A falak építése és határoló falszerkezetek, hagyományos és különleges falazóelemek
Az épületek helyiségeit határoló falak veszik körül, ezek közé tartoznak a teherhordó, a vázkitöltő és a válaszfalak. Az épületen a födémek magasságában minden szinten vasbeton koszorút kell kialakítani, amelybe a födémszerkezetet be kell kötni.
A teherhordó falak a nagyobb kiterjedésű épületek külső, ill. esetenként belső alátámasztó szerkezetei. Az 1,3 m-nél vagy a falvastagság 3-szoros méreténél rövidebb falszakaszokat pilléreknek nevezzük. Az oszlopok kör vagy sokszög keresztmetszetű pillérek. A kis keresztmetszetű vasbeton, acél és fa anyagú pilléreket minden esetben oszlopoknak nevezzük.
A teherhordó falak az igénybevételek és a helyi adottságok szerint szerte Európában, de hazánkban is jelentősen különböztek az egyes korokban, ma már azonban erősen közelítenek egymáshoz (3/66 ábra). Napjainkban is léteznek vályogházak, mint építészeti értékek, még ha igen kis számban is.
A határoló falakról általában
A falakkal szemben a gazdaságosságon túl számos követelményt támasztanak. Ilyenek a szilárdság, az állékonyság, a megfelelő hőtárolás, a tűzbiztonság, a hanggátlás, a könnyű kivitelezhetőség, véshetőség, vakolattartás stb. A falaknak tehát az eltérő jellegű terheléseken kívül még más; épületfizikai igényeknek is meg kell felelniük. A hőszigetelés, a hőtágulás, a páraátbocsátás; a csapadék és a napsugárzás elleni védelem elsősorban a külső határoló falaknál fontos, a hanggátlás és a hangszigetelés belső falaknál lehet követelmény, míg a talajnedvesség pedig a pincefalakat támadja meg (3/67 ábra).
A falak a talajszint alatt, annak közelében vagy az épület magasabb szintjén helyezkednek el, tehát lehetnek:
- pincefalak,
- lábazati falak,
- felmenő falak.
A falak hőtechnikai jellemzőit elsősorban hőtechnikai keresztmetszetük, másodsorban alakjuk határozzák meg. A hőveszteségek csökkentése érdekében el kell érni, hogy adott belső térre minél kevesebb lehűlő fal jusson. Eszerint az épületnek gömb, félgömb vagy henger alakúnak kellene lennie, aminek az eszkimók lakókunyhói ősidők óta megfelelnek. Napjaink építészei gyakorta élnek az építészeti formák és a geometriai alakok kombinációjával, úgy, hogy az épületek határoló falait lesarkítják vagy legömbölyítik (3/68 ábra). Az ábra szerinti 1×1 méretegységnyi területhez tartozó lehűlő felület a fal t0,00 hőmérsékleti tartományában (F):
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- derékszögű falsaroknál 2 F.
- sarkított falnál 1,41-1,60 F.
- negyed körnél 1,57 F.
Jól látható tehát a lehűlő felület csökkenése.
Az energiával úgy is takarékoskodhatunk, hogy egyrészt jól választjuk meg a fal anyagát, másrészt igyekszünk minimálisra csökkenteni a fugák mint falazati ragasztó és ágyazó anyagok alkotta hő hidakat. Erre látható példa a 3/69 és 3/70 ábrákon, ahol a megszakított felületű fugákban légrés, ill. hőszigetelő sávbetét akadályozza a hő vándorlást. Ahol azonban sűrűn vannak rövidebb falszakaszok vagy pillérek, ott mindig statikai szempontok legyenek az elsődlegesek. A leírt megoldás jelentősen javítja az épületek északi határfalának – ahol nagyobb a lehűlés és kevesebb nyílás található – hőtechnikai jellemzőit. Ezt főleg egyszintes épületeknél javasoljuk.
3/66 ábra Korszerű szigetelő anyaggal bélelt boronafalas lakóház (skandináv példa)
3/67 ábra Épületfizikai szempontból kedvező, kettősméretű üreges téglából falazott lakóház metszete
3/68 ábra Falsarkok kialakítása; négyzetes; lesarkított; kör alakú 1 méretállandó; V: vizsgált vetület/térfogat; F: lehűlő felület
A falak építése
Falazáskor a sarkokon vezérléceket állítunk fel, amelyek között zsinórt vagy lágyvas huzalt feszítünk ki, hogy a téglasorok egy síkba kerüljenek. A vezérléceken megjelöljük a „falegyen” magasságát, illetve a koszorú síkját, és az átlagos téglasor vastagság szerinti téglasor osztást (3/71 és 3/72 ábra).
38 cm vagy ennél vastagabb falak végeinél 2-2 db vezérlécet állítunk fel a külső-belső falsíkok zsinórozásához; az egy tégla vastag (egysoros) falakhoz, mivel ezeken csak egyoldali zsinórozás szükséges, 1-1 vezérlécet állítunk fel. A vezérlécek felállításakor figyelembe kell venni, hogy a téglák méreteltérései következtében a falvastagságok – bizonyos korlátok között – eltérnek a terv szerinti falvastagságoktól.
A vezérléceken be kell jelölni (a ±0,00 szinttől mérve!) a mellvédfal, a könyöklő, a nyíláshidalók, a redőnyszekrények stb. magasságát is. A pillérek helyét egyik irányban a zsinórállvánnyal kijelölt földszinti falsík, másik irányban pedig a külön zsinórállvánnyal kitűzött tengelyük határozza meg. Ha a pillér egyik irányban sem esik falsíkba, helyét a főfalaktól kiindulva kell felmérni.
A válaszfalak helyeit lehetőleg az egész épületben egyszerre kell kitűzni, hogy az esetleges méreteltérések a válaszfalak számának és távolságának arányában eloszthatók legyenek. Tehát általában lemérjük az épületbelső hosszát, és ezt elosztva határozzuk meg a csatlakozási helyeket, kivéve, ha azokat esetleg már elkészült szerkezetek vagy egyéb okok már előre meghatározzák, így pl. a vizes helyiségek tervezett méreteitől nem szabad eltérni, mert, miután a vezetékek és a berendezési tárgyak helye adott, egy méreteltérés csak zavart okozhat.
A szintvonalat (vízszintvonal) minden szinten a padlószinttől 1,00 m magasságban felvisszük a főfal belső síkjára, mégpedig mindig az épület ±0,00 szintjétől kezdve, nem pedig az előző padlószinttől mérve. Ha az előző szintből indulnánk ki, a mérési pontatlanságok összegeződnek, és megengedhetetlen méreteltéréseket okoznának. A szintvonalat általában kétszer is megadjuk: először a nyers, másodszor pedig a vakolt falakra. A nyers falakon való jelöléshez kb. 20 cm széles, fehérre meszelt vakolatsávot készítünk, és ezen jelöljük meg több helyen a szintvonalat meghatározó pontokat. A csöves vízmértékkel kitűzött pontokat végleges rögzítésük előtt az ellenkező irányból megismételt kitűzéssel ellenőrizzük. Ha a két szintezés között csak kis eltérés mutatkozik, a különbséget megfelezve, kijelölhető a szintvonal helye.
A kitűzött szintvonalat meg kell őrizni, mert ha újra és újra kell jelölnünk, abból sorozatos méreteltérések adódhatnak, (pl. a tokoknál és a burkolatoknál). A falnyílások kitűzésekor először mindig a nyílás tengelyét állapítjuk meg, az oldalfalaktól, vagyis a nyílásokra merőleges irányú falaktól mérve, majd a tengelytől jobbra-balra felmérjük a szélességét.
A nyílászáró szerkezetek – ajtók, ablakok – méretei a terveken a tengelyvonalukra írva, tört alakban láthatók. A felső szám a szélességi, az alsó szám pedig a magassági méretet jelenti. A nyílásokat és a kávákat többnyire 1:100 méretarányú rajzok alapján tűzik ki.
A nyílások készítésekor gondolni kell a következőkre:
- a tok nélküli nyílások terv szerinti nyílásméretét falazáskor ki kell hagyni;
- az ajtótokok elhelyezésekor tisztázni kell, hogy átmenő padlóburkolat vagy küszöb készül-e;
- a fémtokos ajtók és ablakok nyílásmérete 3 cm-rel nagyobb a tok külméreténél;
- a terveken nem a gerébtok belmérete, hanem mindig a kőmérete (vakolt nyílásméret) látható;
- egyesített ablaktokoknál az előző méretnél általában 2 cm-rel nagyobb méretet adnak meg;
- a kapcsolt tokos és hőszigetelt ablakok esetében a terv ugyancsak a kőméretet tartalmazza; a nyílást csorbázattal kell elkészíteni;
- pallótokokhoz a terv a tok belméretét adja meg; a nyílást csorbázattal kell kihagyni.
Fontos tudni, hogy a nyílászáró szerkezetek magassági elhelyezését mindig a szintvonaltól mérve állítsuk ki, mert az épület akkori állapotában ez az egyetlen vízszintes sík, amely meghatározza a majdani padlósíkot is.
A nyílászárók méreteinek tipizálása óta a tervek a névleges méretet (jele: N) adják meg. A névleges méreten a tok külméret elhelyezési közzel növelt méretét, vagyis a kihagyandó tok nyílás méretét kell érteni. Az elhelyezési köz általában a nyílászáró szerkezet tokja és a falazat között, az elhelyezés, illetve a mérettűrés miatt szükséges, 1-1,5 cm méretű köz. A tok külméret a gyártási méret, tok belméret pedig a nyílás tényleges mérete.
3/69 ábra Szalagos habarcsterítés falazóblokkból vagy YTONG elemekből épülő szerkezeti falhoz 1 fal; 2 habarcsterítés; 3 speciális habarcsterítő eszköz, 4 habarcs
3/70 ábra Hőhíd megszakító beépítése falazóblokkok vízszintes habarcshézagaiba 1 tégla; 2 8…10 mm vastag nikecell betét; 3 habarcsterítés
3/71 ábra Téglasorok falazása 1 fal; 2 zsinórpapucs; 3 zsinór; 4 leterhelő tégla
3/72 ábra Téglafal építése 1 csöves vízmérték (szintezőslag) magassági szintezéshez; 2 sor-, illetve falléc; 3 függőzés; 4 tokos vízmérték
Pincefalak
A részben vagy teljes egészében szint alá kerülő épületrészek falai a pincefalak. A pincék rendeltetése és az épületet esetlegesen alulról támadó talajvíz meghatározza a nedvesség vagy a víznyomás elleni védelem típusát és az alapozás módját.
A pincék leggyakrabban talajnedvesség elleni szigeteléssel készülnek. A talajszint alatti falak a magyar szabvány szerint csak tömör falszerkezetek lehetnek (3/73 ábra). Szakmai érdekességként megemlítjük, hogy az EURO szabvány, ill. a DIN talajvíznyomásnak kitett helyeken természetesen megfelelő szigeteléssel ellátva – minden feltétel nélkül, talajnedvesség ellen szigetelt pincéknél pedig túlnyomórészt – megengedi az üreges falazati anyagok, még a YTONG falazóblokk alkalmazását is (3/74 ábra).
A pincefalak többsége a szint feletti falszakasznál a lábazattal együtt falazva készül (3/75 ábra). Nem ilyen egyszerű a helyzet a beton anyagú pincefalaknál, ahol a lábazati szakaszon falazott vagy helyszínen felhordott burkolatot készítenek (3/76, 3/77 ábra).
A pincefalak építésénél különös gondot kell fordítani a későbbi fal-, a technológiai és főként a gépészeti csatlakozásokra. Közművezeték főfalon és szigetelésen való átvezetése „utólagos faláttöréssel” nem készíthető, mert a tökéletes körülzárás ez esetben nem biztosítható. A közművezeték átvezetésének helyét a szigetelések készítése előtt, már a szigetelést védő falra ki kell tűzni, vagy az átvezető csonkot be kell építeni, majd ezután készülhet a szigetelés és a határoló főfal.
3/73 ábra Hagyományos szerkezetű pincefalak részletei a) téglafalazat; b) kőfalazat; c) betonfal; d) kő-beton fal; e) tégla-beton fal kötőtéglával; f) tégla-betonfal kengyelbekötéssel; 1 alap; 2 szigetelésvédő él téglafal; 3 fél tégla védőfal; 4 erősítő pillér; 5 fal, ill. teknős szigetelés; 6 beszorító habarcsréteg; 7 téglafal; 8 kőfal; 9 betonfal; 10 váltósoros kötésű fél téglafal; 11 kötőtégla; 12 0 6-os kengyel (10-15 db/m2); 13 szigetelő lemezgallér; 14 aljzat; 15 kavics szűrőréteg
3/74 ábra YTONG elemekből épülő lakóház falazata pincétől a padlástérig 1 YTONG fal; 2 szigetelőhabarcs szorítás; 3 csupaszlemez; 4 légrés; 5 könyöklő; 6 burkolati fal; 7 redőnyszekrény; 8 szellőző nyílás; 9 YTONG válaszfal elem; 10 falbekötés; 11 függőleges szigetelés talajnedvesség ellen; 12 faltő; 13 vakolat; 14 hőszigetelés
3/75 ábra Szint feletti pincefal, mint lábazat a) kő/tégla; b)…c) tégla/kő; d) vegyes fal
3/76 ábra Beton pincefal utólagosan falazott burkolótégla lábazattal 1 födémgerenda; 2 béléselem; 3 kibetonozás; 4 felbeton; 5 hőszigetelés; 6 fólia; 7 burkolati betonaljzat; 8 dilatációs betét; 9 koszorú; 10 hosszvasalás; 11 kengyelezés; 12 előfalazás; 13 határoló fal; 14 fémlemez vízorrsáv; 15 beton pincefal; 16 szigetelésvédő fal; 17 teknőszigetelés; 18 lábazati burkolat; 19 belső vakolat
3/77 ábra Beton pincefal helyszínen felhordott műkő lábazattal 1 FERT födém; 2 FB kerámia béléstest; 3 kibetonozás; 4 falbeton; 5 koszorú; 6 hosszvasak; 7 kengyelek; 8 előfalazás; 9 főfal; 10 beton pincefal; 11 szigetelésvédő fal; 12 teknőszigetelés; 13 helyszínen felhordott műkő lábazat; 14 belső vakolat; 15 homlokzati vakolat
Lábazati falak
Épületek lábazati fal nélkül szinte sohasem készülnek, még ha nincs is kifejezetten lábazat tervezve, akkor is be kell töltenie ezt a funkciót is a falnak. A lábazat feladata, hogy az épületek és az építmények talajsíkkal érintkező felületét a külső hatásoktól (csapadék és fagyveszély) megvédje. A lábazatok másik, de nem másodlagos feladata, hogy az épületek főfalainak terheit átadja az alapozásra vagy a pincefalra.
Előfordul, hogy a pincefalat viszik fel a vakolt vagy burkolt főfalig, és folytatják a felmenő fallal (3/78 ábra). Másik gyakori megoldás betonanyagú pincefalaknál, hogy a beton látszó oldalát különböző felületképzéssel látják el még a zsaluzásnál. A kész betonfelületet a zsaluzás eltávolítása után vagy nyersen hagyjuk, vagy cementtel pacskolással (időnként) felfrissítjük (3/79 ábra).
Hullámosított betonfelületek szerkezeti méreteinél számításba kell venni a hullámlemezek vastagságát, amely növeli a zsaluzó méretet. Sík betonfelületeknél az esetleg szükségessé váló utólagos falszigetelés felhordása nem okoz gondot, míg hullámos felületnél a szigetelést a betonozott pincefal előtt el kell készíteni, mégpedig úgy, hogy a hullámok (hegyek) a szigetelés felhajtott gallérjait terheljék. Ellenkező esetben a szigetelés és fal vagy szigetelés és védőburkolat közé bejutó csapadékvíz helyrehozhatatlan károkat okozhat.
A lábazatok igen régi fajtája, amikor a házépítéssel egy időben nagy méretű idomköveket építenek be (3/80 ábra). A kőfaragó által a konszignáció alapján előkészített tömböket a kőműves helyezi el. Régi épületeknél gyakoriak a lefelé szélesedő kőfalak, amelyeknek statikai szempontból van jelentőségük (3/81 ábra). Ma újból kezd tért hódítani ez a megoldás, főként foghíjbeépítéseknél. A kövekkel való építkezés hegyes és dombos vidékeken gyakori, az alföldi és síkvidéki ember házánál kevésbé, ott inkább a helyi anyagokat használják (3/82-3/84 ábra).
A lábazatok anyagának %-os vízfelvevő képessége, a talajnedvesség elleni szigetelések függvényében igen eltérő. Ennek függvényében a lábazatok anyagát a következők szerint kell megválasztani:
Lábazat felső szigetelése esetén:
- beton, vasbeton C 10-C 12
- kő: kemény mészkő, bazalt. Lábazat alsó szigetelése esetén:
- beton: C 8
- vasbeton: C 10
- kő: mészkő, andezit.
Körülszigetelés esetén:
- beton: C 8
- vasbeton: C 10
- kő: puha mészkő, homokkő
- tégla: nagy szilárdságú.
3/78 ábra Lábazat nélküli fartő fokozott hőszigetelésű külső határoló falnál 1 nemes vakolat; 2 alapvakolat; 3 háló; 4 hőszigetelés; 5 szegezés; 6 tartóprofil horganyzott szelvényből; 7 fúrt tiplis rögzítés; 8 perforáció; 9 konzol; 10 lábazati vagy pincefal
3/80 ábra Idomított kő lábazat 1 profilozott kőtömb; 2 horog; 3 szárnyas horog; 4 kapocs; 5 fémcsap; 6 ékelő csap; 7 beverő csapos szárnyas horog
3/81 ábra Nyomott, ferde síkú idomítatlan kőből készülő lábazati falak
3/82 ábra Kőből épülő lábazati falak sorosan falazott idomított és fűrészelt kövekből
3/83 ábra Betonozással együtt falazott rétegelt kő lábazat 1 aljzat; 2 fólia; 3 hőszigetelés; 4 padozat alatti talajpára elleni szigetelés; 5 védőbeton; 6 kavicsfeltöltés; 7 feltöltés; 8 alap; 9 betonfal; 10 rétegelt kőfalazat; 11-12 falszigetelés; 13 felhajtott gallér; 14 főfal; 15 belső vakolat; 16 külső homlokzati vakolat
3/84 ábra Víz- és hőszigeteléssel ellátott, nagyszilárdságú kisméretű téglából készült lábazat 1 alap; 2 koszorú; 3 vasalás; 4 szigetelésvédő fal; 5 alsó falszigetelés; 6 függőleges falszigetelés; 7 ragasztott toldás; 8 felső falszigetelés; 9 hőszigetelés; 10 lábazati fal; 11 alumínium szegőlemez; 12 felmenő fal; 13 főfal; 14 kavicsfeltöltés; 15 aljzat; 16 termett talaj; 17 osztályozott kavics; 18 szegő; 19 járda; 20 dilatáció; 21 kavics
Felmenő falazatok
A lakóházépítésben az egyik legősibb mesterség a falazatok készítése.
Vályogfalak
A vályogot néhány évtizeddel ezelőtt országunk teljes területén, ma már azonban csak egyes helyeken használják lakó- és melléképületek építéséhez. Teherhordó vályogfal csak száraz helyen, tehát talajnedvesség elleni szigetelés fölött készíthető.
A vályogfalak négy fajtája a vályogtégla fal, a vert fal, a rakott sárfal és a vesszőfonatos paticsfal. Az alapanyag minden esetben agyag, a kitöltő anyag pedig a gabonatörek. A vályogtéglát formázóban, (vályogvetőben) téglaméretre készítik. A vert falat rétegenként zsaluzatok közé verik döngöléssel, naponta max. 50 cm-es rétegekben. A rakott sárfalat a kész, szigetelt lábazatra, fecskefészekszerűen, szalmával kevert sárból rakják, vasvillával. A két utóbbi a végleges sík formáját fészáraz állapotban, éles szerszámmal levágva adja meg. A paticsfalat előre elkészített favázas vesszőfonatra, rétegenkénti tapasztassál készítik.
A vályogtéglát ugyanúgy kell beépíteni, mint az égetett agyagtéglát, a falazó habarcs agyagból vagy fehérmész habarcsból készül. Igen lényeges viszont, hogy a falazó habarcs anyaga ugyanaz legyen, mint a belső és a külső vakolat anyaga, mert így könnyebben áll meg és időt állóbb rajta a vakolat.
Hagyományos falazó anyagokból készülő falak
A hagyományos falazó anyagból készülő, szokásos vastagságú falak hőtechnikai szempontból nem felelnek meg a jelenleg érvényes szabvány előírásainak.
Ide sorolható a tömör agyag- és mészhomok, a soklyukú B 25, B 29, B 30 és az UNIFORM téglák, ill. falazóblokkok. Ugyancsak hő technikailag nem megfelelő kategóriába sorolhatók a RÁBA vázkerámia és falazó blokkok, de ezek már, bizonyos alkalmazási mód mellett megfelelnek a fokozott hőszigetelési követelményeknek, anélkül, hogy külön hőszigetelő réteget kellene felhordani kívülre vagy belülre.
A hagyományos falazó anyagok között a legismertebbek a tömör és üreges kisméretű téglák. Szerkezeti és pincefalaknál még ma is ezek a legkedvezőbbek, mind a gazdaságosság, mind a beépítés technológiájának szempontjából. Hőtechnikai szabványnak megfelelő szerkezethez hagyományos falazó anyagoknál óriási falvastagságok kellenének, például:
- tömör téglánál 96 cm,
- üreges téglánál 80-90 cm.
Az épület határoló falai külső hőszigeteléssel tehetők teljes értékűvé. Nyugati országokban vannak bizonyos tervezési irányelvek ahhoz, hogy adott m2 területű lakáshoz mekkora tömegű hőtároló fal szükséges. A könnyűszerkezetes építési módoknál gyakori a tömör téglából falazott, többnyire csak időszakos fűtésre méretezett kandallók, kemencék készítése. A kisméretű üreges téglák a házépítésben számos helyen használhatók, például oromfalaknál, válaszfalaknál, és a középső főfalaknál.
Tömör kisméretű, nagyszilárdságú és a burkolótéglák kombinációjával a hő technikailag szükséges keresztmetszeten túl lényeges a statikai szempontok miatti méret (3/85 ábra). A szabványok értelmében 12 cm-nél vékonyabb fal; és két sor kisméretű tégla réteg függőleges hézag feletti méret esetén szerkezetnek nem vehető figyelembe függetlenül attól, hogy az üreges téglafal rétegmagassága, vagyis sora ettől magasabb.
A B 25, B 29, B 30 és UNIFORM falazóblokkból épülő lakóházak falainak hőátbocsátási értékei különböző módokon, falvastagításokkal és hőszigetelésekkel javíthatók. Tömör téglafalak hőtechnikai jellemzői önhordó keményhab lemezekkel vagy Heraklith szigetelő panellel javíthatók (3/86 ábra). A hőtechnikai értékek növelésére a kívülre készített hőszigetelő réteg az ideális, de belső hőszigetelő réteg is megfelel, ám ilyenkor a faltömeg hőtároló közegként minimális. A következő példák hőszigetelési értékük szerinti sorrendben mutatnak be néhány megoldást.
- Tartófalon kívül elhelyezett, félkemény hőszigetelő réteg, önhordó fél tégla védőfallal burkolva (3/87 ábra). Tartófalra rögzítő kapcsokkal, és papucsos dübellel, ragasztás után rögzített kemény hőszigetelő lemez. Gazdaságosság tekintetében e megoldás igen kedvező, időtállósága viszont kisebb, mint az előző vagy a következő (3/88 ábra).
- Külső falra később szerelt hőszigetelő réteg (3/89 ábra). Előnye az előzőekkel szemben, hogy a nyári „hűtőképessége”, azaz nyári hővédelme sokkal erőteljesebb, a burkolat alatti légrés kényszeráramoltatása és a kürtőhatás eredményeként. A tökéletes működés érdekében az alsó bevezető nyílás közelében a faltörésnél ne betonjárdát készítsünk, hanem telepítsünk bokros, sűrű növényzetet. A talaj feletti hűvös levegő ugyanis, az állandó gravitációs légáram miatt nem engedi bejutni a meleget a hőszigetelő rétegbe. Az időszakosan csak nyáron használt épületeknél a hőszigetelés elhagyható.
- Az eddigi három megoldás egyébként bármikor, utólag is elkészíthető. A határoló fal belső síkjára ragasztott válaszfaltégla-réteg (3/90 ábra) csökkenti a kész épületek helyiségeinek területeit. A belső válaszfalburkolat és a főfal közé helyezett hőszigetelő réteg javítja a hőszigetelő képességet, a hőtároló közeg minimálisra csökken (3/91 ábra).
3/85 ábra Különböző téglafalak a)…b) utólag burkolt tömör téglafal; c)…d) burkolattal együtt készülő teherhordó blokktéglafal; 1 hasított 1/8-as; 21/4-es; 31/2-es burkoló téglafal; 4 tömör téglafal; 5 HB 38-as falazóblokk; 6 UNIFORM falazóblokk; 7, 8 POROTRON és THERMOTON; A: hőtechnikai falvastagság; B: szerkezeti falvastagság
3/86 ábra Téglafal hőszigetelő képességének növelése heraklith lapokkal a) belső falfelületen; b) külső falfelületen; 1 herakta; 2 kávabélés; 3 heraklith dübel; 4 rabicháló; 5 alapvakolás (gúzolás); 6 alapvakolat; 7 fedő vakolat
3/87 ábra Határoló fal nyerstégla burkolattal és külső hőszigeteléssel 1 üreges téglafal; 2 koszorú; 3 vasalás; 4 vasbeton gerenda; 5 födém béléstest; 6 kibetonozás; 7 belső vakolat; 8 falazáskor elhelyezett, 0 4-6 mm tüskék; 9 burkolati téglafal; 10 kötőtégla (alternatíva); II hőszigetelés; 12 légzáró csupaszlemez
3/88 ábra Határoló fal külső hőszigeteléssel, vakolt felülettel 1 főfal; 2 koszorú; 3 vasalás; 4 kengyel; 5 koszorú előfalazás válaszfallapból; 6 belső vakolás; 7 gerenda; 8 béléstest; 9 kibetonozás; 10 hőszigetelés; 11 homlokzati vakolat alátéthálóval; 12 ragasztóhabarcs réteg
3/89 ábra Szerelt külső burkolat alatti hőszigetelés 1 főfal; 2 koszorú; 3 hosszvasak; 4 kengyelek; 5 koszorú előfalazás; 6 belső vakolat; 7 gerenda; 8 bélés; 9 kibetonozás; 10 faldörzsölés; 11 légzáró lemez (fólia); 12 hőszigetelés; 13 függőleges favázheveder; 14 szorítóléc; 15 lécezés; 16 táblás szegezett burkolat; 17 légjárat
3/90 ábra Határoló falak hőszigetelő képességének fokozása belső válaszfallap burkolattal 1 főfal; 2 koszorú; 3 hosszvas; 4 kengyel; 5 koszorú-előfalazás; 6 ragasztó habarcsréteg; 7 válaszfallap-burkolat; 8 belső vakolat; 9 FERT födém; 10 béléstest; 11 kibetonozás; 12 felbeton
3/91 ábra Határoló falak hőszigetelésének fokozása belső oldali hőszigetelő lemezzel 1 főfal; 2 koszorú; 3 hosszvas; 4 kengyel; 5 koszorú előfalazás; 6 ragasztóhabarcs réteg; 7 hőszigetelés; 8 nemezcsík; 9 válaszfallap burkolat; 10 ragasztó habarcsréteg; 11 belső vakolat; 12 gerenda; 13 bélés; 14 kibetonozás; 15 felbeton
3/92 ábra THERMOTON téglafal a) sarokkialakítás; b) falcsatlakozás; c) kéménytest és falazat összeépítése
Különleges anyagú falazóelemek
Ebbe a csoportba tartoznak a cementkötésű, a kavics, a kohósalak, a polisztirolgyöngy stb. adalékanyag keverékéből készülő falazó elemek. E termékek országos felhasználása még igen szerény, csak néhány százalékot tesz, ezért most részletesen nem foglalkozunk velük. Ide sorolhatók: az ISOPLUS, a DURISOL, az ISORAST RASTRA, a RIOLIT TUFA, az UNIBET és a BÍZOL (3/105 ábra).
3/105 ábra Felmenő fal BISOL falazati elemből 1 közbenső elem; 2 falvég-elem; 3 sarokelem; 4 áthidalóként alkalmazva
3/106 ábra Tornácoszlopok készítése 1 lábazat; 2 betonacél tüskék; 3 azbeszt cementcső köpeny; 4 ívelt talpkialakítás; 5 oszlopvasalás; 6 tüskék; 7 zsaluzat alátámasztó oszlop; 8 rácsozat; 9 ék; 10 hossz-süvegfa; 11 papucsdeszka; 12 ívelt zsaluzat (doboz); 13 hosszvasalás; 14 kengyelezés; 15 falzsalu-heveder; 16 falzsalu; 17 zsaluzatátkötés; 18 kész nyílásáthidalás
Pillérek és oszlopok
A lakóházak többnyire nem épülnek oszlop- vagy pillérvázas rendszerrel. A köznapi szóhasználat szerint az oszlop kör, a pillér pedig szögletes, négyzet vagy téglalap keresztmetszetű.
Oszlopokat elsősorban családi házak tornácainál, esetleg belső terek megosztásánál alkalmazzák. A 3/106 ábrán látható tornác oszlopai azbeszt cementcső köpenyzsaluzattal, vasalt betonból készült.
Egy ilyen oszlop elkészítésének menete a következő:
- tüskék bebetonozása a lábazatban az oszlopok számára kihagyott fészkekbe;
- az előre leszabott csövek elhelyezése, alsó (fém) ékeléssel és körülbetonozással;
- az oszlopvasalat beemelése a csövekbe, majd a kibetonozás (minimum C 14 beton).
- Téglaoszlopokcsak tömör kisméretű téglából építhetők, kötésük azonos a felmenő falakéval, falazó habarcsa pedig annál jobb minőségű legyen.
- Téglapillérekbármilyen üreges vagy porózus téglából készíthetők, de különös gondot és figyelmet kell fordítani a téglák minőségére, a falkötések és a falazó habarcs minőségére, valamint a függőleges hézagok tömörségére.
- A vasbetonpillérekfalzsaluzatba betonozva, acélvázzal készülnek. A vasalást a vasalási terv alapján kell készíteni, a zsaluzatot célszerű előre elkészíteni (3/107, 3/108 ábra).
3/107 ábra Előre gyártott oldalelemes vasbeton oszlopzsaluzat a) nézet; b) alaprajz; 1 falzsalu; 2 heveder; 3 állítható keretrács
3/108 ábra Keretrács oszlopzsaluzathoz 1 „L” alakú falelem; 2 papucs; 3 csapszeg