A boltozatokról általában, boltozat alakzata és fogalmai
A boltozatokról általában
A boltozatok: íves felületű térlefedő szerkezetek. A történelmi időkben a köz- és lakóépületek felső térelhatárolására a faanyagú födémszerkezetek mellett leggyakrabban a boltozatot alkalmazták.
A boltozati formák és a boltozatszerkezetek a múlt század közepéig az építészet jelentős tényezői voltak. A múlt század közepe óta az újabb térlefödő szerkezetek térfoglalása miatt a boltozatok nagy részének már nincs jelentősége.
A boltozatok mai alkalmazási köre
A boltozatok közül egyesek ma is alkalmazásra kerülnek, akár magas-, akár mélyépítési létesítményekkel kapcsolatosan. A boltozat mint szerkezet még ma is szóba jöhet földalatti létesítmény eh, csőfolyosók, ipari kemenceépítmények, kazánbefalazások, kohóművek, átereszek, aluljárók stb. kialakításánál. A boltozati formák pedig napjainkban a földalatti vasút állomásainál, csarnoképítményeknél és a különböző héjboltozatok kialakításánál újra előtérbe kerültek.
A boltozati alakzatok származtatása
A boltozatok alakját íves felületekből származtatjuk. A ma is alkalmazott boltozatok a következő felületekből alakíthatók:
- Hengerfelületből származik: a dongaboltozat, ebből pedig a kolostor-, valamint a teknőboltozat, a római és bizonyos román keresztboltozat.
- Gömb-, illetőleg forgásfelületből származik: a kupolaboltozat, a csehboltozat, a csehsüveg-boltozat.
A boltozati alakzatokkal kapcsolatos fogalmak a következők:
Vezérgörbe: az a görbe vonal, amelynek mozgásából származik a boltozati felület. A dongaboltozatnál a görbe egyenes- vagy íves vonalú haladó mozgást végez; gömb- és forgásfelületű boltozatoknál pedig függőleges vagy vízszintes tengely körüli forgómozgást.
- Padlófűtés tulajdonságai, fajtái
- Megtérül-e a hőszigetelés? Szakértő szerint nem [FONTOS]
- Kőfajták és tulajdonságaik
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Boltozati mező: a boltozatos építmények falakkal vagy boltövekkel elhatárolt része. Főleg a több mezőből álló, nyitott boltozatos (lásd később) térkialakítások esetében használatos megjelölés.
Boltsüveg: geometriai vonatkozásban az összetett boltozatoknál (pl. a kolostor-, teknő- és keresztboltozatoknál) a boltozati mezőt alkotó egyes boltozati felület; szerkezeti vonatkozásban pedig a boltozat teste (maga a boltozati héj).
A nyitott boltsüveg és a vaknegyed fogalmát lásd a következő részben.
Gerinc: a boltozati felület, illetve boltsüveg legmagasabban levő pontjait összekötő egyenes vagy görbe vonal.
Homlokív: a boltozati, illetve boltsüveg felületeknek a függőleges falfelületekkel való metszésvonala.
Átlósív: a különböző alakú, illetve helyzetű boltozati felületek összemetsződéséből adódó, az alaprajzhoz viszonyítva legtöbbször átlós helyzetű görbe vonal. Kolostor-, teknő- és keresztboltozatoknál, valamint fiókboltozatoknál fordul elő.
a) Hengerfelületből származó boltozatok
A dongaboltozat a legtipikusabb hengerfelületű boltozat, amely bármilyen négyszög alaprajzú helyiség föle alkalmazható. A dongaboltozat nemcsak vízszintes, hanem ferde vállvonallal, illetve tengellyel is megépíthető; az ilyen boltozatok megfelelnek lejtős padlószintű folyosók és lépcsőkarok lefedésére. (A történelmi építészetben találkozunk körgyűrű alaprajzú folyosók és hasonló jellegű lejtők, valamint lépcsőkarok dongaboltozatos lefedésével is.)
A dongaboltozatot (571. ábra) alkotó hengerfelület tengelyre merőleges metszetei, a vezérgörbék sokféle alakúak (félkör, körszelet ellipszis, kosárgörbe stb.) lehetnek. Ennek megfelelően a boltozati felület a boltívek alakjaihoz hasonlóan lehet emelt vagy nyomott.
571. ábra. Dongaboltozat
A nyitott boltsüveg és a vaknegyed fogalma. Ha egy négyszögű alaprajz fölé emelt dongaboltozatot átlós síkokkal metszünk, a homlokíves nyitott boltsüveg részeket és a tömör dongarészből álló vaknegyedeket kapjuk (572. ábra). Míg a nyitott boltsüvegeken keresztül világosság jut a boltozattal lefedett térbe, addig a vaknegyedeken keresztül fény nem jut a helyiségbe, legfeljebb a vaknegyed-felületbe épített fiókboltozatokon (lásd később) keresztül.
572. ábra. A boltsüveg (1) és a vaknegyed (2) fogalma
A kolostorboltozatot (573. ábra) úgy nyerjük, hogy az 572. ábrán látható dongaboltozat boltsüveg-részeit eltávolítjuk, és helyükbe vaknegyedeket teszünk.
573. ábra. Kolostorboltozat
Megjegyzés. Kolostorboltozatot nemcsak négyszög (négyzet, téglalap és általános négyszög), hanem sokszögű, alaprajz fölé is építhetünk, ebben az esetben a kolostor-kupolaboltozatot kapjuk.
A teknőboltozatot (574. ábra) úgy származtatjuk, hogy a hosszúkás (nem négyzet alaprajzit) dongaboltozatot vaknegyedekkel zárjuk le.
574. ábra. Teknőboltozat
A római keresztboltozatot (575. ábra) ugyancsak az 572. ábrán látható dongaboltozatból nyerjük úgy, hogy a vaknegyed-részeket eltávolítjuk, és helyükbe boltsüveg-részeket iktatunk be.
575. ábra. Római keresztboltozat; 1 – homlokív; 2 – átlós ív; 3 – záradékvonal
A római keresztboltozatra jellemző, hogy az egymással szemben levő homlokívek legfelső pontjait összekötő egyenesek, az ún. záradékvonalak vízszintesek. Továbbá a boltsüvegeknek átlós irányú összemetsződési vonala – ugyanaz, mint az 572. ábrán az átlós síkoknak a dongaboltozattal való metszésvonala – ellipszis.
Megjegyzés. A római keresztboltozat úgy is származtatható – illetőleg fogalma úgy is meghatározható — mint két dongaboltozatnak egymással való áthatása.
A román keresztboltozat (576. ábra) hasonló a római keresztboltozathoz. Attól annyiban tér el, hogy záradékvonala nem vízszintes, hanem a közép felé emelkedő ívű. Az átlós ív rendszerint félkör vagy fél ellipszis. (Ez a román építőkori keresztboltozatok egyik jellegzetessége.)
576. ábra. Román keresztboltozat (félkörös átlós ívvel)
Megjegyzés. A római, és román keresztboltozaton kívül igen sokféle keresztboltozati felület állítható elő. Ezeknél a boltsüveg-felületek úgy származnak, hogy a tetszés szerint felvett homlokívet mint vezérgörbét az ugyancsak tetszés szerint felvett boltsüvegzáradék-vonalon önmagával párhuzamosan, tehát állandóan függőleges síkban mozgatjuk. A homlokív mozgása közben ún. transzlációs boltsüveg-felületet ír le. A homlok-ívek és vezérgörbék sokféleségéből következik, hogy a keresztboltozatok igen változatos formájúak lehetnek.
A keresztboltozatok bármilyen négyszög vagy páros oldalszámú sokszögalaprajz fölé építhetők. Téglalap alaprajz fölé emelt római kereszt-boltozatokat mutat az 577 a-b ábra. Ezeknél a homlokívek alakja természetesen nem egyforma: vagy a nagyobbik oldal fölött félkör és a kisebbik fölött emelt ív, vagy a kisebbik fölött félkör és a nagyobbik fölött nyomott ívű.
577. ábra. Téglalap alaprajz felé emelt keresztboltozatok; a) esetben: 1 – félkör; 2 – emelt ív; b) esetben: 1 – nyomott ív; 2- félkör
b) Gömb-, illetőleg forgásfelületből származó boltozatok
A kupolaboltozatok félgömb, gömbszelet alakúak vagy fél ellipszis, esetleg más szabályos görbe vonal forgatásából nyert forgásfelületek (578. ábra). Metszetük ennek megfelelően félkör, körszelet, vízszintes vagy függőleges nagytengelyű ellipszis, parabola stb.
578. ábra. Kör alaprajzú kupolaboltozatok alakjai; a) álló ellipszis vagy parabola, b) félkör, c) fekvő ellipszis, d) körszelet
Az 579. ábra kör alaprajzú, ellipszis-metszetű kupolaboltozat keletkezését mutatja.
579. ábra. Kör alaprajzú, ellipszis metszetű kupolaboltozat keletkezésének szemléltetése; 1 – alapkör; 2 – forgási tengely; 3 – vezérgörbe (ellipszis); 4 – a függőleges metszetek ellipszisek
Az 580 a-b ábra forgási [ellipszoid alakú (egy ellipszisnek nagytengelye körüli forgatásából keletkező) kupolaboltozat alakját és keletkezését szemlélteti.
580. ábra. Ellipszis alaprajzú, ellipszis metszetű forgási ellipszoid alakú kupolaboltozat; a) alaprajz és metszet, b) a boltozat keletkezésének szemléltetése; 1 – ellipszis; 2 – forgási tengely; 3 – vezérgörbe (ellipszis); 4 – a függőleges metszetek körök
Csehboltozatot csak olyan négyszög vagy sokszög alaprajzú helyiségek fölé lehet építeni, amelyeknek sarkpontjai egy kör vagy ellipszis vonalon helyezkednek el. A csehboltozati alakzat (581. ábra) úgy keletkezik, hogy a helyiséget lefedjük egy gömb vagy forgási ellipszoid felülettel (kupolával), amelyet az alaprajz oldalai mentén függőleges síkokkal metszünk. A metszési síkon belül maradó felület a csehboltozat felülete. Jellemző a gömbből származtatott csehboltozatra, hogy homlokívei félkörök.
581. ábra. Csehboltozat
A függő kupola felülete a csehboltozattal teljesen azonos, csak a falazási módja különbözik az utóbbiétól.
A csehsüveg-boltozat (582. ábra) hasonlít a csehboltozatra, csak ez esetben a helyiség alaprajzának sarokpontjai az eredeti kupola alapkörén (vagy alapellipszisén) belül vannak. Mivel az alaprajz fölé nagyobb sugarú gömbfelület, illetve forgási ellipszoid kerül, azért a csehsüveg-boltozat laposabb felületű, mint a csehboltozat. Ezért jobban megfelel hosszúkás alaprajzú helyiségek lefedésére, valamint közbülső, födém jellegű térelhatárolás céljára. A gömbből származtatott csehsüveg-boltozat homlokívei körívek (szegmensek).
582. ábra. Csehsüveg-boltozat
A csegelyes kupolát (583. ábra) úgy származtatjuk, hogy a kupola alatti, ún. négyezeti térség fölé egy csehboltozatot alkalmazunk, amelyet a homlokívek legfelső pontjainak magasságában vízszintes síkkal elmetsszünk. A lemetszett gömbszeletrészt eltávolítjuk, azután a megmaradó részre, az ún. csegelyekre, az eltávolított gömbszeletrész helyébe félgömb alakú kupolát helyezünk. Csegelyes kupola egyaránt építhető négyzet és szabályos sokszög alaprajzú térségek fölé.
583. ábra. Csegelyes kupola; 1 – csegely; 2- kupola
Csegelyes kupolát dobbal vagy röviden tamburos kupolát (584. ábra) nyerünk, ha a csegely és a kupola közé hengerfelületet, ún. dobot vagy más néven tamburi iktatunk be.
584. ábra. Csegelyes tamburos kupola; 1 – csegely; 2 – dob vagy tambur; 3 – kupola; 4 – lámpás
A kupolára az ábrán látható ún. lámpást (kisebb kupolával lefedett dobot) is lehet helyezni. A csegelyes kupola a bizánci építészet tipikus alkotása volt, a csegelyes tamburos kupola pedig a reneszánsz építészetre jellemző boltozati alakzat.
c) Nyitott és zárt boltozatok
A keresztboltozatok, továbbá a cseh-, csehsüveg- és csegelyes kupolaboltozatok rendszerint nem teli falazatra, hanem egy-, két- vagy több oldalukon boltövekre támaszkodnak. Az olyan boltozatokat, amelyeket több boltozati mező egymás mellé állítása esetén homlokívükön át egymásba nyithatunk, nyitott boltozatoknak nevezzük. A boltmezők egymásba nyitása kedvező építészeti téralakításra nyújt lehetőséget.
A kolostor- és teknőboltozatok, mivel a vállvonal fölött nincs homlokívük, melyen át az egymás mellé állított boltozati mezők egymásba nyílhatnának, zárt boltozatok. Ezek önálló, köröskörül tömör falakkal elhatárolt helyiségek lefedésére alkalmasak. A zárt boltozatos helyiségek megvilágítása fiókboltozatok segítségével oldható meg.