Energiatakarékos otthon kialakítása
Különféle stratégiákhoz kell folyamodnunk, hogy lakásunk, házunk egyes részei energiatakarékosak legyenek.
Hatékony konyha
Konyhánk rengeteg energiát és vizet fogyaszt, s itt keletkezik a legtöbb háztartási hulladék is, így feltétlenül időt kell szánnunk konyhai tevékenységeink elemzésére, majd néhány változtatásra. A források ésszerű kihasználása, az energiatakarékos készülékek alkalmazása, valamint az újrahasznosítás egyaránt előnyös saját magunk, otthonunk és környezetünk számára.
Hűsítő tippek
- A hűtők és fagyasztók sokat fogyasztanak, így feltétlenül energiatakarékos típust válasszunk! Ne feledjük, hosszú távon megtérül!
- Ne hagyjuk bekapcsolva az öreg frizsidert is „a biztonság kedvéért”! A régi készülékek többet fogyasztanak, mint az újabb modellek.
- A hűtőszekrényt hűvös helyre tegyük, távol minden hőt termelő konyhai eszköztől, s ügyeljünk rá, hogy a hátán található hőleadó rács körül legalább 8 cm szabad hely legyen! A szellőzés hiánya 15 százalékkal csökkenti a hatásfokot.
- Ne állítsuk a termosztátot túl alacsony hőfokra! Az optimális érték hűtőknél 3—4 °C; fagyasztóknál -18 °C és -15 °C között van. Minden I °C-os csökkenés 5 százalékkal növeli az energiafelhasználást.
- A hűtőajtót a lehető legritkábban nyissuk ki! Minden nyitva felejtett perc után 3 percig kell dolgoznia a gépnek, hogy újra lehűljön.
- Tartsuk legalább kétharmadig tele a hűtőszekrényt! Az étel jobban megtartja a hideget, mint a levegő, így az üres hűtő többet fogyaszt.
- Rendszeresen ellenőrizzük, megfelelőek-e a tömítések! Csukjuk rá a hűtőajtót egy papírra: ha a lapot könnyen ki tudjuk húzni, a tömítés nem elég jó. Húzzuk meg az ajtó csuklóit, vagy cseréljük ki a tömítéseket! (Ez a módszer a sütő ajtajának ellenőrzésére is alkalmas.)
- Ha a fagyasztó nem ön leolvasztó típusú, olvasszuk le nagyjából háromhavonta! Soha ne hagyjuk, hogy 5 mm-nél vastagabb jégréteg gyűljön össze a belsejében!
- Évente egyszer tisztítsuk meg a készülék hátulján található hőleadó rácsot!
- Ha hosszú időre elutazunk, ürítsük ki a hűtőszekrényt, kapcsoljuk ki, és hagyjuk nyitva az ajtaját!
Vásárlási tippek
- Válasszunk olyan hűtő- és fagyasztószekrényt, amelynek energiatakarékossági minősítése magas! A legjobb besorolású ugyan valamivel drágább, de csak feleannyi áramot fogyaszt, mint a kevésbé takarékos készülék.
- Kérdezzük meg a kereskedőt, kapható-e olyan berendezés, amely a környezetbarát Greenfreeze technikát alkalmazza (lásd 37. oldal)!
- Ne vásároljunk a szükségesnél nagyobb hűtőt vagy fagyasztót! Lehet, hogy egy 284 literes és egy 210 literes készülék azonos energiatakarékossági besorolású, de a 284 literes 20 százalékkal több áramot fogyaszt.
- Ha azon töpreng, hogy két kisebb vagy egy nagyobb hűtőszekrényt vegyen, válassza inkább az utóbbit – így általában jobban jár!
- Ha nagyméretű fagyasztót akar venni, a „láda” kialakítású készülék valószínűleg gazdaságosabb lesz az álló modelleknél, mivel az előbbi rendszerint vastagabb szigetelésű, így jobban bent tartja a hideget.
Biztos tipp
Tűzhelytanácsok
A főzőeszközöket nem minősítik energiatakarékosság szerint, ezért a környezettudatos döntéshez más szempontokat kell figyelembe vennünk.
- Hacsak lehetséges, gázzal főzzünk, és ne árammal – ez főként a főzőlapokra nézve érvényes! A gázzal működő főzőlapok használata feleannyiba kerül, mint az elektromos típusoké, és feleannyi üvegházhatású gáz kibocsátásával jár.
- Ne vásároljunk a szükségesnél nagyobb tűzhelyet! Minél nagyobb a sütő, annál több energiát fogyaszt.
- A tűzhelyen különböző méretű főzőlapok legyenek, mert ez is segít a fogyasztás ésszerűsítésében!
- Ha elektromos főzőlapú tűzhelyet veszünk, ne feledjük, hogy a fűtőtekercses modellek olcsóbbak, mint a tömör- vagy kerámialaposak!
- Az elektromos főzőlapok közül az indukciós elven működők akár 30 százalékkal is hatékonyabbak lehetnek a hagyományos, fűtőszálas típusoknál. Az indukciós főzőlap egy kapcsolót és egy indukciós tekercset tartalmaz. Ha edényt teszünk a lapra, mágneses tér keletkezik, aminek hatására az edény felforrósodik (de a főzőlap nem). Kevés energia vész kárba, és a hőmérséklet szabályozása is pontos.
- FŐZZÜNK TAKARÉKOSAN! A kisebb főzési feladatokhoz és az étel melegítéshez használjunk mikrohullámú sütőt! Ez kevesebb energiát fogyaszt, mint a főzőlap, és használata sokkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár.
- Vásároljunk kuktát! A hagyományos főzőlapon a kuktában harmadannyi idő alatt fő meg az étel, így harmadannyi energia kell a főzéshez.
Greenfeeze
- Egészen az 1980-as évek végéig a hűtőszekrényekben leggyakrabban alkalmazott hűtőközegek a különféle freo-nok (CFC-k) voltak. Ezek azonban károsították az ózonréteget, ezért betiltották őket.
- A CFC-ket a hidrogénezett fluorokarbonok (HFC-k) és a hidrogénezett freonok (HCFC-k) váltották fel, de sajnos ezekről is bebizonyosodott hogy kárt tesznek az ózonrétegben, fokozva a globális felmelegedést.
- A Greenpeace tudósokkal együttműködve kifejlesztette a Greenfreeze névre keresztelt, ózonbarát hűtési technikát, amely természetes szénhidrogéneket használ.
- Mostanáig 100 milliónál is több Greenfreeze készüléket adtak el a világon. Kérjünk információt a kereskedőktől!
Pillantás a jövőbe
Kevesebb vízzel
Háztartási vízfogyasztásunk 8 százalékát használjuk el a konyhában. Hogyan takarékoskodhatunk?
- Kézi mosogatáskor az öblítést a hideg vízzel megtöltött második mosogatótálban vagy külön edényben végezzük, ne folyó vízzel!
- A zöldségeket és a gyümölcsöket ne a csap alatt, hanem vízzel megtöltött mosogatóban vagy egy tálban mossuk meg! A vizet ezután a pázsit vagy a növények öntözésére is felhasználhatjuk.
- A fagyasztott ételeket ne a csap alatt, hanem a hűtőszekrényben olvasszuk ki!
A mosogatógép kiválasztása és használata
A konyha egyik fő víz- és energiafogyasztója az automata mosogatógép. E berendezések azonban igen hatékonyak lehetnek, ha a megfelelő modellt választjuk, és okosan használjuk.
- Olyan mosogatógépet vegyünk, amelynek az energiatakarékossági besorolása magas, vízfogyasztása pedig alacsony!
- Figyeljünk oda arra, hogy a gépnek legyen egy „gazdaságos” programja is! Amikor lehet, ezzel a beállítással mosogassunk!
- Keressünk olyan készüléket, amelynél féltöltetes mosogatás is beállítható! Vannak olyan modellek is, amelyeknek a két fiókja külön-külön is használható. A féltöltetes programmal mosogatásonként több mint 9 liter vizet takaríthatunk meg.
- Érdemes olyan típust vásárolni, amely hideg vízzel is működik, vagyis felmelegíti magának a vizet, s ehhez általában kevesebb energiát használ el, mint egy hagyományos vízmelegítő. Emellett olyan programot használjunk, amely hidegen öblít (már ha van ilyen)!
- Ha a mosogatógép meleg vízzel üzemel, és lehetőségünk van éjszakai melegvíz használatára, éljünk vele: így kevesebbe kerül a mosogatás!
- Mosogatógép vásárlásakor olyan modellt válasszunk, amely engedi a szabad levegős szárítást! Ha a berendezésnek van meleg levegős szárító funkciója, kapcsoljuk ki azt, és hagyjuk, hogy az edények a levegőn száradjanak meg! Ez 10 százalékos energiamegtakarítást tesz lehetővé.
- A mosogatógépet csak teljesen megtöltve kapcsoljuk be!
- A gépbe helyezés előtti folyó vizes öblítés megduplázhatja a mosogatás vízfogyasztását – egyszerűbb, ha a maradékokat a szemetesbe kaparjuk. A korszerű mosogatógépek általában képesek kiszűrni a többit.
- A hatékony működés érdekében pontosan tartsuk be a gyártónak a gép megtöltésére és a programválasztásra vonatkozó utasításait!
- Az optimális működés érdekében rendszeresen tisztítsuk a szűrőt!
- Számos mosogatópor és -tabletta tartalmaz környezetszennyező vegyszereket, ezért lehetőleg környezetbarát készítményeket használjunk!
Pro-kontra
Ha mosogatóban, kézzel mosogatunk, nyilvánvalóan energiát takarítunk meg, és ha ügyelünk rá, hogy az öblítésnél se pazaroljunk vizet, minden bizonnyal ez a legjobb választás a vízfelhasználás szempontjából is. Ha azonban van egy korszerű, energiatakarékos mosogatógépünk, és azt helyesen használjuk – telerakva, gazdaságos programmal -, akkor lehet, hogy alkalmanként csak 16 liter vizet használunk el. Ez 2 literrel kevesebb, mint egy átlagos kézi mosogatás vízigénye.
Ne pazaroljunk!
Minél kevesebb élelmiszer-csomagolást vigyünk haza! A zöldséget és a gyümölcsöt kimérve vásároljuk, s a reklámzacskó helyett inkább a saját kosarunkban vagy szatyrunkban szállítsuk haza.
- Amennyire lehetséges, használjuk újra a csomagolást! A kimosott üvegeket és műanyag palackokat még jó néhány alkalommal felhasználhatjuk. Igyekezzünk a hulladék minél nagyobb hányadát újrahasználni vagy újrahasznosítani, de eközben vegyük figyelembe a helyi önkormányzat útmutatásait is!
- Ne dobjunk élelmiszer-maradékot a lefolyóba vagy a WC-be! (Sokkal jobb, ha a kerti komposzthalomra kerül.)
- Tegyünk szűrőt a mosogató lefolyójába, hogy felfogja az ételmaradékot, amelyet azután adjunk a komposzthoz!
- Lehetőleg ne használjunk „konyhamalacot” (a mosogatóba épített hulladékaprítót), mivel az több vizet igényel, ráadásul az ételmaradékot a szennyvízhálózatba juttatja.