Egészségbarát hálószobák kialakításának 9 titka [TIPP]
Élete egyharmadát – még a legnagyobb méretű otthonokban is – többségünk egyetlen szobában tölti. Alszunk és álmodunk, regeneráljuk testünket és lelkünket. Békésen beszélgetve és szerelmeskedve spirituális és ősi önmagunkat egyaránt megérintjük. Testi és lelki egészségünk függ attól, ami itt történik.
A hálószoba jelentőségét fölismerve számos tervező nagy, választékos tereket hoz létre, amelyek az érzékek kedvébe járnak, és minden szeszélyt kielégítenek. A fő hálószoba önmagába zárt oázissá válhat kis konyhával, kifinomult szórakoztató központtal és masszázskáddal. Az alvóhelyünknek azonban nem kell fejedelminek lenni azért, hogy gyógyító legyen. Sőt a fantázia és a szerelmi kaland inspirálására szánt túláradó díszítés ellentétes az egészséges tervezés alapelveivel.
A regenerálódás és pihenés a központban
Regenerálódásunk és meghitt kapcsolatunk helye ideális esetben elszigetelt a családi élet zajától és zűrzavarától. A nyitott alaprajzú otthonokban, amilyen például a műteremlakás, a padlásszoba vagy a tatami szoba, ahol nincs kifejezetten alvásra kijelölt tér, használjunk eltolható paravánokat, magas fikuszokat vagy más vizuális támpontot, hogy megkönnyítsük a nappali és az éjszakai tevékenységek közötti átmenetet.
Ha a hálószobában otthoni iroda vagy televízió található, ezeket az elterelő dolgokat minél inkább el kell rejteni. Sok esetben a megvilágítás, a színek, tükrök és díszítő részletek segítenek meghúzni a határokat az ébrenlét és az alvás világai között.
A mély ellazuláshoz szükséges megszabadulni a gátlásoktól. A keleti filozófiák sok alapelve foglalkozik a hálószoba biztonságának jelentőségével és az ottani védelemérzettel. A Vasztu-sásztra például óv attól, hogy az ágyat egy gerenda alá helyezzük. A feng shui azt ajánlja, hogy a fő hálószobát a bejárati ajtótól a lehető legtávolabb helyezzük el.
- Egészséges hálószoba kialakítása
- Hogyan alakítsuk ki az ideális allergénmentes hálószobát? 10 TIPP
- Hálószoba stílus választási tanácsok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A biztonságérzés növelésére a feng shui bölcsessége azt is tanácsolja, hogy nyolcszögletű elrendezésben helyezzük el a bútorokat, az ágy kerüljön az egyik sarokba. Sok kultúra hagyományai szerint elősegíti a nyugodalmas alvást, ha talizmánt (amilyen például az amerikai indiánok álomfogója) helyezünk el az ágyfejnél. A lélekhez szóló szimbólumok segítenek az aggodalmak oldásában.
Fent. A friss virágok és a műtárgyak a hálószoba fizikai megjelenését a pihenés és az intimitás különleges menedékévé tehetik. Míg a csupasz padlót könnyebb takarítani, a tiszta gyapjú szőnyeg meleget és hangszigetelést nyújt a szintetikus adalékanyagok allergiakiváltó hatása nélkül.
Egyszerű kényelmesség…
Az ágy megtévesztő lehet. A faliszőnyeggel övezett, pihe-puha matrac, halomba rakott párnákkal és bársonnyal luxust és romantikát sugall, Ez a típusú mesebeli ágy valószínűleg mégis inkább rémálmokat kavar, semmint kellemes álmokat inspirál.
A legegészségesebb ágy nem bonyolult valami. Egy kemény matraccal alátámasztja a gerincet anélkül, hogy kényelmetlenül nyomó pontokat hozna létre. Egy lapos vagy nyakpárnával követi a nyak természetes görbületét. Egy állítható hát- vagy ék alakú párna kényelmes testhelyzetet teremt az esti olvasáshoz. Az inkább a látványosságot, semmint a funkcionalitást szolgáló, vaskos takarókat és függönyöket célszerű kerülni, mivel hajlamosak összeszedni a port, és kitűnő menedéket nyújtanak a mikroszkopikus poratkáknak. Az igazán nyugodalmas alváshoz talán nem is szükséges más, mint az otthon egy nyugodt, félreeső részén elhelyezett, jól megválasztott futon-ágy vagy állítható, féloldalas támlájú kanapé.
Alvást előidéző melatonin
A tobozmirigynek szüksége van bizonyos időtartamú sötétségre, hogy serkentse az alvást előidéző melatonin termelését. Ha a szobába bevilágítanak az utcai lámpák, használjunk fényzáró redőnyöket. Fordítsunk különös figyelmet a hálószobában használt megvilágítás típusaira is. A felülről jövő, éles fények nem segítik az alvást vagy a romantikát. Fontoljuk meg a következő kiegészítéseket: fényerő-szabályozó kapcsolók fölszerelése a meglévő szerelvényekhez, asztali lámpák beállítása a közvetett megvilágításhoz, és kis könyvlámpák használata az ágyban olvasáskor. A színes ernyőjű lámpák gyógyhatású fényt vetnek. Az álmatlanság enyhítésére kékes fény vetüljön ránk.
Noha nem látjuk vagy halljuk, az elektromos eszközök által kibocsátott áram majdnem olyan zavaró lehet, mint a fény vagy a zaj. Az igazán nyugodalmas alvóhelyek tervezése azt is jelentheti, hogy eltávolítunk néhány természetesnek vett kényelmi tárgyat. Válasszunk elkülönített részt a tévénézéshez, és ne a fejünk mellett tartsuk az elektromos órákat és rádiókat.
Ami az elektromágneses hullámokat illeti, óvakodjunk a fémrugós ágyaktól, a rugók ugyanis idővel némi elektromos töltésre tesznek szert. Használjunk faléces vagy szőtt jutával alátámasztott ágyakat, és a lehető legtávolabb tegyük őket az elektromos berendezésektől. Ha a készülékek a szomszéd szobában vannak, ne helyezzük az ágyakat az azzal határos fal mellé.
Hová tegyük az ágyat?
Ajánlások:
- Tegyük távol az alvóterületeket a ház főbejáratától.
- Úgy helyezzük el az ágyat, hogy a láb ne nézzen közvetlen szembe az ajtóval vagy egy tükörrel.
- Az ágyban ülve könnyűszerrel lássunk rá az ajtóra.
- Gondoskodjunk arról, hogy az ágy egyik oldala a falhoz érjen.
- A fejtámlát helyezzük kicsit távolabb a faltól.
- Legyünk tudatában, milyen irányok támogatják az egészségünket és az életünket, és használjuk föl ezeket az ágy elhelyezésekor.
Fent. Egy fából készült, állítható, féloldalas támlájú kanapé alkalmas az ülésre vagy az alvásra. Válasszunk műszálmentes pamutvásznat a párnákhoz és a szőnyegekhez.
Természetesen puha…
Az ágy a legintimebb bútordarab. Az ágynemű testünk minden részével érintkezik, átölel bennünket az érzéki élvezetkor és az alváskor. Miközben kerülni akarjuk a süppedős matracokat és párnákat, amelyek nem támasztják alá a gerincet és a nyakat, melegre és puhaságra van szükségünk.
Sajnos, a ma árusított legtöbb ágynemű nem egészséges. A tartós vasalású lepedőket formaldehiddel és más mérgező vegyszerekkel kezelik. A poliészterkeverékekből gyártott ágytakarók olyan gőzöket bocsátanak ki, amelyek megzavarják a légzést, megszakítják az alvást, és csökkentik a betegségekkel szembeni ellenálló képességet. Még a pamut ágynemű sem biztonságos, ha a készítéséhez termesztett növényeket rovarirtó szerekkel kezelték.
Természetes anyagok a kényelemért
A szintetikus anyagok helyett válasszunk organikusan termesztett, 100 százalékos gyapotból (pamut) készült textileket. Az „organikus” szó azt jelenti, hogy a rostot rovarirtó szerek, műtrágya nélkül termesztették, és nem kezelték kémiai fehérítőkkel, festékekkel vagy felület kikészítő anyagokkal. A legerősebb, legpuhább és legfényűzőbb gyapotok Egyiptomból, a Nílus folyó medencéjéből és Pimából, az Egyesült Államok délnyugati részéből származnak. Attól függetlenül, milyen gyapotot választunk, keressük a lehető legnagyobb szálszámot. A nagyobb szálszám szorosabb szövést és puhább, tartósabb szövetet eredményez.
Selyem
Nemcsak fényűzők, de szintén természetes anyagból készülnek a tiszta selyem ágyneműk, és a tiszta gyapjúból készült lepedők. A toll puha, vegyszermentes töltőanyag a párnákban és a paplanokban, de gondot okozhat az allergiában szenvedőknek.
Mosószerek kiválasztása
Még ha nem is tudjuk lecserélni minden ágyneműnket 100 százalékosan tiszta, organikusan termesztett növényi szálakból készültekre, egészségesebb, pihentetőbb lesz az alvóhelyünk, ha olyan mosószert választunk, amely nem tartalmaz illatanyagokat, foszfátokat vagy más gyári készítésű vegyi anyagot. A kereskedelmi mosószerek jó része nem bomlik le biológiai úton. Szennyezik a környezetet, irritálják a bőrt, és zavarják a légzést. Az egyszerű szódabikarbóna vagy a kezeletlen szappan biztonságosabb folyóink és patakjaink számára, és testünknek sem ártanak annyira.
A gyűrött lepedőn zaklatott alvás ígérkezik. Ezt megelőzhetjük, ha az ágy méretéhez pontosan illeszkedő lepedőt választunk.
Mosási ötletek
- Használjunk egy csésze bóraxot, sima szódabikarbónát vagy tiszta szappandarabból leszelt forgácsokat a ruhák mosásához.
- A színek fakulását megakadályozhatjuk, ha néhány csepp ecetet adunk a mosóvízhez.
- A fehér színek élénkítéséhez öntsünk be egy plusz csészényi bóraxot vagy egy csésze élelmiszer minőségű hidrogén-peroxidot.
- A foltos vászonneműt kezeljük sóval és ecettel, akasszuk ki a napra fehéredni.
- A párnahuzatok vasalásához levendulával természetesen illatosított vizet használjunk.
Fent. A heverő hívogató lakóterületté duplázza meg a hálószobát.
Leszámolás a poratkákkal
- Tartsuk távol a rendetlenséget és a csecsebecséket a hálószobától.
- Tartsuk pormentesen a felületeket.
- Kerüljük a kárpitozott bútorokat, használjunk faszékeket.
- Válasszunk egyszerű, könnyen tisztítható ablaksötétítőket.
- Tartózkodjunk a padlószőnyegtől.
- A padlót gyakran töröljük föl nedves felmosóval.
- Használjunk légszűrős porszívót.
- Az ágyneműt mossuk gyakran forró vízben.
- Helyezzük a matracot rácsos faalapra, vagy használjunk futont.
- A matracot göngyöljük fel, hajtogassuk vagy forgassuk gyakran, és szellőztessük a szabadban.
- Tartsuk alacsony szinten a nedvességet. Távolítsuk el a nedvességforrásokat, és használjunk páramentesítő készüléket.
- Cseréljük a fűtő-, hűtő és légtisztító berendezések szűrőit.
Pormentesen…
A hálóterületeken fontos a gyakori takarítás, mivel az ágynemű különösen ki van téve a poratka fertőzéseknek. Ezek a testünkről természetes úton lehámló, elhalt bőrrel táplálkozó mikroszkopikus élőlények a lepedőkben, a takarókban, a párnákban és a szőnyegben szaporodnak. Az ürülékük sok, a porhoz kapcsolódó légzőszervi kellemetlenségért felelős. A penészmentes környezet is nagyon fontos. A hálószoba végleges penészmentesítéséről itt olvashat>>
Poratkák
A poratkákat lehetetlen lenne teljesen eltávolítani a lakásból, de a megelőző intézkedések hozzájárulnak a számuk csökkentéséhez. Mivel nem lehet fölemelni és kimosni, a padlószőnyeget legjobb kerülni. Ha úgy érezzük, több szőnyegre van szükségünk a hideg padló szigetelésére vagy a zaj tompítására, porszívózzuk gyakran a szobát légszűrővel szerelt készülékkel.
Az allergiakeltő anyagoknak átjárhatatlan huzatok megakadályozzák, hogy az atkák megfertőzzék a párnákat és a matracokat. Ezek a huzatok azonban általában poliésztert és más szintetikus termékeket tartalmaznak, amelyek bőrirritációkat és más gondokat okozhatnak. Egészségesebb megoldás, ha egyszerűen gyakorta mossuk az ágyneműt forró vízben, és a lehető legtöbbször szellőztetjük a friss levegőn. Végül, de nem utolsó sorban: csökkentsük minimálisra a porfogó rendetlenséget, a személyes holmikat tároljuk szekrényekben, vitrinekben és fiókokban.
Fent. Egy stratégiai fontosságú helyre tett tükör kellemes látvány a hálószobában. Az egyszerű vonalak és a tompított színek a rend és a nyugalom érzetét keltik.
Rendezetten…
Sok családnál a hálószoba egyúttal az öltöző- és a pipereszoba. Gyakran összegyűlhetnek itt öv- és cipőkupacok, zsebből előkerülő aprópénz és válogatott limlomok, amelyek megfogják a port, látványuk megakadályozza a lazítást, és szétrombolják a romantikát. Az elegendő tárolóhely kialakítása fontos lépés a szorongás csökkentésére és a nyugalom érzésének elősegítésére.
Népszerű megoldás, hogy a holmikat az ágy vagy leterített asztalok alatt lévő kosarakban tárolják, Noha ezek a megoldások eltüntetik a szem elől a felfordulást, a tárgyak továbbra is bűntudatot ébresztenek, és egész biztos megnehezítik a bútorok alatti porszívózást és portörlést. Jobb megoldás, ha a legszükségesebb holmik kivételével mindent eltávolítunk, és a tárgyainkat, ruháinkat zárható ajtajú szekrényekben, szekreterekben, fiókos szekrényekben és vitrinekben tároljuk.
Egy faláda az ágy lábánál, egy tárolópad az ablak alatt és egy fiókos asztal segít megakadályozni, hogy akaratlanul előtérbe tolakodjanak a figyelemelterelő dolgok. Egy kereskedelmi rendezőszekrény rendkívül hasznos lehet, de ellenőrizzük, hogy a polcok ne műanyagból, farostlemezből vagy méregkibocsátó szintetikus anyagokból készüljenek.
Szekrénytakarítás
- Ürítsük ki teljesen a szekrényt.
- Mossuk le az alját, a falakat és a polcokat. A friss illat kedvéért tegyünk citromlét a mosóvízbe.
- Dobjuk ki a meghajlott és eltört ruhaakasztókat.
- Próbáljunk fel minden ruhát. Dobjunk ki mindent, ami nem illik ránk.
- Gondolkodjunk el az egyes holmik fontosságán. Szabaduljunk meg mindentől, amit valószínűleg sosem használunk.
- Osszuk szét a ruhákat évszakok szerint: nyár, tél és tavasz/ősz.
- Tegyük félre a kellékeket és a vegyes dolgokat, amelyek nem illenek egyik kategóriába sem.
- Szereljünk polcokat és tároló rekeszeket a szekrénybe. A kártevőknek ellenálló cédrus segít a ruházat frissen tartásában. Állítsunk be emeletes rudakat az ingek, zakók és más rövid holmik számára.
- Akasszunk cipőpolcot a szekrényajtó hátoldalára.
- Gondoskodjunk fiókokról vagy rekeszekről az övek és a nyakkendők számára.
- Minden holmi számára válasszunk megfelelő akasztót.
- Az idénynek nem megfelelő ruházatot tároljuk félreeső helyen.
- A ruhákat rendeltetésük szerint csoportosítsuk; akasszuk egy helyre a munkaruházatot, hogy könnyen hozzáférhessünk.
- Hajtogassuk össze és tároljuk polcokon a vaskos pulóvereket.
- Az alkalmi ruhákat tároljuk cipzáras zsákokban.
- A kiselejtezett ruhákat adjuk jótékonysági szervezeteknek.
Fent. A szekrény rendbe tétele segíti az elme fölszabadítását, és megnyitja az életet az új lehetőségek előtt. A jól tervezett polcok fiókok és ruhaállványok egyetlen falat rendezett tárolóterületté alakíthatnak át.
Érzéki…
A limlomok nélküli, a rendetlenségtől megszabadított, egészséges hálószoba megnyitja az utat az igaz szerelem és a zavartalan álmok előtt. A színek és a gyertyafény, a friss virágok, a gyógyító illatok és a megnyugtató csend az érzékekhez beszél.
Lágy és pihentető színeket válasszunk
A halványzöld enyhíti a szorongást, stimulálja az immunrendszert, és hozzájárul a harmóniához, a bizakodáshoz és a derűhöz. A kobaltkék csökkenti a vérnyomást és a pulzust, valamint előmozdítja az alvást. A lila megnyugtató és spirituális, míg a mályva és a rózsaszín szerelmet és romantikát sugall.
Az illatok rég elfeledett emlékeket idéznek föl, megérintik az érzelmeket, és inspirálják az álmokat. Töltsük meg a szobát gyógyító életenergiával és friss, természetes illatokkal: tegyünk az ablakpárkányra virágzó hagymás növényeket tartalmazó kis edénykéket. Ha valamilyen allergia megakadályozza, hogy növényeket vigyünk az alvóhelyre, használjunk szárított gyógynövényeket, természetesen illatosított gyertyákat vagy masszázsolajokat és krémeket. Próbáljuk ki és figyeljük meg alaposan, hogyan hatnak az aromák a testünkre és a hangulatunkra. A bennünk visszhangot keltő, érzékeinkre ható részletek kiválasztásával megérintjük a tudatalattit, ahol minden gyógyulás kezdődik.
Ha elkerülhetetlen a szőnyeg…
Az egészségtudatos tervezők kerülik a padlószőnyeget, mivel a vastag rostok befogják a port, a poratkákat és a szennyező anyagokat. Ráadásul a szintetikus szőnyeg, a szőnyeg-töltelékanyag és a szőnyegragasztó olyan vegyszergőzöket bocsátanak ki, amelyek sokféle egészségügyi problémát okozhatnak. Az ágy elé terített szőnyeg melegének és puhaságának azonban nehéz lehet ellenállni.
Az egészséges szőnyeg használat érdekében kövessük az alábbi irányelveket:
- Válasszunk tiszta gyapjúból vagy más természetes anyagból készült szőnyeget.
- Kérjünk a kereskedőnktől olyan szőnyeget, amely igazoltan csekély mennyiségű illékony szerves vegyületet bocsát ki.
- Győződjünk meg arról, hogy a szőnyeg töltelékanyaga is igazoltan alacsony kibocsátású.
- Ragasztóanyagok nélkül tegyük fel a szőnyeget.
- Kérjük meg a kereskedőt, hogy göngyölje ki a szőnyeget, és fölrakás előtt egy vagy két napig szellőztesse.
- Enyhe időben vegyük meg a szőnyeget. A fölrakás idején tartsuk nyitva az ablakokat, és több napig ne is csukjuk be őket.
- Ha rendkívül érzékenyek vagyunk a ki párolgásokra, akkor a szőnyeg fölrakása után tervezzünk be többnapos távollétet az otthonunktól.
- Legalább hetente egyszer porszívózzuk ki a szőnyegeket légszűrővel felszerelt készülékkel.
- Kerüljük azokat a szőnyegtisztítókat, amelyek szintetikus vegyi anyagokat tartalmaznak.
- Évente egyszer kezeljük a szőnyeget az illékony szerves anyag kibocsátását csökkentő szőnyegszigetelő oldattal.
Fent. Gyógyító fény áramlik át a szobán, amelyet tiszta, fehér pamutdrapéria borít.
Gyógyító illatok
- Cédrus: gyorsítja a gyógyulást és fokozza spirituális kapcsolatunkat.
- Eukaliptusz: megszünteti a vértolulást, és javítja a koncentrációt.
- Borókabogyó: csendesíti az érzelmeket, fokozza a gyógyulást, és táplálja a szerelem és az oltalmazás érzését.
- Levendula: pihentető állapotba hozza a testet és a lelket, mély nyugalmat vált ki.
- Narancs: helyreállítja az erőt, felvidítja a lelket.
- Pacsuli: serkenti az érzékeket, és regenerálja a fáradt izmokat.
- Borsmenta: megtisztítja az elmét, stimulál és felfrissít.
- Fenyő: a relaxáció mély érzetét idézi elő, tisztít, és elősegíti a gyógyulást.
- Rozmaring: tisztít, gyógyít, megnyugtatja a fájó izmokat, és szerető oltalmazásra késztet.
- Zsálya: szabályozza a központi idegrendszert, enyhíti az éjszakai izzadást, csillapítja a torokfájást, és elősegíti a gyógyulást és az oltalmazást.
- Szantálfa: fokozza a szexualitást, a gyógyulást és a spiritualitást.
- Kakukkfű: serkenti a szerelmet, enyhíti az álmatlanságot, és csillapítja a légúti fertőzéseket.
- Verbéna: csökkenti a vérnyomást, és csillapítja a stresszt.
- Ilang-ilang: lángra lobbantja a szenvedélyt és a vágyat, fokozza az örömöt, és megteremti a romantikához szükséges atmoszférát.