A tetőtér beépítése, lépcsők és ablakok
A tetőszint beépítése különösen egyszerűen megoldható, ha a tetőtérbe egy kellően méretezett lépcsőn lehet feljutni és már tetőablakok is vannak. Gyakran azonban először lépcsőt kell építeni, ami esetleg az alsóbb szinten falak eltávolítását vagy áthelyezését teszi szükségessé. Az ilyen munkálatok tervezése során, az optimális eredmény elérése céljából az oszlopokat, szelemeneket, dúcokat és kéményeket is figyelembe kell venni.
Különleges feladatot jelent a ferde tetőfelület kialakítása és hasznosítása. Tévedés lenne arra törekedni, hogy a tetőtérben „normális” helyiségeket hozzunk létre. A szekrények és polcok felállítására szolgáló felületek hiányát pl. a ferde felületek mentén elhelyezett beépített bútorokkal vagy térelválasztókkal lehet ellensúlyozni. A tetőtér különleges adottságai jutnak érvényre akkor, ha felfelé nézve tekintetünk nem a megszokott szobamennyezetbe ütközik, hanem a gerincig tartó „nyitott” tetőteret át tudja fogni.
Tetőtér tervezése, lépcső
A tetőtér beépítésének tervezése során a legfontosabb döntések a lépcső helyzetére, a megvilágításra és a kilátásra vonatkoznak. A tér felosztásának, a megvilágításnak és a bebútorozásnak a megtervezése azzal kezdődik, hogy mindent pontosan fel kell mérni és a kiindulási állapotot alaprajzon és metszetben fel kell rajzolni. Az alaprajz kialakítása során ügyeljünk arra, hogy a „nyugalmas” szobákat lehetőség szerint az alsóbb szinten lévő, hasonló rendeltetésű helyiségek fölött helyezzük el. Ugyanez mondható el a nedves helyiségekről is.
Amikor az elképzelt megoldás kikristályosodott, legfőbb ideje, hogy felkeressük az építésügyi hivatalt. Egy ilyen megbeszélés számára az az ideális, ha építési szándékaink egy vázlatos terv formájában már rajzban is láthatók. Célszerű minél korábbi időpontban megtudakolni, vajon a tervbe vett tetőtér-beépítés egyáltalán megengedhető-e és az elképzelt formában megkaphatjuk-e az engedélyt, mielőtt még túl sok tervezési munkát fordítottunk volna rá.
Ha a tetőteret két szinten kívánjuk beépíteni, akkor a tetőfelületek, lépcsők és födémek tűzvédelmére vonatkozóan olyan követelményeket kell kielégíteni, melyek általában növelik a költségeket. Célszerű ezért, ha a tetőtér második szintjén nem helyezünk el tartózkodás céljára szolgáló helyiségeket, hanem jobb híján mellékhelyiségeket, pl. tároló- vagy technikai helyiségeket vagy egy nyitott galériát, melynek az első tetőtérbeli szinttel közös légtere van.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tetőtér beépítése során – a föld- és betonozási munkák kivételével – szinte minden szakma szerepet kap. A következőkben ezért csak röviden, a tetőtér-beépítés szempontjai alapján foglalkozunk néhány épületelemmel, azokról bővebb tájékoztatás a jelen cikksorozat más részein található.
8.20. ábra. Tetőtér beépítésénél használt kötővasak a födémgerendák és a mestergerenda, III. szelemen összekötésére. A szerkezet fedetlen és látható marad.
8.21. ábra. Tetőtér beépítése: Keresztépítmény kialakítása – előírásos acélcső-állványzattal (lábdeszka, korlátok, az eresz mentén védőrács).
Lépcsők
A tetőtér beépítése esetén sokszor megnövelt födémnyílásán átvezetett, új lépcsőre van szükség, mert a meglévő padláslépcső a gyakori, biztonságos használatra túl keskeny és túl meredek, vagy az építési előírásoknak nem felel meg. A meglévő födémnyílás ugyan többnyire elegendő egy úgynevezett szambalépcső (biztonsági meredek lépcső) számára, de ezt alkalmazni csak akkor célszerű, ha ritkán használt helyiségekbe vezet.
A lépcső megfelelő típusának és helyének megtalálása, mint azt már említettük, az egyik legfontosabb és gyakran egyáltalán nem egyszerű feladat, mert ahhoz a tetőtér és az alatta lévő szint alaprajzait kell összhangba hozni. A lépcső minden pontján legalább 2,00 m fejmagasságot kell biztosítani. Ha eddig nem derült volna ki, most nyilvánvalóvá válik, milyen fontos, hogy a tervezéshez rendelkezésre álljanak a meglévő állapot alaprajzai és metszeti rajzai.
A lépcső és a lépcsőelőtér helyszükségletét gyakran alábecsülik: annak nagyjából egy kisebb szoba alapterületére van szüksége. Egyes esetekben ehhez falakat kell áthelyezni, a födémben lévő lépcsőnyílás elkészítéséhez pedig általában statikus vagy ács segítségét kell igénybe venni.
8.22. ábra. A lépcső házon belüli helyzete meghatározza a helyiségek elhelyezkedését. A lépcső itt hosszirányban helyezkedik el 1 lakótér; 2 hálószoba; 3 konyha/étkező.
8.23. ábra. A lépcső itt keresztben helyezkedik el 1 lakótér; 2 hálószoba; 3 konyha/étkező.
Tetőablakok
A tetőtér megvilágításának legegyszerűbb és legolcsóbb megoldása a tetősíkablakok alkalmazása, ezek azonban a régi épületen általában nem éppen szépen néznek ki. Privatizált vagy óvárosi környezetben vagy műemlékvédelem alatt álló épületeken gyakran nem is engedélyezik. Esztétikai szempontból jobban hatnak a tetőfelépítményes ablakok, különösen meredek hajlású tetőkön.
Szabadon álló oromfal melletti helyiségek számára a falfelületbe vágott ablak jelenti mindenképpen a legjobb megoldást. Esztétikai okokból az ablakokat takarékosan helyezzük el a tetőfelületen és ügyeljünk arra, hogy azok mérete és alakja az épülettel harmonizáljon. Ez fokozottan érvényes a tetőteraszokra. Azoknál az ablakoknál, melyeknél a keret alsó szegélye nem éri el a padló feletti 90 cm magasságot célszerű biztonsági korláttal ellátni.
8.24. ábra. Tetőablakformák 1 álló tető-felépítményes ablak nyeregtetővel; 2 féltetős ablak; 3 háromszögtetős ablak; 4 dongatetős ablak.
Tetőfelépítményes ablakok
A tetőfelépítményes ablakok leggyakrabban használt két formája a féltetős ablak és az álló tetőfelépítményes ablak. Minden tetős ablak egy térbeli elem, mely befelé és kifelé egyaránt erős plasztikus hatást gyakorol. Az új tetőfelépítményes ablakok alakja és nagysága feleljen meg az adott vidéken hagyományos kialakításnak és illeszkedjen a szomszéd épületekhez. A tetőfelépítményes ablakokat a homlokzat síkjában vagy hátrahúzva lehet a tetőn elhelyezni. Esztétikai okokból ne legyenek túl közel az oromfalhoz (oromszegélyezéshez) sem. A korszerű, pl. oldalt is beüvegezett vagy acélból készített szerkezetek régi épületen is egészen jól mutathatnak.
Ha a tetős ablak kiterjedése nagyobb, mint egy szarufamező, akkor kiváltást kell beépíteni. Az is elképzelhető azonban, ráadásul olcsóbb is, ha egy széles tetős ablakon átvezetjük a régi szarufát. Ez még inkább érvényes a torokgerendákra vagy szelemenekre, amelyek pontosan ott helyezkednek el, ahol a tetőfelépítményes ablak legjobb helye lenne. Nem volna helyes, ha ilyen esetben az új építkezéssel megvalósítható viszonyok elérésére törekednénk. Pontosan ezek a „tökéletlenségek” azok, amelyek egy régi épület különleges báját megadják.
A tetőfelépítményes ablak tetőjének hajlásánál is figyelembe kell venni a tetőhéjazatra előírt minimális hajlásszögeket. Ha ezt nem sikerül betartani, jól szigetelt alsótetőt kell kialakítani a víz elvezetésére. Házilagos kivitelezésre az ablakfelépítmény oldalainak valamint tetőjének szigetelése és burkolása, a festési munkák alkalmasak. A tető-felépítményes ablak teherviselő részeinek elkészítését, az esetleg szükséges állványozást, a tetőfedő- és bádogos munkákat legjobb szakemberre bízni.
Tetősíkablakok
A tetősíkablak lehetőleg ne legyen szélesebb, mint a szarufamező. Nagyobb ablakfelület több ablak egymás mellé – vagy akár egymás fölé – helyezésével lehet készíteni. A tetősíkablakok beépítése viszonylag egyszerű és olcsó.
Néhány javaslat a rendeléshez és a beépítéshez: Fent és lent mérjük meg a szarufák közti távolságot (a szarufák nem mindig pontosan párhuzamosak), 3 cm-rel keskenyebb ablakot rendeljünk (ez megkönnyíti a beépítést), a rendeléshez adjuk meg a tető hajlását és a rajta lévő héjazatot, a gyártó beépítési utasítását pontosan olvassuk el. Ha az ablak szélességét a tetőcserepek méreteinek figyelembevételével határozzuk meg, nem kell elvágni a cserepeket. A takarókeretek felszerelésénél ügyeljünk arra, hogy az esővíz mindenhol rendesen le tudjon folyni (az alátéthéjazat csatlakozásánál is) és hogy a tetőfelület hátsó szellőzése az ablak felett és alatt is működjön.
8.25. ábra. Tetősíkablakok 1 lengőszárny; 2 billenőszárny.
Tetőteraszok
A tetőtér megvilágítását tetőterasszal is megoldhatjuk (építési engedélyre van szükség). A tetőterasz azonban sok helyet igényel, drága és szakemberek nélkül aligha készíthető el. Belülről még egy kis tetőterasz is nagyvonalúan hat, kívülről azonban a tető kivágása nem túl szép; a tetőterasz ezért ne legyen túl nagy, hogy a tető egybefüggő felületet mutasson.
A terasz padozatát úgy képezzük ki, mint a járható lapos tetőt (I. 8.5. szakasz). A szigetelőlemezt a fal csatlakozásánál és a teraszajtó előtt is 15 cm-re hajlítsuk fel. A padozat víztelenítésére padlólefolyót építsünk be, melyet az ereszcsatorna lefolyócsövébe lehet bekötni. A terasz mellvédje legalább 90 cm magas legyen. A szoba és a terasz padozata közti szintkülönbséget 1-2 falépcsővel lehet áthidalni.
A kivitelezés a következő munkákból áll:
- a tetőhéjazat eltávolítása;
- a szarufák megtámasztása fent és lent oszlopokkal és szelemenekkel, a szarufák elfűrészelése;
- a terasz padozatának elkészítése, vagyis a vízszigetelő réteg, a vízlevezetés, a szigetelőlemezek, a szivárgóréteg és a járóburkolat kialakítása, ill. elhelyezése;
- a szegélycserepek és az esőcsatorna elhelyezése;
- az ablakfalak és a teraszajtó beépítése;
- a mellvéd és az ablakcsatlakozás bevakolása és a fedődeszka felszerelése.
8.26. ábra. Tetősíkablakok beépítési méretei 1 kb. 1,80 m; 2 kb. 1,10 m.
8.27. ábra. Túl sok (és különböző) tetőfelépítmény egymás mellett.
8.28. ábra. Új tetőfelépítményes ablakok régi tetők:
hagyományos alak, korszerű anyag és részletkiképzés.
A tető felépítése
Egy beépített tetőtér tetőfelületének jó hőszigetelőnek, szél és víz ellen szigeteltnek kell lennie. Nyáron védenie kell a túlzott meleg ellen. Ezt többrétegű tetővel lehet elérni, melyet nagyon gondos iparos munkával kell elkészíteni, nehogy már rövid időn belül súlyos épületkárok keletkezzenek.
Egy hőszigetelt tetőfelület lényegében a következő rétegekből áll (belülről kifelé):
- belső tetőborítás, pl. faburkolat, vakolt fagyapot építőlapok, gipszkarton- vagy gipszkötésű rostlemezek;
- párazáró réteg (ha szükséges) és/vagy huzatzáró réteg, pl. polietilén fólia vagy papírréteg;
- sarufák, láthatóan vagy burkolva;
- hőszigetelő réteg;
- vízlevezető és diffúziót megengedő alsótető;
- tetőhéjazat a tartószerkezettel.
Már most megemlítjük:
- Szigetelt tetőnél épületfizikai okokból általában szükség van a párazáró rétegre, ez a belső klímát nem befolyásolja.
- Egy jól funkcionáló alsótetőt (sajnos) nem lehet alulról elkészíteni, csak felülről. A tető átrakása tehát nem kerülhető el, legfeljebb valamilyen ideiglenes megoldással néhány évvel elodázható.
A 15-20 évvel ezelőtt épített tetőknél általában nincs alátéthéjazat és a szigetelőréteg vastagsága csak néhány cm – ha egyáltalán van. Ezért a már beépített tetőterek tetőfelületeit is járulékosan szigetelni kell. Az ilyen intézkedéseken a ház hőszükségletére gyakorolt hatását a fűtőberendezés esedékes korszerűsítésénél figyelembe kell venni.
Hőszigetelő és párazáró réteg
A hőszigetelő rétegeket elvileg a szarufák alatt, között és/vagy fölött lehet elhelyezni. A szigetelés vastagsága a hőtechnikai szabványban előírtak teljesítéséhez akár 15-25 cm is lehet. A különféle elhelyezés, vastagság és anyag azonban eltérő megoldásokat tesz szükségessé, melyeknek a kialakításra, a létesítési költségekre, a későbbi fűtési költségekre és a munkafolyamatra is hatásuk van.
A szigetelőanyagok között meg kell különböztetnünk a feltekercselhető matracokat (pl. ásványi gyapot vagy kókuszrost), a félmerev vagy merev táblákat (pl. parafából, ásványi gyapotból, kókuszrostból, keményhabból) és az ömlesztett anyagot (pl. cellulózpehely, perlit vagy ásványi nemez).
Ferde tetőhöz a táblás vagy tekercselt anyag alkalmas. Az ömlesztett vagy befúvott, pl. cellulóz szigetelőanyagok használata csak akkor gazdaságos, ha a belső oldalon hajlításra merev burkolat, pl. faburkolat van vagy van tervbe véve és ha nehezen hozzáférhető üregeket kell szigetelőanyaggal kitölteni. A táblák beépítésénél ügyeljünk arra, hogy a szigetelőtáblák és a szarufák között ne keletkezzenek átmenő hézagok. A táblákat két rétegben, eltolt illesztésekkel tegyük be. A szarufáknál tömör zárást kapunk, ha a táblákat kissé szélesebbre szabjuk le és a berakásnál némileg összenyomjuk. Az üregekét és a szegélyeknél keletkező hézagokat be kell tömni.
Amint azt már említettük, szigetelt tetőknél a belső oldalon általában szükség van egy párazáró rétegre (pl. polietilénfóliára), mely ott a szél elleni szigetelés feladatát is ellátja. A szigetelőlapokat ezért az illesztéseknél és minden csatlakozásnál (pl. keresztfalaknál, tetőablakoknál, vezetékeknél) speciális ragasztószalaggal vagy ragasztott csíkkal hermetikusan le kell zárni. Ha a belső tetőfelületre gipszkarton vagy más építőlemezt teszünk, akkor a párazáró réteg helyett esetleg a szélvédő papír is elegendő (a diffúzió számítása ajánlatos).
Épületgépészeti vezetékek (áram, fűtés, víz, lefolyó) fektetésénél ügyeljünk arra, hogy a pára- és szélzáró réteget ne szakítsuk át.
8.29. ábra. A tető felépítése kívül elhelyezett szigeteléssel (a szarufák látszanak) Héjazat; Lécezet, 3/5 cm; Keresztlécezet, 3/5 cm; Szigetelés (kasírozott táblák), 10-26 cm; Párazáró réteg; Deszkázat, 22 mm; Szarufa (a statikus adatai szerint)
8.30. ábra. Oromszegélyezés részlete a 8.29. ábrához. Hogy a tetőszegély lehetőleg keskeny legyen, a szigetelést csak a falig visszük. A tető túlnyúlását csak a fogazott szegély, a vihardeszka és a lécezet alkotja 1 oromfal; 2 tetőszegély (oromszegélyezés).
8.31. ábra. A tető felépítése a szarufák között elhelyezett szigeteléssel. Héjazat szellőzőtaréjjal; Lécezet, 3/5 cm; Keresztlécezet, 3/5 cm; Bitumenes lágy farostlemez; Szigetelés a szarufák között, 16-35 cm; Párazáró réteg; Belső burkolat
8.32. ábra. Az eresz kialakítása az alsótető szellőzéséhez 1 szellőzés a héjazat és a diffúziót megengedő alsótető között, 3 cm; 2 a szellőztetőnyílásra rovarrács kerül.
8.33. ábra. Hőszigetelt tetőfelület felépítése 1 lécezet, 3/3 cm; 2 keresztlécezet, 3/5 cm; 3 alátéthéjazat vagy szilárd alsótető (szellőzés nélkül); 4 szigetelőréteg, 10-26 cm; 5 szarufa; 6 párazáró réteg; 7 belső burkolat.
Belső burkolat
A tetőfelület belső burkolatát általában faburkolat vagy száraz vakolat alkotja. A faburkolat képes arra, hogy a tetőszék „dolgozását” és mozgásait felvegye anélkül, hogy látható repedések keletkeznének rajta. A vízszintes lambéria léceket megfelelő vastagság esetén közvetlenül a tartószerkezetre (pl. szarufákra) lehet szegezni vagy csavarozni. Hátsó szellőzésre nincs szükség.
Ha a szarufák nincsenek egy síkban vagy a burkolóléceket függőlegesen kívánjuk elhelyezni, lécezetre van szükség. A lécek közötti terekben épületgépészeti vezetékeket és kiegészítő hőszigetelő réteget lehet elhelyezni.
Ha a tetősíkokat inkább simára akarjuk kialakítani, hogy azokat tapétázni lehessen, akkor a szarufák alá vagy közé lécezetre gipszkötésű farost vagy gipszkarton-lemezeket lehet felerősíteni. Ezek a lapok hőszigetelő és párazáró réteggel ellátott szendvicslapok formájában is kaphatók. Ilyen lapokkal megnövelhető a szigetelőréteg vastagsága.