Hogyan használjuk a díszítést?
Nemcsak a nyilvánvaló helyeken (nyomott kelmén, tapétán, szőnyegen, stukkón) találunk díszítést, hanem a különféle textúrákban is. A szizálkendernek csakúgy, mint a dombormintás tapétának megvan a saját mintázata – és ugyanez érvényes az intarziás asztalra, a csipkés asztalterítőre, a szőnyegre és a székek egyszerű huzatára is.
Hogyan használjuk a textúrát, a díszítést, a mintákat? Sok díszes tárgy hasznos feladatra készül – a léghuzat kizárására, hibák vagy szennyezett foltok eltüntetésére. Az egyhangú felületek megmozgatására is mintákat használunk. Régen gyakran a mintázat feladata volt a rossz minőségű alapszövet eltakarása.
Egyszerű, dísztelen szoba dekoratív textúrájú felületekkel: virág mintás, hímzett portugál szőnyeg, szőtt párnahuzatok, nehéz, fehér hímzés a nagy karosszék fehér huzatán, bonyolult faragás az asztallábakon. A többféle felületet néhány szék határozott fekete vonalai, az asztal szigorú üveglapja és a kiállított cseréptárgyak fogják szoros egységbe.
Vegyük sorra a díszítőelemeket abban a szobában, ahol épp olvassuk ezt a cikksorozatot, és döntsük el, hogy egy-egy tárgy díszítése hat-e a funkcióra: egyszerűbb, kellemesebb vagy éppen nehezebben használható lesz-e tőle a tárgy. Mintája a miénktől eltérő kultúrából származik-e? Kézi vagy gépi munka? A dekoratív felületek és tárgyak eredeti funkciójukat töltik-e be, vagy a szükség és kedvünk szerint más célra használjuk-e őket: például egy régi sálat a falra akasztva, vagy egy éjjeliedényt virágcserépnek?
- Díszítő kidolgozási módok a festés során
- Kombinált felületképzés, csíkos minták készítése a falra
- Ünnepi dekorálás lépésről-lépésre!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A lépcső dekoratív cikcakkos vonala külön díszítés nélkül is szellemesen ellenpontozza a mozgalmas, festői ágynemű együttest.
A minták használata a szobák stílusához igazodik. A merész mintájú nyomott kelme a figyelem egyetlen középpontja lehet egy minimalista étkezőben. Egy dinamikus szobában ugyanez csak a díszítés ritmusának része. Az egymáshoz hasonló, halk árnyalatokkal berendezett szobáknak textúrát és érdekességet ad a minta. A mintázat hatása szinte független a felhasznált motívumtól: az a fontos, hogy a színek hogyan olvadnak össze vagy állnak szemben a többi tárggyal és textúrával, hogy milyen és mennyi mintát használunk.
A választást megnehezíti, hogy a minták rendszerint erőteljesek. A mintákat általában vonzó motívumaik, színösszeállításuk vagy stílusjegyeik miatt szemeljük ki, de figyelemmel kell lennünk arra, hogy milyen hatást gyakorolnak majd a szobára. A mintáknak kiegyensúlyozottnak kell lenniük.
Ebben a dolgozószobában szinte minden felület mintás.
A bambuszredőny megtöri a fényt, az „egyszerű” asztal lapját és a bőrkötésű könyveket az idő patinája foltozza, az íróasztal és a pohárszék faragott, a képkeretek mintásak, a virágok is pettyesnek tűnnek.
A régi németalföldi mesterek virágcsendéleteinek klasszikus dekoratív mintáiban a virágmotívumot a kosár geometrikus formája, esetleg egy egyszínű cserépváza ellensúlyozza – mindez barátságos színű háttér előtt. Gyakran előfordul, hogy a képek kevésbé fontos dekoratív elemekre is utalnak – romokra vagy rovarokra. A minta, a textúra és a színek harmóniájának titka az egység és az egyensúly.
Sokféle minta és textúra bőséges használata jellemzi ezt a hagyományos angol szobabelsőt. A nehéz kárpitok, a gazdagon mintázott szőnyeg, a könnyű csipke, a faragott fa, a kézi munkával tűzött ágytakaró és a dekoratív cserépedények harmonikus egységét egyszerű eszközzel érték el: a falak alján körbefutó erős vörös festéssel.
Gyűjtsünk ötleteket!
Senki sem képes rá, hogy egyetlen pillantással felmérje, hogyan fog festeni végül egy szoba. Jó szolgálatot tehet, ha a lakberendezési döntésekhez segédeszközöket gyűjtünk. Ezek inkább benyomások legyenek, ne kész döntések, és gondolkozzunk el rajtuk, amíg szaporodnak az ötletek. Nem a szakmai források a legjobbak; a folyóiratok, könyvek, kirakatok fontos és hasznos útmutatással szolgálhatnak, de mások elképzeléseit tükrözik. Próbáljuk inkább saját ötleteinket megfogalmazni, és ne kívülről várjuk a megoldást.
Nézzünk körül lakásunkban, és gondosan válogassuk össze azokat a dolgokat, amelyek vizuális örömöt nyújtanak; semmi sem lehet túl apró, túl szerény. Lehet olyasmi, ami gyerekkorunk óta a miénk; lehet egy ruhadarab, amelyet mindig szívesen hordunk; lehet olyasmi, ami a polcunkon áll. Figyeljük meg a részleteket: hogyan készült a kiválasztott tárgy?
Mossuk le, tisztítsuk meg vagy fényesítsük ki, ismerjük meg közelebbről. Vajon magunk választottuk, vagy véletlenül került a lakásba? Gondolkodjunk el azon, mit köszönhetünk a szerencsés véletleneknek: van egy vég szövetünk, amelyet eredetileg függönynek szántunk, de gyönyörű térítőként szolgál azóta, hogy először szétterítettük az asztalon; elővettünk egy régi párnát, amely új életre keltette a díványt.
Próbáljuk meg elképzelni, milyen kapcsolatban állhatnak ezek a tárgyak a berendezendő szobával – hátha eszünkbe jut egy ötlet, egy motívum.
Hasznos lehet, ha összegyűjtjük az inspiráló színeket és textúrákat:
Vegyünk egy fonott kosarat, egy fatálcát vagy valami hasonlót, és töltsük meg. Kerüljön bele kelmedarab, gyöngysor, gyapjúminta, hímzőfonal, gyümölcs, dióhéj, színes üveg, csomagolópapír, parafadugó, kagyló vagy cserép.
Ne siessünk, hiszen gyűjteményünkből kikerül majd egy-egy darab, de helyükre újakat teszünk. Elrendezhetjük a tárgyak egy részét csendéletszerűen, kipróbálva, hogy a színek, textúrák, minták hogyan illenek egymáshoz.
Értékes inspiráció forrása lehet egy képeslap, egy reprodukció, egy folyóiratban látott kép is. Ne felejtsük el azonban, hogy a kép csak illúzió: figyeljünk a szín- és textúra foltokra, a harmóniára és a kontrasztokra; ne akarjunk olyan szobát rekonstruálni, amely csak a papíron létezik. Lehet, hogy inspirációt merítünk egy csendéletből, amelyen mély olajzöld tányéron narancsok és citromok gömbölyödnek a zöld fal előtt: a művész tetszetős szín- és formakezelését saját céljainknak megfelelően alakíthatjuk át.
Próbáljuk a tárgyak és képek egy csoportjának domináns tulajdonságait megnevezni. A jelző lehet „fényes” a textúra miatt, „erőteljes” az élénk és kontrasztos színek miatt, „természetes”, ha a csoportba a természetből származó tárgyakat tettünk, vagy „lágy”, ha gyűjteményünk hangulatát ez adja vissza a legjobban. A megtalált név vagy motívum szerint rendezhetjük ötleteinket, és további tárgyak, színek, kelmék vagy bútorok segítségével dolgozhatjuk ki és tisztázhatjuk elképzeléseinket.
Az inspiráció nem mindig tudatos
A benyomások rögzülhetnek anélkül is, hogy észrevennénk. Próbáljunk azonban felkészülni a tudatos befogadásra. Egy színházi zsöllyében vagy egy étteremben ülve, ahol bőven van időnk, eltűnődhetünk azon, hogy hogyan tervezzük, díszítsük, világítsuk meg szobánkat. Utazásaink idején kinyílhat a szemünk más kultúrák színeire és mintáira, a fényjátékaira.
Ha egy indiai repülőtérről tartunk a város felé, az útközben látott sárga és vörös muszlinsál, türkiz bokaperec, fehér turbán, poros fa vagy szürkés tehén vizuálisan is roppant érdekes lehet. Az ötletek érkezhetnek új, rejtett vagy régóta ismert forrásokból: tartsuk nyitva a szemünket.
Ez az előszoba egy XVIII. századi, rusztikus stílusú, faburkolattal épült vidéki házban áll. A faliszekrényt rejtő ajtót sok rétegnyi festék borította, amelyet lekapartak, hogy az ajtót az új festéshez előkészítsék. Az eredeti festékréteg azonban nem akart lejönni az ajtóról, ezért a kaparást abbahagyták. Eltelt egy kis idő: a régi, göcsös, kopott fafelület az előszoba dísze lett – a lakók úgy döntöttek, hogy meghagyják.
Díszítő festési kidolgozási módok>>