A nappálya, napállás meghatározása
A nappályadiagram leírása:
Egy adott földrajzi szélességre szerkesztett nappályadiagram az év jellemző napjain képzeletben az égboltra rajzolható nap nyomvonalak, idővonalak és magasságvonalak (az égbolton az azonos magassági szögeket kimetsző koncentrikus körök) vetületeiből áll.
A napállás meghatározása:
Egy adott földrajzi hely adott napján a Nap állását, azaz a Nap magassági szögét és azimutját (az északi pólustól mért vízszintes vetületi szögét) a következő műveletsorral határozzuk meg.
Ezek:
- Megállapítjuk a vizsgált hely földrajzi szélességi zónáját, és kiválasztjuk az ennek megfelelő diagramot.
- A diagramon kikeressük a választott hónapot és napot jelölő nappályát, majd a kívánt napszakot jelölő idő- (óra-) vonalat.
- Meghatározzuk e fenti két vonal metszéspontját. A Nap magassági szögét megkapjuk, ha a nappálya és az idővonal metszéspontját a koncentrikus körök, vagyis magasságvonalak között interpoláljuk.
- A Nap azimutját a fenti metszéspont radiális kivetítésével kerületi fokbeosztáson olvassuk le.
(Kép fent) Kétszintes, ún. napteres lakóház a) földszinti; b) tetőtéri alaprajz; c) kerti kép.
(Kép fent) Napház „működési” metszete a) télen, szabad benapozással; b) ősszel és tavasszal, magasabb napállás esetén; c) nyáron a belső téri magasabb hőmérséklet miatti felső kiszellőztetéssel; d) a nyári erős napsugárzás elleni védelem érdekében a lakótér belső árnyékolóval elválasztható, az üvegfelület és az árnyékoló közötti résben létrejövő cirkulációs légáramlás pedig hűti a felmelegedett teret.
Korrekciók:
Mint fentebb mondtuk, a nem pontosan kerek számú földrajzi szélességen lévő helyek napszögeinek interpolálása két szélességérték között szükségtelen az egy foknál kisebbre adódó eltérés folytán, azonban a pontos napállás meghatározásához a földrajzi hosszúságtól függő óraidő korrekciót el kell végezni.
A diagram idővonalai helyi középidőben vannak megadva, és csak kivételesen esnek egybe a zónaidőnek megfelelő napállással. Hazánkban ilyen egybeesés nem fordul elő, ezért a zónaidő szerint meghatározott napállás nem fog megfelelni a valóságnak. A hiba kiküszöbölésére hazánk területén a zónaidőt minden esetben helyi középidőre kell átszámítani.
Zónaidő-átszámítás helyi középidőre
A Föld egy forgási periódusát 24 egyenlő időegységre osztjuk. A bolygó minden egyes pontja teljes körbeforgásakor 360°-os szöget ír le. Tehát 360724 óra=15°/h, vagyis a Föld a Naphoz képest óránként 15°-nyi szögforgást végez, azaz ennyi hosszúsági fokkal fordul keleti irányba. Ebből következik, hogy arról a helyről nézve, ahol a Napot és a Föld középpontját összekötő képzeletbeli egyenes metszi az Egyenlítőt, a Nap az égbolton a legmagasabban, a zeniten áll, vagyis dél van.
Ezt a pontot és a pólusokat összekötő főkör, vagyis az ehhez a ponthoz tartozó földrajzi hosszúság mentén a Nap mindenütt delel. Pl. ettől a földrajzi hosszúságtól 15°-kal keletre már mindenütt 13, nyugatra mindenütt 11 óra van. A közbenső hosszúságok mentén természetesen más-más az óraidő, azaz a Nap állásával mérhető helyi középidő.
(Kép fent) Nappályadiagram az évszakváltási napokon az északi szélesség 47° és keleti hosszúság 19° fokán (zárójelben a nyári időszámítás értékei).
Az idő egységes értelmezhetősége céljából képtelenség lenne minden földrajzi hosszúságra a Nap állásának megfelelő helyi középidőt bevezetni. Ezért nemzetközi megegyezés alapján 15°-os hosszúságonkénti egységes, úgynevezett zónaidőt vezettek be. Ez a két, egymástól 15°-ra lévő hosszúság közötti közepes hosszúságra vonatkoztatott középidő. A zónaidő nem veszi figyelembe a közbülső hosszúságok mentén a Nap tényleges állását.
A zónásítás a London melletti Greenwichen átmenő 0°-os földrajzi hosszúsági körtől indul. Ettől keletre haladva a zónaidő 15°-onként egy órával növekszik, nyugat felé csökken. Tehát ha Greenwichben pontosan dél van – vagyis a Nap a zeniten áll -, akkor ettől keletre pl. a 30°-os hosszúság mentén középidő szerint mindenütt már 14 óra van. A földrajzi helyzeten túl országonkénti megegyezés dönti el, hogy melyik legközelebb eső zónához csatlakoznak.
Magyarország az első zónába tartozik, tehát az ország területén a 15°-os hosszúságra vonatkozó középidő érvényes. Mivel azonban ez a hosszúság nem hazánkon, hanem Ausztrián halad át, ebből következik, hogy a „pontos idő” soha nem egyezhet a Nap állásának megfelelő középidővel. így amikor nálunk dél van, akkor Budapesten a Nap a valóságban már 16 perccel túlhaladt a zeniten, ezért a zónaidő alapján meghatározott napszögek sem felelhetnek meg a Nap tényleges állásának. A pontos napszögek meghatározásához a zónaidőt („pontos időt”) a vizsgált hely földrajzi hosszúságának megfelelő tényleges középidőre kell átszámítani.
Az eljárás az előzőekben elmondottak alapján egyszerű. Ha a Föld óránkénti szögelfordulása 15°, akkor a fokonkénti: 60 perc/15°=4 perc/fok. Azaz a 15. hosszúsági körtől keletre hosszúsági fokonként 4-4 percet kell a zónaidőhöz adnunk, hogy a helyi középidőt kapjuk.
Helyi középidő-számítás
A Föld mozgása nem egyenletes, így az egymást követő napok időtartama sem állandó. Bár a napi eltérés csekély, ám a felhalmozódás folytán az évszaktól függő maximális eltérés pozitív és negatív értelemben mintegy negyed óra. Az óraidő nem korrigálható naponként, ezért az időmérés egységesen a középidő szerint történik. A napszögek pontos meghatározásánál a középidő még további korrekcióra szorulhat.
A valós időt a középidő alapján határozhatjuk meg úgy, hogy az időegyenlítés hónapnak és napnak megfelelő értékét hozzáadjuk vagy levonjuk a középidőből. Szerkesztésnél látható, hogy ezek az értékek nem térnek el jelentősen a középidő alapján számítottaktól. Hazánkban a hűvösebb időszakra esnek az időegyenlítés nagyobb abszolút értékei, ezért a nyári időszak + 3 és -6 perces eltérései általában elhanyagolhatók, hacsak különös pontosságra nem törekszünk.
Jelentős differenciák adódnak azonban például akkor, ha a pontos napszögeket októberben vagy novemberben kívánjuk meghatározni. További korrekció válhat szükségessé, ha nyári vagy téli időszámítást vezetnek be. Ilyenkor az eredeti zónaidőt kell a korrekciós számítások alapjául venni. A pólusirányt olyan esetben kell kiigazítani, ha mágneses iránytűt használunk a tájoláshoz.
A mágneses pólus és a földrajzi pólus iránya a helytől függő mértékben eltér. Az eltérés mértékét térképekről vagy az illetékes hatóságoktól lehet beszerezni. Ennek birtokában az iránytűvel mért irányt pozitív vagy negatív értékkel kell korrigálni, minthogy a diagramon feltüntetett pólus iránya sem a mágneses, hanem a földrajzi pólusénak felel meg.