Aljzat készítése betonozáshoz
Az aljzat tulajdonképpen szilárd, sík padlóréteg, amelyen közvetlenül is lehet járni, de padlólapok vagy szőnyegpadló alapja is lehet. A következőkben egy betonaljzat készítését mutatjuk be.
1. lépés
Az úsztatás nélküli aljzatot közvetlenül a födémre készítjük. Az úsztatott aljzat olyan szerkezet, amely szigetelőrétegre kerül, sem a födémmel, sem a fallal nem érintkezik. Az elválasztó rétegen fekvő aljzat nedvesség elleni szigetelőrétegen nyugszik. A lejtős aljzatot a víz elvezetéséhez enyhe (1 m-enként kb. 1-2 cm) lejtéssel alakítjuk ki.
Az aljzatbeton összetétele 1 térfogatrész cement, 3 térfogatrész 0-8 mm szemcseméretű homokos kavics. Ha magunk keverjük, tehetünk bele adalékokat, amelyek növelik a kopásállóságot vagy javítják a feldolgozhatóságot. Aljzatbeton száraz keverékben (esztrich) vagy készre keverten is kapható.
2. lépés
Az aljzatbetonhoz való keverék annyira száraz, hogy megmaradnak benne a vakolókanállal készített vágások. Ezért a keverőgépben, kisebb mennyiségeknél a keverőszárral intenzív módon és sokáig kell keverni, hogy eltűnjenek a homokfészkek. Ha a keverék túl nedves, a lehúzáskor kis víztócsák keletkeznek, amelyek nemcsak a további munkát nehezítik meg, de a felületet is puhább lesz.
Ha azt akarjuk, hogy az aljzat felülete szép sima legyen, megfelelő lécekből minden nagyobb felülethez készítsünk sablont, amelyet leteszünk az aljzatra és vízszintesre állítunk be. Esetleg a falon is jelöljük meg az aljzat magasságát. A magasság és a vízszintes sík beállításához rakjunk a lécek alá kis faékeket. így osszuk be a teljes területet elkészítési fázisokra. Csak rövid (pl. 1,5-2 m-es) léceket alkalmazzunk, amelyeket később szakaszonként ki tudunk venni.
A megkötött aljzatréteg közvetlenül a nyers betonlemezen fekszik és legalább 5 cm vastag legyen. Közvetlenül a sablonok lerakása előtt hordjunk fel a tapadás javításához folyékony vízcement iszapot vagy kész tapadó-hidat. Ezután töltsük be a keveréket a sablonok közti terekbe, és a vakolókanállal tömörítsük azt. Egyszerre csak kisebb, 1-3 m2-es szakaszokat vegyünk munkába.
3-4. lépés
A keveréket a sablonoknál kissé magasabban hordjuk fel, majd a felesleges mennyiséget egyenes deszkával vagy vakoló-léccel, cikcakkos mozdulatokkal húzzuk le. A hiányos részeket töltsük ki, majd ismételjük meg a lehúzást.
Óvatosan vegyük ki a léceket és az ékeket, és húzzuk le a felületet egy rövid deszkával.
5. lépés
Vegyünk egy nagyobb simító-deszkát, fektessük fel teljes felületén és enyhe nyomással, körkörös, egyenletes mozdulatokkal simítsuk le az aljzatbeton felületét. Ha eközben kisebb bemélyedések keletkeznének, azokat töltsük ki.
6. lépés
Ha különösen erős és sima felületet szeretnénk készíteni, a nedves felületet kézzel vagy egy szitából cementtel szórhatjuk be, amelyet simítólappal belesimítunk az aljzatbeton felületébe. Különösen ellenállónak szánt felületeknél m2-enként akár 1 kg cementet is bedolgozhatunk ily módon a felületbe, így nagyon finom és kemény felületet kapunk. Ha a felület túl szárazzá válik, ujjainkkal fröcsköljünk rá néhány csepp vizet.
Az elválasztó rétegen fekvő aljzat alapját nedvességzáró réteg alkotja, amely lehet egy erős műanyag fólia vagy valamilyen bitumenes szigetelőlemez. A sávokat az illesztéseknél 10-15 cm átfedéssel fektessük le. A sávokat oldalt, a terület szélein az aljzat felületéig hajtsuk fel, így később pontosan le lehet vágni a túlnyúló részeket. Az ilyen aljzat földdel érintkező, enyhén nyirkos, burkolat nélküli padlószerkezetekhez alkalmas. Ha alulról nedvességre kell számítani, a szigetelősávokat össze kell hegeszteni. Az aljzatbeton vastagsága feltétlenül legalább 5 cm legyen.
7. lépés
Az úsztatott aljzatok az erre a célra kifejezetten alkalmas és kellőképpen terhelhető, ásványgyapot, műanyag vagy természetes szigetelőanyagból készült lépés-hanggátló vagy hőszigetelő rétegen fekszenek. A szigetelőanyagot hézagmentesen fektessük le, széleit speciális szegélyszigetelő csíkkal alakítsuk ki. A szigetelőanyagra terítsünk műanyag fóliát, nehogy átnedvesítse a habarcsban lévő víz. A szigetelőanyag nem bír el nagy pontszerű terheléseket, ezért csak a rárakott pallókra lépjünk rá. A munkafolyamat hasonló a tapadóhíd készítéséhez.
Ebben az esetben az aljzat itt is legalább 5 cm vastag legyen. Ha nagyobb terhelésekre kell számítani, a magasság kb. felében betonacél hálót helyezhetünk el, amelyeket az illesztéseknél kb. 10 cm-nyire lapoljunk át. Az aljzatbetont óvjuk a közvetlen napsugárzástól és a huzattól, a szabadban az esőtől és fagytól is. A teljes szilárdulás akár négy hétig is eltarthat!
8. lépés
A kereskedelemben olyan, gyorsan kötő kész keverékeket is lehet kapni, amelyek már órák alatt megkeményednek. Ha készterméket használunk, mindig tartsuk be a gyártó előírásait.
9. lépés
A nagyobb felületek készítéséhez bizonyos gyakorlatra van szükség, legalábbis akkor, ha a felület egysíkúságával szemben nagy igényeket támasztunk. Sokszor megoldást jelenthet az úgynevezett szárazesztrichek alkalmazása is. Ezek gipsz vagy farostalapú termékek, amelyeket csaphornyos illesztésük mentén megfelelő ragasztóval összeragasztva fektetünk le. Az aljzatot dilatálni kell: hosszban legfeljebb 3-3,3 m-enként, és legfeljebb 9 m2-enként.