Mi is az a stukkó?
A vakolatok választás során a legfontosbb hogy olyan vakolatot válasszunk amely hosszú időtálósággal rendelkezik, nem repedezik meg, egy hatékony védőréteget képez a homlokzat külső felületén. Különösen hasznos, ha olyan összetevőket tartalmaz, aminek következtében javítja a falszerkezet hőtechnikai tulajdonásait. A kerámiagömböket tartalmaző hőszigetelő bevonat egy rendkívűl hasznos plusz funkcióval rendelkezik.
A reneszánsz, valamint a barokk és a későbbi rokokó homlokzatok már nem csupán vakolt felületekből álltak, ill. állnak. Igen fontos jellemzőjük a gondos munkával elkészített, olykor játékos homlokzatdíszítés. Ezen belül is fontos szerephez jutottak a párkányok, a nyíláskeretezések, az előre elkészített vagy helyszínen felhordott stukkódíszek. Az akkori igen gazdag homlokzatképzést- és díszítést elnézve a stukkó mai definíciója talán túlságosan is szerénynek tűnik.
Stukkó mai értelmezése
Ma stukkón (leegyszerűsítve) plasztikusan formált habarcsot értünk, (általában) vakolt mennyezeten, boltozaton vagy falon. Ebbe beletartozik minden olyan munka és kézművesteljesítmény, amelyet gipszhabarcs, gipszes mészhabarcs vagy meszes gipszhabarcs felhasználásával készítenek. Korábban a külső stukkódíszek mészhabarcsból, kivételes esetekben gipszhabarcsból készültek, természetesen valamilyen kötőanyag hozzáadásával.
Középkorban…
A középkorban használatos gipszstukkó rendkívül hosszú ideig megmunkálható volt. A plasztikus formálás finomsága flexibilis anyagot kívánt meg, és az is hosszabb ideig tartó megmunkálhatóságot tett lehetővé, hogy viszonylag vastag rétegeket tudtak felhordani anélkül, hogy jelentősebb repedések keletkezzenek. Helyszínen felhordott stukkó esetében a még képlékeny rétegre újabb képlékeny réteget hordtak fel (esetünkben a képlékeny azt jelenti, hogy az anyag ujjnyomással formálható).
Csak így magyarázható az állapotfelmérés- és dokumentáció során feltárt történeti stukkódíszek rétegei közötti belső kötés. Különben az első, már megszilárdult, száraz stukkóréteg elszívta volna a vizet a frissen felhordott, nedves stukkórétegből, és így nem lehetett volna formázni. Az ilyen típusú, helyszínen felhordott stukkóknál a gipszmassza kiszáradt (vízelvonás) és törékennyé vált volna, és nem is tudott volna megkötni. Összességében megállapíthatjuk, hogy a középkorban alkalmazott gipszfajták esetében a hosszú kötési idő kiegyensúlyozott nedvességtartalom mellett jellegzetes keménységű anyagot eredményezett.
Az ilyenfajta gipsz rövid pihentetés (max. 1 óra) után több órán keresztül plasztikusan formálható volt. Az ilyen gipszmassza rendkívül filigrán formálást és finom faragást tett lehetővé. Ezenkívül a stukkó aprólékos megmunkálása szempontjából döntő volt a finomra őrölt alapanyag, mivel durvább, nagyobb szemcseméretű adalékanyag esetében a felszín megmunkálásakor pórusok, üregek (lunker) keletkezhetnek, vagy kisebb darabok törhetnek le.
Gipsz régen…
A középkori épületszobrászok gazdag tapasztalata a gipsszel (konkrétan az ún. esztrichgipsszel) elsősorban ezen építőanyag gazdag, változatos építőipari és művészi célú felhasználása terén mutatkozik meg. így a tektonikus célra felhasznált gipsz gyakran erősen különbözik a stukkógipsztől, amit látható, dekoratív felületek kialakítására használtak. Ez a különbség elsősorban az őrlés finomságából, ill. az adalékanyagok megválasztásából adódik. így a (zsaluzott) boltozatok készítésére használt gipsz többnyire igen durvára van őrölve. Az olyan adalékanyagok hozzáadása, mint például az őrölt anhidrit (vízmentes kalcium-szulfát) csak kivételnek tekinthető.
Sokkal inkább arra következtethetünk, hogy a habarcsot majdnem földnedvesen hordták fel, és utólag tömörítették. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a történeti stukkó (húzott profilok, öntött, előre gyártott formák, helyszínen felhordott stukkó) készítésére használt habarcs az anhidritadalék mellett gyakran jelentős mennyiségű faszenet is tartalmazott.
Mivel abból indulhatunk ki, hogy a gipsz égetése során a gipszkő nem került közvetlen kapcsolatba a tüzelőanyaggal (fával), ez a magas faszéntartalom minden bizonnyal utólag hozzákeverve került a habarcsba. A faszén hozzáadásának célja a súlycsökkentés lehetett. Úgy tűnik tehát, a faszéndarabkák gyakori előfordulása a történeti stukkó készítésére használt habarcsokban tudatos hozzáadás, és nem szennyeződés vagy valamiféle véletlen eredménye.
Ezenkívül a szakirodalom említi az agyag-mész stukkót is
Agyag és mész keverékéből álló habarcsról van szó, amelyhez a jobb szakítószilárdság elérése érdekében borjúszőrt vagy gyapjúszálat is kevertek. Ebből az agyag-mész keverékből aztán vagy előre gyártott stukkódíszeket készítettek, vagy a helyszínen formázták őket. Egy másik különleges fajtája a stukkónak a papíranyagú stukkódíszítés. Ez egyfajta előregyártást jelent – az előre gyártott stukkóhoz hasonlóan -, de papírból, amely igen könnyű anyag.
A papírt apró darabokra tépkedték, vízbe áztatták és péppé zúzták, ezért a stukkó ezen fajtáját papírmasé stukkónak is nevezik. Miután a papírt összeaprították, csirizt és enyvet adtak hozzá esetleg kevés agyaggal vagy krétával elkeverve, majd kiolajozott formába nyomták. Nagyobb darabok készítésekor egy durva lenvászon közbülső réteget is elhelyeztek. A papírmasé stukkó olcsó megoldás, könnyen és gyorsan lehetett belső falakra, mennyezetre felragasztani, legtöbbször a tapétával együtt. Mivel a megszáradt darabokat lenolajjal itatták át és szárították, színezésük általában lenolaj festék, ill. esetenként olajos alapú aranyozás volt.
Keményhab alapú díszek
A 19. század végének papírmasé stukkóinak helyét a 20. század közepén a keményhab stukkódíszek- és elemek vették át. Előnyük ismét az igen csekély súly, vagyis ezek a stukkódíszek igen könnyűek. A papírmasé stukkóval szembeni nagy előnyük, hogy nem érzékenyek a nedvességre, mindazonáltal a kemény hab nem hőálló. Ezt a hátrányt különleges felületképzéssel (festéssel) igyekeznek kiküszöbölni, amely viszont egy másik problémát vet fel. Ezeknek a stukkódíszeknek és -elemeknek a profiljai nem élesek. A hátrányt csak fokozza, ha újabb réteg festék kerül rá.
Ez persze elsősorban belső terekben látszik
A homlokzaton általában olyan távolságban vannak a stukkódíszek és -elemek, hogy ez a hiányosság nem látható, vagy nem igazán számít. Ezenkívül azt se felejtsük el, hogy a meglévő stukkódíszek és -elemek élei az időjárás viszontagságai miatt általában elkopnak. Ez az érv megintcsak a keményhab stukkó mellett szól, amit viszont a műemlékvédelmi szakemberek elutasítanak, ezért alkalmazásuk csak felújítás esetén elfogadott.
Klasszicista épületek restaurálása
Ismét más a helyzet, ha klasszicista épületek restaurálásáról van szó, amelyek konzolai, szemöldökei, rozettái gyakran már eleve keményhabból készültek. Ezért Kelet-Berlinben ma sok műemléket keményhab stukkó felhasználásával állítanak helyre. Ma a hagyományos stukkó készítéséhez javított mészhabarcsot vagy cementhabarcsot használnak, könnyítő adalékanyagokkal.
Az előállítás módja a döntő!
Végső soron mindegy, hogy milyen megjelenésű az adott stukkó vagy más homlokzatdísz: az előállítás módja a döntő. Ezért először is elvi különbséget kell tennünk aközött, hogy új építésről vagy meglévő épületről van-e szó? Meglévő épület esetében döntő, hogy védett-e az épület, tehát figyelembe kell-e venni a műemlékvédelmi előírásokat.
Új építésű házak esetében, valamint meglévő épületek felújításakor manapság költségtakarékossági okokból általában alig vagy egyáltalán nem alkalmaznak hagyományos, habarcsból készülő stukkót, mivel vannak olcsóbb megoldások is, amelyek az eredeti stukkóhoz képest optikailag semmiféle kívánnivalót nem hagynak maguk után, és sokkal ellenállóbbak az időjárás viszontagságaival és a mechanikai behatásokkal szemben egyaránt. Más a helyzet a műemlékvédelem területén, ahol a stukkót hagyományos anyagokból és technikákkal készítik. Ezért is kezdjük ezek tárgyalásával.
A stukkó lehet húzott léc, öntött forma, helyszínen készített profil vagy szabadon felhordott stukkó. Mindezeknél ügyelni kell arra, hogy statikailag megfelelően rögzítve legyen, vagyis a stukkó sem darabonként, sem egészében le ne essen. Kiegészítésként vasalásra is szükség lehet, hogy megakadályozzák az esetleges repedések keletkezését.