A fertőtlenítőszerek alkalmazása
Bróm
A bróm, amint azt már említettük, pálca alakban kapható. Nehezen oldódik, ezért a lefölözőedénybe való beadagolásának nincs sok értelme: túl lassan oldódik fel. Ezért a vízáramba (a szivattyú előtt) valamilyen adagolókészüléket kell beiktatni, ez gondoskodik az oldott bróm vízbe juttatásáról. A brómot többnyire ózonozó berendezéssel együtt alkalmazzák.
Klór
A klórvegyületek egy részét szilárd állapotban, tabletták vagy granulátum formájában lehet a kereskedelemben beszerezni. A tablettákat vagy úszó kosárban a medence vizébe, vagy a lefölözőedénybe helyezik. Az úszó kosár közvetlen környezetében a klórtartalom a megengedett érték többszöröse lehet, ezért az edényt olyan helyen kell rögzíteni, ahol intenzív vízáramlás van (pl. víznyelő vízáramában, vízbevezető fúvókánál, I. 26. kép) és a kioldódott klór gyorsan szétoszlik a vízben. A medence használata előtt ellenőrizni kell a víz klórtartalmát!
26. kép. A visszavezető áramában elhelyezett úszó adagoló.
A lefölözőedénybe helyezett tabletta a visszaáramló vízbe oldódik és a teljes vízforgatást kellően fertőtlenítheti. Mind a két esetben az üzemeltetőnek, a gyakorlati tapasztalat szerint kell kiválasztania a tabletta fajtáját és méretét. Vinil- vagy PVC-bélés esetén azonban ne használjuk az úszó adagolót, mert foltokat okozhat!
- Úszómedence a télikertben (példa)
- A házi uszoda, alapvető tudnivalók
- A házi uszoda megtervezése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A magánüzemeltetők a fürdőmedence klórozását általában a lefölözőedényen oldják meg. Ez a gyakorlat azonban a vízben lévő klór ajánlott legnagyobb koncentrációjának túllépését okozhatja. Ugyanez a helyzet az úszó adagolókkal. A szerző álláspontja mindenesetre az, hogy klórtablettákkal pontos adagolást nem lehet megvalósítani.
A tablettákat soha ne fogjuk meg puszta kézzel! Ha a gumikesztyűt túl nehézkesnek tartjuk, legalább egy nejlonzacskót húzzunk a kezünkre (27. kép). A klór a már említett reakcióképessége miatt bőrbántalmakat okozhat.
27. kép. A klórtablettát bőrünk kímélésére nejlonzacskóval fogjuk meg.
Klórgranulátum
A klórgranulátum szállítása és használata lényegesen kényelmesebb a hipónál. Vízforgatáshoz oldatot kell készíteni és azt adagolni a berendezés üzemeltetési utasítása szerint. A klórgranulátum di- vagy triklór formájában kapható. A diklór előnye, hogy gyorsabban oldódik, mint a triklór.
A granulátum jól bevált a helyileg előforduló algaképződés elhárítására, mivel célzottan és finoman adagolva, pontosan a fertőzött helyre juttatható. A hosszú idejű és/vagy nem előírás szerinti tárolás miatt gyakran előfordul, hogy a csomagolásban gázpárna alakul ki. Nyitáskor ez robbanásszerűen távozik. Emiatt, a légutak ingerlésének biztos megelőzésére megfelelő szűrővel ellátott ABC-maszkot kellene viselni. De vajon akad-e olyan, aki ezt tényleg betartja? Azonban legalább egy porvédő álarc viselése tanácsos. A tartályt lehetőleg a szabad levegőn, lendületes mozdulattal nyissuk ki és rögtön lépjünk hátra, míg a felszabaduló klór teljesen elillan, amit a szagról könnyen meg lehet állapítani.
A medencevíz minőségének romlásakor nagyobb mennyiségű granulátum vízbe szórásával is lehet a lökésszerű klórozást végrehajtani. Ezt azonban csak végszükség esetén alkalmazzuk és vigyázva arra, hogy a medencét ilyenkor ne használja senki.
Nátrium-hipoklorit
Gyári kiszerelésben és töménységben is közvetlenül használható a vízforgató berendezések vegyszeradagolóinak ellátására. Kiválóan alkalmas lökésszerű klórozásra. A klórérték ilyenkor hosszú idő alatt csökken – néhány nap is lehet – a szabványokban előírt tartományba. Alkalmazása viszont azzal a veszéllyel jár, hogy a ruhánkra vagy szemünkbe fröccsent folyékony klór bajt okoz. Ezért, amikor a tartályból kiontjuk, mindig viseljünk védőszemüveget!
Nátrium-hipokloritot vagy más vegyszeroldatot a legbiztonságosabban adagolóberendezéssel juttathatunk a vízforgató rendszerbe. A kereskedelemben a magánuszodákhoz alkalmas komplett adagolóberendezések kaphatók, amelyeket a tervezés közben kell kiválasztani és építéskor beszerelni. Ezekkel a berendezésekkel a medence vegyszertartalmát nagyon pontosan és a terhelés szerint lehet szabályozni.
Kalcium-hipoklorit
A kalcium-hipoklorit pl. fedett fürdőkhöz alkalmas. UV-fény ellen nem stabilizálható, ezért lökésszerű klórozáshoz beltéri és szabadtéri medencékben egyaránt használható. Helyileg jelentkező algásodás elhárítására és a víz klórértékének rövid idejű megnövelésére granulátum formájában is alkalmazzák.
Ózon
Csak más fertőtlenítőszerekkel együtt lehet alkalmazni. Ennek oka az, hogy az ózongenerátoron átáramló víz fertőtlenítése ugyan megtörténik, azt azonban nem lehet megakadályozni, hogy a víz a fürdőmedencében újra beszennyeződjön. A medence tartalma (mondjuk 50 m3) nem egyszerre folyik át a fertőtlenítőszakaszon, ahhoz órákra van szükség. Ráadásul a szivattyút sem járatjuk 24 órán át. Ez azt jelenti, hogy a szűrésre kb. 8 órás időt alapul véve a nap fennmaradó részében a medence vizének ózonos fertőtlenítése szünetel. Az a víz pedig, amely nem áramlik át az ózongenerátoron, már eleve nem lehet fertőtlenítve. A csírák így zavartalanul szaporodhatnak.
Minden egészségügyi szabályozás előírja, hogy a medencevíznek fertőtlenítőszert kell tartalmaznia a jogszabályokban meghatározott mennyiségben. Ezért elkerülhetetlen, hogy a járulékos fertőtlenítésre valamilyen más fertőtlenítőszert alkalmazzunk. A klór mellőzésére többnyire pálca formájú brómot vagy peroxidot szoktak alkalmazni.
A klór és a többi vegyszer tárolása
Már említettük, hogy a klór nagyon reakcióképes és erősen oxidáló hatású. A hőmérséklet növelésével a vegyi folyamatok felgyorsulnak (akár 2-3-szorosára is). A klórt ezért, a többi vegyszerhez hasonlóan, száraz, hűvös (árnyékos) és jól szellőztetett helyen kell tárolni. Gyermekek elől elzárva kell tartani!
Az alkalmazott vegyszereket nem szabad egymással keverni. Nehogy ez akár véletlenül is előforduljon, ne tároljuk a vegyszereket egymás tetején, mert mindig fennáll a veszélye annak, hogy valamelyik kifolyik. Savat és lúgot soha ne tároljunk ugyanabban a helyiségben! A vegyszereket mindig hagyjuk eredeti csomagolásukban! Ellenkező esetben ellenőrizhetetlen vegyi reakciók indulhatnak meg. Ha a vegyszer ingerlést vagy felmaródást okoz, a lehető leggyorsabban mossuk le vízzel, és ha kell, forduljunk orvoshoz!
Javaslat profiknak
A szakemberek rendszerint kilószámra hordják autójukban a szilárd és folyékony klórt. Nekik tanácsoljuk, hogy igyekezzenek autójukat a lehető legjobban szellőztetni. Ideális, ha a gépkocsi hátsó ablakait le lehet ereszteni.
A folyékony klórt és a sósavat (HCI) mindig eredeti palackjukban és állva (!), feldőlés ellen kitámasztva szállítsuk (28. kép). Ha ezek a tartályok felborulnak, rendkívül reakcióképes folyadék szabadul fel és gőzök képződnek. Ha ezeket belélegezzük, a torok és a hörgők nagyon gyorsan károsodnak!
28. kép. A vegyszerek palackjait tároló láda.
Nemcsak az egészségünk van azonban veszélyben. Számítani kell a gépkocsi belső fémrészeinek erős oxidációjára (rozsdásodására) is.
A vegyszerek helyes kezelése:
- Mindig tartsuk be a gyártó használati utasításait!
- Amikor a fürdőmedencébe folyékony vegyszereket öntünk, mindig viseljünk védőszemüveget!
- Ha valamilyen terméket (pl. klórgranulátumot) szórással juttatunk bele a vízbe, akkor a légutak ingerlésének megelőzésére legalább egy porvédő álarcot érdemes viselni. A szórást mindig szélirányban végezzük, hogy az a finom port tőlünk elfelé magával ragadja. A kezelés időtartamára a fürdővendégeknek el kell hagyniuk a medence körüli területet.
- Ügyeljünk arra, hogy a folyékony vegyszer ne fröccsenjen szét, a bőrre és ruházatra fröccsent szert pedig haladéktalanul távolítsuk el, hogy elkerüljük a bőr ingerlését és az anyag foltos kifakulását. Ha a szer nyálkahártyával (szem környéke, száj) került kapcsolatba, azt vízzel azonnal mossuk ki!
- Soha ne keverjük a vegyszereket, mert különben előre nem látható vegyi reakciók indulhatnak el. Ez akár még véletlenül is előfordulhat, ha az egyik termék kiürült vödrébe egy másik terméket öntünk, ugyanis már az edény falára tapadt csekély mennyiség is elképesztő következményekkel járhat. Az üres vödröket ezért gondosan tisztítsuk meg, mielőtt abba másik terméket öntünk!
- Ha valamilyen terméket alkalmazás előtt vízben kell feloldani, mindig a vizet adjuk a vegyszerhez és ne fordítva. így elkerülhető a kifröccsenés és az anyag összecsomósodása.
- Ha a vegyszerek körül ismeretlen szagot érzékelünk, legyünk óvatosak, amíg az meg nem szűnik!
- Vészhelyzet esetére legyenek kéznél a tűzoltóság, mentők, valamint az orvos telefonszámai!
- Vegyszerekkel való ténykedés során mindig védekezzünk a tűzveszély ellen. Tűzveszélyt jelent például az égő cigaretta is, amelynek akár forró hamuja is veszélyes lehet.