Tárolás – polcok és szekrények a lakásban
A fényes folyóiratok pompás álomszobái nemcsak a berendezésükkel tűnnek ki, hanem azzal is, hogy egyszerűek, rendetlenségnek nyoma sincs bennük, és többnyire a személyes dolgok is hiányoznak a képről. Az igazi otthon persze tele van személyes holmival. A lakás arculatában fontos szerepet játszik, hogy milyen tárgyaink vannak; hogyan, mikor és hol használjuk őket. A rendezett otthonnak az a titka, hogy az legyen elöl, amit látni és használni akarunk.
Ha a tárolórendszert jól tervezzük meg, a tárgyak fölött nem veszítjük el hatalmunkat, és nem lesz rendetlenség. Ez nem azt jelenti, hogy mindent el kell rejteni, hanem azt, hogy mindennek legyen meg a helye, és minden oda kerüljön, ahol lennie kell.
A jó tárolásnak számos előnye van
Először is nem kell idegeskednünk, mert nem áll minden egymás hegyén-hátán, és ha valamit keresünk, nem kell tárgyak rengetegén átverekednünk magunkat.
Egy ügyvéd iratszekrényéből szokatlan, de kiváló vitrin lett az antik üveggyűjtemény számára. A kicsi, mély fiókokban a kevésbé értékes tárgyaknak is bőven jut hely.
- Tervezés vasból és betonból- Röshults széria
- Stabil és biztonságos polcok rögzítése a lakásban
- Sarokpolc készítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lehet, hogy a fiókjaink tele vannak, de semminek sincs igazi helye. így aztán dührohamot kapunk, ha az autókulcsot a félretett aprópénz, a jó kis fonallal körbecsavart pamutgombolyag, a tollak, ceruzák, jelvények, tavalyi képeslapok, kiszóródott gyufaszálak és rozsdás csavarok közül kell előhalásznunk. De a zűrzavar sokkal nagyobb méreteket is ölthet: az előszobát kerékpárok, csizmák, limlomok torlaszolhatják el; a nappaliban lemezek, füzetek, papírok tornyosulhatnak.
Ha a tárgyakat rendben tartjuk, és könnyen elő tudjuk őket venni, tovább szolgálnak bennünket. Az ésszerű tárolással helyet takaríthatunk meg. A zűrzavarból kiszabadított szobák meglepetést is szerezhetnek: tiszta vonalakat, remek építészeti megoldásokat fedezhetünk fel, és tágasabbnak tűnhet a lakásunk.
Tárolási szempontok
- Beépített vagy önálló szekrényt akarunk-e?
- Magunkkal akarjuk-e vinni a szekrényeket, ha egyszer elköltözünk?
- Ki tudunk-e alakítani tárolóhelyiséget a lakásban ?
- Milyen helyet tudnánk felszabadítani még a tároláshoz?
- Mit kell tárolnunk?
- Vannak-e olyan tárgyak, amelyeket bizonyos helyiségekben kell tartanunk?
- El tudjuk-e tenni a sport- és hobbifelszerelést?
- Vannak-e olyan tárgyaink, amelyeket sose találunk?
- Szükségünk van-e olyan – nem föltétlenül látható – helyre, ahová az emlékeket, leveleket, féltve őrzött kacatokat akarjuk eltenni?
- Van-e, amit inkább télen, illetve inkább nyáron használunk, ezért évszakonként kell megoldanunk a tárolását?
Nem okoz-e kárt a tárolás a tárgyainkban, például
- nem rozsdásodnak-e a szerszámok?
- nem gyűrődnek-e a ruhák?
- nem törnek-e el a törékeny dolgok?
- nem gyűrődik-e össze a papír?
Az angol vidéki házhoz tartozó lószerszámos kamra komódját a helyi asztalosok készítették. Stílusa illik a környezethez, alakja követi a fal görbületét.
Tárolórendszerek
Miután végiggondoltuk, mire van szükségünk, nézzük a választékot! Három csoportot állíthatunk fel.
Önálló bútorok: könyvszekrény, szekrény, komód. Ezeket többnyire örököljük, vagy a bizományiban vesszük. Sok helyet foglalnak el.
Beépített szekrények: nem mozdíthatók el, nem mindig olcsók, de helyet takaríthatunk meg velük. Egyedi, stílusos darabokat is beépíthetünk. Kitöltik az esetlen vagy kihasználatlan helyet, például a lépcső alatt vagy a tetőtérben.
Modulok: A polcokat és a szekrényeket igényeink és pénztárcánk szerint bővíthetjük. Többnyire otthon kell őket összeszerelni.
Ha egyedi tárolórendszerre fáj a fogunk, a következő lehetőségek kínálkoznak:
- kész elemeket vásárolunk,
- magunk tervezzük és építjük meg a rendszert,
- megbízunk egy szakembert a munkával.
Természetesen több megoldást is alkalmazhatunk egyszerre. Az otthon vagy megrendelésre készített darabok vitathatatlan előnye, hogy többféle anyag közül választhatunk, mint a gyári termékek esetében, méretük akkora, amekkorára szükségünk van, és a többi bútordarabhoz hangolhatok. Az asztalosok általában drágák. Ha magunk látunk munkához, pénzt takarítunk meg, ha időt nem is.
Állítható polc
A polc a tárolórendszerek legfontosabb eleme. Mindenféle formában, méretben, stílusban kapható; van, amelyik állítható. Döntsük el, hogy fát, alumíniumot vagy acélt szeretnénk-e, és miképpen akarjuk a falhoz rögzíteni. Lehet, hogy jobban járunk, ha a polcnak háta is van, és nem a falon lóg.
Érdemes körülnézni
Az irodában, a gyárban vagy az üzletekben kitűnő, tartós és praktikus tárolórendszerek vannak. A kerekes állvány, az acélszekrény, az irattartó, a forgó állvány már a lakásokba is bevonult. Válasszuk meg gondosan a darabokat, nehogy elüssenek a többi bútortól, de mindenképpen érdemes körülnézni az irodabútorok és a gyári tárolóberendezések között. Ha a ruhákat elöl akarjuk tartani, akár bolti állványra is felakaszthatjuk őket.
A nehéz szerszámokat, készülékeket merevítővel erősített ipari polcon tárolhatjuk. A kerékpártartót, műanyag állványt, a görgőkön forgó vagy futó acélállványt, a drótból font bevásárlókosarat is felhasználhatjuk tárolásra. A csővázas acélszerkezet szintén nagyon hasznos lehet; rolettával szabályos szekrénnyé alakíthatjuk át.
A szekrény belsejében
Hogy hogyan fest a szekrény belseje, az elsősorban a bútordarab típusától és vázától függ. A tárolást megkönnyíti, hogy a kiegészítő elemek széles skáláját kínálják a drótrekesztől a vesszőkosárig, az acélkampótól a kötélig.
A szekrények belsejét tárgyaink ismeretében tervezzük meg! Minden darabnak célszerűen válasszuk meg a helyét. A szekrénybe tehetünk drót cipőtartót, a kampókon, apró síneken pedig a nyakkendőtől kezdve a varrófelszerelésig bármit tarthatunk.
Az egymásra rakott kartondobozokat színes feliratok élénkítik.
Számtalan ötlet egyetlen egységben: beépített asztallap, fa-, karton-, fém-, műanyag dobozok, fiókok. A változatos anyagok mozgalmassá teszik a felületet, és megkönnyítik a dobozok azonosítását.
A szobához illő szekrényt kívül-belül célszerűen tervezték meg. Kiszámított helye van az átalakított padlástérben, a ferde tető alatt. A polcok fönt a kazettáknak, középen a videoszalagoknak, lent a hanglemezeknek adnak helyet. A jól látható címkék miatt könnyű kiemelni, amire éppen szükség van.
A lépcső alatti szűk helyet nagyszerűen kihasználják a cipők, csizmák tárolására. A hosszú szárú csizmák a mélyebb szekrényben lógnak. A cipőtisztító felszerelés két rekeszt kapott. A tárolót gondosan kell tervezni, hogy szép legyen, és a tárgyak is elférjenek benne. Ha vaktában építjük a szekrényt a lépcső alá, és utóbb találjuk ki, mit tegyünk oda, nem tudjuk ilyen jól elrendezni a tárgyakat.
A ház felső szintjén elhelyezkedő, sok fantáziával átalakított lakás „félemeleti” hálószobájában jó szolgálatot tesz a műanyag redőnyös szekrényke.
Rendcsinálás
Ha rendet akarunk teremteni, átfogó tervre van szükségünk. Nem érdemes kitakarítani a szobát, és utána selejtezni a kacatokat, amelyeknek nem jutott hely. Az egész házban egyszerre kell rendet rakni. írjunk össze mindent – a könyvektől a sílécekig -, amit el akarunk tenni. Nézzük át a listát: gyakran előfordul, hogy amit automatikusan eltennénk, azt inkább elöl kell hagyni, mert gyakran van rá szükség. Van, amit egyszerűen ki kell dobni. Legyünk kegyetlenek magunkhoz: gondoljuk át, mit akarunk megtartani, és mi az, amihez csak hozzászoktunk. Ha nem emlékszünk rá, hogy mi van egy szekrényben, akkor valószínűleg sose használjuk azt, amit odatettünk.
Nézzünk még egyszer körül:
Lehet, hogy éppen a nagy darabokat felejtettük ki, például a bőröndöket, pedig először ezeknek kell helyet teremteni.
Nézzünk körül, hol van újabb lehetőség a tárolásra. A hely nagy kincs – különösen annak, aki kis lakásban él. Minél kisebb a lakótér, annál rendesebbnek kell lennünk. A tárolás miatt talán elveszítünk egy sarkot, de az előnyök mellett biztosan eltörpülnek a veszteségek.
A tárgyakat aszerint csoportosítsuk, hogy milyen gyakran használjuk őket. A müzlinek, a cipőnek, a telefonkönyvnek kéznél kell lennie; a karácsonyfadíszeket, a kempingfelszerelést és a kedves, de fölösleges ajándéktárgyat nehezebben elérhető helyre is eltehetjük. Gondoljunk a különleges követelményekre: a szerszámoknak száraz helyre kell kerülniük, hogy ne rozsdásodjanak, a veszélyes tárgyakat pedig el kell rejtenünk a gyerekek elől.
Most foghatunk hozzá az egyes tárgyak és szobák tárolóegységeinek tervezéséhez. Mielőtt nekiindulnánk az üzleteknek, véssük az eszünkbe, hogy milyen problémák adódhatnak.
Ha a hely szűk, olyan szekrényt válasszunk, amelyen nem zsanéros, hanem toló- vagy csapóajtó, illetve redőny van. Szekrényt állíthatunk be a kéménypillér mellé vagy az alkóvba, a lépcsők, az ágyak alá. Nem érdemes magas polcokat használni, ha nem érjük el a tárgyakat. A keskeny polc jobb, mint a mély, amelynek a hátsó sorában már csak tapogatózunk.
Ne takarjuk el a szekrényekkel a dugaszolóaljzatokat vagy a fontos csapokat és kapcsolókat. Nézzük meg, milyen erős a fal, amelyre polcot vagy szekrényt akarunk akasztani, és a megfelelő bútordarab kiválasztásánál ezt is tartsuk szem előtt. A szekrények, tárolóhelyiségek megvilágítása is fontos – nem túl nagy élvezet sötétben előkotorni a tornacipőt. Ma már kapható olyan kicsi, de erős lámpa, amely a legapróbb szekrényben is felszerelhető.
Ebbe a múlt század végi, tágas londoni lakásba szellemes tárolórendszert tervezett az építész. A hatásos, klasszikus rendszer az épület szerves része, és a tulajdonosok igényeit is kielégíti. Az eredmény: bőséges tárolóhely csendes, rendezett környezetben.
A könyvszekrény nemes arányú, kellemes ritmusú felülete a könyvtárban. Az üvegajtók mögötti polcok állíthatók. A szekrénysorban keskeny fiókoknak is jutott hely.
A beépített szekrény összehajtható ajtaja helyet takarít meg, és egybeolvad a spalettával.
A jókora, régi komód és a ládika a nappaliban kapott helyet.
A tárolás fortélya
A tároláshoz is ugyanannyi találékonyság és érzék szükséges, mint a lakberendezés más, látványosabb területeihez. Ne ragaszkodjunk a régi szokásokhoz: kísérletezéssel, újítással sokkal többre megyünk. Tárolási gondjainkat próbáljuk meg fantáziával és józan ésszel megoldani! (Sok pénzt és helyet takaríthatunk meg.)
A lakberendezés története a szokások megszegésének sorozata. A régi fenyőfa kredenc fokozatosan kiszorult a konyhából, és büszkén elhelyezkedett a nappaliban. A bútoráruházakban ma új változatait árulják, amelyek már követik a nappali bútorainak vonalát; az átmenet tehát teljes. A „high-tech” stílus az iparban használt anyagokat, burkolatokat behozta a konyhába és a szobákba. Ha kevés helyünk van a tárolásra, térjünk el bátran a hagyományos módszerektől; így könnyebben rátalálunk a megoldásra.
Vizuális hatás
A szekrénynek kellemes látványt kell nyújtania, de nem szabad uralnia a szobát. A jól választott elem beleolvad az enteriőrbe, de festéssel vagy egyéb fogással akár el is bújtatható.
A tárolóegységek maguk is használhatók az egyenetlen fal elrejtésére vagy egy ügyetlen beugró kitöltésére. Szolgálhatnak térelválasztóként, megváltoztathatják a szoba arányait, elnyelhetik a csöveket vagy eltakarhatják a fölösleges ajtót. Sok olyan szellemes helykímélő bútort kitaláltak már, amely egyszersmind önmaga tárolója. Ezek közé tartozik a lehajtható ágy vagy asztal. Van, aki ügyes kis csomagot csinál a munkaasztalból, és a falról lógatja le, amikor nem használja.
Akármilyen megoldást választunk is, tartsuk szem előtt a szoba egészét. Ha megvan a tökéletes méretű és színű szekrény, de a fogantyúja nem illik a szoba tárgyaihoz, egyszerűen cseréljük ki a fogantyút.
A szekrények ajtaját és oldallapját befesthetjük, illetve beboríthatjuk műanyag lappal, furnérlemezzel. A terebélyes szekrény karcsúbbnak tűnik, ha a színe beleolvad a szobáéba. Sose használjunk elütő anyagokat, fölösleges díszeket, gombokat, fogantyúkat.
A beépített szekrény stílusa illeszkedjen a többi bútoréhoz. A jó asztalosok rajz alapján is dolgoznak; ha tehát egy régi házba akarunk szekrényeket beépíteni, keressünk képeket a korabeli szekrényekről, és ezekből induljunk ki. A díszes szegélyeket vagy egyéb mintákat folytassuk a szekrények előlapján, így nem törjük meg a szoba egységét. A rosszul elhelyezett szekrény felborítja a szoba vizuális egyensúlyát, de ha a helyére kerül, érdekesebbé teheti a helyiséget.
A vitrint arra használják, hogy a „kiállított” tárgyak kompozíciója kellemes színfoltot nyújtson. A jó vitrin nemcsak megmutatja, hanem ki is emeli a tárgyak szépségét.
Venus és farakás egy amszterdami városi házban. A kis udvar hátsó falánál egymásra rakták a fás ládákat, hogy helyet nyerjenek. A sima szobor és a hasábok durva textúrája együtt izgalmassá teszi azt, ami különben csúf, nehezen kezelhető felület volna.
A zenészcsalád otthonában mély polcokon sorakoznak a kották és a szakkönyvek. A falakat eltávolították, csak a szerkezeti oszlopokat hagyták meg. Az oszlopokban kaptak helyet a hangszalagok.
A házilag összeszerelhető elemekből olcsó, egyedi szekrényt építhetünk. A kockákból különböző formákat komponálhatunk, és kitölthetjük az esetlen sarkokat. Az ajtókkal, fiókokkal, polcokkal és üres rekeszekkel megszüntethetjük a rendetlenséget, az érdekes tárgyakat azonban elöl hagyhatjuk.
Tárolóhelyiségek
A tárolási gondokat a tárolóhelyiség oldja meg a legegyszerűbben. Erre a célra jól megfelelnek az apró szobák, amelyek másra amúgy sem jók, mert sötétek vagy aránytalanok. Ha nagyobb átalakításba vágjuk a fejszénket, átépítjük a tetőteret vagy az alagsort, esetleg újabb részt toldunk a házhoz, érdemes a tárolónak is helyet szorítani.
A helyiség berendezésekor gondoljunk arra, hogy itt nem fogadunk vendégeket, nem pihenni akarunk, ezért ne a falak borításával törődjünk elsősorban, hanem azzal, hogy minél több dolgot tudjunk elhelyezni, jó állapotban megőrizni és könnyen elővenni. A helyiség ne legyen nedves, szellőzzön, és megvilágítása legyen jó. Semmi sem lehangolóbb, mint amikor felmászunk a jéghideg padlásra egy zseblámpával, óvatosan lépegetünk a gerendákon, nehogy beszakadjon alattunk a mennyezet, órákig keressük a turmixgép réges-rég elvesztett használati utasítását, hogy be tudjuk fejezni a vacsorát, míg végül egy dohos papírköteget találunk, amelyet a tetőről besodort hó áztatott szét.
A padlástér és az alagsor csak akkor megfelelő, ha átalakítottuk
A tárolóhelyiséget aszerint rendezzük be, hogy mit fogunk ott tartani. Használjunk állítható polcokat és drótkosarakat vagy egyéb könnyű dobozokat, amelyeket akkor is magunkkal tudunk vinni, ha tele vannak. Minden dobozt jelöljünk meg, hogy könnyen megtaláljuk, amit keresünk.
A bútort le kell takarni, nehogy megrongálódjon a tárolás során, a törékeny tárgyakat pedig úgy kell eltenni, mintha költözéshez csomagolnánk őket. Ha a tárolóhelyiség tágas és könnyen megközelíthető, nagy tárgyakat is tarthatunk benne, például fagyasztót, szerszámokat, szobafestő felszerelést, festékeket. Ha a hőmérséklete egyenletes, használjuk „borospincének”: az oldalára fordított sörösláda olcsó üvegrekesz. Itt tárolhatjuk például a helyigényes WC-papír- és mosóporkészletet is.
A szobát a mennyezetig megtölthetjük, és megengedhetjük magunknak, hogy semmit se dobjunk ki. A rendetlenségen akkor leszünk úrrá, ha a tárolóhelyiségben is rendet tartunk. Az agyonzsúfolt szobácskában azonban semmit se találunk meg. Érdemes az ajtóra függeszteni egy papírt, amelyre pontosan feljegyezzük mindennek a helyét.
BIZTONSÁG ÉS KÉNYELEM
(Fent bal kép) A tárolás tervezésekor sokan nem hallgatnak a józan észre. A magas konyhai polcok gyakran olyan szélesek, hogy felágaskodva se látjuk, mi van a mélyükön.
(Fent középső kép) A magasan lévő polcok olyan keskenyek legyenek, hogy széltében csak egyetlen tárgy férjen el rajtuk. Ezzel elkerüljük a kényelmetlen keresgélést, és nem verünk le semmit. Ha a polc széles, a kisebb tárgyakat tegyük a nagyobbak elé.
(Fent jobb kép) Az alacsonyabb polc, amelyet ágaskodás nélkül teljes mélységében látunk, szélesebb is lehet. A tárgyakat rendezzük sorokba! A polc ideális magassága attól függ, hogy ki használja.
(Fent bal kép) A ritkán használt tárgyakat is el kell érnünk anélkül, hogy lábujjhegyre állnánk. A balesetek elkerülése miatt a fölső polcon csak könnyű takarót, üres bőröndöt stb. tartsunk.
(Fent középső kép) Fontos, hogy a padlón tárolt nagy, nehéz tárgyakat könnyen elővehessük. Szereljünk a dobozokra görgőt és kötelet, hogy kihúzhassuk őket. Ne csúszkáljunk, ne erőlködjünk!
(Fent jobb kép) A nehéz tárgyakat derékmagasságban, masszív polcon érdemes tárolni. Ha derékmagasságban emeljük fel a tárgyat, az összes izmunkat használjuk, és a teher egyenletesen oszlik el.
Rejtett előnyök
A kész szekrénysort az igények szerint alakították át. A lámpák és elektromos készülékek számára huzalokat vezettek a belsejébe. A magas, keskeny polcokra kis műanyag dobozok kerültek. A széles középső polc munkaasztalnak is megfelel. Alul további széles polcok vannak. A vasalódeszka kihajtható. A harmonikaajtó is helyet takarít meg.
A nagy mozgatható szekrényeket tágas lakásba tervezték. Összegyűjthetők egyetlen tömbbe, vagy állhatnak külön-külön, a falak mentén. Az ötlet jól használható a munkahelyen is, ahol egyszerre több ember eltérő igényeit kell kielégíteni.
A szépen kidolgozott szekrények átjárót képeznek, amelyet könyvespolcokkal használnak ki. A takaróléc egységbe foglalja a szekrényt és a falat.