Tűlevelű fafajok jellemzői, fajtái és műszaki tulajdonságaik
A tűlevelű fafajok elterjedése
A fás szárú növényfajok közül mindössze kb. 450 fafaj tartozik a fenyők osztályába. Ennek ellenére a Föld erdeinek mintegy 1/3 részét alkotják a tűlevelűek, sőt az iparilag feldolgozott faanyag mennyiségének 2/3 része fenyőfa. Az északi féltekén a legelterjedtebbek, ahol az erdőterületnek közel 2/3-át alkotják. A magyarországi erdőkben a tűlevelűek alacsony, kb. 15%-os arányban fordulnak elő, ezért hazánk jelentős fenyőimportra szorul.
A tűlevelű fafajok általános szöveti tulajdonságai
A tűlevelűek – a lombos fákhoz viszonyítva -alacsonyabb fejlődési fokon álló, egyszerűbb szerkezetű fafajok. A fenyők fatestét min. 90%-ban tracheida sejtek alkotják, amelyek szabályos alakúak, és szabályos rendben sorakoznak, így viszonylag homogén szerkezetű faanyagot eredményeznek. A világos színű, széles korai pászták vízszállító tracheidákból állnak. A sötétebb színű késői pászták keskenyebbek, és szilárdító tracheidákból épülnek fel.
Az évgyűrűk jól láthatók, és ez markáns, tetszetős rajzolatot biztosít a tűlevelű fafajoknak. A többi makroszkópos szerkezeti rész kisméretű, szabad szemmel nem vagy alig látható.
A tűlevelű fafajok általános műszaki tulajdonságai
A faanyag műszaki tulajdonságait a szöveti szerkezet határozza meg. Bár a fa inhomogén anyag, a tűlevelűek – szabályos és egyszerű szöveti felépítésük miatt – homogén szerkezetűek, ezért könnyen megmunkálhatok (puhafák). Sűrűségük általában alacsony vagy közepes, emellett kedvező szilárdsági tulajdonsággal rendelkeznek, szívósak.
Minél nagyobb a keményebb késői paszta aránya, annál nagyobb a fa szilárdsága. Hosszúra nyúlt tracheidáiknak köszönhetően fájuk igen rugalmas. Keskeny bélsugaraik növelik a faanyag homogén jellegét, és csökkentik a repedezésre, vetemedésre való hajlamot. A tűlevelűek gyantája fontos természetes konzerválószer és vegyipari nyersanyag, ugyanakkor a nagy mennyiségű gyanta megnehezíti a megmunkálást, a szárítást, ragasztást stb.
Olvasmány
A tűlevelűek felhasználási területei
Kedvező tulajdonságaiknak köszönhetően a tűlevelűek gyakran és széles körben alkalmazott ipari fafajok. Felhasználják őket a bútor- és épületasztalos-iparban, a magas- és mélyépítésben, a belsőépítészetben, illetve számos más – az építőipartól független – területeken (pl. hangszergyártás, hajógyártás). Viszonylagos alacsony sűrűségükhöz viszonyított magas szilárdságuk elsőrendű építészeti anyaggá teszi őket.
A fa padlóburkolatoknál a fenyőfélék a hajópadló és a svédpadló, valamint az aljzatot képező vakpadlók jellemző alapanyagai. Emellett a többrétegű parketták hordozórétegének alapanyagaként alkalmazzuk őket. Kültérben a kevésbé vagy közepesen tartós fajokat favédő szerekkel kezelve lehet felhasználni.
Hosszú rostjaik, magas cellulóztartalmuk miatt a tűlevelűek elsőrendű papírfák. Ugyanakkor a fenyőfák törzse komoly szöveti hibákkal rendelkezhet, főleg a sík- vagy dombvidéki egyedeké. A nagymértékű göcsösség, a gyantatáskák, illetve a vaseresség jelentősen korlátozzák a felhasználás lehetőségeit.
A legelterjedtebb tűlevelű fafajok
Lucfenyő (picea abies karst.)
- Elterjedése. A közönséges lucfenyő a lucfenyők nemzetségébe tartozik, amely az északi féltekén terjedt el, és mintegy 50 faja ismert. Az ipari feldolgozásban a közönséges lucfenyő mellett megtalálható még a szerb-, illetve a szibériai lucfenyő. Ez a fafaj a hűvösebb klímát, a nedves, párás termőhelyeket kedveli.
- Műszaki tulajdonságai. A lucfenyő alacsony sűrűségű puhafa. Ennek ellenére kedvező a szilárdsága, rugalmas és szívós. Gyantatartalmának köszönhetően mérsékelten tartós. Könnyen megmunkálható, jól pácolható és felületkezelhető. Mérsékelten zsugorodik. Cellulóztartalma egyedülállóan magas: 58%.
A hűvös éghajlaton (északon vagy a magashegységekben) nevelkedő lucfenyők sokkal kedvezőbb műszaki tulajdonságokkal rendelkeznek. Évgyűrűik keskenyek, egyenletes szerkezetűek, a késői paszta aránya magas. Ez kiemelkedő sűrűségi és szilárdsági értékeket eredményez.
Olvasmány
Erdeifenyő (Pinus silvestris L.)
- Elterjedése. A közönséges erdeifenyő az erdeifenyők nemzetségének tagja, amelynek 120 faja ismert Kiválóan tűri a szélsőséges termőhelyi viszonyokat: a nagy szárazságot, a sok csapadékot, a forróságot és a téli fagyokat. így megtalálható az északi sarkkörtől a Földközi-tengerig, a síkvidéki homoktájaktól a középhegységekig. Magyarországon őshonos fafaj. A legelterjedtebb hazai fenyőféle, az erdőterületek kb. 9%-át foglalja el.
- Műszaki tulajdonságai. Az erdeifenyő műszaki tulajdonságai felülmúlják a lucfenyőét. Alacsony sűrűségű puhafa. Szilárdsága magas (kivéve a laza szerkezetű síkvidéki egyedeket). Könnyen megmunkálható. A megnövekedett gyantatartalom növeli a sűrűséget és a szilárdságot, de rideggé és nehezen megmunkálhatóvá teszi a faanyagot. Az erdeifenyő általában jól ragasztható, felületkezelhető, pácolható és telíthető, de a magasabb gyantatartalom ezeket is nehezíti.
Olvasmány
Feketefenyő (Pinus nigra L.)
- Elterjedése. A feketefenyő Dél-Európában őshonos fafaj. Jól tűri a szárazságot, a meszes-homokos talajokat. A hőmérsékleti szélsőségekre azonban érzékenyebb, mint az erdeifenyő. A nagy hideget kevésbé bírja. A feketefenyő az erdeifenyő után hazánk legelterjedtebb fenyőféléje, a hazai erdőterületek kb. 4%-át alkotja.
- Műszaki tulajdonságai. A feketefenyő műszaki jellemzői az erdeifenyőéhez hasonlóak, de göcsös, durva szerkezete miatt szilárdsági tulajdonságai rosszabbak. Közepes sűrűségű puhafa. Keménysége nagyobb az erdeifenyőénél. Gyakori szövetszerkezeti hibái nehezítik a megmunkálását, ezért fűrészipari feldolgozásra kevésbé alkalmas. Magas gyantatartalma miatt közepesen tartós a fája, de kékülésre erősen hajlamos.
Olvasmány
Vörösfenyő (Larix decidua Mill.)
- Elterjedése. A vörösfenyő jellemzően hegyvidéki, alhavasi fafaj. Közvetlen környezetünkben a Kárpátokban, az Alpokban, hazánkban pedig a nyugati határvidéken őshonos. A legnagyobb összefüggő vörösfenyő erdőterületek Szibériában találhatók. A csapadékos, hűvös területeket, hegyoldalakat kedveli, a szárazságot és a meleget nem bírja.
- Műszaki tulajdonságai. A vörösfenyő a tűlevelű haszonfák közül a legkedvezőbb műszaki tulajdonságokkal rendelkezik. Közepes sűrűségű és keménységű fafaj. Szilárdsága nagy. A faiparban feldolgozott tűlevelűek között a legnagyobb sűrűségű, keménységű és szilárdságú. Magas csersavtartalmának köszönhetően tartós. Szívós és rugalmas fafaj. Bármilyen forgácsolóeljárással könnyen megmunkálható. Telítése, pácolása viszont nehéz.
A hegyvidéken vagy az északi területeken, hűvösebb éghajlaton nevelkedett egyedek keskenyebb évgyűrűket növesztenek, ennek köszönhetően ezek fája sűrűbb, keményebb, szilárdabb és tartósabb. Tehát műszaki szempontból jobb minőségű, mint a dombvidéki példányoké.
A vörösfenyő kedvező tulajdonságai széles körű felhasználási lehetőségeket biztosítanak. Az egyik legkedveltebb ipari faanyag (fűrészáru, furnér, rétegelt lemez, gerendák, faházak, tetőzsindely-fedések, kerti bútorok, kerítés, vezetékoszlop stb.)