Milyen a víztakarékos fürdőszoba?
A víztakarékos fürdőszoba
A fürdőszobában használjuk el a legtöbb vizet, ugyanakkor itt tehetünk a legtöbbet ezen értékes forrás megóvásáért is. Egy víztakarékos zuhanyrózsa felszerelése minden más változtatásnál nagyobb mértékben csökkenti vízfogyasztásunkat – de ne érjük be ennyivel! Még sok mást is tehetünk azért, hogy a vízszámlánk alacsonyabb legyen.
Ne itassuk a csatornát!
- Szereljünk fel víztakarékos zuhanyrózsát: ez percenként legalább 9 literrel csökkenti a vízfogyasztást. Az is jó megoldás, ha szakemberrel áramlásszűkítőt szereltetünk fel, amely szintén korlátozza a zuhanyból kifolyó víz mennyiségét.
- Tusoljunk röviden, hiszen ilyenkor percenként 23 liter vizet is elhasználhatunk.
- Miközben arra várunk, hogy a meleg víz elérjen a zuhanyig, a hideg vizet fogjuk fel egy vödörbe! Ezt később a szobanövények öntözésére használhatjuk. Legyen kéznél egy vízgyűjtő edény a mosdónál is!
- A fürdés általában több vizet fogyaszt a zuhanyozásnál, ezért csak néha engedjük meg magunknak ezt a kényeztetést! Ne töltsük túl a kádat: csak annyi víz legyen benne, hogy éppen ellepje a testünket!
- Miközben feltöltjük a kádat, ellenőrizzük a víz hőmérsékletét, nehogy túl forró legyen, hogy később aztán sok hideg víz hozzáadásával kelljen lehűteni!
- Nézzük meg, hogy a kád dugója nem ereszt-e! Tegyünk fémből készült szűrőt a lefolyóba, hogy a haj és az egyéb szilárd anyagok ne okozhassanak dugulást a csövekben!
- Gondoljuk meg, nem lenne-e érdemes a kád, a mosdó és a zuhanyozó szürke szennyvizének gyűjtésére rendszert telepíteni! Az ily módon nyert vizet locsoláshoz, WC-öblítéshez, sőt akár mosáshoz is felhasználhatjuk.
A mosdónál
- Szereljünk fel víztakarékos csaptelepeket, amelyek akár 50 százalékkal is csökkenthetik az átfolyó víz mennyiségét, s évente akár 5000 literrel is visszafogják a fogyasztást! Az is jó megoldás, ha utólag felerősíthető szerkezetet szerelünk a már meglévő csapokra.
- Érdemes átállni az egykaros keverőcsapok használatára, mivel ezekkel gyorsabban beállíthatjuk a megfelelő vízhőmérsékletet.
- Amikor kinyitjuk a csapot, ne állítsunk be teljes erejű vízsugarat -ilyenkor a víz 90 százaléka is kárba vész! Csak a szükségleteinknek megfelelő mennyiséget használjunk!
- Fogmosás közben ne hagyjuk folyni a vizet! A mosdónál egy perc alatt akár 17 liter víz is elfolyhat.
- Borotválkozáskor töltsünk meg egy poharat vízzel, és abban mossuk ki a borotvát, ahelyett, hogy folyóvizet használnánk erre a célra!
Pro-kontra: Fürdő vagy zuhany?
Általában úgy tartják, hogy a fürdés sokkal több vizet fogyaszt a tusolásnál, ám ez a zuhanyrózsa víztakarékosságától és fürdési szokásainktól függ. A testet éppen csak ellepő fürdőhöz 50 liter víz kell, a kád teleengedéséhez azonban 150 literre is szükség lehet. A nem megfelelő hatékonyságú zuhanyrózsa percenként 23 liter vizet engedhet ki, tehát alig több mint 2 perc alatt elfolyik egy „kis” fürdőre elegendő mennyiség, 7 percnyi zuhanyozással pedig már egy teli kádra való. A víztakarékos zuhanyrózsa azonban percenként csak 9 liter vizet fogyaszt, így 3-4 perces tusolással is kevesebbet használunk el, mint a „kis” fürdővel.
Szerelvények és kiegészítők
- Válasszunk kerámia mosdókagylót, WC-t, s az egyéb fürdőszobai eszközeink, mint a szappantartó, a szennyesláda lehetőleg természetes anyagokból készüljenek (fa, kő, bambusz)! Ha lehet, kerüljük a műanyagokat, például a PVC zuhanyfüggönyöket, mivel ezek nem megújuló alapanyagból, kőolajból készülnek.
- Az elkopott törülközőket érdemes környezetbarát, klórtartalmú fehérítők nélkül készült anyagokból, például kendervászonból vagy biopamutból készülttel helyettesíteni. Ezek csak szakkereskedésekben kaphatók. Ha mégis hagyományos pamuttörülközőt veszünk, ügyeljünk rá, hogy jó minőségű legyen, és sokáig tartson!
- Ne vásároljunk szintetikus szivacsot, amely szintén nem megújuló kőolajból készül! Kerüljük az eldobható termékeket, pl. az eldobható borotvát, mivel ezek növelik a hulladék mennyiségét!
- Használjunk tiszta vagy növényi eredetű, mesterséges adalékokat nem tartalmazó szappanokat és tusfürdőket, különösen akkor, ha felhasználjuk a szürke szennyvizet!
- A lehető legritkábban kapcsoljuk be a páraelszívót! Meleg napokon inkább nyissuk ki az ablakot!
- Ha nincs nyitható ablakunk, vegyük fontolóra egy szellőzővel ellátott tetőablak beépítését!
WC-iskola
- Új WC vásárlásakor olyan modellt válasszunk, amely víztakarékos!
- Szereljünk fel két lépcsőben öblítő, víztakarékos WC-tartályt, s használjuk a kisöblítés funkciót! Ezzel öblítésenként 8 liter vizet spórolunk.
- Felszerelhetünk a szerelvényboltokban kapható öblítésszabályozót (vagy tartályátalakítót) is. Ezek lehetővé teszik az öblítővíz mennyiségének szabályozását: a víz csak addig folyik, amíg nyomva tartjuk a gombot. Ezzel évente akár 5000 liter vizet is megtakaríthatunk.
- Ha a WC-tartályunk nem ad lehetőséget kettős öblítésre, akkor is alkalmazhatunk házilagos öblítésszabályozót: töltsünk meg vízzel egy nagy műanyag palackot, és tegyük a tartályba úgy, hogy ne akadályozza az öblítőszerkezetet! A palack mérete határozza meg a megtakarítás mértékét – egy 1,5 literes palackkal öblítésenként 1,5 literrel kevesebb víz fogy el.
- Mindig olyan WC-papírt vegyünk, amely „újrapapírból” készül, s kerüljük a mesterségesen fehérített, illatosított vagy színezett termékeket!
- Használjunk biológiai úton lebomló WC-tisztítót vagy bóraxot és ecetet! Az antibakteriális tisztítószerek jó része azokat a baktériumokat is elpusztítja, amelyekre a szennyvíz lebontásához szükség van.
A komposztáló WC-hez nem kell víz, és karbantartási igénye is minimális. A bele kerülő anyagok egy nagy, padló alatti tartályba jutnak, s onnan egy lejtőn lassan csúsznak lefelé. Mire elérik a tartály alját – ahonnan egy ajtón keresztül eltávolíthatók -, kiváló minőségű szerves trágyává alakulnak át.
WC víz nélkül
- MIKOR VÁLTSUNK? Ha lakóhelyünkön kevés a víz, ha nincsen szennyvízcsatorna, illetve amennyiben a lehető legtöbbet akarjuk tenni a környezetért.
- MILYEN RENDSZERT? Vásároljunk már jól bevált és kipróbált modellt, amelyhez különféle tartozékok is kaphatók. Ügyeljünk azonban arra, hogy a készülék megfeleljen a helyi előírásoknak!
- FONTOS RÉSZEK: Légjáratok vagy ventilátor a komposzt szellőztetésére; szagelszívó.
- VÁLASZTHATÓ KIEGÉSZÍTŐK: Csapóajtó a szerves anyagok hozzáadásához. Fűtőegység az optimális hőmérséklet fenntartásához. Forgó tartály a komposzt készítéséhez. Napelem a ventilátor működtetéséhez.