Tömör téglafalak tulajdonságai
A tömör téglából készült falról a harmincas években az volt a vélemény, hogy idejét múlta, súlyos, feleslegesen nagy férőhelyet elfoglaló szerkezet. Azóta az értékelés terén gazdasági jellegű indokok folytán fordulat állott be, és a negyvenes évek közepe óta gyakrabban létesítenek tömörfalas többemeletes épületeket.
Téglafalazatok osztályozása
A falazatok szilárdságát a tégla és a habarcs önszilárdságán kívül az alkalmazott kötési mód határozza meg. Ennek figyelembevételével az Építőipari Kiviteli Szabályzat a falazatokat három osztályba sorolja:
Az I. oszt. téglafalazatot szabályszerű keresztkötésben (a futórétegek álló hézagait egymáshoz képest fél téglával eltolva) legalább II. oszt. téglaanyagból, a szükséges egész, fél, háromnegyed, és negyed téglákkal és az elkerülhetetlen számú egyéb darabtéglákkal, de téglahulladék (brokni) felhasználása nélkül, valamint habarccsal kitöltött, lehetőleg egyenlő méretű, pontosan vízszintes fekvő és pontosan függőleges álló hézagokkal kell előállítani.
A II. oszt. téglafalazat kivitele az I. osztályúnak feleljen meg, de a falvégeknél fejelő téglák alkalmazása is megengedhető. A falazat kétsorú kötésben is készíthető (vagyis a futórétegek álló hézagai egymás fölé kerülhetnek), és a legalább másfél tégla vastag fal belsejében legfeljebb 10%-a elszórtan törött tégladarabokból is állhat,- ha a törött tégladarabokat tartalmazó réteg fölé szabályszerű réteg kerül.
A III. oszt. téglafalazat kivitelére a II. osztályú falazat előírásai mérvadók. Az alapfalak kivételével nem kifogásolható azonban, ha az álló hézagok nincsenek teljesen habarccsal kitöltve. Nem kifogásolhatók továbbá a kisebb kötésbeli fogyatékosságok, így pl. az elszórtan előforduló, legfeljebb két rétegen át egybeeső álló hézagok sem. E falazatokhoz III. oszt., valamint bontásból származó, de idegen anyagoktól (kátrány, fekália stb.-től) mentes téglaanyag is felhasználható.
- Téglafalak – Külső falak csinosítása
- Padlófűtés tulajdonságai, fajtái
- Megtérül-e a hőszigetelés? Szakértő szerint nem [FONTOS]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Párkányok, tagozatok, kifalazások
Párkányok, tagozatok, kifalazások számára a téglákat úgy kell megfaragni, illetve elhelyezni, hogy a vakolat vastagsága elvileg ne legyen 3 cm-nél vastagabb.
Tűzterek
Tűzterek falazata. Tűznek vagy magasabb hő hatásának közvetlenül kitett falazatot, valamint a közönséges kályha vagy takaréktűzhely nagyságát meghaladó tüzelőhely hatásának kitett falazatot kizárólag tömör égetett agyagtéglából kell készíteni.
Tégla áztatása
Tégla áztatása. Az égetett agyagtégla hajlamos a habarcs vízmennyiségét részben felszívni, ezért cementtel javított habarcsba való falazás esetén közvetlenül a felhasználást megelőzően a téglát meg kell locsolni; cementhabarcsba történő falazásnál pedig legalább 10 percig víz alatt kell tartani.
Melléfalazás
Melléfalazás. Régi vagy megülepedett falazathoz való hozzáépítés esetén lehetőleg csúszó hézagos megoldást kell választani, vagyis az új falazatot a régi falból kivésett horonyba kell csatlakoztatni. Ha ilyen megoldás bármely oknál fogva nem kivitelezhető, úgy a régi és új falazatot egymással ún. francia csorbázattal kell összeépíteni, Ebben az esetben három vagy négy sor nem köt össze, csak síkban találkozik, a következő három sor pedig kétszer negyed tégla mélységig lépcsős csorbázattal köt be, tehát az új falazatot keresztkötésben kell falazni.
Az új falazatot szorított hézagokkal és az építési magassággal megegyező hosszúságban H 25 jelű falazó cementhabarcsba kell falazni.
Szegező fák és szegező téglák
Igen gyakran kerül sor arra, hogy idegen anyagú épületelemeket kell tégla vagy. beton anyagú szerkezetekre felerősíteni. Ilyen idegen anyagú szerkezetek lehetnek : a fa borítások, fa lábazati deszkák, bizonyos bádogszerkezetek, a gépészeti berendezési tárgyak stb.
A felerősítés végett a falba helyenként ékkeresztmetszetű, illetőleg ék alakú, karbolineummal itatott, a tégla magasságával, illetőleg a ½ tégla méretével megegyező nagyságú fadarabokat építünk be (272. ábra).
272. ábra. Szegezőfák; a) és e) leszabása, b) falfelületen, d) és e) falvégeken való alkalmazása
Ezeket a német Packholz elnevezés szó szerinti fordításával szokás – bár helytelenül – csomagfának nevezni. Helyesebb azonban a szegező fa vagy betétfa megjelölés. A nem ék alakú, hanem derékszögű szegező fákat abroncsacéllal kötjük be a téglafalba.
Külföldön a szegező fák helyett szegezhető anyagú (pl. fűrészporos magnezia cementhabarcsból sajtolt) téglákat használnak erre a célra.
Vályog
A vályogtégla-falnak vidéki viszonylatban földszintes épületeknél még ma is komoly jelentősége van, mert a szállítási és a kiégetéshez szükséges tüzelőanyag-költségek terén számottevő megtakarítást tesz lehetővé. A sovány agyagból készült vályogtégla (éppúgy, mint a később tárgyalandó vertfal is) eléggé tűzálló, jó hőszigetelő és hanggátló. Hátrányos oldala, hogy nem eléggé fagyálló és nyomó szilárdsága csekély.
A vályogtégla-falat kis- vagy nagyméretű vetett vályogtéglából, a téglafalazatokra megállapított téglakötéssel, vályoghabarcsba rakva kell készíteni. Habarcsba rakva jobb falazatot kapunk, mert a sűrű hézagok alkotta szilárd habarcsrácsozat a fal szilárdságát növeli.
Az alap- és lábazatfalakat betonból, terméskőből vagy égetett téglából kell falazni; a pilléreket és kéményeket is égetett téglából kell építeni,
A nedvesség a vályogtégla-fal amúgy is csekély szilárdságát lényegesen befolyásolja, ezért alája minden körülmények között falszigetelést kell alkalmazni; árvizes területeken pedig a falakat a várható árvízszint magasságáig az alapos lábazati fal anyagával megegyező, nagyobb szilárdságú, a víz oldó hatásának ellenálló anyagból kell építeni.
A falat a kártevő állatoktól (patkánytól, hörcsögtől stb.) óvni kell. A vályogfelület sárhabarccsal tapasztható vagy mészhabarccsal vakolható. A hézagokat a vakolat jobb tapadása végett a falazáskor 2 cm mélyen ki kell kaparni.