Műgyanták építőiparban: diszperzió, filmképződés, szemcseméret
A vakolatok választás során a legfontosbb hogy olyan vakolatot válasszunk amely hosszú időtálósággal rendelkezik, nem repedezik meg, egy hatékony védőréteget képez a homlokzat külső felületén. Különösen hasznos, ha olyan összetevőket tartalmaz, aminek következtében javítja a falszerkezet hőtechnikai tulajdonásait. A kerámiagömböket tartalmaző hőszigetelő bevonat egy rendkívűl hasznos plusz funkcióval rendelkezik.
Egyetlen másik kötőanyag sem változott meg annyira az elmúlt kb. 50 évben az épületvédelemben és az épületfelújításban, mint a műanyagok. A ma is használt építési módszerek, felhasznált termékek és építőanyagok jó része csak a műanyagok fejlődésével vált lehetővé. Műanyag kötőanyagú termékek lehetnek a különböző festékbevonatok és vakolatok, alapozók, fugázóanyagok, ragasztók, sőt az olyan, iparilag előállított késztermékek, mint az ablakprofilok, csövek és szigetelőanyagok.
Diszperzió
A vakolatok és a vakolóhabarcsok között folyékony műanyag-diszperziókat használnak kötőanyagként a műgyanta vakolatokban és por állagú diszperziókat az ásványi vakolatokban. A kötőanyagot diszperzió vagy oldat formájában használják fel, pl. az akrilsavészterek, a vinilacetát, a vinilpropionát, a sztirol-butadién, a sztirol-akrilát stb. polimerjeit. Diszperziónak akkor nevezünk egy folyadékot, amikor az apró szilárd szemcsék vizes oldatban vannak eloszlatva, amelyek a víz elpárolgása következtében térhálósodnak. Ezt a folyamatot nevezzük hidegfolyásnak vagy filmképződésnek, mivel a részecskék filmmé, összefüggő réteggé folynak, olvadnak vagy tapadnak össze.
Ahhoz, hogy a filmképződést meg tudjuk magyarázni, ahhoz előbb meg kell ismerni a fizikai úton kiszáradó bevonatrendszerek száradási tulajdonságait/viselkedését. Kisebb hőmérséklet és/ vagy magasabb páratartalom mellett fennáll annak a lehetősége, hogy a műgyanta kiszáradása később következik be. Ilyenkor a felszín még napok/hetek elteltével is száraz lehet.
A szervetlen vakolatokkal (ásványi vakolatokkal) ellentétben a szervesen kötött vakolatok (műgyanta vakolatok) fizikai úton száradnak ki, ez annyit jelent, hogy a vízben található diszperziós részecskék a víz elpárolgásakor kötőanyagként lassan egymás mellé kerülnek és szorosan összetapadnak. Ezt a folyamatot nevezzük filmképződésnek, ami a levegőbe történő vízleadással indul, és addig tart, amíg be nem áll az egyensúlyi nedvességtartalom és/vagy ki nem alakul a pórusos szerkezet.
Filmképződés
A filmképződéshez a hőmérsékletnek el kell érnie a +5 °C-ot. A polimerrészecskék plasztikusak, a hidegfolyás csak így biztosítható. Ha a páratartalom magasabb, mint a vakolat nedvességtartalma (pl. köd vagy esőzés következtében), akkor a vakolat arra törekszik, hogy elérje az egyensúlyi nedvességtartalmat, tehát nedvességet vesz fel környezetéből, a levegőből. Ez azt jelenti, hogy a vakolat nedvességtartalma kiegyenlítődik a levegő páratartalmával. Amíg a vakolatréteg még nem szárad ki és a diszperziós részecskék nem tapadnak össze egymással, a vakolatréteg igen sérülékeny, sok kárt okozhat benne a becsapódó eső, a fagy vagy más mechanikai hatások.
A különböző műgyanták közötti különbségek abban rejlenek, hogy az egyes fajták különböző mértékben plasztikusak nagyobb hőmérsékleten. A műgyanták a szervetlen kötőanyagokkal összehasonlítva kisebb sűrűségűek, nagyobb szakítószilárdságúak, nagyobb a törési alakváltozásuk, nagyobb a hőtágulási együtthatójuk és kisebb az E-modulusuk.
Műgyanta szemcsemérete
Ami általában nem ismert a felhasználók számára, az az, hogy a műanyagrészecskék átmérője a diszperzióban igen kicsi, 0,1-10 μ közé esik, ez kisebb átmérőt jelent, mint amekkora a cementben található részecskéké (az őrlés finomságától függően). Ez a szemcseméret lehetővé teszi, hogy a műanyagrészecskék lerakódjanak a cementrészecskék közé, ezzel jelentős mértékben képesek megváltoztatni a szervetlen vakolatok (vagy más termékek) épületfizikai tulajdonságait és feldolgozhatóságát.
Ez az oka annak, hogy mostanában az ásványi vakolatokat is egyre gyakrabban feljavítják műgyantákkal. Az ásványi vakolatok adalékolásával tulajdonságaik jelentős mértékben javulnak. A kedvezően befolyásolható tulajdonságok közé tartozik a megmunkál-hatóság, tapadóképesség, víztaszítás és ezzel együtt az időjárással szembeni ellenálló képesség, továbbá általánosságban a kémiai ellenálló képesség.