Pompás formák és terek a télikerteknél
Alakítsunk ki kellemes, nyitott homlokzatokat és tereket. A télikert megvalósításának első jele az, ha vágyunk a télikert után. De hogyan is öntenek tényleges formát ezek a vágyak? A tervezést azzal kezdjük, hogy a számos lehetőség közül kiválasztjuk a számunkra legelőnyösebb formát.
A legtöbben ilyenkor fából és alumíniumból vagy műanyagprofilokból készült tartószerkezetre gondolnak, amelyet három szint magasan (beleértve a tetőt is) üveg borít majd, és egyik oldalát a ház egyik fala alkotja. Az átlátszó szerkezetekkel azonban ennél sokkal változatosabban alakítható ki a lakó- és irodaépületek formája. Ha a fontossági sorrendben a fény és a világosság áll az első helyen, a zöldre való kilátás pedig kevésbé fontos, fénytető építésével tehetjük érdekessé a házat.
A fénytető a hagyományos tető egy részét helyettesíti, ily módon szabad kilátás nyílik az égre. A lefedett világítóudvaron keresztül a napfény egészen a ház szívéig lejut.
Alapformákat kibővítve vagy kombinálva számtalan télikert-variáció alakítható még ki. Az üveghomlokzat például nagyszerűen helyettesítheti az oromfalat, a beépített tetőteret pedig levegővel és fénnyel tölti meg. Nagyvonalúbbnak és könnyedebbnek hatnak azok az épületek is, amelyek a második emelettől üveggel borítottak. A keskeny, ugyanakkor mély sorházaknál e megoldással például fényárban úszó helyiségek hozhatók létre. Még akkor is, ha a télikertépítés helyszűke vagy a vonatkozó építési rendeletek miatt nem kivitelezhető.
- Energiatakarékos télikert tervezési elve
- Homlokzati nyílászárók és üvegfelületek szigetelése
- Télikertek és benapozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a fénytetőt egy vagy két homlokzatrésszel kombináljuk, a házhoz szintén szervesen kapcsolódó, napfényes helyiség hozható létre. Az ilyen és hasonló megoldások természetesen az újonnan épülő házaknál a legkönnyebben megvalósíthatók. A ház belsejébe mélyen benyúló helyiségeknél például ez az építési mód biztosítja a legjobb esélyt arra, hogy a lakás belső terét optimálisan tudjuk a külső környezethez igazítani. Azonban a télikertből sem lesz egyszerre télikert.
A kétemeletes szerkezetek különleges kisugárzással és kifejezőerővel bírnak. Minél kisebb felületen érintkeznek a házzal, annál önállóbb és öntudatosabb építmény hatását keltik.
A legáltalánosabb megoldás az, hogy a szoba elé (általában a nappali elé) egyemeletes toldalékot emelnek. Az üvegépítmény kapcsolódhat hosszanti oldalával a házhoz, de lehet a házhoz hasonló épületszárny is, amely kitolódik a zöldbe. E két variációval azonban még koránt sem merítettük ki az összes lehetséges megoldást. Ha nagyobb üvegépítményt képzelünk el magunknak, a homlokzat teljes szélességében, sőt a háznak több oldala mellé is építkezhetünk.
Ha az év szabadban tölthető részét fokozottan élvezni szeretnénk, tanácsos a télikert mellett nyitott teraszt is kialakítanunk, amelynek klímáját tetővel vagy árnyékoló ponyvával tehetjük kellemesebbé. Az üvegépítményeknek egyébként nem feltétlenül kell a földön nyugodniuk. Levegősebbé teheti a lakást a beépített erkély is. Érdekes megoldást kínálhatnak a megfelelő alappal rendelkező garázsokra és teraszokra emelt építmények is.
Építészeti egység
Függetlenül attól, hogy az üvegből készült épületrésznek meghatározó vagy visszafogottabb szerepet szánunk, hogy az újonnan épülő ház részét képezi, vagy a meglévő házhoz utólagosan építjük, az a legfontosabb, hogy a házzal szerves egységet alkosson. Ez azonban még messze nem jelenti azt, hogy a ház jellegétől oly különböző épületrészt ugyanazon stílusban kell megépítenünk. Sőt épp a régebbi házak átépítése vagy bővítése során megvalósuló, az új és a régi elemek közötti stíluskontraszt teszi a különböző megoldásokat oly érdekessé.
Az elemek kontrasztja mellett azonban építészeti összhang valósítható meg, ha például az üvegépítmény tetőkialakításában a háztető dőlésszöge köszön vissza vagy a cseréptető egy részét üvegtető helyettesíti. A különböző épületrészek akkor is jól illeszthetők egymáshoz, ha az arányok és a homlokzat szerkezete összhangban áll. Az üvegépítmény szerkezeti tagolása igazodjon például az ablakok vagy egyéb más szerkezeti elemek szélességéhez.
A fixen megépített elemeken túlmenően azonban ajtókat, valamint külön szellőzőnyílásokat, illetve -berendezéseket is be kell építenünk. Annak érdekében, hogy a létrehozott formális harmóniát később ne kelljen újra megbontani, már a tervezés kezdeti szakaszában is gondoljunk a nélkülözhetetlen – elsősorban az épületen kívül elhelyezett – árnyékolástechnikai berendezésekre.
Sokan úgy gondolják, hogy az üvegépítmények esetében az ablakkereteknek és a tartóprofiloknak egyazon anyagból kell készülniük, ez azonban egyáltalán nem így van. Mivel az ablakok statikailag kisebb terhelésnek vannak kitéve, valamint ha a tető is jobban kiáll, az időjárás viszontagságai sem veszik annyira igénybe a nyílászárókat mint az üvegszerkezetet. Az ablakprofiloknak tehát messze nem kell olyan feltételeknek megfelelniük, mint a tartóprofiloknak. Ez okból kifolyólag – mint ahogyan azt egy külön részben részletesen tárgyaljuk majd – a télikert ablakkereteinek esetenként érdemes valamilyen más anyagot választani.
Elengedhetetlen azonban, hogy a télikert és a ház színei harmonizáljanak egymással. Ezek megválasztásánál vegyük figyelembe a szomszédos házakat is. Szinte már klasszikusnak számítanak e tekintetben a fa meleg színei és a fehér, valamint a fémes felületek.
Műszaki tipp
Ugyanilyen fontos az is, hogy a tervező az üvegtáblák nagyságát és méretét, valamint a tartószerkezet tagolását összhangba hozza a ház homlokzati képével.
A fa és az alumínium esetében a festéssel történő felületkezelésnek köszönhetően a teljes színskála a rendelkezésünkre áll. A visszafogott színektől kezdve az intenzív árnyalatokig bármit választhatunk. A színeknek és a profilok szélességének köszönhetően a kifejezőeszközök széles palettájáról válogathatunk, így létrehozhatunk könnyed és elegáns konstrukciókat, választhatunk a modern megoldások közül, valamint rusztikus és természetközeli építményt is emelhetünk.
Nagyvonalú térszervezés
Annak érdekében, hogy az üvegépítményünk ne csak kívülről, hanem belülről is igazi látványosság legyen, átgondolt térszervezésre van szükség. Természetesen fontos szempont az is, hogy az építményt hogyan akarjuk hasznosítani. Elvileg három lehetséges funkciót különíthetünk el: használhatjuk pihenésre, növényeket helyezhetünk el benne, és közlekedőként is szolgálhat. Az első esetben a kellemes pihenés lehetősége a legfontosabb. A tervezéskor tehát mindenképpen hagyjunk helyet egy asztalnak és kisebb foteloknak vagy székeknek.
A zöldnövények és a virágos dísznövények is csak akkor tudnak érvényesülni, ha van elegendő helyük. Annak érdekében, hogy nyugalmunkat semmi ne zavarja, a közlekedők számára is hagyjunk némi teret. Az esetek nagy többségében a házból a kertbe e zöld szobán át juthatunk, ezért rendkívül fontos, hogy a közlekedési útvonalra semmit ne tervezzünk. E szempontok miatt tehát a télikertnek máris különböző követelményeknek kell eleget tennie, ami a méreteket és az ajtók elhelyezkedését illeti. Esetleg lehet nagyobb is a télikert? Ha kényelmes ülőgarnitúrára vágyunk, ahol nagyobb baráti körben is leülhetünk vagy egy kanapét szeretnénk elhelyezni ebben a helyiségben, nyugodtan számolhatunk 20 m2-rel vagy akár többel is.
Ha lelkes hobby-kertészek vagyunk, akkor is arra törekszünk majd, hogy a kedvenc lakótársainknak minél nagyobb helyet biztosítsunk, hogy szépen virágozzanak és fejlődjenek. Nem szabad spórolnunk a négyzetméterekkel akkor sem, ha a télikert jobban beépül a ház szerkezetébe, és több szobából is megközelíthető. Ilyen esetben a közlekedési útvonalak sok helyet elfoglalnak, ezért még fontosabb, hogy el tudjunk különíteni egy-egy nyugodt területet (például játszó területet a gyerekeknek vagy olvasósarkot).
A méretek, a helyiség mélysége szempontjából azon télikerteknél támasztanak kevesebb igényt, ahol a lakóház és a télikert egymásba nyílnak. Ilyen megoldásoknál lehetőség van arra, hogy a pihenőzónát a szomszédos szobában rendezzük be, anélkül hogy a napfényes helyiségről és vidám hangulatról le kellene mondanunk.
E megoldás nemcsak a csillagos eget hozza közelebb, hanem a hidegebb évszakban a felszálló meleg levegőből is profitálhatunk. A fölösleges meleg levegő ugyanis annál jobban igyekszik felfelé, minél magasabb a helyiség.
Ezen túlmenően a nagyobb és magasabb helyiségek általában kiegyenlítik a hőmérsékleti különbségeket, és jótékony hatásúak. A nagyobb levegőmennyiség ugyanis nem melegszik fel olyan gyorsan, és nem is hűl le olyan hamar. A helyiség megtervezésénél fontos szerepet játszik a szabadba nyíló ablakok és a kerti kijáratok elhelyezkedése is. Ezek megtervezésénél vegyük figyelembe a kert kialakítását, hogy kerti utakat tudjunk építeni, virágágyakat alakíthassunk ki, esetleg az építmény elé még egy kis tavat is létesíthessünk.
Ha szeretünk páholyban ülni, érdemes átgondolni a kétemeletnyi magasságú télikert lehetőségét, ily módon ugyanis galériát építhetünk a lakásban.
Mivel általában nagyobb bútorokat, illetve növényeket kell a lakótélikertbe, valamint a szabadba kivinnünk, egy-egy nagyobb toló- vagy harmonikaajtó felbecsülhetetlen szolgálatot tehet.