A nádtető valós problémái: tűzbiztonság, rágcsálók, mohák és madarak
Tűzbiztonság
Tudjuk, hogy épületeink tűzbiztonságának érdekében igen szigorú tűzrendészeti szabványok és előírások (telepítés, tűztávolság, anyagfelhasználás, menekülő útvonalak) vannak érvényben szerte a világon. A médiából naponta értesülünk épületekben pusztító tüzekről (Hollywood kedvenc műfaja az égő toronyházak katasztrófája), mégis a nád esetében az átlagember fokozottan a tűzveszélyre gondol.
Jogos-e ez a veszélyérzet? Ha arra gondolunk, hogy a nád gyúlékony anyag, akkor a válasz: igen. Ha vizsgáljuk a tűzeseti statisztikákat, akkor a nádfedéses épületek tűzesetei az egyéb anyagokból épült házaknál nem szerepelnek nagyobb arányban.
Évszázadokon át falvak ezreiben sok száz, sok ezer házat fedtek náddal, és nem volt gyakori a tűz. Miért? Az emberek megszokták, hogy elővigyázatossággal éljenek. Az emberek „vérévé vált” a tűzmegelőző magatartás. Ez a magatartás ma is követelmény bármilyen anyagú épületben. A helyes magatartás, az „óvatosság” kiegészítője lehet napjainkban a nád gyúlékonyságát csökkentő anyagok használata.
Hasonló kérdés tehető fel: tűzveszélyes-e a bútor, a könyvespolc, a ruhásszekrény? A válasz: igen, de mégis együtt élünk velük. Napjainkban a széles körben terjedő nádfedések segítségére siet a vegyipar, olyan anyagokat forgalmaznak, amelyek a gyúlékonyságot igen nagymértékben csökkentik. A közelmúltban is voltak lángmentesítő anyagok, amelyek igazoltan tűzvédők voltak, de egyesek az első esőig tartottak, mások elszínezték a nádat.
Napjainkban már vannak olyan anyagok, amelyek elszíneződés nélkül gondoskodnak a nád lángmentességről. (Ezeket általában kombinálják a rovarriasztó anyagokkal.) Összetételüket a vállalkozók ipari titokként kezelik, de van olyan vállalkozó, aki a közelmúltban egy nagyméretű étterem ilyen módon kezelt nádfedéséért 18 (!) év garanciát vállalt. Találkoztam hazai honlapon 10 év garanciát vállaló nádkészítő ajánlattal is.
- A nádfedés előnyei, hátrányai és költségei
- A nádfedés anyaga és tulajdonságai
- Használati problémák nádtetőknél (tűz, rovar)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Villámvédelem
A hagyományos nádtetőkön soha, az újabb nádtetőkön ritkán láthatunk villámvédelmet (villámhárítót), pedig az minden épületfajtánál szükséges, ezért törvényileg is kötelező. A történelmileg is ismert épületkárokon túl napjainkban (az épületekben lévő elektromos és elektronikus hálózatok-berendezések villám okozta károsodását megelőzendő) a villámvédelem bármely anyagú és fedésű épület esetében háromszintű kell legyen, szakember által meghatározott módon. Kétségtelen, hogy a nád is villám érzékeny, de ha a tervező a villámvédelemre vonatkozó szabványok szerint tervez, úgy az épületnek kellő villámvédelmi biztonsága lesz.
Minthogy a nádtetőkön a klasszikus villámhárítók esztétikailag megkérdőjelezhetőek, ezért az épületet védő külső villámhárítót, az úgynevezett „szívócsúcsot” az épület mellett, pl. különálló oszlopon helyezik el. A nádtetők és villámhárítók esztétikailag is elfogadható kialakítása a holnap építészeinek feladata.
Nádtető villámhárítóval
Rágcsálók
Mivel a nádas házak általában üdülőzónákba vagy kertváros-jellegű településeken épülnek, így a rágcsálóproblémát (egér, pocok, patkány) a kertvárosi védekezések általános szokásai és gyakorlata szerint kell kezelni. A nádfedéseknél a probléma-többlet, ha a rágcsáló befészkel a nádba, ez esetben az irtószer elhelyezése után a keletkezett lyukakat nádcsutakkal helyre kell állítani. Különös probléma, ha a télen üresen álló üdülőépület padlására beköltözik a nyest, amely védett állat. (Lakott, emberi mozgást és tevékenységet jelző zajok esetén a nyest továbbáll.)
A nyest kártevése a be- és kijáráshoz szükséges „alagút” fúrása. Ilyen esetben az elriasztás módjára ki kell kérni a helyi környezetvédelmi felügyelő tanácsát és az elriasztás után a járatot ki kell tömni nádcsutakkal. (Van olyan természetbarát nádasház-tulajdonos, aki télidőre „beengedi” a nyestet.)
Rovarok és madarak
A nádtető napos (DK-i, D-i, DNy-i) oldalán egyes rovarok (kerti lepkék, molylepkék, mezei poloskák) szívesen raknak petéket, azokból bábok fejlődnek és ezek a kedvenc csemegéi a rigóknak és seregélyeknek. A madarak keresik a bábokat, közben eltörik az ép nádszálakat és másnapra a gazda egy csomó lefolyt nádszálat talál. Ez lazítja a nádlekötést, ezért védekezni kell ellene rovarriasztó permetezésével. (Jobb nádazók ezt a lángmentesítővel keverve hordják fel a nád felületére.)
A darázs, a poszméh szívesen használja az ereszvégen látható nádvégek csövecskéit az utódok felnevelésére. Ez mentesíti őket a sejtépítéstől. A nádvégekbe petéket vagy virágport rakó bogarak kellemetlenek lehetnek, de félni nem kell tőlük. Használjunk illatanyagot tartalmazó permetet, vagy függesszünk fel vizes bogárcsapdákat.
A veréb-probléma nem a rovarbáboktól függ. Ezek a madarak megtalálják a szegélyekben, ereszekben azokat a nádazó-hibákat, ahol be tudnak fészkelni, rombolva és piszkítva a nádat. Ha a verébfészkeket betömjük nádcsutakkal, ez általában elriasztja ezeket a kismadarakat.
Mohák és egyéb parazita növények
A tetők nem napos (É-i, ÉK-i, ÉNY-i) oldalain majdnem mindig megtelepednek a mohák és más, napszegény zónában is megélő növények. Károkozásuk nem látszik drasztikusan, de igen veszélyes. A zöld felületet lehet „érdekes” színfoltnak tekinteni, de alatta az eső és a hajnali harmat beszívódik és a nádanyag rohamosan korhad. Leszedése házilagosan is lehetséges, de a javításhoz jobb szakembert hívni.
Jól látható a főleg az alsó tetőszakaszon megtelepedett moha.