Parafa padlóburkolat fektetésének lépései
Az új padlóburkolat lerakása előtt távolítsuk el a régit, és gondoskodjunk róla, hogy az aljzat sima, száraz és tiszta legyen. Az aljzatbetonra hordjunk fel aljzatkiegyenlítőt, a fa alátétdeszkázatra pedig fektessünk 6 mm vastag, hígított PVA ragasztóval felületkezelt lemezt. Az alaprajz segítségével számítsuk ki az anyagszükségletet, és rajzoljuk fel a burkolatkiosztást és az esetleges. Magyarországon a parafaburkolatot általában kontaktragasztással rögzítik, erről a forgalmazónál érdeklődjünk.
Alapszabályok
- A munka megkezdése előtt megfelelően készítsük elő az aljzatot.
- Minden alapanyagot egyszerre vásároljunk meg, így a minőség és a szavatossági idő összhangban lesz.
- Kérjünk tanácsot a szakkereskedésben, és kövessük a gyártó utasításait.
- Ügyeljünk a biztonságra: Gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről, és amikor ragasztóval, felületkezelő anyaggal vagy tömítéssel dolgozunk, viseljünk erős gumikesztyűt.
Nehézségi fok:
●○○○○
A könnyű parafa burkolólapokkal könnyű dolgozni, és darabolásuk sem jelent problémát.
Szerszámok
- Csapózsinór; Ragasztószalag;
- Univerzális kés; Vonalzó;
- 2 mm-es fogazatú simító
- Szintező
- Tiszta rongyok/szivacsok
- Henger; Puha partvis/porszívó;
- Festőhenger; Kinyomópisztoly (csak vizes helyiségekben).
Anyagok
- Parafa padlóburkoló lapok
- Kartonpapír
- Ragasztó parafa padlólapokhoz
- Felületkezelő anyag parafához
- Tömítőanyag (csak vizes helyiségekben)
Parafa padlólapok beépítése
A lapok előkészítése
A parafa lapok térfogata a hőmérséklet és a levegő nedvességtartalom-változásának hatására változik, ezért a burkolandó helyiséget fűtsük be (min. 15 °C), és a lapokat a lerakás előtt legalább 48 órán át tároljuk itt, hogy akklimatizálódhassanak. Ezután színek szerint válogassuk át a lapokat, majd a helyiség több pontján rakjuk őket halmokba. Jelöljünk ki a csapózsinórral két egymásra merőleges vonalból álló tengelykeresztet, majd annak helyzetét a negyedelő módszer szerint módosítsuk. Ha bordűrt is kirakunk eltérő színű elemekből, először azt készítsük el.
Jó tanács
Lépései:
- Rakjuk ki szárazon, ragasztás nélkül a lapokat a kijelölt vonalak mentén; az egymás mellé tolt lapokat ragasztószalaggal rögzítsük. Ezután töltsük ki a térnegyedeket, a helyiség középpontjától kifelé haladva, a szélső sorok kivételével. A korszerű burkolatoknál a lapok tökéletesen illeszkednek egymáshoz.
- A szélső sor elemeit univerzális késsel szabjuk le, a sablonként használt elemet toljuk neki a falnak. A csövek köré és a sarkokba kerülő elemeket kartonpapír sablonnal szabjuk le.
- Amikor a teljes felület kiraktuk, és elégedettek vagyunk az összhatással, az ajtótól legtávolabb eső sarokban emeljünk fel 10 elemet, majd vigyünk fel a padlóra némi ragasztót, és terítsük el fogazott simítóval, enyhén „átfésülve” a felületet.
- A falaktól befelé haladva, belülről az ajtó felé dolgozva rakjuk le a lapokat. A lapokat szorosan egymás mellé illesztve rakjuk le, de a már ragasztóban lévőket ne toljuk össze, hogy az oldalukra ne kerüljön ragasztó. A lapok helyzetének módosításához emeljük fel, majd újra rakjuk le az elemeket, ne tologassuk őket a ragasztóban.
- Emeljünk fel újabb 10 lapot, majd az előzőek szerint ragasszuk le őket. Készítsük el ily módon az egész felületet. Egyszerre legfeljebb annyi ragasztót használjunk, amelyet a gyártó által jelzett száradási idő letelte előtt le tudunk fedni. Igyekezzünk nem rátérdelni vagy rálépni a frissen lerakott lapokra. A lapok felületére került ragasztót menet közben nedves ronggyal vagy szivaccsal töröljük le.
- Menjünk át a felületen hengerrel, eltávolítva ezzel a levegőbuborékokat; a hengert többféle irányba mozgassuk. A sarkokban az ujjunkkal simítsuk át a burkolatot. Töröljük le az illesztéseknél a felszínre került ragasztót tiszta, nedves ronggyal, majd 24 órán át hagyjuk kötni a ragasztót.
- Még a gyárilag felületkezelt lapokat is be kell vonnunk beépítés után egy réteg speciális felületkezelő anyaggal (tartós ápolószerrel), hogy az illesztésekbe és a lapokba ne juthasson be a nedvesség. Seperjük vagy porszívózzuk át a lapokat, majd festőhengerrel vonjuk be a felületet a felületkezelő anyaggal, ügyelve arra, hogy az illesztésekbe is bejusson. A gyártó utasításait mindig tartsuk be.
- (Vizes helyiségekben): Konyhában, fürdőszobában és egyéb vizes helyiségekben a parafa burkolatot vízhatlanná kell tenni 3 réteg parafalakkal, ill. a burkolat és a szegély közötti rés tömítésével. A tömítőanyagot kinyomó-pisztollyal hordjuk fel, és 24 órán át hagyjuk kötni.
A padlóburkolat rétegrendje
Aljzatbetonon:
- Felületkezelő anyag parafa padlólapokhoz
- Parafa padlólapok
- Ragasztó parafa padlólapokhoz
- Aljzatkiegyenlítő
- Aljzatbeton
Fa alátétdeszkázaton:
- Felületkezelő anyag parafa padlólapokhoz
- Parafa padlólapok
- Ragasztó parafa padlólapokhoz
- 6 mm vastag, hígított PVA-ragasztóval felületkezelt rétegelt lemez
- Meglévő párnafák és deszkázat