Égetett mész hátránya a vakolatokban: fagyás, olvadás rontja
A vakolatok választás során a legfontosbb hogy olyan vakolatot válasszunk amely hosszú időtálósággal rendelkezik, nem repedezik meg, egy hatékony védőréteget képez a homlokzat külső felületén. Különösen hasznos, ha olyan összetevőket tartalmaz, aminek következtében javítja a falszerkezet hőtechnikai tulajdonásait. A kerámiagömböket tartalmaző hőszigetelő bevonat egy rendkívűl hasznos plusz funkcióval rendelkezik.
A mészvakolatok olyan vakolóhabarcsok, amelyeknek a fő kötőanyaga mész. Egyszerű égetett mészről beszélünk, ha az csak karbonátosán köt, tehát a levegő szén-dioxid-tartalmának segítségével. De van olyan mész is, amely részben hidraulikusan köt.
Szabvány
A DIN 1060 szabvány meghatározása szerint a hidraulikus mész olyan mész, amely legnagyobb részt kalcium-szilikátokból, kalcium-aluminátokból és kalcium-hidroxidból áll, és amelyet az agyagtartalmú mészkő égetése, majd oltás és őrlés után megfelelő anyagok és kalcium-hidroxid hozzákeverésével állítanak elő.
A DIN 18 550 szabvány alapján a mészvakolat a P. I. habarcscsoportba tartozik, és alapvakolatként vagy fedővakolatként egyaránt felhasználható. Alapvakolatként évtizedek óta használják a műemlékvédelem területén történeti és/vagy védett homlokzatok javítására. Az ökológiai építés felé fordulás manapság a mészvakolat igazi reneszánszát hozta, így a mészvakolat új épületek belső tereiben is egyre inkább megtalálja a helyét.
Kiszerelés
Fedővakolatként gyári szárazhabarcs formájában, zsákban vagy folyékony állapotban, vödrös kiszerelésben is kapható. A mészvakolatok alapvető előnye a kimondottan jó páradiffuziós képességükben rejlik. Alapvető hátrányuk, hogy a mészben nagy mennyiségű, építőanyagokra káros só lehet. Arányuk a felhasznált nyersanyag miatt a hidraulikus mészben a legnagyobb. A tengeri kagylókból készült mésznél alakulnak ki a magas nátriumtartalom miatt a legerősebb sókivirágzások.
Kötőanyagként használt mész és cement tulajdonságai
Égetett mész hátránya vakolatokban
Az égetett mészből készült vakolatok további jelentős hátránya, hogy nem bizonyulnak kellően ellenállónak a fagyás és olvadás váltakozásával szemben. Ennek következtében a nedvességkárokat szenvedett, sókivirágzásos falazatokon nem lehet felhasználni őket. Ennek ellenére meglepő módon újra és újra találkozhatunk velük ezen a területen, különösen akkor, ha a műemlékvédelem is beleszólhat az építőanyagok kiválasztásába.
Nagyon gyakran azzal érvelnek, hogy épp elég történeti és/vagy védett épület van, amelyek érintetlen mészvakolatos homlokzatukkal bemutatják az elmúlt korokat. De gyakran elhanyagolják azt a tényt (esetleg nem vagy kevéssé tudnak arról), hogy a mai mészvakolatokat alig lehet összehasonlítani a történeti korokban alkalmazottakkal. Tudományos kutatások feltárták, hogy a korabeli mész az akkori égetési eljárások miatt sokkal durvább volt, ennek következtében egyértelműen kötőanyagban gazdagabb, „kövérebb” mészhabarcsot állíthattak és állítottak elő.
Általában ezek a régi mészhabarcsok sokkal kisebb részben tartalmaztak hidraulikus komponenseket. A műemlékvédelmi archívumokban olvasható, hogy annak idején a mészhabarcsok felületét újra és újra lemeszelték, ami a homlokzatok, ill. bevonataik tartósságára csak pozitív hatással lehetett.
Jó tudni
A DIN 18 550-es, vakolatokra vonatkozó szabvány a égetett mészből készült mészvakolatok esetében nyomatékosan csak kis mennyiségű cement hozzáadását engedélyezi. Ha a cementet jól átgondoltan, megfelelő cementet használva adják a habarcshoz, lehetővé válik, hogy a vakolóhabarcs szilárdságát és rugalmasságát a követelményekhez igazítsák.
A tiszta égetett mészből készített vakolatok, amelyek a ma hozzáférhető mészhidrátokból készülnek, a hidraulikus szilárdulás miatt különösen az időjárás hatásainak jobban kitett homlokzati szakaszokon nagymértékű fagyási veszélynek vannak kitéve, amíg nem megy végbe teljes egészében a karbonátosodás.
Ez a vakolat felületén kezdődik, és viszonylag lassan megy végbe. Ezért késő ősszel a tiszta égetett mészből készített vakolatokkal csak olyan homlokzatokon lehet vakolási munkákat végezni, amelyeknél megfelelő időjárási behatásokkal szembeni védelem van. Amikor a mészvakolatokat alapvakolatként használjuk, a szükséges várakozási időt (akár 4 hét!) figyelembe kell venni, hogy a vakolóhabarcs megfelelően tudjon karbonátosodni, és a későbbiekben a felületen ne alakuljanak ki repedések.
Égetett mészből készült vakolat tulajdonságai
Tiszta égetett mészből készített vakolatok lassabban szilárdulnak, mint a hidraulikus kötőanyagot tartalmazó habarcsok. A mész nyomószilárdsága és rugalmassága a hidraulikus komponens mennyiségének növekedésével együtt nő. Ebben a kérdésben gyakran alábecsülik, hogy az égetett mészből készített habarcsok nyomószilárdsága a teljes karbonátosodás után akár 10 N/mm2 értéket is elérheti.
Az elsősorban karbonátosán szilárduló mészvakolatokat nem szabad túl korán átfesteni, ez nem vonatkozik mészfestékekre, ha azokat freskótechnikával viszik fel. Itt a körülményektől függően tiszta mész vagy mész-kazein festékeket alkalmazó technikák jöhetnek szóba. A mészfestékekre ugyanaz vonatkozik, mint a mészhabarcsokra. Gyakran előfordul, hogy a nem kellően megszilárdult mészvakolatokat szilikátfestékekkel festik át.
Mivel ezek a festékek nagy száradási feszültségeket hoznak létre, előfordulhat repedésképződés és/ vagy a festés leválása, lepergése. Ebből az okból ajánlatosabb az ún. diszperziós szilikátfestékeket használni a mészvakolatok bevonásához. Az ún. szilikongyanta festékek is megfelelőek lehetnek, mert mikropórusos szerkezetük nagy páraáteresztő képességet tesz lehetővé. A diszperziós hányad víztaszító tulajdonsága megvédi a friss mészvakolatot a fagykároktól.