Statikai alapfogalmak
A statikusnak az a feladata, hogy számításai segítségével gondoskodjék a ház vagy egy meghatározott épületelem stabilitásáról. Kiszámítja a várható terheléseket és nyomó igénybevételeket, ezek alapján pedig méretezi az erkélyeket, a födémeket és vasalásokat, a falakat és az alapokat.
Alapok
A nagyobb épületrészek, de sokszor még a kisebbek is alapokon állnak. Az alapoknak az a feladata, hogy a rájuk nehezedő terhelést átadják a talajnak. Az altalaj sokféle lehet: vannak jó és terhelhető talajok, ilyen az agyagos sziklatalaj; közepesek, mint a kavicsos talaj, és rosszabbak, mint a láptalaj. Az alapokat az altalajnak megfelelően kell megválasztani. Teherbíró altalajnál sávalapot alkalmazhatunk, ennek méreteit sokféleképpen meg lehet választani.
A sávalapok általában a nem túl nehéz építményekhez, például garázsokhoz vagy kertfalakhoz is elegendők. Ha viszont az altalaj nem megbízható, akkor rendszerint vasbetéthálóval megerősített lemezalapot kell készíteni. Ez a felülről ható nyomóerőket teljes felületén elosztva adja át a talajnak. Az alapoknak egészen a fagymentes mélységig(fagyhatár) le kell nyúlniuk, nehogy az alattuk esetleg összegyűlő víz megfagyva megemelje és ezzel károsítsa az építményt.
- Hogyan kell szakszerűen falazni és vakolni?
- Meglazult klinkertéglák rögzítése
- Falazott szerkezetek károsodásai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ez a mélység az éghajlati övezettől függően a talajfelszín alatt legalább 80-120 cm. Az egyszerű sáv- és lemezalapokat házilagosan is elkészíthetjük, a nagyobb terhelésnek kitett alapokat (pl. lakóépületek alapjai) azonban mindenképpen szakcéggel készíttessük el!
A statikus egyik fontos feladata a falazat méretezése. A falakra ható terhelés elsősorban a fölöttük elhelyezkedő szerkezetektől, többek között tehát a ház emeleteinek számától függ. A falazóelemek különböző terhelhetőségre készülnek. Minél szilárdabb és terhelhetőbb azonban egy falazóelem, többnyire annál rosszabb a hőszigetelő képessége. Még egy falon belül is szükség lehet arra, hogy különböző falazóelemeket használjunk, pl. egy nagy terhelésnek kitett falpillérhez vagy áthidalások fölött.
A falnak különböző feladatoknak kell megfelelnie. A teherhordó falak – ezek túlnyomórészt külső falak – veszik fel a fő terhelést, vastagságuk ezért kisebb lakóépületeknél általában min. 25 cm. A jobb hőszigeteléshez azonban gyakran ennél lényegesen vastagabb falakat építenek.
A merevítőfalak – elsősorban a belső falak – olyan áttörés nélküli keresztfalak, amelyek a teherhordó falaknak kellő merevséget adnak, azaz megakadályozzák, hogy azok oldalirányban elmozduljanak. Vastagságuk 12 vagy 20 cm szokott lenni. A nem teherhordó falak, pl. a statikai funkció nélküli, egyszerű válaszfalak ezzel szemben még kisebb vastagságokkal is készíthetők.
Kétrétegű fal, falak magassága
A kétrétegű fal egy általában 25 cm vastag, teherhordó belső rétegből és egy többnyire 12 cm vastag külső rétegből áll. A kétrétegű fal többnyire égetett vagy mészhomok téglából készített külső héja általában nyersen marad. A két réteg közti teret a konstrukciótól függően hőszigetelő réteg tölti ki, egyes esetekben a szigetelőréteg mellett átszellőztetett légrést is kialakítanak.
A külső héjat speciális falhorgonyokkal (legalább 5 darab/m2) kell a belsőhöz erősíteni. Különböző építőanyagokat és téglaméreteket kombináltan is lehet alkalmazni.
Szabadon álló falakat – azaz olyan falakat, amelyeket semmi nem merevít, pl. szabadon álló kerítéseket – csak meghatározott magasságig szabad építeni. A megengedett magasság a fal vastagságától és a falazóelemek önsúlyától függ. Az olyan falaknál, amelyek jelentősen a terepszint fölött helyezkednek el, pl. magasan fekvő teraszokon épített falaknál, a nagyobb szélterhelés miatt a legnagyobb megengedhető magasság értéke kisebb.
A beton építőelemek statikai terhelhetőségének javításához azokban különféle erősítőbetéteket, elsősorban betonacél rudakat vagy hálókat helyeznek el. Még a házilagosan elkészíthető, egyszerűbb épületelemeket, pl. egyszerű sávalapokat vagy teraszlemezeket is erősíthetjük vasbetétekkel. A betonacélt vágótárcsával, szükség esetén fémfűrésszel lehet darabolni.