Csavarozott kapcsolás (fakötések)
A csavarozott kötésről általában
A faszerkezetek csomópontjaiban működő kisebb erőket gyakran csavarkötéssel lehet felvenni. Ez esetben az erőátadás a két vagy több faelemen keresztül fúrt lyukakon átfűzött, mindkét végén alátétlemezzel ellátott anyás csavarral történik.
A csavarkötés sztatikái működését egy kétnyírású túlterhelt és a túlterhelés után hosszában kettévágott hevederkötésen tanulmányozhatjuk. A deformálódott kötést vizsgálva azt találjuk, hogy a csavarszár hajlítás következtében megváltoztatta alakját, a faelemek pedig a túlzott palástnyomás következtében összenyomódnak a csavarszár környezetében (140. ábra). Ezenkívül, nem megfelelő nagyságú csavaralátét lemez esetében, az utóbbiak bepréselődnek a fába.
140. ábra. Deformálódott csavarkötés
Fentiek alapján megállapítható, hogy a csavarszár hajlításra van igénybe véve. A hajlítást a csavarszár felületére ható és a fában is fellépő palástnyomás idézi elő. A csavarszárra ható közelítő terhelési ábrát, az annak megfelelő nyomatéki ábrát, valamint a csavarszár alakváltozását a 141. ábra tünteti fel.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
141. ábra. Kétnyírású csavarkötés közelítő terhelési és nyomatéki ábrája
A tervezési szabvány a 19. táblázatban foglalt képletekkel adja meg a csavarkötés határigénybevételét, mind a palástnyomás, mind a csavarszár hajlítása szempontjából. A két határigénybevétel közül a kisebbik a mértékadó.
19. táblázat: Csavarkötések határigénybevétele (NH) kg-ban
A rostokra merőleges, illetőleg ferde irányú erőátadás esetében a határerőt a 20. táblázat szerint kell számítani, ahol α az erők és a rostirány közti hajlásszöget jelenti. A teherhordó csavarok legkisebb átmérője ½” legyen.
A csavarok száma és elhelyezése
Legtöbb esetben egy csavar nem elegendő az erő felvételére, ezért két vagy több csavarra van szükség. Ez esetben a minimális csavartávolságot tmin = 7 d értékre vesszük fel (ahol d a csavarátmerőt jelenti). A csavartávolság minimum 10 cm legyen. Heveder kötéseknél a csavarokat célszerű, nem egy sorban, hanem eltolva elhelyezni.
Húzott elemek illesztése esetében, ha az illesztés az erő irányában több csavarral történik, akkor a 19. és a 20. táblázatok szerinti határigénybevételeket háromnál több csavar esetében annyiszor 2%-kal kell csökkenteni, amennyi az erő irányában eső csavarok száma (pl. 5 db csavarnál 10%-kal); hatnál több csavart az erő irányában alkalmazni nem szabad.
A csavarkötés előállítása. A csavarlyukakat lehetőleg gépi szerszámmal kell kifúrni. A csavarszár szorosan illeszkedjék a lyukba. Ezért a lyukat közvetlenül a csavarszár beverése előtt kell kifúrni. A kifúrt lyukat nem szabad üresen a levegő hatásának kitenni, nehogy a fa zsugorodása következtében – a teherátadás szempontjából – az az előnytelen helyzet álljon elő, hogy pl. az ellipszis alakúra apadt lyukban a csavarszár csak kis palástfelület mentén illeszkedik.
A csavar-alátétlemez szerepe
A fakötéseknél mind a csavarfej, mind a csavaranya alá négyszögletes vagy kör alakú alátétlemezt kell elhelyezni. Nem közömbös az alátétlemez nagysága, mert csak megfelelő méret esetén tudjuk megakadályozni, hogy az alátétlemez ne préselődjön be a fafelületekbe.
Az alátétlemez átmérője (D), illetőleg oldalhosszúsága (a) a csavarátmérőtől (d) függően:
- D vagy a 3,5 – 3,2 d; (d ≤ 7/8″)
- D vagy a 3,2 – 3,0 d; (d ≥ 7/8″)
Az alátétlemez vastagsága:
- 0,12 D vagy a; (ha D vagy a < 60mm)
- 0,12 D-0,10 D vagy a; (ha D vagy a = 60-90mm)
- 0,10 D-0,08 D vagy a; (ha D vagy a ;> 90mm)
Egyébként az alátétlemez méreteit a 21. táblázatban is megtaláljuk.
Meltzer-kötés
A Meltzer-kötést is a csavarkötésekhez lehet sorolni. Ennél a kötési módnál villanyfúróval sűrűn egymás mellé fúrt 5-6 mm átmérőjű lyukakba acélpálcák sorozatát verik be. A kötés összetartására egy-két csavart is alkalmaznak. A Meltzer-kötés igen alkalmas hibás faszerkezetek csomópontjainak kijavítására.
Egyéb rúd alakú betétek
Fakötések kialakítására a szívós, nagy szilárdságú exotikus fákból előállított lyukas, illetőleg tömör keményfa hengerek, valamint acélcsövek is alkalmasak (142. ábra). Az ilyen betétek a csavarkötéshez hasonlóan hajlításra vannak igénybe véve, de nagyobb keresztmetszetük miatt nagyobb erőket lehet velük átadni. Rendesen fűző csavarral együtt alkalmazzák őket.
142. ábra. Rúd alakú betétek; a) keményfa henger, b)-c) acélcső
A rúd alakú betéteket azonban nemcsak az előbb tárgyalt helyzetben (az összekötendő fákon átfűzve) alkalmazzák (143. ábra), amidőn azok hajlításra vannak igénybe véve; hanem – mint a 144. ábrán látjuk – az összekötendő elemek közé helyezve is (tehát ellentétes irányban). Többi esetben a rúd alakú betét, illetőleg a kötés palástnyomásra és nyírásra van igénybe véve.
143. ábra. Henger alakú – nyírásra igénybevett – betétes heveder kötés
144. ábra. Henger alakú – hajlításra igénybevett – betétes hevederkötés