A fedélszerkezetek átalakítása
Az utólagos tetőtér-beépítés során szükség lehet a fedélszerkezet egyes elemeinek áthelyezésére, sőt részleges, ill. teljes cseréjére is, ami a beépítés költségét növeli. A tetőszerkezet átalakításának megtervezése körültekintő, minden lehetőséget figyelembe vevő tervezési munkát igényel, amit csak szakember végezhet. Ez is az átalakítás költségeit emeli, de a beépített tetőtér későbbi használhatósága, valamint a tartószerkezet állékonysága – vagyis a használók biztonsága – miatt nagyon fontos. A tetőtér beépítése során ugyanis az új anyagok, szerkezetek súlya többletteher a meglevő fedélszék számára, amely a faelemeknek, az elemek közötti kapcsolatoknak jelentős igénybevételét okozhatja.
A hagyományos tetőszerkezet elemeinek keresztmetszetét és az elemek kapcsolatait pontos tartószerkezeti méretezés nélkül, a gyakorlatban szerzett tudás alapján állapították meg, és többnyire arra az esetre számítottak, hogy nem épül be a tetőtér. A fedélszék tartószerkezeti vizsgálatát a többletteherre akkor is el kell tehát végezni, ha a tetőtér hasznosítását lehetővé tevő átalakításokra nincs szükség. Ha nem kellő teherbírásúak egyes faelemek, megerősítésük vagy cseréjük elengedhetetlen.
A fedélszék elemeinek terhelése a faanyag és a tetőfedés súlyából (az ún. önsúlyból), a télen rárakódó hó súlyából és a szélteherből származik.
Ezeknek a terheknek a viselését (és továbbítását a födémekre, falakra), valamint a szerkezet állékonyságát a tetőszerkezet elemei biztosítják. Az átalakítást tehát úgy kell megoldani, hogy a fedélszék a többletterhelést is károsodás nélkül viselje, és állékonysága is megfelelő legyen. A megmaradó faelemeket, sőt az azok közötti kapcsolatokat is meg kell vizsgálni, hiszen elképzelhető, hogy az egyes elemek eltávolítása után a bennmaradó gerendák, dúcok terhelése növekszik. Az átalakított fedélszerkezet teherviselésébe és merevítésébe célszerű bevonni a meglevő vagy újonnan tervezett falakat, falszakaszokat is. A merevítés megoldható az oromfalak megfelelő átalakításával vagy egyéb merevítőelemek, ún. szélrácsok beépítésével is.
Kötőgerendák
A tetőszék fajtájától függően különböző átalakításokra lehet szükség. A tetőtér-beépítés során a legtöbb gondot a padlásfödém fölötti kötőgerendák okozhatják.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Főként a II. világháború előtti évtizedekben épültek kötőgerendás fedélszékkel lakóépületek. A háborús készülődés éveiben a hatósági előírások a kötőgerendák létesítését megtiltották, ezért abban az időben a fedélszékek anélkül vagy csonka kötőgerendával készültek.
A tervezés során mérlegelni kell, hogy a kötőgerendák áthelyezése, vagy a gerendák felső síkjához igazodó, új padlószerkezet készítése ad-e kedvezőbb megoldást. A kötőgerenda áthelyezésére módot nyújt például a főállások síkjában a födémfelöltésbe helyezett acélgerenda, amelyre a székoszlopok, a dúcok — amennyiben továbbra is a helyükön maradnak — ráállíthatók. Abban az esetben, ha a födém kellő teherbírású, a kötőgerenda eltávolítása során a székoszlopok, dúcok arra támaszkodhatnak.
A magasabban levő, új padlószerkezet készítésének ellentmondhat a kötőgerenda és a torokgerenda, ill. fogópár közötti kis távolság. A tetőtér beépítéséhez — a helyiségek használhatósága miatt — egymástól mért legkisebb távolságuk legalább 2,20 m. Új vasbeton födémszerkezet készítésekor a székoszlopok minden nehézség nélkül a födémre állíthatók. A tervezőnek ebben az esetben a födémet a fedélszerkezetből átadódó erőre is méretezni kell.
Torokgerendák vagy a fogópárok
A torokgerendák vagy a fogópárok áthelyezését a födémtől vagy a kötőgerendától mért kis távolságuk indokolhatja. Szelemenes tetőszéknél ez együtt járna a székoszlopok áthelyezésével is, amennyiben átalakítás után is teherhordó szerepük van. Nagyon költséges és munkaigényes volta miatt ez esetben célszerű új tetőszerkezetet készíteni.
A vízszintes irányú közlekedést akadályozhatják a ferde dúcok, könyökfák is. Ez elmondható a kontycsúcsot alátámasztó oszlopról is, ha az kötőgerendára támaszkodik. A szarufák kiváltására az ablakok elhelyezése miatt lehet szükség.
A tetőtér-beépítés következtében megnőhet a kötőgerenda, ill, a födém — szarufákból, dúcokból átadódó — oldalirányú terhelése. Az üres és a torokgerendás fedélszék esetében ez az ún. oldalnyomás jelentős lehet. Ha az ilyen fedélszerkezet szilárd födémre támaszkodik, a koszorú (a födémek magasságában végigfutó, az épület állékonyságát fokozó vasbeton gerenda) az oldalnyomást felveszi, de ha az üres vagy a torokgerendás fedélszék fafödémre támaszkodik, a szarufa és a kötőgerenda kapcsolatának vizsgálatát feltétlenül el kell végezni.
Süllyesztett fedélszerkezet váltógerendái
A süllyesztett fedélszerkezet váltógerendái — mint már említettük — a kialakítható helyiségek szélességi méretét korlátozzák, és meglevő, magas térdfal esetén a tetőablakok kezelését is akadályozhatják. Áthelyezhetők a külső teherhordó fal közelébe, de ennek mértékét az eresz „kiülése” szabja meg. Megszüntetésükre is mód van, amennyiben a fiókgerendák szilárd rögzítését más módon oldják meg (pl. a födémhez való lehorgonyzással vagy hajlító igénybevételre méretezett és utólag készülő térdfallal).
A kontytető nyeregtetőre való átépítése esetén számolni kell azzal, hogy a tető hosszirányú merevsége a kontyolt szakasz megszűnésével csökken, tehát az állékonyságot más módon kell biztosítani. A fafödémmel egybeépített fedélszerkezet átalakítására födémcsere esetén kerül sor. Az oszlopok, dúcok minden nehézség nélkül az új (rendszerint vasbeton) födémre állíthatók.
Tető átépítése meredekebb hajlásszögűre
Ha a tetőszerkezetben szükséges átalakítások nagyon költségesek, vagy szűkös a tető belső tere (a családi házak fedélszerkezete rendszerint minimális hajlásszöggel készült), indokolt lehet a tető átépítése meredekebb hajlásszögűre. Javasolható, hogy az alkalmazott fedélszerkezet ne hagyományos, hanem korszerű, új típusú, gazdaságos anyagfelhasználású fedélszék legyen. Ilyen esetben — csakúgy, mint az emeletráépítéssel kombinált tetőtér-beépítés esetén — a fedélszék térdfalról indítva is készíthető, a beépíthető tetőtér növelése érdekében. A térdfal kialakításához az új típusú fedélszerkezeteknél elmondottak értelemszerűen alkalmazhatók.
Szarufák megerősítése
A szarufák megerősítésére a családi házak tetőtér-beépítésekor gyakran szükség lehet, hiszen többnyire anyagtakarékosan épültek, kis keresztmetszetű gerendákkal. Mivel alsó felületük rendszerint, az eltérő szarufa-keresztmetszetek miatt, nem egy síkban fekszik, célszerű a szarufák mellé egy-egy pallót szögezni, hogy a belső burkolat felszerelhető legyen. Ezzel egyúttal a szarufák keresztmetszetének „növelése”, vagyis a teherbírásuk fokozása is elérhető. A megerősítésre akkor is szükség lehet, ha a tetőszerkezet elemeinek nagy a lehajlása, ami nemcsak a tetőszerkezet biztonsága szempontjából, hanem esztétikai okokból is kedvezőtlen.
A szarufák közbenső alátámasztásával teherbírásuk növelhető. Célszerű az alátámasztást a tetőtérben kialakított és a tetőtér beépítéséhez szükséges térdfalak síkjában megoldani. A támasztóoszlop és a födém megfelelő kapcsolatáról gondoskodni kell (42. ábra).
42. ábra: Szarufák közbenső alátámasztási lehetőségei a tetőtér beépítése során készített térdfalnál a) metszet a fedélszékről; b) alátámasztás szelemennel; c) alátámasztás oszloppal; 1 szelemen; 2 oszlop; 3 szarufa: 4 talpszelemen; 5 heveder, 6 ácskapocs; 7 lekötőcsavar.
A fedélszék elemeinek megerősítését el lehet kerülni, ha a beépített helyiségek határoló szerkezetei a fedélszerkezettől függetlenek. Ebben az esetben azok a födémre (43. a) ábra) vagy a gerincre merőleges teherhordó falra, az ún. harántfalra (43. b) ábra) támaszkodhatnak. Nem oldható meg így a beépítés akkor, ha a födém nem kellő teherbírású, és nem képes a többletteher hordására, vagy az épületnek nincsenek gerincre merőleges teherhordó falai, vagyis az épület nem harántfalas rendszerű.
43. ábra: A fedélszerkezettől független határoló fal és tetőtéri födém kialakítása a) födémre támasztással; b) harántfalra támasztással; 1 meglevő tetőszerkezet; 2 talpszelemen; 3 keretváz; 4 gerenda: 5 oszlop; 6 gerendacsonk; 7 harántfalra támaszkodó gerendák; 8 harántfal; 9 burkolat.
A fedélszerkezetre háruló terhek csökkenthetők a meglevő tetőfedés könnyebbre való cserélésével (pl. cserépfedés helyett palafedés készítésével). Előfordulhat azonban az is, hogy egyedi kívánságok miatt nehezebb fedést kell készíteni (pl. műemléki környezetben álló épület fedésének cseréje hódfarkú cserépre).
A könyökfák eltávolítása előtt a szelemenek teherbírását ellenőrizni kell, megnövekedett fesztávolságuk miatt. Ha az alaprajzi kialakítás megengedi, közbenső alátámasztással igénybevételük csökkenthető.
Az ide vonatkozó előírások a következők:
- Építmények teherhordó szerkezeteinek erőtani tervezése, MSZ 15 020;
- Magasépítési szerkezetek terhei és különleges követelményei, MSZ 15 021;
- Faszerkezetek, MSZ 15 025.
A tetőszerkezetnek az egyéb szerkezetekkel (kémények, szellőzők, alátámasztó falak, válaszfalak) való kapcsolatát víz-, hő- és hangszigetelő módon kell kialakítani. A beázás, a nem szakszerű kialakításból eredő zajhatás például a helyiségek használatát korlátozza.
A fedélszerkezet elemeinek cseréjét rovar- vagy gombafertőzés is indokolttá teheti. A tetőszerkezet megtervezése, ill. átalakítása során mindig figyelembe kell venni a helyi adottságokat, körülményeket is. Ezeknek megfelelően alakíthatja ki a tervező — de csakis ő — az új tetőszék elemeinek egymással, a födémmel és a teherhordó falakkal való kapcsolatát.