álgerendák is kerültek.