Játék határok nélkül – faházra példa
Melyik kisgyermekes építtető ne lenne boldog, ha hasonló méretű telekhez jutna egy szinte forgalomtól mentes utcában az erdő szélén, ahonnan ráadásul a kilátás is szép, mint a következő történetben? Olyan házat mutatunk be, ahol a két gyerek egy csodálatos környezetben zavartalanul fejlődhet.
Az utca végén a természet kezdődik — ideális hely kisgyerekes családoknak. Ezt gondolhatták az építtetők is, amikor emellett a telek mellett döntöttek — beépítetlen, hegyoldali, gyönyörű kilátással a völgyre – a felsőfranki Pegnitzben, hogy ezen építsék fel házukat maguknak és a két lányuknak. Igazából két különálló épületről beszélhetünk, melyeket a bejárat köt össze.
A kialakítás nem építészeti játék, hanem funkcióval bír. Egyrészt nappali és háló épületrészre osztja fel a házat, másrészt „az épületek különválasztásával az épülettömeg optikailag csökkenthetővé vált” — jegyzi meg a bayreuthi építész A. Hollweg.
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- A minőségi lakóház
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Valójában nem kicsi a ház, ez a kialakítás így hatásos. A lakórészt a lejtős terep miatt ki lehetett egészíteni egy jól megvilágítható pincével, ahová szauna és kandallószoba került. Efelett helyezkedik el a kis étkezőrésszel rendelkező konyha, valamint egy nagy ebédlő és nappali, amelyek légtere a tetőig ér. Az ebédlő felett egy kis olvasó-galériát alakítottak ki. Ebben a jókora térben, ahol jól láthatóak a tartóoszlopok, tapasztalható, mennyire fontos volt a tervezőknek, hogy az ,,épület statikai konstrukciója látható legyen. Mi nem alkalmazzuk azt a „papírmasé” építkezést, amit sajnos egyre több helyen láthatunk, hogy falemezekkel burkolt vasbeton vázat építenek.”
Aki különösen odafigyel arra, hogy a faszerkezetes házában elegendő hőtároló anyag is legyen, az lehetőség szerint két rétegű falat épít, vagy — mint itt — a külső és belső falakhoz gázbetont használ.
Az alaprajz tervezésnél a ma már 7 és 9 éves lánynak elengedhetetlen szerepe volt. „Számunkra az volt fontos” – meséli a háziasszony, „hogy a gyerekszobát játszószobaként is lehessen használni, és hogy az mindenképpen a földszinten legyen.” A szót tett követte, amint azt az alaprajzon láthatjuk. A játszószobán kívül mindkét lánynak saját szobája van a tetőtérben, a lépcső egyenesen az első, nagyobb szobába vezet fel, ahonnan a második gyerek szobájába juthatunk. Az, hogy mindkét gyerek jól érzi magát birodalmában, az az előző oldalon látott képekből is kitűnik. Egyébként a játszó- és a szülői hálószoba előtti folyosó is azért széles, hogy „további játékteret biztosítsunk” — világosít fel minket vendéglátónk.
Nemcsak a belső terekben, de kívül is sok lehetőséget nyújt a két részre osztottság. A lépcsőzetes kialakítás miatt sok kellemes apró tér keletkezett, ahol – biztos nem csak — a gyerekek kellemesen el tudnak időzni. Például a kertre nyíló terasz, amelyet a játszószobából is meg lehet közelíteni, és ahonnan csodálatos kilátás nyílik a rétre és az erdőre.
Még a kikövezett, enyhén lejtős túloldali kocsibejáró is tökéletes játszóhely, „ideális versenypálya görkorcsolyázáshoz” — mondja a háziasszony. Ezt a helyet kicsi korukban is kihasználták a lányok, amikor kisautóikban száguldoztak rajta. Természetesen a kert is sok teret ad a játéknak, pihenésnek. Az erdő szélén áll a babaház, amit korábban, amíg a lányok kicsik voltak, a terasz mellett tartottak.
Aki ezt az idillt szemléli, nehezen tudja elképzelni, hogy az építész mennyit küzdött a hatóságokkal. A korai terveket, többek között egy sátortető csúcsként kialakított üvegpiramis gondolatát el kellett vetnie.
Az ember később mindig okosabb, így a kérdésre „mit csinálna ma másképp?” — vendéglátónk rögtön rávágja „két egyforma nagy gyerekszobát építtetnék, saját fürdővel”. Bár a fürdőszobát könnyen ki lehetne most is alakítani, de a második, már eleve kisebb gyerekszoba mérete így még tovább csökkenne.
A ház két részre osztottsága a jövőben arra is szolgálhat, hogy az egyik felében a gyerekek, a másikban a szülők lakjanak. „Ezt már átgondoltuk a férjemmel” — mondja nevetve a háziasszony, „átköltözünk a pincébe, ahol a szobánk mellett szaunánk és kandallónk is van — mi másra lenne még szükségünk?”
Tények és adatok
- Építészek: Architekturbüro A.
- Építési év: 1990/91
- Külső méret: 12,67 x 6,74 m, ül. 14,61 x 6,74 m.
- Lakófelület: alagsor 62,5 m2, földszint 166,5 m2, tető 52 m2.
- Építési mód: külső falak 30 cm vázas faszerkezet és gázbeton falazóblokk, mindkét oldalon vakolva, belső falak 17 cm gázbeton, vasbeton és fagerenda födém, hőszigetelő üvegezésű faablakok, (K-érték 1,3 W/m2K), acél lépcső tömörfa lépcsőfokokkal.
- Tető: 45°-os nyeregtető szelemenes szerkezettel, 10 cm keményhab hőszigetelés, tetőcserép fedés.
- Épület gépészet: központi gázfűtés, alacsony hőmérsékletű kazán, fűtőtestek és padlófűtés, cserépkályha, kandalló.
- Költségek: tiszta építési költség: 340000 EUR, mellékköltségek tervezési díjjal 20000 EUR, becsült saját munka 20000 EUR, külső beruházások 10000 EUR.
- Termékinformáció: fa – Holz AG; kőművesmunkák – Bundesverband der deutschen Ziegelindustrie; tetőfedés – AG Ziegeldach, szigetelés – Industrieverband Hartschaum; fűtés -Viessmann, cserépkályha/kandalló – KSW.