Szegélyek, dilatáció burkolatváltások
A fapadló és parkettaburkolatok szegélyezései a burkolat típusától és a szegélyek elhelyezkedésétől függően sokfélék lehetnek.
Tipp
Falszegélyek
A fa padlóburkolatokat és parkettákat a falszegélyek mentén általában szegélylécekkel, ritkábban speciális profilokkal (sínekkel) zárjuk le.
A szegélylécek rendeltetése kettős: egyrészt eltakarják a fal és a burkolat közötti (általában 10-15 mm széles) hézagot, másrészt esztétikus szegélyezését képezik a burkolatoknak. A fapadló és parkettaburkolatoknál alkalmazott szegélylécek keresztmetszete sokféle lehet. Ez elsősorban az esztétikai igényektől, valamint a fal és a burkolat közötti hézag szélességétől függ.
A szegélyezés kialakítását alapvetően meghatározza a padlóburkolat rögzítési módja. Az aljzathoz erősített (vagyis a szegezett és a ragasztott) padlóburkolatok esetében a szegélylécek egyaránt erősíthetők közvetlenül a burkolathoz vagy a falhoz. Az úsztatott padlóburkolatok esetében – a nagyobb mértékű mozgásból adódóan – a burkolat és a szegélyléc nem kapcsolható össze, mivel ez káros feszültségeket eredményezhet. Ezért ilyen esetekben a falhoz erősítjük a szegélyléceket (esetleg speciális, aljzathoz erősíthető szegélyprofilokat építünk be).
Falszegélyek aljzathoz erősített padlóburkolatoknál
Ragasztott, illetve szegezett padlóburkolatok esetén a szegélyléceket általában a burkolathoz szegezve erősítjük le. Ez történhet hagyományos módon. Ekkor bognárfejű szegeket (14/25-22/50 méret) használunk, melyeket kalapáccsal ütünk be. Ilyenkor fokozottan ügyelnünk kell arra, hogy a beütés során ne sérüljön meg a szegélyléc.
- Hogyan kezeljük a fapadlónakat olajjal és viasszal? Padlóápolás
- Hogyan lakkozzuk a padlófelületet?
- A padlófelület csiszolása, hézagolása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szegélylécet rögzíthetjük sűrített levegős szögbelövő segítségével is. A szegezési pontok távolsága 20 és 30 cm között változik. Egyenetlen falsík esetén ennél sűrűbb szegezést is alkalmazhatunk. A szegélylécek hossztoldását egyaránt képezhetjük egyenes- vagy ferde ütköztetéssel. A tökéletes illeszkedés érdekében nagyon fontos a vágási vonal pontos jelölése és a precíz fűrészelés. Az egymáshoz kapcsolódó szegélylécek végeit mindkét oldalon le kell szegezni.
A falsarkokban a pontos illeszkedés érdekében először pontosan megmérjük a falsarok szögét. Ezt követően a szögfelezőt feljelöljük a szegélylécre, majd gérvágó segítségével levágjuk a megfelelő szögben. A két oldalról egymáshoz kapcsolódó léceket a végeiknél itt is le kell szegezni.
Falszegélyek úsztatott padlóburkolatoknál
Úsztatott padlóburkolatok esetén a szegélyezés és a burkolat nem kapcsolható össze közvetlenül, ezért csúszó kapcsolatot kell kialakítani.
Kétféle megoldás alkalmazható a falszegélyek lezárására:
- Falhoz erősített szegélylécek.
- Aljzathoz erősített speciális fém (műanyag) profilok.
A fa szegélylécek elhelyezéséhez először egy fém rögzítősínt erősítünk csavarokkal a falhoz. Ezt követően a szegélyléceket rápattintjuk a sínre. Akkor pontos a kivitelezés, ha a léc alsó éle összeér a burkolattal, nincs hézag, és nem is feszül a léc. (Ehhez a rögzítősínt pontosan kell a falhoz csavarozni.)
Előfordulhat, hogy nem a falhoz erősített szegélylécekkel, hanem az erre a célra kialakított indító- és lezáró profilt alkalmazva takarjuk el a burkolat és a falszegély közötti hézagot. A profilok lehetnek egyrészes vagy kétrészes (sínes) kivitelűek, melyeket rendszerint az aljzathoz csavarozva (esetleg ragasztva) rögzítünk. Ezek a speciális szegélyelemek eltakarják a burkolat és fal közötti hézagot, de nem kapcsolódnak fixen a burkolathoz, így nem akadályozzák annak mozgását. A kétrészes profilok mögé kisebb kábelek, vezeték is elrejthetők.
Dilatációs hézagok
Nagyméretű padlófelületek esetén a padlót dilatálni kell. A dilatációs mezőket már a tervezés során meghatározzák, és a burkolat aljzatát képző szerkezetet is mozgási hézagokkal osztják két vagy több kisebb mezőre. A padlóburkolatot minden esetben ehhez igazodva kell kialakítani. Vagyis ugyanabban a vonalban kell a burkolatot is dilatálni, mint az őt hordó épületszerkezeteket.
A mozgási hézagokat a burkolat alatt (az aljzatban) rugalmas anyaggal kell kitölteni, a burkolat síkjában pedig dilatációs profillal kell lezárni. A mozgási hézagba többféle dilatációs profil beépíthető. Ezek típusát elsősorban a parkettaelemek típusa, a várható mozgások mértéke, valamint az esztétikai igények határozzák meg.
A dilatációs profilok a burkolat síkjából enyhén kiemelkednek. Úsztatott és ragasztott burkolatok esetén egyaránt alkalmazhatók.
Úsztatott burkolatoknál az aljzat és a burkolat egymástól függetlenül mozoghat. A dilatációs profil az aljzathoz van erősítve, vagyis azzal együtt mozog. A káros feszültségek elkerülése miatt a profilt és a burkolatot nem szabad összekapcsolni. Ilyen esetekben a beépített dilatációs profil két részből áll. Az alsó sínt az aljzathoz erősítve (csavarozva) rögzítjük. A felső záróprofil rátakar a kétoldali burkolatra (csúszó kapcsolat). Ez rápattintható vagy csavarozással erősíthető az alsó profilhoz.
Ragasztott burkolatok esetén lehetőség van a burkolat síkjában elhelyezkedő hézagzárásra. Ebben az esetben nincs beépítve dilatációs profil. A lezárást a hézagba beszorított parafacsík vagy utólag keményedő speciális parafapaszta képezi. A hézagzárás kialakítása során ügyeljünk arra, hogy a dilatáció vonala teljesen zárt és sík legyen. Az ilyen hézagzárás előnye, hogy esztétikus, alig észrevehető. Hátránya viszont, hogy kialakítása meglehetősen nehézkes, illetve a hézag sérülékeny.
Burkolat váltások
Burkolatváltásoknál a beépített profilok kialakítása függ a csatlakozó burkolatok típusától és vastagságától. Szőnyegpadlóhoz történő kapcsolódás esetén például kismértékű (néhány mm) szintkülönbség van a két felület között. Ezért ide olyan profilokat kell beépíteni, ami jól látható, és biztonságos „átmenetet” képez a két felület között!
Úsztatott fa padlóburkolatok esetén – a dilatációs profilokhoz hasonlóan – olyan burkolatváltó profilt kell alkalmazni, amely lehetővé teszi a burkolat mozgását (nincs fix kapcsolat a burkolat és a profil között). Ezek a profilok is két részből állnak: egy az aljzathoz csavarozott alsó sínből (melynek tetszőlegesen dönthető a függőleges szára) és egy rápattintható, felső záróprofilból. Ez a burkolatváltó ragasztott burkolatok esetén is alkalmazható.