Lakások és egyéb terek belső világítása, halogén világítás
A világítás minősége a könnyen számszerűsíthető követelményeken, például a megvilágítás erősségén és egyenletességén túlmenően számos szubjektív tényezőtől is függ. A világítás összhatása nagymértékben befolyásolhatja a helyiségben tartózkodók viselkedését és teljesítőképességét.
Köztudott, hogy a különböző világítási rendszerekkel más-más hangulatot lehet előidézni. Egy gyorsétteremben a teret rendszerint erős fényű, fehér fényforrásokkal világítják meg, így a fényes asztalokról erősen visszatükröződik. A vendégek ritkán töltenek el itt hosszú időt, nem kis részben azért, mert a tér kényelmetlen hangulatot teremt, és az atmoszféra „siettet” (egyél és menj!). Ennek ellentéteként egy elegáns étteremben gyertyafényes asztalok várják a látogatókat, hosszú beszélgetésekre csábító, kellemes hangulattal.
Lakások belsőinél az átgondolt lámpaelhelyezést és azok irányát az igényeken túl a lakberendezés diktálta szükséglet is meghatározza.
A gyógyszertárakban legtöbbször erős fehér fényt használnak, hogy „hideg” és „tiszta” képzetet keltő környezetet hozzanak létre. Az olcsó bevásárlási lehetőséget kínáló üzletláncok szívesen világítanak ipari jellegű, szabadon sugárzó vagy csak kismértékben ernyőzött fénycsöves lámpatestekkel, jelezve ezzel azt, hogy az üzlet minden lehetséges eszközzel igyekszik a költségeket csökkenteni, és ezzel a vásárlók részére kedvezőbb árakat teremteni. Az igényes termékeket kínáló exkluzív márkaboltokban viszont rafinált világítási effektusok segítik elő az áruk minél kedvezőbb bemutatását.
- 5 tipp, hogyan varázsoljunk provence-i hangulatot otthonunkba
- Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
- 11+1 dolog a beltéri festésről
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A világítástervezőnek az a célja, hogy egy adott feladathoz megfelelő minőségű fényt hozzon létre a tér hangulatának kialakításához. A világítás minőségének javítása jelentős üzleti hasznot hozhat, hiszen közismert tény, hogy a dolgozók teljesítőképessége a világítási minőségjavításával nő. Megfordítva: ha a világítás felújítása csökkenti a világítás minőségét, a benntartózkodók teljesítőképessége is csökkenhet, amivel gyorsan elveszhetnek az energiaköltségek terén elért megtakarítások. Soha nem szabad szem elől téveszteni: az épületek nem azért vannak, hogy mindenáron energiát takarítsunk meg bennük, hanem azért, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol az emberek hatékonyan képesek dolgozni.
Szórt fény, búrák
A legtöbb belsőtéri lámpatestben burát vagy tükröt használnak annak megelőzésére, hogy a benntartózkodók közvetlenül a lámpákba nézzenek. A takarási szögben vagy „káprázási zónában” (a lámpatest lefelé mutató függőleges tengelyétől számított 45° felett) kisugárzott fény kellemetlen összhatást, szerencsésebb esetben „csak” zavaró, de súlyosabb esetben a látást is rontó káprázást okozhat. A burákat és tükröket úgy tervezik, hogy a szemlélő elől lehetőség szerint kitakarják ezeket a kényelmetlen, közvetlen fénysugarakat, éppen ezért nagy a jelentőségük a látási komfort szempontjából.
A burák általában víztiszta prizmás vagy tejfehér műanyag lapok, amelyek a lámpatest alján helyezkednek el. Az átlátszó prizmás burák hatékonyak, mivel a fény túlnyomó részét áteresztik. A tejfehér opálburák rosszabb hatásfokúak, mert a fényvisszaverés folytán jelentős mennyiségű fény „ragad bent” a lámpatestben. Noha a burás lámpatesteket még mindig előszeretettel használják, ezekkel van a legkisebb valószínűsége a vizuális komfort megteremtésének.
A tükrös lámpatesteknek jobb a hatásfokuk, káprázásmentesítő hatásuk, és nagyobb vizuális komfortot nyújthatnak, mint a legtöbb burás lámpatest. A tükör leggyakrabban polírozott és eloxált alumíniumlemezekből összeállított rács, amely kitakarja a lámpatestből vízszintes irányban kilépő fény bizonyos részét. A tükrös-rácsos lámpatesteket általában a káprázás csökkentésére érzékeny munkakörnyezetekben – például számítógépes munkavégzésnél – használják. A parabolikus rácsok rendszerint növelik a lámpatest vizuális komfortteremtő valószínűségét, habár a hatásfokot kissé csökkentik, a fényterelő ugyanis több fényt takar ki. Általában minél kisebb a rács osztásának mérete, annál nagyobb a vizuális komfort valószínűsége, de annál kisebb a hatásfok.
A mai modern lakások belső megvilágítását a pontszerű és főként halogénlámpák kiválóan biztosítják, akár 90-180°-os szögű fény-pásztával is. A halogénizzók a törpefeszültség és kis teljesítmény felhasználás ellenére fehéren és nagy hatásfokkal világítják be környezetüket, és teszik színesebbé hétköznapjainkat.
Ha manapság valaki házépítésbe vagy lakásfelújításba kezd, felfogad egy építészt, aki – két-három altervezővel – a megrendelő elképzeléseinek megfelelően prezentálja az építészeti, illetve a víz-, gáz- és elektromos terveket. Csakhogy a villanyszerelők egy része manapság nem tanul világítástechnikát, legfeljebb azt tudja megmondani, mekkora legyen a kábelek keresztmetszete, milyen szabványokat kell figyelembe venni, vagy éppen a vizes helyiségekbe hová lehet konnektort szerelni.
Mennyezetburkolatba beépített többpontos megvilágítás szerelési, illetve kapcsolási rajza.
A végeredmény, hogy mindegyik helyiségben a mennyezet közepén árválkodik a jobb esetben öt-, rosszabb esetben háromerű vezeték, amelyhez a kiválasztott lámpatest csatlakoztatható. A háromerű vezeték esetében még arra sincs lehetőség, hogy több kapcsolási fokozatú lámpatestet lehessen felszerelni. Ilyenkor utólag már nagyon nehéz racionálisan világítást tervezni. Ennek ugyanis a háztervezés részeként kellene megtörténnie, helyiségenként végiggondolva a funkcionális elvárásokat és az azokhoz igazodó lehetséges megoldásokat.
Néhány dolgot tartsunk szem előtt: a natúr fával burkolt mennyezet ötven százalékkal több fényt nyel el, mint a fehérre festett; a napfényes ablakok estére barátságtalan, sötéten tátongó vermekké alakulnak, s megszűnik az általuk napközben keltett tágas térérzet, többek között ezért is szokás őket függönnyel eltakarni, melynek színén sok múlik. A sötétebb textíliák több fényt nyelnek el, mint a világosabbak. A függöny helyettesíthető fényekkel is. Az erőteljesen megvilágított erkéllyel – indirekt módon, kívülről – megnövelhető a szoba térhatása.
Állítható, illetve liftes asztali lámpa mennyezeti függesztéssel a mindenkori funkciót képes szolgálni.
Függesztő-feszítő vezetékes, halogénlámpás világítás szerelési vázlata konzolos, mély függesztékű és kereszt elhelyezésű, mobilan kapcsolt világítótestekkel.
Lámpatestek kapcsolása mennyezet- vagy falburkolathoz a)-b) munkafázisok.
Világítási módok
Az esztétikus és praktikus természetes lakásmegvilágítás alapvető követelményei a következők:
- Az általános világítás a tájékozódást, illetve a helyiségben levő bútorok áttekintését szolgálja. Fontos, hogy az ajtónál tudjuk kapcsolni. Előszobában, lépcsőházban alternatív kapcsolót kell felszerelni.
- A hangulatvilágítás a lakberendezés egyik hatásos eleme. Egyik lehetőség, hogy bizonyos tárgyakat a megvilágítással kiemeljünk; a róluk visszaverődő fény dominál, a lámpa pedig szinte észrevétlen.
- A helyi vagy funkcionális világítás feladata, hogy a különböző tevékenységekhez (olvasás, játék, étkezés, barkácsolás) megfelelő fényt szolgáltasson. Ilyenkor fontos a jó világítás, mert a szemnek összpontosítania kell, így igénybevétele fokozott. Célszerű többféle lámpával felszerelni a lakást, hogy megfeleljen a különféle rendeltetéseknek.
Halogénlámpás világítás, világítás kiválasztása
Újabban az autófényszóróknál már megszokott halogénizzó egyre terjed az igényesebb családi házakban, lakásokban is. Általában nem gazdaságossági szempontok alapján választják (bár tagadhatatlan, hogy ezeknek a 230 voltos feszültségről táplált izzólámpáknak lényegesen nagyobb a világítási hatásfokuk – szakszerűen fényhasznosításuk – is), hanem azért, mert halogénizzók alkalmazása esetén a kis teljesítményű lámpák is szép fehér fényt adnak, s így megfelelően elhelyezett sok kis lámpával sajátos, tetszetős világítási hatást érnek el.
Lakásokban inkább a „normál” kivitelű, csaknem 180°-os szögben, minden irányban sugárzó típusok szokásosak, de természetesen egy-egy dísztárgy kiemelő megvilágítására alkalmazhatók a „hidegtükrös” halogénizzók is, amelyek a 30°-os sávban sugárzó „szúrófényűektől” kezdve a 60°-os „szélesen sugárzókig” nagy választékban kaphatók. Egy-egy halogénizzó teljesítménye 10 W-tól 150 W-ig terjedően lépcsőzetesen választható, a lakásokban azonban – éppen a sok kis lámpa használatának igénye miatt – inkább csak a 10-50 W-osakkal érdemes számolni.
Halogénizzók jellemzői
Ezek a halogénizzók (ugyanazon teljesítmény mellett) a normál izzóknál sokkal kisebb méretűek, emiatt azonban sokkal kisebb felületen adják le a hagyományos villanykörtékhez hasonló mértékben termelődő hőmennyiséget, ezért felületük sokkal magasabb hőmérsékletű, mint amazoké. Azt azonban sokan nem gondolják végig, hogy éppen ennek az igen nagy hőmérsékletnek sokkal nagyobb a gyújtó hatása is, ezért megfelelő távolságot kell tartani az izzók és a környezetükben lévő éghető anyagok (pl. lámpaernyők, fa- vagy textilburkolatok, tapéták) között. Ezeket a lámpákat úgy kell elhelyezni, hogy felületüket a szabadon kialakuló levegőáramlás folyamatosan és hatásosan hűthesse.
Az izzók tápfeszültsége igen kicsi (a magyar elnevezés szerint törpefeszültségűek); elvileg kaphatók 6 és 24 V feszültségűek. Ebből a körülményből mindenki örömmel veszi tudomásul, hogy ezeknél gyakorlatilag nincs áramütésveszély, s kisebbek a szigetelési problémák is, de arra már kevesebben gondolnak, hogy a kisebb feszültség mellett ugyanazt a teljesítményt csak jóval nagyobb áramerősséggel lehet elérni.
Az autók lámpáinál újabban már megszokottá vált halogénizzós világítás egyre terjed az igényesebb családi házakban, lakásokban is. Ezt általában nem gazdaságossági szempontok alapján választják, hanem azért, mert halogénizzók használata esetén a kis teljesítményű lámpák is szép fehér fényt adnak, s így a megfelelően elhelyezett sok apró világítótesttel sajátos, tetszetős fényhatást érnek el. Lakásokban inkább a „normál” kivitelű, csaknem 180°-os szögben, minden irányban sugárzó típusok szokásosak, de természetesen egy-egy dísztárgy kiemelő megvilágítására alkalmazhatók a „hidegtükrös” halogénizzók is, amelyek a 30°-os sávban sugárzó „szúrófényű”-éktől kezdve a 60°-os „szélesen sugárzó” típusokig nagy választékban kaphatók. Egy-egy halogénizzó teljesítménye 10 W-tól 150 W-ig terjedően lépcsőzetesen választható, a lakásokban azonban – éppen a sok kis lámpa használatának igénye miatt – inkább csak a 10-50 W-osakkal érdemes számolni.
A villanyvilágítás kiválasztása
Először is azt kell eldöntenünk, hogy a lakás világításában az energiatakarékosságot vagy a komfortérzetet szeretnénk-e előnyben részesíteni – mondja a szakember. A fényforrásokat ugyanis e szempont szerint két nagy csoportba sorolhatjuk: hagyományos és halogénizzókra, valamint fénycsövekre és kompakt fénycsövekre. Az előbbiek komfortérzetünket szolgálják, az utóbbiak viszont az energiatakarékosságot.
Mennyezeti és fali, pontszerű megvilágítást biztosító lámpatestek burkolathoz kapcsolása.
Mi jellemzi a hagyományos és a halogénizzókat, s hol ajánlatos a használatuk?
Színvisszaadásuk jóval tökéletesebb, és színhőmérsékletük miatt fényük meghittebb, melegebb, mint az energiatakarékos csoportba tartozóké. Mellettük szól még az is, hogy bekapcsolásuk pillanatától teljes és egyenletes fényerőt adnak. Általános világításhoz inkább a hagyományos izzókat, a helyi, illetve dekoratív világításhoz a halogéneket javasoljuk. Említett tulajdonságaik egyúttal felhasználásukat is meghatározzák. Pontosabban szólva: a hagyományos izzók bárhol használhatók, ahol fontos a színvisszaadás, a meghitt, meleg fény.
Mi a teendő, ha takarékoskodni szeretnénk?
Minthogy az energiatakarékos fényforrások közül a hagyományos fénycsövek vibráló fényt adnak, s a lámpatestek, amelyekben ezeket alkalmazzák, általában nem túl esztétikusak, nem javasoljuk, hogy lakásban használják őket. Inkább irodákba, üzlethelyiségekbe, bankokba valók, ám ott is lehetőleg olyan működtető egységgel, amely vibrálás nélküli fényt biztosít. Más a helyzet a kompakt fénycsövekkel, amelyek sorában – méretüket és fényüket illetően – már léteznek a hagyományos izzóhoz közelítő fajták. Használatuk mégsem ajánlatos az intim funkciójú helyiségekben, mint például a háló, a nappali vagy a gyerekszoba, továbbá ott sem igazán célszerű, ahol gyakran kapcsoljuk ki és be a fényforrásokat.
Kombinált világítási trend, ahol a fix és mobil lámpatesteket kiegészíti a halogénlámpás világítás.