Roseland Cottage (viktoriánus stílus)
A roseland cottage 1970-ben került az új-angliai régiségek megőrzésére alakult társaság tulajdonába. Ekkor nyilvánították nemzeti történelmi műemléknek. A házat 1846-ban az angol származású Joseph C. Wells építész tervezte nyári lakként Henry C. Bowen, módos üzletember, a republikánus párt befolyásos támogatója számára.
A számos külső melléképülettel (pajta, jégverem) körülvett ház a Connecticut állambeli Woodstock egyik magaslatán áll. Stílusát, a festői viktoriánus neogótikát eleinte Andrew Jackson Downing építészeti szakíró népszerűsítette az Egyesült Államokban. Downing „eredetisége, merészsége és vitalitása” miatt dicsérte az irányzatot, amely ekképpen „ideálisan alkalmazkodik az ember független szelleméhez”.
Fent: Az ikerszalonban a képsín fölötti linkruszta-fríz az 1880-as években készült. A linkruszta a késő Viktória-kor kedvelt falburkolása: lenmagolaj, mézga és fapép vászonra felvitt elegye, domborúan megmintázva.
A meredek, oromdíszes nyeregtetők, indamotívumos gerinckiképzés, lándzsaívek, manzárd- és zárterkély-ablakok, sima és festett ólomüveg és a függélyes jelleg teszi a ház külsejét tipikusan neogótikussá. Élénk rózsaszínre festett és a romantikus viktoriánus építészetnek így tökéletesen megfelelő fadeszka- és lécburkolata jellegzetesen amerikai megoldás.
- Huszonegyedik századi viktoriánus stílusú konyha
- A viktoriánus stílus jellemzői
- Mark Twain háza (viktoriánus stílus)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A rombuszmintás ólomüveg ablakok mellett a gótikus stílű építészeti elemek és kiegészítők közül az ikerszalon két részét elválasztó lándzsa alakú csúcsív tűnik ki. A bútorok – a lándzsa-, szamárhátívű és oromdíszes támlájú kárpitozott székek, pamlagok – többsége szintén neogótikus munka. Legalább ennyire jellemző azonban a viktoriánus stílusra az enteriőrök színvilága is.
Fent: A linkruszta alatti falmező tapétáját a Viktória-kor végi enteriőrök kedvelt, stilizált levélmintája díszíti, természethű, zöld és halvány barna árnyalatokkal.
Uralkodó színei elsősorban a linkruszta-frízen, a mahagóni- és tölgybútorokon, a festett ajtókon, az ablakkereteken, valamint a pácolt, polírozott padlófelületeken megjelenő barna, zöld és sárga sokféle, viszonylag visszafogott árnyalata. A sokak által túlságosan komornak tartott „templomi” sötétbarnát, mely a középkori Európában a gótikus templomok faragott berendezésének meghatározó színe volt, ez esetben élénkebb színfoltok (például a vörös vagy kék bútorszövet, kék-rózsaszín keleti szőnyegek, valamint természetes megvilágítású vörös-sárga-zöld üvegfelületek) egészítik ki.
Fent: Roseland Cottage deszka- és lécburkolatát az 1880-as években kedvelt élénk rózsaszínre festették. A neogótikus elemeket (például lándzsaablakok, díszes gerincképzés) sötét bíbor festéssel emelték ki.
Fent: Az ikerszalon tapétájának színei, a sárgák és barnák ismétlődnek a neogótikus mahagónibútorokon, a pácolt, polírozott bütüillesztéses padlón, a festett ajtókon és szegélyeken. A Viktória-kori enteriőrökben a merészebb színek foltszerűen, a kárpiton, a szőnyegeken, valamint visszafogottabban a párkányzaton és a frízen jelennek meg, amelyek díszeit arany, zöld, halvány és élénk kék tónusokkal is kiemelték.
Fent: A neogótikus házakban gyakori színpompás ólomüveg a paletta fontos része. Roseland Cottage zárterkélyének üvegezésén a hagyományos rombuszminta sárga, vörös és zöld színű. A vörös plüssel kárpitozott, mahagónivázas pamlag áttört szamárhátíves, oromdíszes háttal jellegzetesen amerikai neogótikus bútordarab.