A társasház építés lebonyolításának lépései [SZAKÉRŐI TANULMÁNY]
Egy építkezés lebonyolítása a már előzőekben említett házilagos vállalkozói és fővállalkozói kivitelezés esetében természetesen más és más, a szerződésekből vagy a megállapodásokból adódó kötöttségek miatt. Házilagos kivitelezés esetén elsődleges cél az olcsó, de tökéletes munka.
Kivitelezők – vállalkozók
A vállalkozó munkahelyi képviselője az építésvezető; ő hozza létre és irányítja a kivitelezői egységet a munka teljes időtartama alatt.
Az építésvezető feladatai:
- az építkezéshez szükséges erőforrások (munkaerő, gép, anyagok, szállítóeszközök) felmérése, igénylése, a hiányzó erőforrások felkutatása;
- a munkakezdés feltételeinek megteremtése: a munkaterület átvétele, a kitűzési munkák átvétele az építtetőtől, illetve ezek ellenőrzése;
- a létesítmény műszaki megvalósítása, a szükséges építéstechnológiai folyamatok elvégzésének irányítása az előírt minőségi jellemzők szerint a végzett munka folyamatos ellenőrzésével, a minőség folyamatos dokumentálásával;
- az alvállalkozók munkájának összehangolása és ellenőrzése;
- a folyamatos anyagellátás és annak ellenőrzése;
- a folyamatos szállítás és annak ellenőrzése;
- a szükséges gépek és berendezések üzemeltetése, ill. karbantartása;
- a dolgozók ellátásának megszervezése és ellenőrzése;
- a kivitelezéssel kapcsolatos események folyamatos leírása az építési naplóban, a tervtől való eltérések és költséget befolyásoló körülmények folyamatos rögzítése és rendezése az építtetővel;
- a végzett teljesítmények folyamatos felmérése és rögzítése – az építtetővel való elszámolás végett – a felmérési naplóban (tételes elszámolás esetében);
- a dolgozók teljesítményeinek elszámolása, a szállítások és gépteljesítmények igazolása;
- a munkák minőségének bizonylatolása eltakarás előtt;
- az esedékes időközi számlák összeállítása és igazoltatása;
- az alvállalkozók építési alapbizonylatainak, munkáinak eltakarás előtti folyamatos ellenőrzése;
- az építési költségek, az erőforrások felhasználásának (anyag, gép, munkaerő) és az ütemterv betartásának folyamatos ellenőrzése, annak szükség szerinti aktualizálása.
Az építési napló vezetése hatósági előírás. A napló a munkahely legfontosabb okmánya, amelyben rögzítik, hogy ki jogosult a beruházó és a kivitelező részéről nyilatkozatok tételére – ez elsősorban az építésvezető, a tervező, valamint a beruházó műszaki ellenőre. A napló bevezető része tartalmazza az építési munka és a szerződés főbb adatait, a generálkivitelező, az építésvezető, építtető (beruházó), a műszaki ellenőr, a generáltervező, a felelős tervező, valamint az alvállalkozók adatait és címét.
Az építésvezetőnek a naplóban mindennap be kell jegyeznie, és aláírásával kell igazolnia az építkezés főbb adatait és eseményeit:
- a napi jelentést (időjárás, hőmérséklet, csapadék, szél stb.);
- a munkáslétszám alakulását;
- a végzett munkák helyét, fajtáját;
- a tervtől való eltérést és egyéb váratlan körülményeket;
- az előzetes értesítéseket a befejezett munkák eltakarásáról;
- az anyagok és gépek érkezését;
- a tervezettől eltérő gépesítést;
- a beruházó célszerűtlen utasítása esetén az erre való figyelmeztetést – általában minden, az építést és elszámolást befolyásoló tényezőt.
A naplóban egyszerűen, de hivatalosan érintkeznek egymással az építkezésben érdekeltek. A bejegyzések rövidek és világosak legyenek. A naplót az „építésvezetőségen”, munkaidő alatt hozzáférhető helyen kell őrizni.
Az építési naplóban minden körülményt olyan részletességgel kell leírni – esetleg lerajzolni -, hogy vita esetén az esetleges szakértő megalapozott döntést hozhasson. Az építtető és a kivitelező kölcsönösen jogosultak – és kötelesek – az építési naplóba a szükséges intézkedéseket beírni, a tervekben nem kielégítő részletezettséggel megoldott problémákat megmagyarázni és a kivitelezés során felmerülő műszaki kérdésekben állást foglalni. Az építési naplót a megrendelő (vagy megbízottja) köteles a szerződésben meghatározott időközökben – de legalább 15 naponként – külön felhívás nélkül ellenőrizni.
3.28. ábra Emeletes ház Budán, az emeleten három, a tetőtérben két lakással, a földszinten üzlettel a) emeleti alaprajz; b) utcakép.
3.29. ábra Függőleges szintosztású kétlakásos lakóépület a) földszinti; b) emeleti; c) pincealaprajz; d) kerti kép.
A megrendelő a vállalkozó bejegyzésére az ellenőrzési időközökön belül, a vállalkozó pedig a megrendelő bejegyzésére 3 napon belül észrevételt tehet. A felek egymás bejegyzését azonban észrevétel (ellenészrevétel) hiányában is kötelesek aláírni, ennek elmulasztása a bejegyzés tudomásulvételének minősül.
Amennyiben az építkezés költségeinek elszámolása teljesítményarányos, az elszámolás alapdokumentuma a felmérési napló. Ez az építési napló melléklete, amelyben – a költségvetés felépítésének megfelelően – rendszeresen rögzíteni kell az elvégzett munkák mennyiségét. A beruházó műszaki ellenőre aláírásával ismeri el a munka elvégzését.
Műszaki ellenőrzés
Az építtető megbízottja mind műszaki, mind gazdasági szempontból is döntő szerephez jut a beruházó képviseletében. A kivitelezőtől független műszaki ellenőr jogosult a beruházó nevében intézkedni. Kisebb építkezés műszaki ellenőre az építési szerződésben rögzített időközönként – általában legalább 8 naponként – köteles az építkezést ellenőrizni. A műszaki ellenőri tevékenység a huzamosan tartó munkáknál nélkülözhetetlen, és elsősorban az építési-szerelési, technológiai-gépfelszerelési, ill. a berendezés szerelési munkákra irányul, amelyek sok közbenső intézkedést.
A műszaki ellenőr minden észrevételét az építési naplóban rögzíti. A beruházó és a kivitelező kölcsönös együttműködésének feltétele, hogy minden olyan körülményről tájékoztassák egymást, amely a szerződés teljesítését elősegíti vagy akadályozza. A műszaki ellenőr köteles koordinálni a vállalkozókat a szerződésben meghatározott cél elősegítésére. Észrevételeznie kell minden olyan technológiai, szervezési vagy veszélyes tevékenységet, amely a szerződés teljesítését zavarhatja. A vállalkozónak lehetővé kell tennie a beépített anyagok és a munkavégzés folyamatának bármikori ellenőrzését, s köteles közölni az esetleg észrevett hibákat.
Építési műszaki ellenőri tevékenységet az gyakorolhat, aki az építési műszaki ellenőri névjegyzékben szerepel. A névjegyzékbe való felvétel feltételei: szakirányú felsőfokú, ill. középfokú képesítés, megfelelő gyakorlati idő, szakvizsga, büntetlen előélet. Szakirányú végzettséget az egyes műszaki szakterületeknek megfelelő képzettség jelent.
A műszaki ellenőr feladatai közé tartozik:
- a kitűzési alappontok jegyzékének átadása, ellenőrzése, a hatósági engedélyek beszerzése;
- a határidők és a minőségi előírások betartásának ellenőrzése;
- az építési napló és egyéb jegyzőkönyvek ellenjegyzése vagy észrevételezése;
- a mennyiségi felmérések közös elvégzése a kivitelezővel;
- a számla helyességének ellenőrzése;
- az eltakarásra kerülő munkák mennyiségi és minőségi felülvizsgálata;
- részvétel az átadás-átvételi munkában és annak rögzítése az építési naplóban;
- a tervváltoztatások helyességének, szükségességének elbírálása, az ezzel kapcsolatos intézkedések megtétele.
Tervezői művezetés
A tervező, többnyire az építtető megbízásából, időszakonként megtekinti az általa – ritkább esetben más által – tervezett építkezést. A tervezői művezetés során a helyszínen egyezteti a terven meg nem oldott részletekkel, eltérő anyagokkal vagy szerkezetekkel kapcsolatos változásokat.
A tervezői művezetés a tervezés munkahelyi folytatása művezetéssel. Jogi jelentősége, hogy bármilyen módosítást – az eredeti tervekhez képest – csak a létesítmény tervezője tehet. Más által készített terveknél a művezetést ellátó személy csak az eredeti tervező felhatalmazásával vagy ellenjegyzésével teheti meg módosításait és kiegészítéseit. Ez alól az eredeti tervező huzamosabb külföldi tartózkodása vagy elhalálozása mentesít.
A tervezői művezetésre való jogosultság feltételei az 57/1997. (IX. 26) sz. kormányrendelet alapján azonosak az épület engedélyezési és kiviteli tervét készítőre vonatkozókkal:
Önálló építészeti-műszaki tervezési tevékenységet az a magyar állampolgár (vagy tartózkodási engedéllyel rendelkező nem magyar állampolgár) végezhet, aki tagja a Magyar Mérnöki Kamarának, ill. a Magyar Építész Kamarának, és őt kérelmére az építészeti-műszaki tervezők hivatalos névjegyzékébe bejegyezték. Csak olyan tervezői tevékenységet lehet folytatni, amelyre a névjegyzéki besorolás vonatkozik.
A tervezőnek az általa készített műszaki terveket, iratokat és számításokat alá kell írnia, és egyidejűleg fel kell tüntetnie szakképesítését, értesítési címét, tervezői névjegyzékben szereplő nyilvántartási számát.
Nem végezhet építészeti-műszaki tervezést az engedélyezési eljárást lefolytató vagy abban közreműködő építésügyi hatóság, szakhatóság illetékességi területén annak vezetője és ügyintézője.
3.30. ábra Kétszintes, kétlakásos kertvárosi lakóház, közterülethez kapcsolt előkertes épület elhelyezéssel a) földszinti; b) emeleti alaprajz; c) utcakép.
Felelős műszaki vezetés
Azokat a kivitelezéseket, ahol a munkát teljesen vagy túlnyomórészt az építtetők és azok családja végzi, házilagos kivitelezésnek nevezik. Házilagos kivitelezésekhez a rendeletek értelmében felelős műszaki vezető bevonása szükséges. Ez alól csak akkor van kivétel, ha a munkálatok nem érintik az épület teherhordó szerkezetét.
A felelős műszaki vezetőt az építtetőnek kell bejelentenie a kezdési engedélyhez, ill. az építési engedély formanyomtatványán. Utóbbi esetben a jogerős építési engedély alapján már megkezdődhet az építkezés, míg a kezdési engedélykérelmen való bejelentéskor a kezdési idő eltolódik. Részmunkáknál, ha az építtető megegyezett azzal a szakemberrel vagy vállalkozóval, aki az engedélyezett terv alapján vállalja a feladatot, egypéldányos – akár kézzel írott – levélben kell bejelenteni az építési hatóságnál a felelős műszaki vezető adatait és a szóban forgó épület kész vázlatos leírását (pl. épület alapozása vagy tetőzete stb.). Célszerű a bejelentést a műszaki vezetőnek is aláírnia, így nem kerülhet a bejelentésbe hibás adat (pl. képesítés vagy gyakorlati idő vonatkozásában).
A felelős műszaki vezető szerepét elláthatja egyrészt olyan szervezet, amely építéstervezési, illetve kivitelezési jogosultsággal rendelkezik, másrészt olyan személy, aki a rendelet szerinti végzettséggel bír. Építész- és szerkezetépítő mérnökök, illetve üzemmérnökök 3 év gyakorlattal, technikusok 5 év gyakorlattal vállalhatnak felelős műszaki vezetést. Kőművesmesterek, házilagos kivitelezés esetén, az iparengedélyükben meghatározott méretű épület kivitelezésének műszaki vezetését végezhetik.
El kell oszlatnunk azt a tévhitet, hogy a más irányú mérnöki végzettségű építtető vállalhatja saját háza felépítésének műszaki vezetését! A 2000. év szeptemberétől érvényben lévő rendelet szerint: felelős műszaki vezető csak az lehet, aki a szakmai feltételeken túl regisztráltatta magát, és megfelelő (számú) nyilvántartási számmal rendelkezik.
Általában az a legjobb, ha a tervező vállalja el a felelős műszaki vezetést, mert így oldhatók meg leggyorsabban a felmerülő műszaki problémák. Az építtetőnek még akkor is célszerű egy olyan szakembert felkérnie a kivitelezők ellenőrzésére, aki nem érdekelt a hibák eltussolásában, ha olyan kivitelező szervezet vagy vállalkozó építi a házát, amely vállalná a felelős műszaki vezetést is.
A felelős műszaki vezető feladata az építési munka egészére kiterjedően az építési engedélynek megfelelő kivitelezés műszaki irányítása, vezetése és ennek során.
Ezek:
- a kitűzés helyességének, a talajmechanikai és egyéb vizsgálatok megtörténtének ellenőrzése;
- az építőipari kivitelezési, a minőségi, a hőtechnikai, a munkavédelmi és a tűzvédelmi előírások betartása, illetve azok betartásának folyamatos ellenőrzése;
- a szükséges minőségi vizsgálatok és mintavételek elvégeztetése, illetve elvégzése;
- a tervezővel és a tervezői művezetést ellátó személlyel való együttműködés;
- az építtető és az esetleges vállalkozó által végzett részmunkák összehangolása, és ennek során a vállalkozó által végzett munkákkal kapcsolatos kifogások, észrevételek megtétele;
- a munkanapló vezetése, s abban a szükséges bejegyzések megtétele;
- a műszaki tervtől eltérő kivitelezés feltüntetése a terveken;
- a használatbavételi engedélyhez szükséges kivitelezői nyilatkozat megtétele és a szükséges tájékoztatások megadása az engedélyezési eljáráshoz.
Ezenkívül segíthet az építtetőnek a vállalkozók által végzett részmunkák felmérésében, számláik felülvizsgálatában. Az előzőkből következik, hogy nagyon gyakran kell a felelős műszaki vezetőnek az épületet meglátogatnia. Sajnos sok építtető fölösleges bürokratikus előírásnak érzi e tisztség hatóságilag elrendelt betöltését, ezért nem is igényli, hogy a megnevezett személy az ellenőrzéseket elvégezze. Ez egyrészt abból ered, hogy – szakmájától függetlenül – szinte mindenki bízik saját (és segítői) építési szaktudásában, másrészt úgy gondolja, hogy a gyakori ellenőrzés drágítja az építkezést.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a műszaki vezető minden egyes épületlátogatás alkalmával észrevesz olyan hibát, amely még kijavítható, és ezzel elhárítható az építtetők közvetlen anyagi kára vagy az épület használati értékének csökkenése miatti kár. A szerkezeti hibákon kívül figyelnie kell a munkavédelmi előírásokra is, mert az esetleges balesetekért szintén ő a felelős. Az építtetőnek is kötelessége, hogy folyamatosan tartsa a műszaki vezetővel a kapcsolatot, és a felmerülő kérdéseket ne próbálja nélküle megoldani. Inkább többször „zaklassa”, mint hogy távolléte miatt egy hiba becsússzon. A rendelet előírja, hogy a felelős műszaki vezető akadályoztatás esetén köteles a helyettesítést megoldani.
Házilagos kivitelezés
A lakó-, ill. üdülő-, valamint a gazdasági épületek építése egyértelműen gazdaságos házilagos kivitelezéssel. Az utóbbiaknál ez kétszeresen is igaz, ugyanis a vállalkozó által felszámított áfa ilyen épületeknél nem kerül felszámolásra.
Házilagos kivitelezés esetén is vannak azonban olyan épületrészek vagy munkafázisok, amelyeket vállalkozónak adnak ki. Ha a vállalkozás tárgya a szerkezetépítés, a házilagosan végzett munkákért is a vállalkozó építésvezetője felel műszaki és munkavédelmi szempontból. Ha a szerkezet maga is házilagosan készül, a felelős műszaki vezető személy szerint felelős az építkezés teljességéért.
A házilagos kivitelezésnek is több változata létezik. Ezek a következők:
- vállalkozó iparosok vagy kivitelezők bejelentett emberei, akik a munkáról (vagy annak egy részéről) számlát adnak;
- iparengedéllyel vagy működési engedéllyel rendelkező szakemberek, illetve alkalmazottaik, akik nem adnak számlát a munkáról;
- ismerősök, engedéllyel nem rendelkezők pénzért dolgoznak az építkezésen, de számlát természetesen nem adnak;
- családtagok segítenek pénz, ellenszolgáltatás nélkül, hasonló segítség reményében.
Most nem részletezzük, hogy az első forma kivételével a többinél milyen adózási és társadalombiztosítási szabályokat sértenek meg mind az építtetők, mind a munkát végzők – hiszen ezt mindenki tudja vagy sejti.
Fontosnak tartjuk viszont felhívni a figyelmet egy ötödik lehetőségre, amely nem eléggé közismert. Minden ház építtetője felvehet a saját épületéhez főállású dolgozókat! A tulajdonos építtető bármilyen foglalkozású lehet, bárhol dolgozhat, az építkezés idejére munkaadó lesz, és gyakorolja a munkáltatói jogokat, kötelezettségeket.
Ma még kevesen használják ki ezt a lehetőséget, hiszen a feketemunkát nem igazán ellenőrzik az adó- és társadalombiztosítási ellenőrök – aki azonban nyugodt akar lenni, annak érdemes ezt a megoldást választania.
Foglaljuk össze, mi a teendőnk, ha felcsapunk alkalmi munkáltatónak!
- A tb-igazgatóságon (), az építési engedélyt mellékelve, be kell jelenteni, hogy építkezésünkre szeretnénk embereket felvenni. Kapunk egy törzsszámot és csekkeket (kérjünk a törzsszámról hivatalos igazolást, mert később a hatóság esetleg kéri a bemutatást). Célszerű azonnal egy tucat „bejelentőjegyzéket” is beszerezni, amelyen az iparosok havonta bejelentik alkalmazottaikat.
- Minden hónapban jegyzéket kell kitölteni az alkalmazottakról. A lap jobb felső sarkában fel kell tüntetni az építkezés törzsszámát. A foglalkozás rovatba nem az építtető tényleges foglalkozását
kell írni, hanem azt, hogy „házépítő”. A telephely az épülő ház címe, a lakcím rovatba a tulajdonos lakcíme kerül. - Az alkalmazott munkába lépésének ideje a nálunk töltött első nap dátuma. Fel kell sorolni azt, hogy mely napokon nem dolgozott emberünk, és miért nem. A leggyakoribb ok a fizetés nélküli szabadság, amely lehetőleg ne haladja meg a 10 napot. A heti munkaidőből számítható ki a dolgozónak kifizetett munkabér és a TB- járulékok.
- A felvett dolgozó jogosult családi pótlékra; ezt is a helyi tb-igazgatóságon kell intézni.
- A munkabér után a dolgozó adózik. Hívjuk fel az alkalmazott figyelmét erre, segítsük őt az adóelőleg kiszámításában és év elején az adóbevallás elkészítésében. Év végén mindenképpen, év közben pedig a munkaviszony megszűnésekor igazolást kell adni a dolgozónak a felvett bérről.
Az építtetők nem szokták visszaszámolni a teljesítményben kifizetett összegeket órabérre, pedig akkor kiderülne, hogy egy szerényebb órabér még a rengeteg közteherrel sem több, mint a határ nélküli vállalkozói ár. Az is meggondolandó, hogy az egyre fokozódó adó- és tb-ellenőrzések mind nagyobb veszélyt jelentenek a „feketemunkásokat” foglalkoztatókra. Az esetleges baleset is kellemetlen helyzetbe hozhatja a dolgozót és a ház tulajdonosát is.
Munka-és egészségvédelem
A munka- és egészségvédelem a munkahelyi vezetők alapvető kötelessége. A szervezett munkavédelem fontos eszköze az általános munkavédelmi oktatás. Munkába állása előtt minden dolgozót ki kell oktatni tevékenysége balesetveszélyes vonatkozásairól és a védekezés módjáról, amit az érintettek az építési naplóban vagy külön jegyzőkönyvben aláírásukkal ismernek el. A dolgozó csak olyan munkát végezhet, amelyről baleset-elhárítási oktatást kapott. A különösen veszélyes munkáknál helyes, ha a vezető a napi munkakezdés előtt a munkavezetőkkel a munkahelyet végigjárja, és csak ha a balesetmentes munkakörülményekről meggyőződik, ad engedélyt a munka megkezdésére.
Az építésvezető köteles ellenőrizni, hogy a munkahely fel van-e szerelve a szükséges munkavédelmi eszközökkel. Nagyobb munkahelyeken az elektromos biztonsági előírások betartása érdekében külön szerelőket jelölnek ki, akik a gépeket szerelik, és a figyelmeztető táblák elhelyezését ellenőrzik. Az esetleges balesetről azonnal értesíteni kell az orvost, és részletes jegyzőkönyvet kell felvenni. Minden három napon túl gyógyuló balesetnél fegyelmi vizsgálatot kell lefolytatni, amelynek során meg kell jelölni a balesetért felelős személyeket. A baleset okozásáért minden építőipari vezetőnek teljes büntetőjogi és anyagi felelősséget kell vállalnia.
3.33. ábra Lakóépület Zürichben. Érdekessége a belső szervezés, mely erősen eltér a többlakásos házaknál megszokottól. A többszintes épületben 70, 140, és 180 m2-es lakásokat alakítottak ki, melyeknek impozáns belsőjéről a ház külső megjelenése keveset sejtet.
3.34. ábra Többlakásos lakóépület középlépcsőházzal a) magas tetős változat; b) lapos tetős eset; c) közbenső szint alaprajza; d) alternatívák; e) emeleti alaprajzváltozat.
Az építési munkahely
Az építési munka előkészítése szűkebb értelemben közvetlenül a munkahelyre, azaz az épületre vonatkozik. Az előkészítési tevékenységek közé tartozik a szervezés (organizáció) és az ütemezés.
Az építésszervezés előmunkálatainak kezdete egybeesik a kivitelezési tervdokumentáció elkészítésének kezdetével. A tervezőnek a kivitelezési tervdokumentáció készítése során érdemes együttműködnie a leendő kivitelezővel. Ez az együttműködés a garanciája a kivitelezői adottságokkal számoló jó terveknek. Az együttműködés nélkül kidolgozott tervdokumentációk nagyon gyakran csak időrabló észrevételezések, egyeztetések, esetleg áttervezések után kerülnek kölcsönösen elfogadásra. Az ilyen utólagos megállapodások rendszerint az építkezés megkezdésének eltolódását – nemegyszer építés közbeni akadályoztatását – okozzák.
A tervezés időszakában a tervező és a kivitelező együttműködésének köszönhetően a kivitelező alapos tájékozottságra tehet szert az építési helyszínről, az építmény tervezett elhelyezéséről és a felhasználni kívánt anyagokról, továbbá az alkalmazandó technológiákról.
A kivitelező ismeretei, adottságai és tapasztalatai – a tervezői elképzeléseket vezérfonalnak tekintve – reális képet adnak:
- a kívánt mennyiségű és minőségű építési anyagok beszerezhetőségéről;
- az üzemi vagy segédüzemi előre-gyártás lehetőségeiről;
- az építés gépesíthetőségéről;
- a szakipari munkákhoz tartozó anyagok, szerkezetek és szerelvények beszerzési lehetőségeiről;
- a felhasználni szándékozott anyagok és szerkezetek tartósságáról;
- az alkalmas technológiákról stb.
Az építési-szerelési munkák költségvetésének elkészítéséhez, a vázolt tájékoztatáson kívül, a végleges adatok felvétele és rögzítése érdekében helyszíni bejárást kell tartani. A helyszíni bejárást a tervező készíti elő, és átadja a kivitelezőnek az építési terület helyszínrajzát, az építmény anyaglistáját, esetleg az építkezés organizációs vázlatát. A tervező a helyszíni bejáráson rögzített adatok alapján készíti el a komplett tervdokumentációt. A helyszíni bejáráson mind a beruházó, mind a tervező és a kivitelező részéről állásfoglalásra jogosult szakembereknek kell részt venniük.
Az építésszervezés minden munkahelyen nagyjelentőségű, de legfőképpen a fővállalkozásban épülő többlakásos épületeknél fontos, ahol az épület kivitelezését műszaki és gazdasági szempontból is befolyásoló szervezésnek minden részletkérdését meg kell oldani. A részletek összehangolása, valamint a szigorú térbeli és időbeli rend betartása az építési üzem jó működésének kulcsa.
Az építésszervezés részfeladataiként el kell készíteni:
- a kivitelezendő épületen végzendő munkák mennyiségi és minőségi alapadatainak (anyagok, munkaidő szükségletek, gépek) kimutatását;
- az építési anyagok, szerkezetek, termékek szállítási tervét;
- az építési anyagok, szerkezetek és termékek építéshelyi tárolásának, raktározásának, valamint mozgatásának tervét;
- az építés gépesítésének (földmunka, anyag átalakítás, vízszintes és függőleges anyagmozgatás stb.) tervét;
- az építési hely berendezéseire vonatkozó elrendezési terveket;
- az építés ütemezésének terveit (munkamenet, technológiai folyamatok, munkaerő, szakma és létszám, gép, pénzügyi lebonyolítás).
Az építésszervezés előmunkálatainak ismertetésében eljutottunk a helyszíni bejárásig. Ebben a szakaszban a kivitelező a terveket illetően már tájékozott, de pontos mennyiségi és minőségi adatokhoz csak a bejárás eredményeit is tartalmazó befejezett tervdokumentációból jut.
Az építkezés megszervezése
Az építkezések menetének tervezése a helyszínrajz és az organizációs vázlat készítésével kezdődik, amelyeket a tervező vagy majd a kivitelező készít el. Az organizációs vázlat nem ad részletes megoldást az épület vagy épületek kivitelezésének módjára, csupán vázlatosan ismerteti az elképzeléseket. A helyszíni bejáráson rögzített adatok alapján a tervdokumentációból kidolgozott alapadatok felhasználásával készül a részletes organizációs elrendezési terv.
A részletes organizációs terv olyan részletességű, hogy arról a felvonulási épületek, építéshelyi utak, depóniák, gépek, közművek pontosan kitűzhetők. Szűkebb telkeken, forgalmas utak mellett, esetleg zárt sorú beépítéseknél mind házilagos kivitelezéssel, mind vállalkozásban készülő épületeknél nagy jelentőségű az organizációs terv. A laikusoknak talán ijesztő az „organizációs” szó, de gondoljanak arra, hogy bennük merülnek fel legelőször a következő kérdések: vajon hol helyezhető el a temérdek anyag a telken, hová köthető be az ideiglenes áram és víz?
Éppen ezeket a kérdéseket kell megválaszolnia az organizációs tervnek nevezett tárolási és felvonulási helyszínrajznak.
Ha az anyagi lehetőségek megengedik a telken való anyagtárolást, mérlegeljük a következő szempontokat:
- A tervezett épület kitűzése előtt szállíttassuk be a telekre az olyan anyagok zömét, melyeket nem kell daruzni a beépítésre.
- A habarcs- és betonkeverés területe a tervezett épületen belül legyen.
- A megmaradó téglalap alakú terület hasznosítható a betonacél tárolására és előszerelésére. Célszerű e helyet úgy megválasztani, hogy a betonvas telepként használt terület elegendő legyen majd a tető zsinórpadjához is.
- A nagyelemes, azaz a daruval mozgatható anyagokat mindig az épület és az út közötti, esetleg oldalkerti vonalon helyezzük el, a daruval való megközelítés és gyors beépítés érdekében.
3.35. ábra Organizációs helyszínrajz oldalhatáron álló lakóépülethez 1 épülő épület; 2 telek; 3 közterületi felvonulási terület; 4 konténer; 5 cementraktár; 6 homokdepónia; 7 oltott mész; 8 oltóhely; 9 habarcskeverő gép; 10 habarcsláda; 11 kavicsdepónia; 12 betonkeverő gép; 13 téglarakás; 14 vasbeton gerenda; 15 vasbeton kiselemek; 16 felvonulási út; 17 szomszédos telek felvonulási területe; 18 autódaru; 19 daru gémkinyúlása; 20 fenyő fűrészáru; 21 zsaluzófólia; 22 betonacél; 23 zsaluzat- és betonacél-előkészítő; 24 cserép, béléselem (a 20-24 lesz a majdani tetőszerkezet-előkészítő terület); 25 ideiglenes kerítés; 26 vízmérő; 27 vízvezeték; 28 vízvételi hely; 29 elektromos légvezeték; 30 elektromos gumikábel-csatlakozás; 31 mérőcsatlakozás; 32 járda; 33 ideiglenes járda; 34 szomszéd épület.