Fagyapot vagy többrétegű lemezek vakolása
Röviden érdemes kitérni a fagyapot könnyűlemezekre vagy többrétegű lemezekre, amelyeket vakolható, bentmaradó zsaluzatként gyakran alkalmaznak az építés során. Ezeknél a hőmérséklet és nedvesség függvényében ritmikusan, termikus feltételhez kötött térfogat-változások keletkeznek. A vonatkozó irányelvek kimondják, hogy fröcsköléssel kell dolgozni, mert ezzel korlátozzuk a lemezek duzzadását.
Előírások és teendők a repedések megelőzésére
A fröcskölésre 4 hét (!) leállási időt írnak elő, amely követelményt – tekintettel a jelenlegi építkezések lefolyására és ütemtervére – nem lehet betartani. A kőműves, ill. az épületszobrász számára szinte megoldhatatlan a négyhetes munkaszünet. Mivel a leállási időt kénytelenek megrövidíteni, eleve számítanak a fagyapot könnyűlemezek elkerülhetetlen zsugorodása miatt fellépő repedésekre. A repedésképződés azonban megelőzhető lenne, ha a tervező mégis megegyezne a kőművessel az alapok fröcsköléséről.
Alapfelület anyagválasztása
További problémát jelent az anyagváltás az alapfelületen. A különböző anyagok, mint például a fagyapot könnyűlemezek és a téglafalazat esetében az eltérő szívóképesség sokszor elkerülhetetlenné teszi a repedésképződést, ezt a varrat környékén majdnem minden esetben viszonylag könnyű felismerni.