Fűtés és burkolatok. Padlófűtés tervezése
A helyiségek belső burkolatát – főként a hagyományos egyedi fűtőkészülékeknél – tűzrendészeti és épületfizikai szempontok alapján kell, megtervezni. A másik szempont a fűtést tekintve a helyiség hőháztartása, az adott fűtési mód és a burkolat egymásra hatása, azaz egymáshoz való viszonyuk.
Kandallók és burkolatok
A kandallók építését általában nem a fűtési szükséglet, hanem a belsőépítészeti igények döntik el. Környezetüket – még időszakos használat esetén is – éghetetlen anyaggal kell ellátni, és be kell tartani a védőtávolságot a körítő falaknál is, ami oldalfalnál 1,0 m, padozatnál 1,5 m. A kandallók burkolatának anyaga lehet bármely kerámia- vagy kőanyagú burkolólap.
Padlófűtések
Alapfogalmak
- Padlófűtés: apadió szerkezetében kialakított felületfűtés, ahol a helyiségek padlói vagy annak részei fűtőfelületek is.
- Melegvizes padlófűtés: olyan padlófűtés, amelynél a fűtővezeték csőből vagy más üreges testek rendszeréből áll, amin melegvizet áramoltatnak keresztül (a vizet adott esetben adalékokkal keverik, pl. fagyállósító szerekkel).
- Elektromos üzemű padlófűtés: olyan padlófűtés, amelynél az elektromosan szigetelt fűtővezeték elektromos ellenállásokból áll, amelyet árammal melegítenek fel.
- Alacsony hőmérsékletű melegvízzel üzemelő padlófűtések: olyan fűtések, amelyeknél a fektetés és az alkalmazott anyagok miatt a fűtővezetékek felületi hőmérséklete maximum 55 °C hőmérsékleten üzemeltethető. Alacsony hőmérsékleten üzemelő padlófűtésnél a fűtővezetékek közvetlenül az esztrich rétegbe, vagyis az aljzatba ágyazhatok.
- Fűtési felület: a padlószerkezetnek az a felülete, amelybe beépítették a fűtővezetéket, beleértve azt a körbefutó, 10 cm széles peremcsíkot is, amelyet a fűtővezeték külső szélétől számítva mérnek. Hőt elosztó elemek alkalmazása esetén a peremcsík szélessége maximálisan 20 cm lehet.
- Fűtőfelület: az a fűtési felület, amelyben be kell tartani a tervezett fűtési teljesítményt és a felületi hőmérsékletet.
- Peremövezet: az a fűtési felület, amelyben – figyelembe véve a maximálisan engedélyezett felületi hőmérsékletet – egy más, magasabb, tervezett fűtésteljesítményt és felületi hőmérsékletet engedtek meg, mint a fűtőfelület belsejében. A peremövezetek készülhetnek a külső falak mentén, szélességüket a helyiség geometriáját figyelembe véve kell megállapítani, értéke azonban a 20 %-ot nem lépheti túl, és 1 m-nél szélesebb sem lehet.
- Felületi hőmérséklet: a padlóburkolat azon felületének a hőmérséklete, amely a helyiség levegőjével érintkezik.
- Padlóburkolat: járó és gördülő igénybevételek felvételére alkalmas réteg, amely felülről lezárja a padlószerkezetet (és azzal szilárdan összekötött). A padlóburkolat felszínéről a hő sugárzással és konvekcióval adódik át a helyiség felé.
- Esztrich (aljzat): a padlószerkezetnek azon része, amely a nedvesen fektetett padlófűtéseknél a fűtővezeték aljzataként szolgál. Az esztrich réteget hőmozgást lehetővé tevő szegélycsíkokkal kell elválasztani a másik esztrich rétegtől, ill. egyéb épületszerkezettől.
- Elválasztó réteg (technológiai szigetelés): megakadályozza az esztrich fektetésekor a nedvesség bejutását a hőszigetelő rétegbe, és biztosítja az esztrich réteg hőmérséklet-változások okozta méretváltozásait.
- Felületi fűtővezeték: a mindenkori fűtőfolyadékot átengedő fűtőtest-felületek és elektromos fűtővezetékek, amelyeknél a csatlakozások között nincsenek meghatározott közök.
- Hőelosztó: feladata a meleg célszerű elvezetésének biztosítása a fűtővezetékektől.
- Bekötő vezetékek (melegvízzel működő padlófűtésnél): olyan vezetékek, amelyek a fűtőanyagot az elosztótól a fűtőelemig vezetik.
- Bekötő vezetékek (elektromos árammal üzemelő padlófűtéseknél): olyan vezetékek, amelyek nem adnak le hőt.
- Nedves fektetés: olyan fektetés, amikor a fűtővezetéket teljesen friss esztrich rétegbe ágyazzák.
- Száraz fektetés: olyan fektetés, amikor a fűtővezetéket nem az esztrich rétegbe, hanem pl. a hőszigetelő rétegben kialakított csatornákba ágyazzuk be.
- Fűtőaljzat: az a fogadó aljzat (esztrich), amely a hordozó szerepen túl a fűtést adja.
A burkolatok és a padlófűtés kapcsolata
A padlófűtés tervezésénél az épületgépész elvégzi a szükséges hőtechnikai számításokat, méretezéseket, és kiosztja az áramköröket az osztó-gyűjtőktől. Az áramkörök általában 10 és 40 m2 felületű padlónagyságot foglalnak magukban egy helyiségen belül. Ennél nagyobb helyiséget több áramkörre osztva készítenek el, de itt már dilatációkat kell készíteni.
Előkészületek:
- hőtechnikai méretezés (hőveszteség-számítás),
- burkolattervezés (a hálós kiosztás tervét össze kell hangolni a fűtési áramkör tervével),
- az áramkör megtervezése (főként nagy, osztott mezős helyiségnél nagyjelentőségű),
- a dilatáció pontos meghatározása, ± 1-1 cm eltéréssel,
- a fűtési osztó-gyűjtő vezetékek és a gerincvezeték megtervezése.
Kivitelezés:
- a padozat alatti rétegek elkészítése (védőbeton, kiegyenlítő réteg, vízszigetelés stb.),
- a padozat alatti hőszigetelés elhelyezése,
- a gépészeti vezetékek elhelyezése a hőszigetelő rétegben,
- a hőszigetelésben elhelyezett vezetékek védőburkolatának (hőszigetelésének) elkészítése,
- a hőszigetelésben elhelyezett vezetékek nyomáspróbája,
- a hőszigetelés feletti védőfólia (ún. hőtükör) beépítése,
- a fali dilatációk kialakítása,
- a meződilatációk kitűzése a terv szerint,
- a padlófűtési csőrendszer hordozó vázának (acélháló vagy hordozó rács) behelyezése (a dilatációt nem keresztezheti),
- a padlófűtőcső áramkörönkénti beépítése,
- az osztó-gyűjtők beszerelése,
- az áramkörök bekötése az osztógyűjtőbe,
- a nyomáspróba elvégzése (legalább 48 órás ellenőrzéssel),
- a meződilatációk elhelyezése vonalban,
- a padlófűtő aljzat elkészítése betonból vagy esztrichből,
- az aljzat utókezelése (legalább 4-6 nap),
- a fűtőburkolat elkészítése.
8.1. ábra. Épületek belső burkolata és a fűtési mód kapcsolata a) hagyományos radiátoros fűtés, b) padlófűtés, c) sávfűtés.
- Padlófűtés, komplett fűtőtestek vezérlése és szabályozása
- A padozatok hordozó rétegei, hőszigetelése
- Padlófűtés és falfűtés fajtái
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
8.2. ábra. A lakásban lévők hőérzete hagyományos központi fűtés esetén (a burkolatot az átlagos hőmérséklet figyelembe vételével kell megválasztani).
A fűtőrétegek készítésénél a következőkre kell figyelni:
- A hőszigetelés helye a padlófűtés alatt és külső falaknál (az oldalfal kapcsolatánál) adott, vastagsága – függetlenül az anyagától – nem lehet 4 cm-nél kevesebb.
- A padlófűtéssel ellátott burkolatok hőszigeteléseként lépésálló, a terhelés hatására max. 5 mm benyomódású hőszigetelő anyagok használhatók (ásvány-, üveggyapot, polisztirol hab, poliuretán hab stb.).
- Kétrétegű hőszigetelő réteg készítésekor a hanglágy réteget alsó, a merevebb lemezt felső rétegként kell fektetni. A hőszigetelő réteget polietilén fóliával kell letakarni, ha a kivitelezés során nedvesség érheti (technológiai szigetelés).
- Beágyazott fűtőelemekkel (száraz építőelemes fektetés) készülő hő- és hangszigetelés készítésekor több szigetelőréteg beépítésekor a fektetést eltolt hézagokkal kell megoldani. Elektromos padlófűtésnél az alak- és hőtűrőképességet a szigetelés felső rétegében (a lehetséges hőterhelés 100 °C) kell figyelembe venni.
- A hőszigetelő réteg beépítése előtt minden határoló épületszerkezetet, padlón áthaladó épületrészt és szilárdan beépített tárgyat, valamint az ajtóküszöböket és ajtótokokat olyan szegélycsíkokkal kell ellátni, amelyek legalább 5 mm-es elmozdulást lehetővé tesznek. (Célszerű vastagsági méretük anyagtól függően 10 mm.)
- A szegélycsíkok által kijelölt tágulási hézagot a padlófűtést hordozó aljzattól kezdve egészen a burkolatig, folyamatosan kell átvezetni. A szegélycsíkok burkolaton túlnyúló része csak a padlóburkolat fugázása után vágható el. A hőszigetelő réteget fedő polietilén fóliának a szegélycsíkot is be kell takarnia, toldási átfedés min. 8 cm. A fóliatakarás nem helyettesít sem párafékező réteget, sem talajnedvesség elleni szigetelést, kizárólagos célja a hőszigetelés megvédése az esztrich réteg készítése közben keletkező nedvességtől.
8.3. ábra. Hagyományos nyitott tűzterű kandalló körül betartandó méretek A. az igényektől függően, B. minimum 50 cm, de legalább az A méret 1,2-szerese, C. minimum 80 cm, de legalább az A méret kétszerese.
8.4. ábra. Kerámialap burkolatú kandalló.
8.5. ábra. Kerámialap burkolatú kandalló alaprajzi részlete 1 kerámiaburkolat, 2 téglafal, 3 rézlemez burkolat (tűztér nyíláskeret) acéllemez vázára kapcsoltan, 4 kőzetgyapot kitöltés, 5 tűztér, 6 tűztér vonala, 7 samott anyagú tűztérfal, 8 füstsisak, 9 csappantyú, 10 füstcső, 11 tágulási légrés, 12 kéménybekötés, 13 kémény, 14 téglafalazat.
Az aljzattal (feltöltéssel) szemben támasztott követelmények:
- felülete megfelelő szilárdságú, sima és száraz legyen. A hőszigetelő rétegek teljes felületének egyenletes vastagságban kell felfeküdniük, ezért az esetleges egyenetlenségeket ki kell egyenlíteni,
- talajra kerülő padlófűtéses burkolatnál a hőszigetelő réteg csak talajnedvesség ellen szigetelt aljzatra fektethető.
A fűtő aljzattal, mint esztrich réteggel szemben támasztott követelmények:
- a betonacél hálóra rögzített fűtőcsövekkel létesített padlófűtések esztrich mezői az MSZ-04.803/1. szabványtól eltérően, figyelembe véve az acélbetéteket, 40 m2-ig tágulási (dilatációs) hézag nélkül 8 m-nél hosszabb, és az oldalak aránya lehetőleg ne legyen nagyobb, mint 1:2. Az egyes esztrich mezőket munkahézag nélkül kell elkészíteni,
- az esztrich anyag kiválasztásánál figyelembe kell venni a tervezett padlófűtés üzemi hőmérsékletét, és ügyelni kell arra, hogy eltűrje a kiválasztott fűtővezeték anyagát.
Az esztrichbe épített fűtővezetékeket teljes felületükön körbe kell zárni esztrich réteggel.
Az esztrich réteg minimális vastagságát – amely függ a padlófűtés rendszerétől és az alatta levő hőszigetelés anyagától -, ha a szigetelő réteg maximális összenyomhatósága 5 mm és vastagsága 30 mm, a következők szerint kell meghatározni.
Ezek:
- Alacsony hőmérsékletű padlófűtéseknél a csőgerinc esztrich réteggel való takarása min. 45 mm legyen, de az egyedi magassági értéke sehol sem lehet 40 mm alatt. Elektromos padlófűtéseknél, ha azokat hőszigetelő rétegre fektetik, az esztrich közepes vastagsága 50 mm legyen. A legalább 6 N/mm2 hajlító szilárdságú esztricheknél a minimális átfedés 35 mm-re csökkenthető.
- Azoknál a fűtő vezetékeknél, amelyeket a szigetelő rétegben, illetve elektromos fűtéseknél, ahol a vezetéket az esztrichbe helyezték el, a közepes vastagság 55 mm-t érjen el, 50 mm-es minimális rétegvastagsággal.
- Azoknál a fűtő vezetékeknél, amelyeket kb. az esztrich közepébe és legalább 20 mm-re a technológiai szigetelés felett helyeztek el (a fűtővezeték középvonala), az esztrich teljes vastagsága legkevesebb 65 mm legyen.
- Elektromos hőtárolós padlófűtéseknél fűtéstechnikai okokból nagyobb esztrich és hőszigetelő rétegre van szükség.
- A 40 mm-nél vastagabb hőszigetelő rétegeknél a szigetelőanyagok összenyomhatóságának függvényében nagyobb esztrich vastagságra lehet szükség. 6. A maximum 1 mm-es összenyomhatóságú szigetelőrétegnél az esztrich vastagsága max. 5 mm-rel csökkenthető.
A megadott vastagsági méretek 2,0 kN/m2 hasznos terhelésre vonatkoznak, ennél nagyobb hasznos terhelés esetén az esztrich vastagságát statikai számítással kell meghatározni. Ilyen esetben a fűtővezetékek rögzítését szolgáló C 15 H minőségű betonacélból készített hálón kívül teherhordó betonacél-szerelésre is szükség lehet.
Az aljzat készítéséhez a következő összetételű keveréket használjuk (4 N/mm2-es hajlító-húzószilárdsághoz és a 22,5 N/mm2-es nyomószilárdsághoz), 1 m3 betonra vonatkoztatva: 350-es pernye- vagy kohósalak portlandcement: 370 kg/m3 folyami homokos kavics (max. 8 mm szemnagyságú): 1719 kg/m3 keverővíz: 215 kg/m3. Az összetétel száraz adalékanyagra vonatkozik!
8.6. ábra. Acélhálóhoz pattintott padlófűtési cső
8.7. ábra. Padlófűtés rétegfelépítése hidegburkolat esetén a) ragasztott kerámiaburkolattal, b) cementhabarcsba ágyazott kerámiaburkolattal, c) habarcsba rakott kőburkolattal, 1 kerámialap, 2 kőlap, 3 ragasztó réteg (pl. Mapei, Murexin), 4 ágyazó habarcsréteg, 5 fűtőaljzat (minimum C 10 minőségű betonból), 6 műanyag padlófűtés cső, 7 fólia, 8 hőszigetelés, x = 6-7 cm.
A padlófűtések kialakulása
A padlófűtések általában melegvizes megoldással készülnek, de előfordul lég- vagy elektromos fűtés is. Hazánkban a római időkben épült Aquincumban tártak fel közel másfél ezer éves – természetesen az akkori technikai szintnek megfelelő – padlófűtési rendszert. A padlófűtés sokak számára előnyös, sokak számára pedig hátrányos, amely hátrányt főleg a levegőben lebegő por jelenti.
8.8. ábra. Padlófűtés rétegfelépítése félmeleg, ül. melegburkolat esetén a) PVC vagy linóleum, b) ragasztott szőnyeg, c) ragasztott parketta, 1 PVC vagy linóleum, 2 vékony szőnyeg, 3 lamellás vagy mozaikparketta, 4 rugalmas ragasztó réteg (pl. Mapei, Murexin), 5 félkemény ragasztó réteg (pl. Mapei, Murexin), 6 nagy szilárdságú cementsimítás – friss betonra ráhúzva, 7 fűtőaljzat (C 10 minőségű betonból), 8 műanyag fűtőcső, 9 fólia, 10 hőszigetelés, x = műanyagnál 4-5 cm, x = szőnyegnél 5-6 cm, x = parkettánál 6-7 cm.
Melegvizes padlófűtések
A padlófűtések a korszerű fűtéstechnikai rendszerek közé sorolhatók, ide értve a melegvizes – műanyag csöves változatok sokaságát is.
Szakkönyvek egész sora foglalkozik az épületgépészeti megoldásokkal, ennek ellenére a gyakorlatban igen sok rossz megoldás születik, amelyek miatt az utóbbi években bírósági perek is indultak. A szakértői vélemények alapján összegezhetők azok a típushibák, amelyek kis odafigyeléssel elkerülhetők, és velük együtt szűnnek meg azok a kellemetlenségek is, amelyeknek igen komoly anyagi vonzatai lehetnek. A tapasztalatok alapján a hibaforrások főbb csoportjai (8.6. ábra):
Építészeti hibák:
- az elemes burkolat és a faltő csatlakozásánál a vakolat kiszakadozik,
- a habarccsal ragasztott lábazati elemek leválnak,
- a helyiséget határoló válaszfal alulról kiszakad,
- az elemes burkolat elválik az aljzatbetonoktól,
- a nagyobb mezőknél (helyiségeknél) vagy az átfutó küszöböknél az összefüggő burkolatok szétrepedeznek,
- a hőszigetelés rosszul lett beépítve,
- rossz a hőháztartás, vagyis a hőhidak miatt „szökik” a meleg.
Épületgépészeti hibák:
- egyenetlen hőleadás,
- magas üzemi hőfok,
- vegyes fűtések (padlófűtés és radiátoros fűtés) rossz kapcsolása,
- tervezési hiba.
Kivitelezési hibák:
- a padlófűtés csőmennyiségét a tervtől eltérő sűrítéssel építették be,
- a csövek mechanikai védelme rossz,
- a betonozás előtti nyomáspróba elmaradt vagy rosszul végezték,
- a hőleadó réteg a szükségesnél vastagabb, esetleg vékonyabb,
- a műanyag csövek a betonréteg alsó felébe kerültek, illetve süllyedtek,
- a hőszigetelés feletti fólia megsérült és a beton vize áthatolt, ami a hőszigetelés hatásfokát nagymértékben csökkenti,
- a tervezettnél lazább szerkezetű vagy rosszabb hőszigetelést építettek be, esetenként kisebb keresztmetszetet.
Használatból adódó hibák:
- egyenetlen a fűtési intenzitás (főként szilárd tüzelésű kazán esetén),
- az erkélyajtók és a bejárati ajtók huzamos nyitva tartása miatt (pl. szellőztetéskor), a burkolat „pattanva” felválik (főleg télen, nagy hidegben fordul elő),
- a burkolatot szőnyeggel takarják le,
- az átlagostól nagyobb alsó lapfelületű bútor (pl. szekrénysor) kerül a helyiségbe.
A következőkben néhány olyan tanácsot adunk, amelyeket betartva az építészeti hibák kiküszöbölhetők.
8.9. ábra. Ritkán alkalmazott padlófűtési megoldás, hőszigetelő elembe pattintott, padlófűtési csőre fektetett hőelosztó vékony (fém) lemezzel a) hidegburkolattal, b) szőnyegburkolattal, c) ragasztott parkettával, 1 kerámia vagy kő, 2 szőnyeg vagy műanyag (PVC, linóleum), 3 ragasztott parketta, 4 rugalmas ragasztó (pl. Mapei, Murexin), 5 félkemény ragasztó (pl. Murexin, Mapei), 6 ágyazó ill. hordozó réteg, 6)a. földnedves cementhabarcs, 6)b. esztrich aljzat, 6)c. aljzatbeton (minimum C 10 beton), 7 vékony fémlemez (alumínium), 8 pattintó saru, 9 padlófűtőcső, 10 hőszigetelés.
8.10. ábra. Hőszigetelésre helyezett padlófűtőcső a) hőszigetelés felületén fekvő, b) félig a hőszigetelésbe süllyesztett (a csövek csak a betonnal érintkező felületükön adják le a kívánt hőmennyiséget, emiatt vastagabb hőszigetelés szükséges), 1 hordozó alj, 2 hőszigetelés, 3 padlófűtőcső, 4 fűtőaljzat, 5 hőtükör (alufóliával kasírozott habszivacs – polifoam).
8.11. ábra. Mintás, nyomtatott hálós alátétfólia kettős szerepe a burkolati rétegben 1 építési víz elleni védelem, 2 a 10/10 cm-es hálómintán egyszerűbb a fűtőcsövek vonalvezetése.
Alapelvek
A helyes rétegfelépítés alapja, hogy a méretezett hőszigetelés mindig a fűtési csövet befogadó betonréteg alá és mögé kerüljön. A hőszigetelő réteget és a fűtési aljzatot a talajpára és az üzemi víz elleni szigeteléssel kell védeni (közbenső födémeknél ez a vízszigetelés nem feltétlenül szükséges). A hőszigetelés fölé kerülhet a védőfólia, oldalt 10-15 cm-es felhajtással (8.7.-8.10. ábra).
A védőfólia jelentősége abban van, hogy:
- megvédi a hőszigetelést a betonból származó keverési és utókezelési víztől,
- mintás (nyomtatott) hálós rajzolata megkönnyíti a csövek terv szerinti kitűzését (11. ábra),
- egy esetleges műszaki hiba (pl. csőszakadás) esetén a kifolyó víz a szerkezeten belül marad.
A védőfólia beépítése során hibák is előadódhatnak: a fólián a toldási átfedéseknél, illetve a rajta folyó szerelési munkák miatt rések, lyukak és szakadások keletkezhetnek, amelyeken keresztül a friss aljzat keverési és utókezelési vize a fólia alá folyik. Az átjutott víz a hőszigetelés hatásfokát 5-70 %-ban is csökkentheti, mert a víz a zárt térből csak szivárgással távozhatna. Ez azonban általában – pl. az alsó vízszigetelés miatt – nem lehetséges, és a párolgás a zárt térben szinte soha sem tud végbemenni.
Ugyanilyen probléma a használat közben is adódhat, pl. üzemi víz miatt (fürdőhelyiségek). Az általunk javasolt megoldás a következő: védőfóliát csak abban az esetben építsünk be, ha alsó vízzáró szigetelőréteg nem készült (pl. közbenső födémnél), és így a betonozásból lecsorgó víz párolgással vagy elfolyással el tudna távozni. Ahol van alsó szigetelés (pl. földszinten talajnedvesség ellen), ott semmiképpen nem tanácsos védőfóliát beépíteni.
A hőszigetelő anyagokat a következők alapján válasszuk meg:
- védőfólia alatt, ha talajnedvesség és üzemi víz elleni szigetelés is készül, lehetőleg táblásított, polisztirol vagy porán lemezeket építtessünk be,
- ha védőfólia nem készül, illetve, ha a védőfólia és a hőszigetelés alatti víz szabad elpárolgása vagy elfolyása biztosított, terhelhető és lépésálló Therwoolin, Isolyth, perlitpaplan, esetleg valamilyen kemény habanyag (polisztirol, porán) jöhet szóba.
A hőszigetelő réteg beépítése
Amint arról már szó volt, a szükséges hőszigetelő réteget a padlófűtő aljzat alá, a csőrendszer szerelése előtt építik be, gondoskodva a faltőben elhelyezendő dilatációs hézag rugalmas anyaggal való kitöltéséről. A dilatációs hézag kis keresztmetszete a hőmozgások feszültségmentes kiegyenlítéséhez elegendő, de a hőszigeteléshez nem.
8.12. ábra. Padlófűtő rendszer hőleadása a) alaprajz, b) metszet, 1 hőleadó felületű burkolat, 2 hő közvetítő aljzat, 3 hőszigetelés, 4 teherhordó aljzat vagy födém, A. egyenletes hőleadás, B. magasabb hőleadás, C. a nagyobb hőveszteségek miatt szükséges hőleadás görbéje (a ?-el jelölt sávban a fűtési hőmérsékleten belül is eltérő felületi hőmérsékletű padozatfelület a burkolat-aljzat közötti legfőbb hibaforrási hely).
A 8.12. ábrán a hőáram útjából látható, hogy a padlófűtés aljzata által leadott hőmennyiség a határoló falon keresztül eltávozik. A helyzet még sokkal rosszabb, ha a fűtőaljzat tömör tégla vagy beton lábazati falhoz csatlakozik (pl. földszint esetén. Ez a helyzet az esetek 70-80 %-ában, ami annyit is jelent, hogy ugyanilyen százalékban egy-egy fűtési szezon alatt több ezer forint az utca fűtésére megy el. A jó megoldás a 8.13. ábrán látható.
8.13. ábra. A fal melletti dilatáció kitöltése – külső falaknál -vastagabb hőszigeteléssel (a vastagság lehet akár azonos is a padozat alatti hőszigeteléssel).
A faltő kiképzése
A helyiség vakolata a végleges padozatszint fölött vakolt faltőnél 3-10 cm-rel, hideg burkolati lábazatnál 8-12 cm-rel legyen lezárva. A faltőhöz a fűtőaljzat betonozása előtt kell beépíteni a dilatációs lemezt, úgy, hogy annak magassága a végleges padozat fölé nyúljon 1-3 cm-rel (8.14./A ábra).
8.14. ábra. Padozati burkolat és faltő-dilatáció előkészítése vakoláshoz vagy lábazati burkoláshoz A. magasabbra hagyott dilatációs lemez, B. a dilatációs lemez levágása a kész padozati síkhoz, C. műanyag szalaggal való takarás, a vízszintes dilatáció előkészítéséhez.
Az elkészült burkolat fölött, a padozat síkjával megegyezően, a dilatációs lemezt le kell vágni (8.14./B ábra), úgy, hogy a vágásfelület a helyiség felé 1-2 mm-rel lejtsen.
Az előkészített faltőben a padlóburkolatra fel kell ragasztani a több cm széles öntapadós ragasztó szalagot (8.14./C ábra). Ennek elmaradása komoly kárókat okozhat, a faltő és a lábazat kiszakadhat vagy a burkolat felpúposodhat. Ennek az az oka, hogy – a ragasztott kétszeres papírréteg híján – a vakolt faltő, illetve a lábazatburkolat a cementes habarcs mozgását akadályozza, a burkolat felmelegedve felpúposodik, a felületi réteg és az aljzat elválik egymástól. A különvált lábazat vagy faltő az aljzat összehúzódásakor, vagyis a fűtés megszüntetésekor a vakolatot foltokban magával ragadja, és a lábazat a teljes falhosszon leválik. A hiba csak bontással, újbóli habarcsolással javítható ki.
A vakolt faltő helyes elkészítéséhez a 8.15. ábra ad segítséget. A kész vakolt sáv enyhe szilárdulása után a felesleges műanyag csíkot egy éles vágószerszámmal el kell távolítani.
8.15. ábra. Padlófűtéses padozat vakolt faltőjének dilatálása bennmaradó vízszintes dilatációs lemezzel A. készre vakolás, B. feleslegessé vált lemezszakasz levágása.
Elemes hidegburkolatú lábazat esetén a faltő lábazat a széles műanyag szalag fölé kerül (8.16. ábra). A felesleges műanyag szalagrészt a lábazat elkészítése és fugázása után kell levágni az ajtó küszöbénél. A padozati burkolatot – mint minden egyéb esetben – a küszöbléc alá kell csúsztatni 5-10 mm-rel. A burkolat ágyazó rétegén és a fűtőaljzaton függőleges dilatációs réteget kell kialakítani (8.17./A ábra). Erkélyajtóknál a helyzet annyival bonyolultabb, hogy a dilatációs rést a tok elé kell helyezni, amit a küszöbhöz szegezett rézből vagy alumíniumból készült, „L” alakú lemezcsíkkal kell eltakarni (8.17./B ábra). A hőhíd erkélyajtó alatti megszakítására a küszöbnél hőszigetelő réteget kell beépíteni.
8.16. ábra. Lábazati burkolat készítése kétirányú dilatációs rés kialakításával A. lábazati burkolás, B. vízszintes dilatációs lemezszél levágása.
8.17. ábra. Nyílászárók küszöbeinek és fűtőaljzat-burkolatainak dilatált ül. hőszigetelt kapcsolata A. ajtótok és dilatáció, B. erkélyajtó és a hőszigetelt dilatáció.
Belső lépcsőknél a lépcső és a padozat kapcsolatát a faltő burkolatához hasonlóan kell megoldani, műanyag lemez beépítésével és a dilatáció biztosításával (8.18./A ábra).
8.18. ábra. Dilatációs mezők kapcsolása összefüggő térben, beépített dilatációval A. lépcsős kapcsolat, B. eltérő burkolatkapcsolat.
Helyiségek közötti falnyílásoknál vagy küszöb nélküli ajtóknál általában eltérő burkolatok csatlakozását kell megoldani (8.18./B ábra). A különböző burkolatok találkozásánál a fűtőaljzatok közötti dilatáció kiegyenlítéséhez függőleges, rugalmas anyagot kell beépíteni. Az aljzatmezőket feltétlenül külön fűtési áramkörként kell kialakítani, mert a dilatációs résen átfutó műanyag csövek idő előtt tönkremennének, és a fűtési rendszer használhatatlanná válna. Elemes márvány-, kerámia- stb. burkolatú nagyobb helyiségek esetén a hőszigetelés fölötti teljes keresztmetszetet dilatálni kell. A fűtőaljzat vasalásával elérhető az, hogy hőtechnikai szempontból egy mezőnek minősüljön, ami szőnyegpadló esetében épületgépészeti szempontból jó, de egyáltalán nem kedvező ragasztott lapok esetén. Ez a megoldás is egyik oka lehet a hidegburkolat aljzattól való elválásának.
Elemes burkolatok esetében a dilatáció tervezésekor a következők szerint kell eljárni:
- márványburkolathoz 25-30 m-enként,
- kerámiához 30-40 m2-enként,
- küszöb nélküli ajtókhoz és falnyílással csatlakozó helyiségekhez pedig minden esetben készítsünk közbenső dilatációt.
Dilatáció készítése tábla (vagy mező) csatlakozásánál a legegyszerűbb (8.19. ábra). A burkolat készítésénél ideiglenesen fa- vagy fémidomot kell behelyezni, amelyet a padozat beöntése előtt kivesznek, majd a hornyot fémlappal kitisztítják és porszívóval portalanítják. A nyílást rugalmas masszával (pl. siloplast) kell kitölteni, fugázni. A burkolati dilatáció kialakítható rugalmas fémidommal vagy speciális dilatációs profillal.
A fűtőaljzat közbenső dilatációja helyének meghatározásához ismerni kell a burkolat anyagát és méretét, mert az aljzat dilatáció helyének egybe kell esnie a burkolati dilatációval, az oldalirányú eltérés legfeljebb burkolat vastagságnyi lehet (max. 1-2 cm). A dilatáció helyes kialakítása tehát óriási jelentőségű. Lehetőleg ablakon át szellőztessünk, az ajtókon át való szellőztetéskor előforduló burkolat-felpattogzási veszély miatt.
8.19. ábra. Padlóburkolat hagyományos dilatálása – A: üres hézag rugalmas anyag kitöltéssel, B: beépített profi Nemezzel
Ugyanez a jelenség előfordulhat bejárati ajtóknál is, ott azonban kisebb a valószínűsége a kár keletkezésének, mert az előszobák kisebb alapterülete folytán a feszültség gyorsan felemésztődik az oldalsó dilatációkban. A szőnyegpadló szintén érzéketlenebb a hőmérsékletkülönbségre, mivel felülete rugalmas. Abban az esetben, ha a dilatációs vonalon vagy a falak dilatációs sávjánál elkerülhetetlen a padlófűtőcső átvezetése, gondoskodni kell a dilatációs mozgások okozta feszültségek áthidalására. A megoldás a 8.20.-8.21. ábrákon látható.
8.20. ábra. Dilatációs mezőn átvezető fűtő-, illetve egyéb csövek védelme a dilatációból adódó nyíró- és húzófeszültségek miatt fellépő káros jelenségektől, takarással vagy védőcső ráhúzásával a) dilatációs résen átvezető védelem, b) ajtó alatti védelem, 1 „kemény” padlóburkolat, 2 ragasztóréteg, 3 fugázás, 4 dilatáció, 5 padlófűtőcső, 6 csődilatáció – védőcsővel, 7 fólia, 8 hőszigetelés, 9 fűtőaljzat, 10 rugalmas ragasztó, 11 szőnyegpadló, 12 vaktok, 13 küszöb.
8.21. ábra. Faltő dilatáción átvezető padlófűtőcső védelme 1 padlóburkolat, 2 kerámia falburkolat, 3 ragasztó réteg, 4 alapvakolat, 5 fűtőaljzat, 6 dilatációs rés elasztikus kitöltéssel, 7 dilatáció, 8 padlófűtőcső, 9 csődilatáció – védőcsővel, 10 szekrény, 11 termosztát, 12 fogadó fal, 13 automata légtelenítő.
A csövek védelme többféleképpen is megoldható:
- felhasítva rápattintott védőcsővel,
- rugalmas hablemez rátekerve és ragasztószalaggal leragasztva,
- hullámpapírral körültekerve és zsineggel legalább két helyen rákötve.
A dilatációt keresztező cső védelménél az előbbiek szerint bepólyázott csőszakasznak a hossza (h) a nagyobbik dilatációs mező méretének legalább 1/10-e legyen. Az így betakart csőszakaszok összes hossza egy lakásnál 1-2 métert tesz ki, amit a hőszükséglet számításánál figyelmen kívül hagyhatunk.
Néhány további tanács a padlófűtések készítéséhez
Egyes vélemények szerint a hőszigetelés és aljzat közé kerülő alufólia, mint hőtükör segíthet a hőleadásban. A gyakorlat azt bizonyítja, hogy nincs olyan kedvező hatása, mint amekkorát várnak tőle, mert hőtükörként csak hősugárzásnál érvényesülhetne, az aljzaton belül viszont hővezetés útján terjed a hő. Az alufólia tulajdonképpen nem hőtükörként viselkedik, hanem csak néhány %-os hatásfok-növelő stabilizátorként, ami a burkolati rétegen belüli egyenletesebb hőelosztást segíti. A hőelosztás egyenletességéhez hozzájárulnak az U alakú fémprofil csőszerelő sínek és az aljzatba helyezett acélhálók, amelyet szerelővázként is használnak (8.22. ábra).
8.22. ábra. Különleges hőelosztó fém szerelőváz a) aljzatbetonba fektetve, b) acél hálóval kiegészítve, 1 vékony (PVC és linóleum) padló, 2 rugalmas ragasztó, 3 kerámiaburkolat, 4 kemény ragasztó, 5 aljzatbeton, 6 szerelő fémváz, 7 padló fűtőcső, 8 hőszigetelés, 9 fémlemez csík, 10 dilatáció, 11 vízszintes dilatáció, 12 vakolt vagy burkolt falfelület.
A következőkben külföldön honos, nálunk csak ritkán alkalmazott különleges megoldást mutatunk be. A táblás és felületében bordázott hőszigetelésre készülő padlófűtés a hazai szakemberek körében részben ismert, de elterjedésüket tervezési előkészítés és a költségbeli problémák akadályozzák (8.23.-8.24. ábra).
8.23. ábra. Bordázott – pattintós felületű hőszigetelésre kerülő padlófűtés különböző burkolati, ill. hordozó rétegekkel 1 szőnyeg, 2 kerámia vagy kő, 3 parketta, 4 öntött vagy ragasztott padlózat, 5 kiegyenlítő esztrich, 6 aljzatsík, 7 aljzatbeton, 8 dilatáció, 9 padlófűtőcső, 10 hőszigetelés, 11 ragasztó-toldó sáv, 12 bordás műanyag lemez.
8.24. ábra. Hőszigetelésre helyezett, padlófűtési rétegnek alkalmazott műanyag bordáslemez szerelőváz 1 szőnyeg, 2 kerámia vagy kő, 3 parketta, 4 tekercses vagy öntött műanyag burkolat, 5 kiegyenlítő vagy ágyazó réteg, 6 aljzatvonal, 7 fűtőaljzat, 8 dilatáció, 9 műanyag szerelő lemez, 10 hőszigetelés, 11 toldó sáv, 12 padlófűtőcső.
Kúpos műanyag lemez alkalmazása esetén (pattintott technikájú szerelésnél) a lemezt kapcsoló horgokkal horgonyozzák le, majd a hordozó betonnal terhelik le. Az ilyen megoldásokat általában vékony burkolati rétegekhez tervezik (8.25. ábra). Az alacsony hőmérsékletű padlófűtés több fűtőcsővel, vékonyabb szerkezeti rétegbe, kemény hordozóra is készül, amelyekre vékony, kemény lemezeket fektetnek szárazon, majd arra ragasztják a tekercses burkolatokat (8.26.-8.27. ábra). Készíthető kerámiaburkolat közvetlenül a fűtőcsövekre is, úgy, hogy a hőhordozó csövekre fémlapokat helyeznek az ágyazó cementhabarcs alá (8.28. ábra).
8.25. ábra. Kúpos műanyag lemezhez kapcsolt padlófűtőcső rendszer – kiegészítő szerelőcsatornás közművezetékhez.
8.26. ábra. Kemény hordozó rétegbe süllyesztett fűtőcső rendszer szárnyas fémlemez hőleadókkal.
8.27. ábra. Kemény hőszigetelő rétegbe süllyesztett padlófűtés a) hordozó aljzat, b) kerámiaburkolat, 1 gipszkarton rendszer, 2 kerámia, 3 ágyazó réteg, 4 fémlemez hőelosztó, 5 padlófűtőcső, 6 táblás, nyomtatott horonnyal ellátott hordozó-szigetelő lemez, 7 hőszigetelés.
8.28. ábra. Különleges padlófűtés alacsony hőmérsékletű üzemhez, vékony hordozó és burkoló réteggel.
Középhőmérsékletű, azaz radiátoros fűtés rendszeréhez is kapcsolható szárnyaslemez hőleadójú padlófűtésnél általában száraz (ragasztás nélküli) rétegrend készül (8.29. ábra), de természetesen kialakítható monolit aljzatra ragasztott burkolattal is.
8.29. ábra. Szárnyaslemez hőleadójú padlófűtés szárazon szerelt padlóburkolattal 1 parketta burkolat, 2 hézagos vakpadló, 3 heveder, 4 fűtési csővezeték, 5 szárnyas hőleadók.
Parkettaburkolat esetén csak csaphornyos lécek építhetők be, és felületüket kemény lakkal nem szabad lakkozni. Az összefüggő fűtőrétegű padlófűtés speciális technológiájának köszönhetően a felületi hőleadás sokkal egyenletesebb (8.30. ábra). E megoldást rétegfűtésnek is nevezik, az elnevezés abból ered, hogy az összefüggő hőleadó táblák vagy panelek egyenletes hőmérsékleti rétegben találkoznak a felületi hordozó és burkoló réteggel. Rétegfűtés falburkolatok alatt is készíthető (8.31.-8.33. ábra). Ha a fűtőlemezt takaró aljzat és a burkolat együttes vastagsága meghaladja az 5 cm-t, a ráhelyezhető burkolat vonatkozásában a rétegfűtés már közönséges padlófűtésnek tekinthető.
8.30. ábra. Padlófűtés felületi hőleadásának görbéje A. csöves fűtés vastag hordozó és burkoló réteggel, B. csöves fűtés vékony burkolati réteggel, C. rétegfűtés egyenletes hőleadásssal.
8.31. ábra. Paneles hosszüreges rétegpadlófűtés szerelhető aljzattal és vékony lemezburkolattal (régi burkolatokhoz is alkalmazható, 50-80 mm rétegtöbblettel).
8.32. ábra. Táblás hőleadójú padlófűtés, amelynél a hordozóréteg akár 5-10 mm-re is csökkenthető (2 mm alumínium lemez + 3-7 mm PVC vagy szőnyegpadló).
8.33. ábra. Rétegfűtés padozati keresztmetszete a) vékony hőleadóval, b) monolit hőleadó aljzattal és burkolattal.
8.34. ábra. Kúpos hordozó rétegre terhelt, melegvizes, légfűtő (és hűtő) üzemmódra alkalmazott légfűtő és hűtő aljzat 1 hőleadó burkolat, 2 ragasztó réteg, 3 vasalt aljzatbeton, 4 fémlemez, 5 légcsatorna (légrés), 6 hőszigetelés, 7 kúpos bakok, 8 előremenő fűtőcső, 9 visszatérő vezeték, 10 elektromos vagy egyéb szerelés, 11 légfűtés vagy hűtés.
8.35. ábra. Régi idők légfűtő padlófűtésének elvi vázlata.
8.36. ábra. Korszerű légfűtő padlófűtés üzemi vázlata A. légfüggöny, B. sugárzó padlófűtés, 1 előreáramló meleg levegő, 2 légcsatorna, 3 fűtőréteg hordozó szerkezete, 4 hőleadó burkolat.
8.37. ábra. Légfűtő és hűtő burkolat légfüggöny kicsatlakozása 1 légjárat, 2 légfüggöny, 3 rácsozat, 4 fűtő (és hűtő) burkolati réteg, 5 hordozó szerkezet, 6 kúpos bakolás, 7 hőszigetelés, 8 kiegyenlítő réteg, 9 hordozó födém vagy aljzat.
8.38. ábra. Légfűtő burkolati réteg ragasztott burkolathoz, monolit hordozó réteggel 1 szőnyegpadló, 2 betonaljzat, 3 acélháló, 4 trapézlemez légjárat, 5 légcsatorna, 6 légfűtés, 7 hőszigetelés, 8 vízszigetelés.
8.39. ábra. Légfűtő burkolati réteg hordozó lemezre alkalmazott monolit megoldásban 1 elemes burkolat, 2 ragasztóréteg, 3 fűtőaljzat (C 10 minőségű beton), 4 acélháló, 5 fémlemez takarás, 6 trapézlemez légcsatorna, 7 légjáratok.
8.40. ábra. Szerelt aljzatú légfűtő padlófűtés működése 1 elemes padlóburkolat, 2 ragasztó réteg, 3 panel, 4 horony, 5 horonysoroló, 6 hullámosított hordozó fémcsatorna, 7 furatok, 8 légcsatorna, 9 fűtési előremenő levegő, 10 fűtési visszatérő levegő, 11 hőszigetelés, 12 vízszigetelés.
Légfűtő padlófűtés
A légfűtő padlófűtés hőhordozó közege a levegő. A levegő előmelegítés általában központilag történik. Üzemük szerint lehetnek.
Ezek:
- csak padlófűtő,
- padlófűtő és sugárzó légfűtő rendszerek
Rendszerük szerint lehetnek:
- visszaszívással üzemelő,
- visszaszívás nélküli rendszerek.
Csak padlófűtő üzemben a visszaszívással működtethető légfűtő padlófűtés oldható meg, padló- és légfűtésnél a visszaszíváson kívül túlnyomással is keringethető a fűtési levegő.
A rétegtelepítés padozatoknál általában azonos, csak szerkezetükben és a burkolat felső rétegeiben térnek el. A padozati réteget alapvetően a hordozó légcsatorna anyaga határozza meg, minden egyéb változatlan. A burkolatok ragasztásához csak a korszerű ragasztóanyagok használhatók. A beüzemelésnél az aljzat és a burkolat kötési idejét is szem előtt kell tartani, nehogy a friss beton megégjen a ráfütésnél. 14 naposnál fiatalabb betonszerkezetű légfűtő aljzatnál még próbaüzem sem tartható.
Elektromos üzemű padlófűtésnél a szakmai követelmények ugyanazok, mint a csöves padlófűtésnél, azzal a különbséggel, hogy a próbaüzemet a rábetonozás előtt mindenképpen meg kell tartani, és utána 14 napig – télen is – csak úgy használható, ha a beton utókezelése a fűtési üzem közben megoldható. Ragasztott burkolat esetén a felületi hőmérséklet nem lehet +20 °C-nál magasabb (8.41. ábra).
8.41. ábra. Elektromos fűtőbetét padozati rétegben, közvetlenül a hőszigetelésre helyezve.
8.42. ábra. Betonba, ill. burkolat alá helyezett fűtővezeték-rendszer 1 burkolati réteg, 2 aljzatbeton, 3 falléc, 4 dilatáció, 5 hőszigetelés, 6 fólia, 7 tartó villák, 8 acélháló.
8.43. ábra. Padozatba süllyesztett fűtőtest alaprajzi részlete 1 elemes burkolat, 2 előregyártott csatornateknő, 3 rácsozat, 4 kifugázott dilatációs hézag, 5 talplemez, 6 hőszigetelés, 7 fűtőtest, 8 szerelvény, 9 ablak
8.44. ábra. Padozatba süllyesztett fűtőtest és üvegfal kapcsolata 1 rácsozat és fűtőtest, 2 nyíló erkélyajtó.
8.45. ábra. Süllyesztett fűtőcsatorna és padozat kapcsolata 1 fűtőtest, 2 padlóburkolat, 3 ragasztóréteg, 4 aljzatbeton, 5 hőszigetelés, 6 teherhordó aljzat vagy födém, 7 dilatáció mint hőszigetelés, 8 fugázás, 9 keresztvilla, 10 csatornaelem, 11 rácsozat, 12 fenék hőszigetelés, 13 hőszigetelés mint dilatáció, 14 ablak (erkélyajtó).
A padlórétegekbe süllyesztett fűtő vezeték és fűtőtest beépítési mód sok évtizede ismert. Az előregyártott fekvőcsatornás fűtőtest határoló hőszigetelése megoldható a padozati réteg hőszigetelésével együtt (8.41.-8.45. ábra.)
Padozati szegők és fűtés
A helyiség külső (lehűlő) falfelületébe vagy annak padozati záródásába épített, ún. szegőfűtés egyszerre oldja meg a fűtést és a két sík találkozásánál a burkolatok lezárását.
A szegőfűtés burkolata mint belsőépítészeti formaelem – nagy mértékben meghatározza a padlóburkolat jellegét és karakterét, valamint a helyiség belső berendezésének kapcsolatát (8.46.-8.53. ábra).
A főfűtőtest és burkolat kapcsolata egyrészt a hőleadás hatásfokát kívánja javítani, másrészt belsőépítészeti igényeket teljesít. A burkolat anyaga a fűtőkészülék jellegétől függően lehet éghető anyag (fa, farost stb.) és nem éghető anyag (fémlemez, gipszkarton stb.). Helyi hőtermelő (pl. elektromos) készülékeknél a kitorkolló nyílástól 30 cm-en belül nem tanácsos éghető anyagot beépíteni.
Esztétikailag feltétlenül a faanyagú burkolatok a legszebbek. Az egyoldali hőterhelés miatt gondos tervezésre van szükség, hogy a száradásból adódó vetemedés ne okozzon szembetűnő károsodást (8.54.-8.57. ábra). A falszegőknél kialakított technológiai csatornák lehetővé teszik a fűtési csövek takart vezetését. A technológiai csatornák készíthetők műanyagból és fából, az egyszerű hozzáférhetőség, és így az esetleges hibák gyors elhárítása miatt (8.58.-8.64. ábra).
Padlófűtéses padlóburkolatként kizárólag olyan burkolatok, ill. burkolati rendszerek (lap, ágyazó, ragasztó, hézagoló anyag, tartósan rugalmas kitt) felelnek meg, amelyeket a padlófűtés hőterhelése nem károsít.
A felhasználható burkolóanyagok – minőségi sorrendben – a következők:
- gránit,
- márvány,
- kerámia P3 tömörségű,
- kerámia P2 tömörségű,
- kerámia P1 tömörségű,
- PVC,
- linóleum,
- öntött műanyag (pl. műgyanta),
- szőnyegpadló,
- parketta (mozaik, lamellás),
- szalagparketta (ez a legrosszabb hatásfokú hőleadó burkolat).
A burkolatok fektetése
Az egyenletes vastagságú kőlapok ágyazó habarcsba vagy ragasztórétegbe fektethetők. Az aljzatra (Mapei vagy Murexin) a ragasztót 5-10 mm-es rétegben, fogaslehúzóval kell felhordani. Az aljzatbeton felületében legfeljebb 2-3 mm eltérés lehetséges, ellenkező esetben a felületet ki kell egyenlíteni. A habarcsba ágyazás hasonló, mint a kerámialapoknál. A hagyományos ágyazó habarcs hőtechnikai szempontból okozhat gondokat eltérő sűrűsége és nem tökéletes tapadása miatt.
Ritkábban alkalmazott megoldás a ragasztóhabarcsos burkolás, ami nem más, mint 1:1 keverési arányú, hígra kevert cementhabarcs, amelynek felhordása fogaslehúzóval lehetséges. Padlófűtéses kőburkolatot legalább 3 mm-es hézaggal kell rakni, a hézag szélessége nem lehet kevesebb a lapméret 0,7 %-ánál. Hézagoló anyagként nem tanácsos cementet használni, hanem speciális fugázókat, amelyeket a csomagoló tasakon feltüntetett fugaméretnek megfelelően válasszunk meg.
8.46. ábra. Szegőfűtés padozati szegőként beépítve a) falon kívül, b) vakolatba süllyesztve, c) falba süllyesztve, hőszigeteléssel, d) falba süllyesztve burkolati köténylemezzel és falfűtéssel.
8.47. ábra. Szegőfűtés burkolata fából a) fal mellett, b) ablak előtt, c) különböző töréspontokkal.
8.48. ábra. Padozat és fűtőtest.
A burkolatok dilatálása
A kerámiaburkolat lerakása azonos a 4.3. részben leírtakkal, kiegészítve a következőkkel:
- a lerakást a dilatációnál kell kezdeni,
- helyiségen belüli szintek esetén – hasonlóan a lépcsőkhöz – az eltérő szintek burkolatát a dilatációs mezőtől függetlenül, önálló mezőként kell kialakítani, a fűtési áramkörrel együtt,
- fugázáshoz speciális hézagkitöltő anyag használható (pl. Mapei és Murexin),
- a burkolat nem készíthető tömör hézagokkal.
A burkolat számára természetesen oldalirányban is meg kell teremteni a mozgás lehetőségét azzal, hogy a csatlakozó, az aljzattal szilárdan összekötött épületszerkezetekhez rugalmas csatlakozóhézagokat helyeznek el, és a burkolat felületét további tágulási hézagokkal osztják meg.
Az ilyen hézagoknak teljes szélességükben át kell menniük a rétegeken, szélességüknek és távolságuknak – a burkolatot és az aljzatot figyelembe véve – igazodniuk kell a várható deformálódáshoz. A méret meghatározás alapja az esztrich (cementhabarcs) hőtágulási együtthatója. Ha a tágulási hézagok távolsága pl. 5 m, akkor a tágulási hézag: 5 m x 0,4 mm/m = 2 mm.
Ez a 2 mm szélesség akkor lenne elegendő, ha a tágulási hézag teljesen nyitva maradhatna, használati és esztétikai okokból azonban a hézagot rugalmas kittel kell kitölteni, ezek a kittek azonban csak a hézagszélesség 10-20 %-a körüli mozgásokat képesek károsodás nélkül felvenni. A hézagnak tehát a kiszámított tágulás 5-10-szeresétkell szélességben kitennie, vagyis legalább 10-20 mm-nek kell lennie. A zsugorodás és kúszás hatásait – amelyeket a tágulási hézagok méretezésénél szintén figyelembe kell venni -, már nehezebb meghatározni.
Attól az időtől függően, amely az épület szerkezetének felépítése és a burkolat elkészítése között eltelt, az aljzat zsugorodása már többé-kevésbé befejeződhet. Mivel azonban nem csupán az aljzat zsugorodik, hanem a burkolat is, így egy bizonyos kompenzációs hatással is számolni kell. A biztonság javára szolgál, ha a kúszásból és a zsugorodásból eredő mozgásokat 0,2-0,3 mm/m közötti értéknek vesszük fel.
Padlófűtéses helyiségek burkolatának felületi hőmérsékletei a következők legyenek:
- állandó emberi tartózkodásra szolgáló helyiségek fő fűtőfelületén: 29 °C
- peremövezeteken: 35 °C
- fürdőszobában: 35 °C
- rövid időre használt helyiségekben (előszoba, WC, szélfogó): 27 °C
- állómunkás munkahelyeken és kereskedelmi helyiségeknél: 26 °C
A használat és az élettartam szempontjából a mértékadó felületi hőmérsékletek eltérése legfeljebb 2-4 °C lehet. Ennél nagyobb felületi hőmérsékletváltozások ugyanis a burkolat (és a fűtőaljzat = esztrich) kapcsolatára negatív hatással vannak. Ha a fűtési hőfokot például éjszakára csökkentik, akkor ez a negatív hatás naponta kétszer jelentkezik, először a lehűlésnél, másodszor pedig a felmelegedésnél, és a burkolat felületi rétege előbb-utóbb felválik. Szilárd tüzelésű kazán esetén – éppen e hullámzó hőtermelés és hőleadás miatt – még nagyobb a károsodás valószínűsége. Változó felületi hőmérsékletek esetén legcélravezetőbb, ha a nagyobb felületeket ragasztott szőnyegpadlóval fedjük le, mert ez a burkolat elviseli a fűtőaljzat méretváltozásait.
A készre burkolt felület esetén a padlófűtés üzembe helyezésének időpontja a következő:
- a betonaljzat 28 napos kora,
- 4 napos kötésű esztrich esetén
- ragasztóba rakott burkolatnál 7 napos kötésnél,
- cementhabarcs ragasztású burkolat alatt 14 napos kötésnél.
A próbafűtést nem hirtelen felfűtve, hanem a hőmérsékletet fokozatosan emelve végezzük.
8.49. ábra. Szegőfűtőtest beépítése A. alapváz, B. légterelő, C. burkolat szerelése.
8.50. ábra. Szegőfűtés kerámiaelemes burkolattal a) nézet, b) beépítési lehetőségek, 1 kerámia szegőelem, 2 süllyesztett szegőprofil, 3 kerámia homloklap burkolat, 4 légcsatorna (A), 5 fűtési légrés (B), 6 láb, 7 pattintott villa, 8 fűtőtest, 9 előremenő fűtőcső, 10 visszatérő vezeték, 11 kapcsoló csavar, 12 tiplizés, 13 ragasztó réteg, 14 hőszigetelés, 15 vakolat, 16 falazat.
8.51. ábra. Szegőfűtés metszete A. általános metszet, B. hőfokszabályozó és burkolat, 1 látszóburkolat, mint kötény, 2 takaró burkolat, 3 hátlap, 4 heveder, 5 csavaros kötés, 6 elasztikus 7 gumicsík, 8 légterelő, 9 tengely, 10 soroló profil, 11 facsavaros kapcsolás (tiplivel), 12 fűtővezeték, 13 fűtőborda, 14 csatlakozás a vezetékhez, 15 hőfokszabályozó.
8.52. ábra. Falfűtés lábazati szegő mögötti fűtőtesttel.
8.53. ábra. Falfűtés, mint burkolati hőleadó.
8.54. ábra. Padozatról kiemelt parapet fűtőkészülék burkolási vázlata 1 elektromos üzemű fűtőtest, 2 fűtési nyílás, 3 hőszigetelés, 4 könyöklő burkolat, 5 vizes tepsi, 6 nem éghető anyagú burkolati takarás (30 cm-ig), 7 szőnyegpadló.
8.55. ábra. Padozatra helyezett parapet (elektromos) fűtőtest 1 fűtőtest, 2 fűtési nyílás, 3 hőszigetelés, 4 könyöklőburkolat, 5 tűzvédő fémlemez, 6 padozati burkolat.
8.56. ábra. Elektromos üzemű fűtőtest burkolata 1 fűtőtest, 2 fűtési nyílás, 3 hőszigetelés, 4 konvekciós légtér, 5 terelő burkolati lemez, 6 takaró burkolat, 7 könyöklőburkolat, 8 konvekciós légrés (min. 4 cm), 9 kitorkolló nyílások, 10 nem éghető anyagú alátétlemez, 11 padozati burkolat.
8.57. ábra. Fűtőtest és ablak parapet burkolatának kapcsolata a) külső konvekciós nyílással, b) felső fűtő nyílással, 1 burkolati homoklemez, 2 konvekciós tér, 3 fűtőtest, 4 konzol, 5 kitorkolló nyílás, 6 ablakkönyöklő burkolata.
8.58. ábra. Fűtési és egyéb gépészeti csövek átvezetése padozati burkolaton a) védőcsőben, b) fóliavédelemmel, c) papírtakarással, 1 átvezetett cső, 2 padozati burkolat, 3 ragasztóréteg, 4 fugázás sziloplaszttal, 5 védőcső, 6 dilatációs rés, 7 fólia, 8 takaró korong, 9 hullámpapír dilatáció.
8.59. ábra. Fűtési vezeték elhelyezése faltő szegőben 1 burkolat, 2 takaró műanyag profil, 3 tartó villa, 4 fűtéscső.
8.60. ábra. Technológiai falszegő műanyag profilokból 1 alj (kapocs) profil, 2 szerelőtér (vezeték részére), 3 lágy műanyag takaró-szegő, 4 látszó takaró lap, 5 lágy takaró-szegő, 6 kapcsolás a falhoz, 7 fal, 8 padozati burkolat.
8.61. ábra. Készre szerelt szegőcsatorna 1 aljelem, 2 takaró profil, 3 takarás, 4 szőnyegpadló csík, 5 tiplis kapcsolás, 6 tartó villa, 7 fűtési vezeték.
8.62. ábra. Technológiai falszegő sarokkiképzés.
8.63. ábra Falszegő csatorna szerelése a) profilok és cső beépítése, b) saroktakaró, c) zug, d) takaró elemekbe épített toldás.
8.64. ábra. Falszegő és a fűtőtest kapcsolatának vonalas rajza 1 látszó takaró profil, 2 fogadó profil, 3 felragasztott szőnyegpadló sáv, 4 csővezeték, 5 csatlakozó idomok, 6 csatlakozó cső, 7 fűtőtest.
8.65. ábra. Műanyag védőcsőben szerelt vízvezetéki nyomócső rendszer központi osztó-gyűjtő szekrényből indítva, a burkolati síkok alá süllyesztve a) faliszekrény osztó-gyűjtővel, b) fal és padozat metszete, 1 szekrény, 2 csempe falburkolat, 3 melegvíz osztó, 4 hidegvíz osztó, 5 műanyag nyomócső, 6 padozati burkolat, 7 aljzatbeton, 8 fólia, 9 hőszigetelés, 10 hordozó aljzat vagy födém.
8.66. ábra. Műanyag nyomócső védőcsöves fali csatlakozásának kiépítése a) korongtalp (iker) beépítése és a falhoz való kapcsolása, b) nyomócsövek behúzása, c) fali korongok beállítása, d) csaptelep felszerelése.