Tájolás, benapozás, természetes megvilágítás [MÉRNÖK SZAKÉRTŐ]
A helyes tájolás nagyon fontos, mert ettől függ, hogy a lakás milyen megvilágítású – vagyis mennyi napfényt és napmeleget kap -, és milyen védett lesz (a kedvezőtlen széljárástól). A napfénynek egyébként fertőtlenítő hatása is van!
Az épület tájolásához figyelembe kell venni:
- a telek fekvését;
- a telek és környéke domborzati viszonyait;
- a környező szomszédos épületeket;
- a lakás nagyságát (a szobaszámok tekintetében);
- a szinteket és azok tájolási kötöttségeit, valamint kertkapcsolataikat.
Változott a benapozottságra vonatkozó előírás is. Ennek megfelelően a lakásnak legalább egy lakószobája napfény által megvilágított kell legyen, kivéve, ha ezt a település kialakult beépítése, helyi építési szabályzata, szabályozási terve nem teszi lehetővé. Ez persze a továbbiakban sem jelenti azt, hogy a jobban benapozott lakás nem egészségesebb a napfény nélkülinél! (Csak nem lehetett véletlen az a február 15-i 60 perces benapozottsági követelmény mind ez ideig.)
4.51. ábra Az épületek benapozási szöge nyáron, ősszel és tavasszal, télen.
4.52. ábra A házak, épületek alaprajzi tájolásának elnevezései 1 nyugat (Ny); 2 északnyugat (ÉNy); 3 észak (É); 4 északkelet (ÉK); 5 kelet (K) stb.
4.53. ábra Észak-déli fekvésű többlakásos ház napszakoknak megfelelő benapozása a) sorház; b) szabadon álló ház; 1 – 4 – 7 a lakások száma.
4.54. ábra A zárt sorú ház lakásának benapozása tartalmazza a legtöbb kritériumot az épület vetületi mérete és a kapcsolódó szomszédos házak miatt a) a szomszédos ház árnyéka miatt kedvezőtlen; b) kedvező, középszárny-,,kiemeléssel”; c) napfényt nem igénylő (pl. garázs) épület közbeiktatásával és hátraugratásával a legjobb alaprajzi lehetőség; 1 lakások; 2 garázsok; 3 benapozott épülethomlokzat; 4 természetes megvilágítás ablakozására alkalmas épülethatároló; 5 benapozás szöge.
4.55. ábra Épületek egymás közötti (B) távolságát a benapozási igény miatt elsődlegesen az árnyékvető épület magassága határozza meg h építménymagasság; H benapozási árnyékmagasság; 1. árnyékvető épület; 2 vizsgált épület; 3 árnyékzóna; 4 árnyékvonal; 5 árnyékmagassági pont.
Az egészségügyi szempontok miatt fontos, hogy a lakás magasabb igényű és huzamosabb nappali tartózkodásra szolgáló helyiségeit a lehető legtöbb napsugárzás érje. Ezért nem létesíthető olyan lakás, melynek minden szobája északra vagy északnyugatra tájolt, mert csak nyáron kap valamennyi napot, ráadásul akkor is csak reggel vagy este. Mivel hazánkban többnyire ez az uralkodó szélirány (főleg télen), állandóan ki van téve az időjárás-változások káros hatásának is.
A lakások kedvező tájolású lakótereinél is gondot okoz a nagy hőmérséklet-változás, a nyári 30-40 °C meleg és a -10-20 °C hideg. Amíg télen fűtéssel, megfelelő falakkal és jól záró nyílászárókkal a hideg ellen viszonylag egyszerűen védekezhetünk, addig nyáron ez sokkal nehezebb a meleggel szemben. A probléma megoldásában alapvető jelentőségű a lakóhelyiségek megfelelő tájolása. Míg a napsütés ősztől tavaszig kellemes, addig nyáron, főleg a nap delelőjén, perzsel, zavarja életvitelünket. Télen kellemesebbek a déli vagy délnyugati szobák, nyáron pedig az északkeletre vagy a keletre nézők. Összegezve ezeket fontos tehát, hogy a lakás szobái különböző irányokba legyenek tájolva, és ha lehet, a két ellentétes irányban legyenek a teraszok.
A lakóhelyiségek között legnehezebb meghatározni a hálószobák legkedvezőbb tájolását. A déli vagy nyugati tájolású hálószobák nyáron nagyon megbosszulják magukat, mivel a falakban elraktározódott és éjszaka leadott hő szinte lehetetlenné teszi az alvást. Ezért a keleti vagy az északkeleti tájolás a célszerű.
4.56. ábra A többlakásos, ún. csillagház a nap valamely szakában mindig biztosítja az OTÉK vonatkozó előírásainak megfelelő optimális benapozási időt 1 lakásbejárat; 2 lépcsőház; 3 keleti; 4 délkeleti; 5 déli; 6 délnyugati; 7 nyugati épülettájolás.
4.57. ábra Az úgynevezett tetőházak napos homlokzata biztosítja a legtökéletesebb épület-, ill. lakásbenapozást..
4.58. ábra Lapos tetős házak szomszédságában álló épületek benapozása könnyebben biztosítható az épületek közötti (B) távolság optimálisra való csökkentése esetén is.
A délre tájolt lakószobák homlokzati falait megfelelő leárnyékolással: lodzsával, terasszal és előtetővel kell védeni a nyári túlmelegedés ellen. A keleti falakon lévő ablakok esetében mindez nem szükséges, mert a reggeli napsugárzás kisebb, és a külső hőmérséklet is alacsonyabb, elegendő lehet tehát egyszerűbb árnyékoló is.
A lakások benapozását a kedvező és kedvezőtlen hatásokat mérlegelve kell biztosítani. A lakás legalább egy szobájának vagy két fél szobájának, három- vagy ennél több szobás lakásnál pedig legalább két lakószoba ablakos falfelületének a „benapozott homlokzatra” kell kerülnie.
A természetes megvilágítás érdekében minden lakóhelyiséget megfelelő természetes megvilágítást biztosító ablakkal és üvegfallal kell ellátni úgy, hogy azokon a napfény (a „benapozott homlokzatokon”) legalább két órán át besüthessen a téli napfordulón (december 21-én) is.
A természetes megvilágítású helyiségek üvegfelülete legalább a hasznos alapterület (1,90 m-nél nagyobb belmagasságú terület) 1/8 része legyen (ez főzőfülkében elmaradhat). Ennek a felületnek 1/3 része nyitható legyen. Az ablakok szellőzőfelületeinél biztosítani kell rovarhálók elhelyezését, valamint az árnyékolás (külső vagy belső) lehetőségét.
Időszakosan használt helyiségeknél – beleértve a közlekedőket is – a természetes megvilágítás nem kötelező, csak a szellőztetés. A benapozás tetőtéri ablakok beépítése esetén sokkal kedvezőbb – feltéve, hogy a tetőhajlásszög optimális. Magasabb tetőlejtésnél a téli, laposabbnál a nyári benapozás az intenzívebb. Ez azonban nem enyhíti az előírt 1:8 arányú üvegfelület és az 1:3 arányú nyitható felület kialakításának kötelezettségét!
A napfény elleni védelem legtökéletesebb módja a teraszok vagy az ablakok előtti rész rácsozattal való beépítése és növényzettel való befuttatása. Azért ez a legtökéletesebb, mert a növényzet levelei folytán nyáron akár 100%-os árnyékvetést is jelent, télen viszont, a lombhullatás után, a napfény legalább 90%-os intenzitással jut a lakásba. Erre alkalmas növények a vad- és nemes szőlők vagy bármely futtatható lombhullató hazai fajta. Ugyanezt a hatást részben nyújthatja egy nagy lombozatú évelő fa is. Vigyázat, mert az árnyékolás sötétít, így előfordulhat, hogy nyáron is villany kell az olvasáshoz és a főzéshez!
A lakásokhoz kapcsolt vagy a lakóépületben létesülő ülő munkahelyű dolgozószobák ablakfelülete a hasznos alapterület 1/6 része kell legyen. A megvilágítandó alapterület meghatározásakor a helyiség területéhez hozzá kell számítani a helyiséget árnyékoló szerkezet, pl. erkély vízszintes vetületének helyiség előtti területét is.
Az átrium házak benapozási kérdései
Mivel az átrium házas telepítés előnye a sűrű beépíthetőségben, valamint a lakás és a mikrokörnyezet intenzív kapcsolatában rejlik, az egyik legfontosabb tényező, amelyre tervezésükkor ügyelni kell, hogy mind az átrium udvar, mind a hozzá kapcsolódó helyiségek benapozása fiziológiai és pszichológiai okokból biztosított legyen.
Az átrium házak telepítésekor három tényezőt kell feltétlenül figyelembe venni:
- A lakóterek tájolását. A leggyakrabban előforduló L alakú átrium házaknál az udvar köré csoportosított helyiségek benapozása kedvezően megoldható, ha az udvart és a körítő falak magasságát helyesen méretezték.
- Az udvar formáját, nagyságát, hosszúsági és szélességi méreteit, valamint tájolását.
- Az udvari körítő épületszárnyak vagy határoló falak magasságát.
Az átrium házak hiányossága, hogy az épület nem, vagy csak nehezen bővíthető, mivel a telepítés struktúrája, a telek vagy telekrész maximális beépítettsége erre nem ad lehetőséget. A tetőtér beépíthetősége a benapozás biztosítása miatt korlátozott. Az udvart körülvevő falak magassági viszonyai és a tető hajlásszöge befolyásolja az udvar és a körülötte elhelyezkedő helyiségek benapozását. Korábban leggyakrabban az átrium házas telepek egyszintes és lapos tetős tömeggel épültek. Újabban találhatók olyan átriumos együttesek, amelyeknél a magas tetőket tördelik, bontják, tetőterasszal, zöldtetővel vegyítik úgy, hogy a benapozási feltételeknek az egyes egységek és az együttes egyaránt megfeleljen.
4.59. ábra Többemeletes házakat, illetve azok lakásait érő napfény mértéke és hatékonysága a belső térben a) sík homlokzat ablakain keresztül; b) erkélyes homlokzat ablakain keresztül (az a0 – ah jelű sáv szélessége arányos a bejutó napfénymennyiség nagyságával).
4.60. ábra A házakat nyáron érő napsugárzás hőterhelése nagymértékben rontja a belső tér klimatikus viszonyait a túlzott felmelegedés miatt 1 – 5 szintek száma; A belső lakótér; B a külső hő terhelés okozta belső felmelegedés mértéke, illetve erőssége (A és B hányadosa); C az épület belső tereit terhelő napsugárzás épületfelület-arányos.
Lakóépületek tájolása
A lakóépületeket úgy kell tájolni, hogy a lakóhelyiségeknek legalább egyik, ablakokkal ellátott falát minden évszakban – felhőtlen égboltot feltételezve – minimum napi 1 óra napfénybesugárzás érje. Ezt a követelményt – ha árnyékvető felület meg nem akadályozza – a déli, keleti és nyugati tájolás kielégíti. Ez alól csak az idényjellegű lakóépületek (hétvégi ház, nyaraló) mentesíthetők.
A hétvégi házaknál és nyaralóknál a nyári kánikula miatt általában előnyös a hűvösebb északi, északkeleti tájolás. A többlakásos lakóépületek között kötetlen a tájolása minden olyan rendszerű épületnek, amelyben az összes lakásnak két égtáj felé néző homlokzata van (pontház, kétfogatú, külső folyosós), valamint amelyekben a csak egy-homlokzatú lakások mind egy irányban fekszenek, s így az alaprajz tükröztetésével azoknak is a kívánt tájolás biztosítható (háromfogatú, külső folyosós).
Az olyan többlakásos rendszerek, ahol a csak egyhomlokzatú lakások két ellenkező égtáj felé néznek (négyfogatú, középfolyosós), az épület tájolása kötött. Az ilyen épület hossztengelyének É-D vagy közel É-D irányúnak kell lennie, így érhető el a lakások keleti, illetve nyugati tájolása. Ezzel értelemszerűen azonos az egylakásos egységekből álló sorház megfelelő tájolása.
4.62. ábra Biztosítani kell az épület helyiségeinek természetes megvilágításához (ill. benapozásához) szükséges AxB üvegfelület és a CxD padozati felület megfelelő arányát a) alaprajz; b) épületmetszet, ahol a belső tér tökéletes megvilágításának biztosításához az (E) belmagasságot és az (F) szemöldököt is számítási tényezőként kell figyelembe venni.
4.63. ábra A homlokzati ablakok benapozását nagymértékben befolyásolja szélességük és az árnyékot vető káva vastagsága.
4.64. ábra A helyiségek benapozása és a belső tér megvilágításának intenzitása az ábra %-os arányainak megfelelő; az ablak környezetében értéke 100%-osnak tekinthető a) metszet; b) alaprajz.
Az uralkodó szélirány hazánkban általában északnyugati, mivel azonban a széljárás mérsékeltnek mondható, csak a családi házak elhelyezésekor vesszük figyelembe. Többlakásos házaknál inkább a lakások kialakításában, elsősorban az erkélyek, lodzsák, illetve teraszok tájolásához vesszük a szélirányt is tekintetbe.