Késő György-kori lakóház (klasszicizmus)
Késő György-kori lakóház
Az ötszintes, téglaépítésű késő György-kori lakóháznak (Észak-London, Canonbury Square) jelenleg Leslie Geddes-Brown, a Country Life magazin kertészeti rovatának szerkesztője a tulajdonosa. A ház elsőként készült el az 1800 táján Henry Leroux vállalkozó által emeltetett öt épület közül.
Fent: A Canonbury-ház nyári konyhájában az eredeti, beépített kredenc és teljes falmagasságú pohárszék borítja a falat. Az ajtók középső betétje sárga krémszínű, keretük szürke. Ez a színkombináció kiemeli a György-kor végére jellemző díszítés egyszerű, egyenes vonalait.
Az 1960-as évekre állaga leromlott, az 1970-es évek elején renoválták, enteriőrjét nemrég állították helyre eredeti, György-kori alaprajza szerint, a 18. Század végén és a 19. Század elején Angliában divatos színeket alkalmazva.
E korszak legelőkelőbb angol enteriőrjeihez képest-mint amilyet Robert Adam rendezett be a middlesexi Osterley Parkban – itt visszafogottabb, szerényebb az architektúra és a díszítés, ami a 18. Század végi tipikus angol lakóházakat, még az ilyen impozáns méretűeket is jellemzi. Az angol rendszerű tolóablakok, a betétes ajtók, a szegőlécek, a pohárszék díszei például viszonylag egyszerűek.
- A klasszicizmus
- Normandiai château (klasszicizmus képekben)
- Château du Champ de Bataille
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fent: A konyha fehér gipszmennyezetét és halványkék falait finoman ellenpontozza a szürke beépített kredenc. A színkombináció harmonikus háttere a 19. Századi kék-fehér levonóképes kerámia- és porcelántárgyaknak. Jellegzetes klasszicista kellékek az ablaktok hornyolt tagjai és a sarkokon a rozetták. A bükkből készült, modern munkaasztal tónusa szinte azonos az eredeti, bütüs illesztésű fenyőpadlóéval.
Fent: A piano nobile (főemelet) tágas szalonjában a falak és a beépített könyvszekrények halvány kékesszürke tónusai harmonizálnak a karosszék kárpitja és a perzsaszőnyeg kékjével, de a márványkandalló kék-szürkéivel is. Ez a tónusbeli hasonlóság jellemzi a György-kori vörösesbarna mahagónibútorokat, a padlót, a kandalló két oldalán álló, regency stílű obeliszkpárt és a vörös alapszínű perzsaszőnyegeket.
Bár a falak némelyikét divatos tapéta fedi, többségüket egyszínűre festették, míg az Osterley Park falait míves stukkókkal, drága selyemkárpittal vagy kézzel festett klasszikus motívumokkal díszítették.
Noha az építészeti és díszítő részletek kidolgozottsága különbözik, mindkét ház enteriőrje tiszta, egyenes vonalvezetésű. Arányos szimmetriájuk a késő György-kori klasszicizmus sajátossága, amelyet a színek és számos korabeli bútor is kiemel.
Fent: Kétféle kék tónus szerepel a dolgozószoba tapétáján. A csíkos minta a tapétán és a kelméken is a 18. Század végén jött divatba, és főleg a regency stílusra jellemző.
A Canonbury-ház bútorzatának színei főleg a kissé hidegebb, késő György-kori palettáról származnak: a falak és az eredeti, beépített kredencek, pohárszékek, könyvszekrények krémszínűek, fehérek, szürkék és kékek. Elegáns háttérként szolgálnak a különböző György-stílusú asztaloknak, buroknak, alkalmi székeknek, amelyek finoman erezett keményfából (főleg mahagóniból, dió- és selyemfából) készültek.
A stílusnak és a kornak következetesen megfelelnek a kék tónusok a falakon, a karosszékek és szófák kárpitján, illetve a perzsaszőnyegek virágmintájában – ez utóbbiak általában keskeny, bütüillesztéses natúr fenyőpadlót borítanak.
Fent: A késő György-kori lakóházak visszafogott eleganciája – az építészeti szimmetria és a berendezés egységessége – jellemzi a Canonbury-ház szalonját is. A helyiség üdítően világos és szellős, ami a falak és a mennyezet halvány, kékeszöld tónusainak, az építészeti díszítmények takarékos alkalmazásának, a nagy belmagasságnak és főleg a teljes falmagasságú, 9 + 9 osztatú, angol rendszerű tolóablakoknak köszönhető.
A késő György-kori színek
A késő György-kori palettát a halvány és élénk színek kombinációja uralja, néhány enteriőr (az úgynevezett „Etruszk szobák”) kivételével, melyekben a klasszikus motívumokat és díszeket az ókori görög vázák mély, vörös terrakotta és fekete színeivel emelték ki.
A nagy hatású tervező, Robert Adam által kedvelt színek a halvány- és középzöldek, a lila, rózsaszín, barackszín, opál és szürke, valamint az erősebb és telítettebb zöldek, kékek. A korabeli színvilág megbízható forrásai Adamnek a British Museumban őrzött tervrajzai, valamint Josiah Wedgwood kerámiái – főként az úgynevezett jáspismunkák, amelyek hűvös, halvány tónusait az ókori kámeák ihlették.
Fent: Robert Adam borsózöldre festette az Osterley Park falait. Ez a szín ismétlődik a kárpitozott bútorokon, kontrasztját pedig a lila lábazati falsík képezi. E színek harmonikus tónusbeli viszonya erősíti a helyiség építészeti egységét.
Fent: Az Osterley Park egy másik helyiségében a felső falmező zöld és a lábazat kék árnyalatai adják a kézzel festett etruszk motívumok hátterét. Mint a balra látható teremben, itt is azonos tónusértékű a kék és a zöld.
Fent: Az előkelő György-kori enteriőr jellegzetessége a márványkandalló. Az Osterley Parkban szervesen illeszkedik környezetéhez a lábazati szegélyéhez hasonló tónusú fehér színe révén.
Fent: Az Osterley Park előcsarnokát Adam világosabb, szürkés alapon gipsz reliefdíszekkel ékesítette. A kandalló és fölötte a féldombormű sötétebb, szürkésbarna tónusa a berakásos márványpadlóhoz igazodik.
Fent: A késő György-kori helyiségek kőedényei görög-római mintákat követnek.
Fent: A György-kor végi házakban gyakoriak a beépített, festett bútorok (például tárolószekrények, kredencek). Anyaguk általában puhafa, főleg fenyő. Néha egyszínűek, így kevésbé érvényesül a díszítés, viszont hangsúlyosabbá válik a tér összhatása. Gyakrabban kétszínűre vagy egy szín két árnyalatára festették őket, amivel a díszítményekre hívták fel a figyelmet – a késő György-kori enteriőrökben ezek elegánsak, egyenes vonalúak, és a klasszikus oszloprendekből származnak.