Építkezés – Hatósági engedélyeztetések
Ide tartoznak az épülettel, közterület igénybevételével, ideiglenes és végleges közműellátással kapcsolatos, valamint az épület használatához szükséges, közterületen létesítendő egyéb létesítmények, pl. bejárók vagy „privát” autóparkolók építésével kapcsolatos engedélyeztetések.
Az építési engedély
Az előző sorozatban foglakoztunk a tervezéssel és az építési engedélyezési eljárással, addig, hogy a terveket a szükséges iratokkal kiegészítve benyújtjuk az eljárást lefolytató építési hatósághoz.
Az építési engedélyezési eljárás időtartama alatt a szakhatóság a benyújtott terveknél felülvizsgálja a létesítmény engedélyezési feltételeit, hogy az épület, a környezeti és területi követelményeken túl, a vonatkozó építési előírásoknak (OÉSZ, MSZ) megfelel-e. A felülvizsgálat nem terjedhet ki pl. a statikai megoldásokra, ugyanis azok a kiviteli terv részeit képezik. 6,6 m-nél nagyobb fesztávolságú monolit vasbeton szerkezetek, ill. 6,5 m-nél nagyobb homlokzatmagasságú épületekhez viszont már az engedélyezéshez be kell adni a statikai számítást is.
Nagyon lényeges, hogy az egyéb szempontok szerint megfelelő épület külső határoló szerkezetei hő technikailag megfelelőek legyenek. Megjegyezzük, hogy a hazánknál gazdaságilag jóval fejlettebb országok sokkal szigorúbbak e területen, ami egyúttal jóval nagyobb takarékosságot is jelent. A huzamos tartózkodásra szolgáló épületekhez kötelezően mellékelt „hő technikai számítás” előírásai szerinti anyagokat természetesen be is kell építeni az épületbe!
Az építési engedély tartalmazza:
- az építtető és a haszonélvező nevét, címét;
- az építtető felhatalmazott ügyintézője nevét, címét;
- az épület helyét (pontos leírását);
- a tervező(k) nevét és címét;
- a bejelentett kivitelező nevét és címét, jogosultsági kör lehatárolásával (ezt a személyt esetenként elegendő csak az építés kezdésekor bejelenteni); az épület vagy a telek tulajdonosának adatait;
- az épület rendeltetését röviden, de jellemzően (szobaszám, szintszám, épületméret stb.);
- az építmény állandó vagy ideiglenes jellegét;
- az épület egyedi vagy típusterv alapján készül-e?
A határozat előírhatja:
- az épületre vagy környezetére vonatkozó eseti előírásokat;
- egyes munkarészek megkezdésének bejelentési kötelezettségét (a munkafázisonkénti hatósági ellenőrzés biztosítása érdekében, pl. az eltakarásra kerülő szerkezetek vagy a hőszigetelő rétegek ellenőrzésére – beleértve a vakolatokat is);
- a közterületi fakivágás feltételeit;
- bontással való átalakítás feltételeit;
- épület kitűzésének és kiindulási alapmagasságának meghatározását;
- a kezdési és használatbavételi engedély megkérésére vonatkozó kötelezettségét.
A határozatban foglaltak betartása a kérelmezőre mint építtetőre kötelező, kivéve, ha fellebbezés nyomán módosulnak az egyébként előírtak.
- Nedvesség a talajban
- Vízszigetelés szakszerűen
- A bitumen, mint vízszigetelő anyag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az építési engedélyezési eljárás időtartama általában:
- normál esetben, egyedi terv esetén 30 nap;
- típusterv esetén 15 nap;
- ha vagyonkárosodási és életveszély áll fönn, azonnali intézkedés szükséges.
- Ez azonban lehet az előbb felsoroltak többszöröse is, ha a tervdokumentáció felülvizsgálatakor megállapítható, hogy:
- az adott terv nem megfelelően illeszkedik be a környezetbe;
- az építtetőtől még be kell kérni valamilyen iratot (hiánypótlási kötelezettség);
- az építés valamely jogszabályban előírt feltételnek nem felel meg, és ez ügyben külön kell tájékozódni;
- egyéb szakhatósági engedélyek is szükségesek (pl. tűzrendészen, környezetvédelmi, közegészségügyi engedélyek vagy közműnyilatkozatok.)
Tetőtér beépítésű lakóház osztott bordázatú homlokzati nyílászáróval. E megoldás a 90-es években Európában kezd elterjedni. Az építési munkát jogerős építési engedély birtokában lehet törvényesen megkezdeni. Ehhez az kell, hogy az építésről határozattal értesítettek (szakhatóság, tervező, szomszédok stb.) a tudomásulvételt követő két hét alatt ne emeljenek kifogást. A határozattal értesítettek nyilatkozattal lemondhatnak a fellebbezési jogukról, így a két hét lényegesen rövidíthető.
Határozat elleni fellebbezés
A határozat elleni fellebbezés okai természetesen eltérőek lehetnek, akár maga az építtető vagy éppen a tervező is fellebbezhet. A fellebbezési jog megillet mindenkit, akit a határozatban értesítettek. A fellebbezést – elutasított kérelem esetén is – mindig a határozatot kiadó építésügyi hatósághoz kell előterjeszteni, de II. fokú hatósághoz címezve, figyelve annak szabályszerűségére, mert ezen is sok múlhat – vagy éppen bukhat. Lényeges a határozat kézhezvételétől számított, abban előírt határidő betartása. Hátráltatja az ügyintézést, ha a feltüntetett illetéket nem vagy kisebb összegben rótták le.
A fellebbezés melléklete lehet bármilyen hivatalos bizonyíték (vagy annak hiteles másolata), amely segít mérlegelni az észrevételeket. A határozat bármely pontja – vagy éppen puszta ténye – ellen lehet fellebbezési joggal élni, természetesen az ellenvetéseket jól át kell gondolni. A határozattal értesítettek a fellebbezés benyújtása előtt a szakhatóságnál betekinthetnek a tervdokumentációba, természetesen a jogerőre emelkedés határidejének időpontjáig. Hivatalos értesítést kapnak a szomszédok vagy a megjelölt kivitelező és a szakhatóságok.
A fellebbezés átfutási ideje, egyszerű esetben ugyancsak 30 nap, de kivizsgálást igénylő beadványnál, ahol esetleg külső állásfoglalás is szükséges, ez hosszabb is lehet. A fellebbezés elutasítása esetén keresettel élhetünk az illetékes bíróságnál, felülvizsgálati kérelem benyújtásával.
Az ilyen ügyekben járatlan építtetők gyakran azt hiszik, hogy az építkezést e közben nyugodtan folytathatják, amíg a törvény emberei „hegyezik ceruzájukat”. Az ügy jogerős lezárásáig azonban semmiképpen nem kezdhető meg az építkezés, és a hatóság részéről sem adható ki hivatalos engedély semmilyen munkálatra. Összegezve tehát: a legsimább és legegyszerűbb eljáráshoz is kellhet legalább 1,5 hónap, de ha problémák adódnak, akár többszöröse is szükséges lehet ennek. A jogerőre emelkedett építési engedély és tervdokumentáció kézhezvételével megindulhat az előkészítési munka következő fázisa. Ennek a „kétpecsétes” határozatnak a birtokában folyamodhatunk pénzintézethez hitelért, de majd az ÁFA visszaigényléséhez is erre lesz szükségünk.
Az építési engedély érvényességi ideje – ha azt a határozatban másképp nem rögzítették – a jogerőtől számítva két év. Eltérő érvényességi idő az építtető kérelmére is megállapítható, de a hatóság is megszabhat más időtartamot. Ha ezen időn belül a szabályszerűen elkezdett építkezést végzik, akkor az engedély két év után sem veszíti el hatályát. A még meg nem kezdett építkezés esetében a határozat érvényességi ideje, annak lejárta előtt, az építtető (vagy megbízottja) kérelmére további 1 évvel meghosszabbítható, ami indokolt esetben újból megismételhető. Három év elteltével a tervezőnek az eredeti tervdokumentációt korszerűségi vizsgálat alá kell vetni, és szükség esetén módosítania vagy kiegészítenie. Erről minden esetben „tervező nyilatkozatiban kell nyilatkoznia.
Építési engedély további érvényességi feltételei lehetnek – az érvényességi időn belül – a törvényes jogutód vagy az új tulajdonos személye esetén – ha azt a hatóságnál bejelentettük, illetve a névváltozást kérelmeztük. Természetesen ez esetben a tulajdonjogot újból kell igazolni telekkönyvi szemleívvel, és esetleg az eredeti telektulajdonos hozzájáruló nyilatkozata is szükséges. Az érvényességi idő meghosszabbítását a hatóság megtagadhatja, ha időközben a szabályok és a területi előírások megváltoztak, illetve az építkezés sértheti a szomszédok közben szerzett jogait.
A kezdési engedély
Jogerős építési engedély alapján akkor kezdhető meg a kivitelezés, ha azt az építési munka megkezdése előtt legalább nyolc nappal az engedélyező hatóságnál bejelentettük. Ha 8 napon belül a határozatot kibocsájtó nem küld egyéb értesítést, a munka megkezdhető. Ez az időtartam rövidíthető, ha a kezdési időpont írásos bejelentésére az építésügyi hatóság azonnal, írásban engedélyezi a kezdést a másodpéldányon.
A kezdés bejelentésekor közölni kell az építési engedély számát, az építtető nevét (címét), a kivitelezőt (képesítés; eng. szám stb.), a felelős műszaki vezető nevét, valamint a kezdés időpontját. Bizonyos esetekben az építési hatóság kitűzést dokumentáló helyszínrajzi vázlatot is kérhet (torz vagy erősen lejtő teleknél).
A közterület használatba vétele
Az építkezés alatt – még nagyobb telek esetében is – időnként elkerülhetetlen a közterület – részbeni vagy teljes – felvonulási területként való igénybevétele. Közterületnek csak a belterületi ingatlanok előtti rész számít!
A közterület igénybevételéhez a területileg illetékes önkormányzatnál használatbavételi engedélyt kell kérni. A kérelmet az építtető, a telektulajdonos vagy ezek megbízottja nyújthatja be, és abban fel kell tüntetni:
- a kérelmező nevét, címét,
- a használatbavétel célját,
- az igénybevétel vázlat szerinti, de főbb méretekkel megadott meghatározását,
- a tervezett időtartamot (mettől-meddig).
Az igénybe venni kívánt terület átnyúlhat a szomszédos telekingatlanok elé, de úgy, hogy az adott ingatlan tulajdonosának jogait, ill. testi épségét ne sértse. A határozatban megjelölt időpont és terület eltérhet a kérelemben rögzítettektől, és mindig ez a mértékadó. Az engedély lejárta előtt az engedély a használatba vétel engedélyezőjéhez benyújtott kérelemmel meghosszabbítható. Közterület időszakos igénybevételéért a legtöbb településen hivatalosan megszabott díjat kell fizetni.
A közterületet igénybevevőnek több feladata is lehet, ilyen pl. az esetleges elkerítés, a járda vagy közlekedési sáv áthelyezése, azok megvilágítása, közlekedésrendészeti táblák kihelyezése, csapadékvíz elvezetése stb.
Közterület használatbavételi engedély szükséges az épülő vagy már meglévő lakóépület előtti közterület fölé 10 cm-nél mélyebbre benyúló épületszerkezet, reklámtábla, kirakaternyő stb. esetében is, azonban nem időszakos jelleggel, mint az építési területnél. Ezt új épületeknél érdemes az építési engedély dokumentációjával egyidejűleg benyújtani, mert különben utólag kell intézni.
A közművek bekötéséhez szükséges közterület igénybevételét külön kell kérelmezni, minden egyes közműcsatlakozás miatti útbontás (pl. víz, csatorna, gáz, elektromos vezeték, postakábel stb.) esetén. Kétszintes lakóház télikerttel. A télikert ma annyira fontos a korszerű építészetben, mint maga a jól hőszigetelő határoló szerkezet.
Ez az engedély nem helyettesíti az illető szolgáltató cég közműbekötési engedélyét, amit minden esetben külön kell kérelmezni. Lehetővé kell tenni a járművek és gyalogosok közlekedését, még ha csökkentett keresztmetszetben is. A felbontott közterületet – mint munkaárkot – jól látható védőkorláttal és közlekedést biztosító provizóriummal kell biztonságossá tenni, és annak éjszakai megvilágításáról (vagy csak jelzőfényről) gondoskodni kell. A közműbekötés után a szilárd burkolatot a kérelmezőnek a lehető legrövidebb időn belül helyre kell állítatni, a saját költségén. Ha a közműcsatlakozások társulásként épülnek, akkor egy közös eljárás is elegendő. Ugyancsak engedélyköteles a nyílt szelvényű utcai csatorna vagy szikkasztóárok feletti átjáró építése is.
Közműbekötések engedélyeztetése
Az épülő lakóépület ideiglenes és végleges közműcsatlakozásainak engedélyeztetését célszerű egyidejűleg intézni, és a vonalas létesítményeket a telken belülre megépíteni. Az elektromos csatlakozás kiépítése a munkahelyi gépek üzeme miatt mindenképpen szükséges ideiglenes közműként, de a vízellátáshoz már a végleges megoldást javasoljuk.
Az ideiglenes elektromos ellátáshoz megfelelő a légkábeles csatlakozás, egy fogadóoszlopon, egy ideiglenes mérőhely kialakításával. Az ideiglenes mérőhelynek (mérőszekrény) zárhatónak és vízmentesnek kell lennie. A mérőszekrényben a főkapcsoló és biztosítótábla helyezhető el, a csapadéktól és az építkezési víztől védett csatlakozókat külön kell kiépíteni, szabvány szerinti védőföldeléssel és bekötéssel. Szükségességét az előírtakon túl a munkahelyi gépek kezelőinek biztonsága indokolja. Ideiglenes elektromos csatlakozáshoz csak akkor kell közterület használati engedély, ha a közterületet bontani kell, ill. ha a közterület felett légvezetéket (a megfelelő közlekedési űrszelvény fölött) kell átvezetni, feszítő-, illetve teherhordó vezetékhez függesztve.
Vízellátás
Az építkezés vízellátásához a telek vízbekötő vezetékét a végleges mérőhelyig mindenképpen érdemes kiépíteni, és legalább egy ideiglenes vízvételi helyet ki kell alakítani.
Elektromos hálózat
Az elektromos ellátáshoz a kérelmet az áramszolgáltatóhoz, a vízcsatlakoztatásét pedig a vízművekhez kell benyújtani, szabályszerű vonalas tervekkel vagy szerelési vázlattal kiegészítve. A vízbekötéssel egyidejűleg – az egyszerűsített ügyintézés miatt – a csatornabekötés is kérelmezhető, feltéve, ha az a közterületen már kiépített.
Gáz
Gázvezeték bekötését a fogyasztói igény pontos meghatározásával kell kérelmezni, külön helyszínrajz és vonalas tervek alapján, a gázműveknél. Magát a csatlakozást viszont az épület szerkezetkész állapota előtt nem javasoljuk megépíteni, a csatlakozó vezetékszakasz (csonk) veszélyessége miatt.
Ha az elektromos hálózathoz a belső hálózat földkábellal csatlakozik, akkor a végleges kiépítést – hasonlóan a gázvezetékhez – egyszerre végeztessük el. Az ideiglenes mérőt érdemes mielőbb áthelyezni végleges helyére, mivel a kétfajta díjtétel különbsége akár egy helyiség belső burkolatára is elegendő lehet.
A közművek bekötésénél a szint alatti vonalas létesítményekről (nyilvántartás miatt) felmérési (állapot felvételi) helyszínrajzot kell készíttetni, és azt az eltakarás előtt a szolgáltató céghez be kell nyújtani.
Eltérés a tervtől
A műszaki tervtől való eltérés megengedhető mértékéről több változat is ismert a köztudatban, érdemes tehát ezt is pontosítani.
Eltérés egyáltalán nem lehetséges:
- az épület befoglaló méretében;
- a közterületről látható homlokzatok nyílászáróinál;
- a szerkezeti fal méretében;
- a tető nagyságában és idomában;
- a homlokzatmagasságban;
- a belső funkcionális kialakításban.
Eltérés lehetséges, – de azt írásban közölni kell a szakhatósággal – a következő esetekben:
- más tetőfedő anyag használatakor;
- változó homlokzati rendszer és színezés esetén;
- a belső válaszfalakban elhelyezendő ajtók helyének megváltoztatásakor; (ha a belső kapcsolatrendszer ugyanaz marad);
- a belső burkolatok megváltoztatásakor;
- a belső lépcső anyagának és szerkezeti rendszerének módosításakor;
- a szerkezeti falak anyagának változásakor (pl. HB 38-as tégla helyett YTONG blokkfal). Ilyenkor mellékelni kell a hő technikai számítást is.
Hatósági ellenőrzések
Az építési munkák megkezdésének bejelentése után a munkaterületre kötelesek vagyunk beengedni és biztosítani az ellenőrzést az önkormányzat építésügyi hatósági jogkörrel felruházott képviselője számára.
Az ellenőrzés célja a terveknek megfelelő munkafolyamatok betartatása. Ellenőrzik a közterület igénybevételét és a közterület biztonságát is. Ellenőrzéskor kérésre be kell mutatni a jogerős építési engedélyt, a felülbélyegzett engedélyezési tervet, és az építési naplót, amelybe az ellenőrzést végző személy – pl. életveszély esetében – bejegyezhet, sőt, akár fel is függesztheti a munkálatokat. A munka leállítása hatósági okirattal vagy határozattal rendelhető el.
Az építési hatósági ellenőrzések folyamán külön szakértői szakvéleményt vagy műbizonylatot kérhetnek bizonyos szerkezetekről vagy anyagokról, amelynek beépítését már megkezdték. Szemrevételezéssel is megállapíthatóan minőséghibás anyag, ül. kifogásolható munkavégzés is maga után vonhatja a szakértő felkérését.
Az ellenőrzés feladata az építtető érdekeinek, illetve az épület megfelelő minőségű kivitelezésének biztosítása, így ne tekintsük az ellenőrt holmi „akadékoskodó közegnek”. A hatóság kérhet ÉMI (Építőipari Minőségvizsgáló Intézet) szakértői véleményt is. A hatóság szakembere az utasítását köteles írásban megadni.
A használatbavételi engedély
Minden olyan épületet, amelynek létesítése építési engedélyhez kötött, csak a használatbavételi engedély megadása után lehet használatba venni. Vannak azonban kivételek, feltéve, ha nem lakó- vagy műhelyépülettel együtt épülnek.
Az engedélyköteles épületek a következők:
- járműtároló (gépkocsi, motor, kerékpár, csónak, munkagép stb.) építése és bővítése;
- épület közterületről látható homlokzatán, tetőzetén, kerítésen vagy támfalon üzlethomlokzat (portál) kialakítása, kirakatszekrény, védőtető (előtető), árnyékoló ernyő, hirdető berendezés, fényreklám, 1 m2-nél nagyobb cég- vagy címtábla létesítése, átalakítása stb.;
- 5 m3-nél nagyobb fürdő- vagy egyéb medence építése;
- építési telken, illetve építési területen a terep szintjének a szomszédos ingatlanok használatát korlátozó vagy azok állékonyságát veszélyeztető megváltoztatása;
- építési telek, építési terület homlokvonalán kerítés, továbbá annak határvonalaitól számított 3 m-en belül 1 m-nél, azon túl pedig 1,5 m-nél magasabb támfal építése;
- felvonulási épület építése, bővítése.
A használatbavételi engedély akkor adható meg, ha:
- az építésügyi hatóság a helyszínen meggyőződött arról, hogy az építés az építési engedélynek, az ahhoz tartozó helyszínrajznak és műszaki terveknek, valamint az esetleg engedélyezett eltérésnek megfelel, az építmény rendeltetésének megfelel, és biztonságos használatra alkalmas állapotban van;
- az engedély megadásához az érdekelt szakhatóságok és közművek – kikötésekkel vagy anélkül – hozzájárultak;
- munkavégzésre szolgáló építmény vagy építményrész esetében az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek meglétét igazoló üzemeltetői engedélyt is csatolták. Ha azonos rendeltetésű összefüggő területen (földrészleten vagy építményen) egyidejűleg több építményt építettek, illetőleg többfajta építési munkát végeztek, ezekre elegendő egy használatbavételi engedélyt kérni. Amennyiben az első fokú építésügyi hatóság eljárása során hibákat vagy hiányosságokat észlel, ezek jellegétől függően, az egész építményre vagy annak egy részére – a hibák és hiányosságok megszüntetéséig – megtagadhatja a használatbavételi engedélyt és megtilthatja a használatbavételt.
Ha az építkezést még nem fejezték be teljesen, de az építménynek már vannak olyan részei (pl. az épületben lévő lakás, üzlethelyiség), amelyek rendeltetésszerű és biztonságos használatra önállóan is alkalmasak, ezekre ideiglenes használatbavételi engedély adható. Végleges jelleggel azonban csak az építmény teljes elkészülte után szabad megadni a használatbavételi engedélyt.
Engedély nélküli építkezések
A szabálytalan, engedély nélküli vagy engedélytől eltérő építkezésekkel kapcsolatosan jó tudni a következőket:
- Bárminemű építési munka csakis engedélyek birtokában végezhető.
- Ha a tervtől való eltérés mértéke meghaladja a megengedetteket, a tervet módosítani kell, erről meg kell kérni a módosítást engedélyező határozatot.
Ha az építményt szabálytalanul építették, és az, az építésekor érvényben lévő rendezési terveknek, illetve építésügyi szabályoknak nem felel meg, az építésügyi hatóság az építmény átalakítását, ha pedig ez az említett terveknek és szabályoknak megfelelően nem lehetséges, lebontását rendelheti el. Ezeket az intézkedéseket a hatóság a szabálytalan építkezés tudomására jutásától számított egy éven belül, és legkésőbb az építmény használatbavételétől számított tíz éven belül teheti meg.
E határidők lejárta után az építésügyi hatóság – építési engedély nélküli, illetőleg az engedélytől eltérő építkezés címén – már nem rendelheti el az építmény átalakítását vagy lebontását, tehát az a törvény erejénél fogva fennmaradhat. Ilyenkor az építésügyi hatóság fennmaradási engedély iránti kérelem benyújtására sem kötelezheti az építtetőt. Ha az építtető önként mégis előterjeszt ilyen kérelmet, azzal foglalkozni kell, s a fennmaradási engedély megadásáról határozatot kell hozni.
Az építésügyről szóló törvény – és azzal természetesen összhangban az építési és a használatbavételi engedélyezési eljárásról szóló rendelet is – tehát az eljáró építésügyi hatóság mérlegelési jogkörévé teszi a fennmaradási engedély megadását. Ez alól azonban kivétel, ha az építési engedély nélkül vagy az engedélytől eltérően megépített építmény közvetlenül veszélyezteti az egészséget, az élet-, a vagyon- és a közbiztonságot, illetve állékonysága nem felel meg a műszaki követelményeknek, és veszélyessége megfelelő átalakítással sem szüntethető meg. Ilyen esetekben az építmény lebontása is elrendelhető, függetlenül az említett egy, illetve tíz év határidőtől.
Ha az építtető az építési engedélyhez kötött építési munkát engedély nélkül vagy az engedélytől jelentősen eltérő módon (eltérési engedély nélkül) végezte el, az építményre használatbavételi engedélyt nem kaphat. Köteles viszont – ha az így megépített építmény lebontását nem rendelték el – arra az építésügyi hatóságtól fennmaradási engedélyt kérni. A kérelemhez az építési engedély iránti kérelemhez szükséges helyszínrajzot és műszaki terveket kell csatolni, megfelelően ábrázolva azokon a tényleges, befejezetlen építmény esetében pedig a tervezett további állapotot is.
Az építési jogosultságot igazoló okiratokat a fennmaradási engedély kérelemhez nem kell csatolni, ugyanis az épület fennmaradásának engedélyezhetősége szempontjából a szabályszerű, illetve az építésügyi hatóság által eltűrhetőnek minősített állapot a döntő, s nem pedig az, hogy az ingatlan kinek a tulajdonában van.
Ha az építtető nem nyújtja be önként a fennmaradási engedély iránti kérelmet és mellékleteket, erre az építésügyi hatóság – határidő kitűzésével, és nem teljesítés esetére bírság kilátásba helyezésével kötelezheti vagy az eljárást hivatalból is lefolytathatja. Ez utóbbi esetben a szükséges mellékletek beszerzéséről és elkészítéséről – az építtető költségére – az építésügyi hatóság gondoskodik.
A fennmaradási engedély lehet:
- végleges;
- visszavonásig érvényes vagy
- határozott időre szóló.
Átlagostól eltérő tetőmagasságú lakóházak már nem ritkák Európában, sem hazánkban. Azt, hogy adott esetben melyik fennmaradási engedély megadása indokolt, az eljáró építésügyi hatóság dönti el. A fennmaradási engedély – mégpedig annak bármelyik fajtája – utólag megadott építési engedélynek felel meg, azzal a különbséggel, hogy egyidejűleg magába foglalja a használatbavételi engedélyt is. A kérelem elbírálásakor ugyanis már meg lehet, sőt meg kell állapítani azt is, hogy az építmény alkalmas-e a rendeltetésszerű és biztonságos használatra.
Éppen ezért az építésügyi hatóságnak a fennmaradási engedély iránti kérelem elbírálásához is figyelembe kell vennie az építési munkával érintett földrészlettel szomszédos ingatlanok tulajdonosainak jogos érdekeit, s ha az építési engedély megadásához valamely szakhatóság hozzájárulását is be kellett volna szerezni, e szakhatóság közreműködésével kell elbírálni a fennmaradási engedély iránti kérelmet is.
Végleges fennmaradási engedélyt arra az építményre indokolt adni, amely – átalakítással vagy anélkül – nem gátolja a területrendezési terv végrehajtását, a tervszerű terület felhasználást, területfejlesztést, illetőleg fennmaradása nem ellentétes a terület rendeltetésével és megfelel a kötelező hatósági előírásoknak. Az átalakítást – ha ez szükséges – a végleges fennmaradási engedély megadásáról szóló határozatban kell elrendelni.
Visszavonásig, illetve meghatározott időre szóló fennmaradási engedélyt akkor adnak ki, ha az építmény csak a terület jövőbeni tervezett rendeltetésszerű felhasználásig marad fenn. Ha csak egy-két éves időtartamra szóló fennmaradás engedélyezhető, és emiatt nem célszerű jelentős átalakítást elrendelni, az építésügyi hatóság a fennmaradás engedélyezése helyett mérlegelheti – méltányosan megállapított, két évnél nem hosszabb határidő kitűzésével – a bontás elrendelését.
A visszavonásig, illetőleg a meghatározott időre szóló fennmaradási engedély mindenképpen magában hordja azt a jelentős bizonytalansági tényezőt, hogy az építményt az építtetőnek előbb-utóbb le kell bontania, mégpedig saját költségén, kártalanítás nélkül.
Az épület használata
Lakó- vagy egyéb épület a használatbavételi vagy a fennmaradási engedélyben rögzítettek szerint, funkciójának megfelelően használható, hiszen eltérő használat károsíthatja az épületet és környezetét, sőt, még a használó egészségét és biztonságát is veszélyeztetheti.
Bárminemű funkcióváltozás esetén tehát, a változásokat tervezővel meg kell terveztetni. Az eljárás és a tervek mellékletei azonosak a már leírtakkal. A további szakhatósági engedélyeket az építési hatósági eljárás előtt általában a tervező szerzi be, de sok esetben az építési hatóság feladata azok megszerzése.