Bevonatképző anyagok
A következő cikkben egy kis anyagismeretet szeretnénk közreadni, hogy az adott alkalmazási terület számára optimális festékanyag kiválasztását megkönnyítsük.
Természetes alapanyagokból készülnek az évszázadok óta ismert bevonatképző anyagok a mész- és cementfestékek, az enyves és kazeines festékek, az olajfestékek és a természetes gyanta alapú festékek. Ezek a bevonatképző anyagok ma technikailag tökéletesített alakban, „biofestékek” összefoglaló néven vannak forgalomban. A festékanyag kiválasztásánál törekedjünk arra, hogy azt alkalmazzuk, amelyik kevés szerves oldószert tartalmaz. Ez a természetes gyanta termékekre is vonatkozik. Ha szintetikus termékeket használunk, lehetőleg lágyító nélküli típust válasszunk. A környezet számára kedvezőbb alternatívák nem egyszer még gazdaságosabbak is lehetnek, mint a vegyipar termékei.
A „normális” és az „alternatív” piac a termékek áttekinthetetlenül nagy választékát kínálja és gyakran még bizonyos alapismeretek birtokában sem egyszerű feladat az optimális bevonatképző anyag kiválasztása, különösen, ha arra gondolunk, hogy a termékek elnevezése nem követ egységes szabályokat és gyakran az alkotók megadása sem egyértelmű. A bevonatképző anyagok kiválasztásához és alkalmazásához jó és megbízható (ugyanakkor hatékony) segítséget nyújtanak a gyártó cégek gyártmányismertetői.
A „festékek” lényegében kötőanyagból, oldószerből, festékpigmentből és segédanyagokból állnak.
Kötőanyag
A kötőanyag az az anyag, amely az oldószer elpárolgása után a védelmet nyújtó bevonatfilmet alkotja és a festékpigmenteket az alaphoz köti. A kötőanyag típusa és aránya alapvetően meghatározza a kész bevonat tulajdonságait. A mész- és cementfestékekben lévő mésztől és cementtől, valamint a szilikátfestékekben lévő vízüvegtől eltekintve a legtöbb kötőanyag szerves vegyület.
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
- Savas eső – Valóban létezik? Mennyire káros?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezek közül a hagyományos kötőanyagokat (cellulózenyvet, kazeinenyvet stb. a falfestékekhez, lenolajat és egyéb száradó olajokat, továbbá természetes gyantákat a lazúrokhoz, olajfestékekhez és lakkokhoz) biológiai nyersanyagokból készítik és ma főleg a természetes festékeket gyártó cégek kínálatában szerepelnek. A festőszakma zöme viszont a műgyanta kötőanyagok „felülmúlhatatlan” tulajdonságait részesíti előnyben, melyeket különböző műanyagok kifinomult recepturak szerinti kombinálásával az összes elképzelhető alkalmazási terület számára optimálissá lehet tenni. A műgyanta festékek azonban környezetszennyező, erősen mérgező anyagokat tartalmaznak, melyek a termelés, feldolgozás és hulladékeltávolítás során a környezetbe kerülve szennyezik azt.
Oldószerek
Az oldószereknek az a feladatuk, hogy az oldószereket és a festékpigmenteket a feldolgozásig kenhető (folyékony) állapotban tartsák, hogy a festék az ecsetelés során jól az alaphoz tudjon kötődni. Száradás közben az oldószer elpárolog.
Pigmentek
A pigmentek adják a bevonatképző anyagok színét; túlnyomórészt ilyen finomra őrölt ásványok vagy fémvegyületek, melyek egy része természetes állapotban is előfordul (földfestékek, mint az okker, umbra stb.), más részüket mesterségesen állítják elő. Minél finomabbra van őrölve a pigment és minél több pigmentet tartalmaz a festék, annál jobb a bevonat fedőereje. A festék tulajdonságait és árát ezért a kötőanyag fajtája és minősége mellett az alkalmazott festékpigment mennyisége és minősége is befolyásolja. A beltéri festékbevonatokhoz általában elegendő a „mosásálló” bevonat. A „súrolásálló” bevonatok páraáteresztő képessége rosszabb és drágábbak.
Mészfestékek
A mészfestékek (a) lényegében fehér, levegőn szilárduló mészből és vízből állnak, a bevonatot oltott fehér mészből (mészhidrátból) vagy fehér égetett mészből lehet készíteni, az utóbbit előzőleg legalább néhány napig vízben kell áztatni. A mész kötőanyag és egyben fehér pigment is. Más színárnyalatok létrehozásához a mészpéphez mésztűrő festékpigmenteket (ásványi festékeket) lehet adagolni. A mészfestékek keményedéskor a levegőből szén-dioxidot vesznek fel és csak ásványi alapokhoz alkalmasak (gipsztartalmú vakolatokhoz azonban nem). Alkalmatlan minden olyan alap, melyet diszperziós, olaj-, lakfestékkel vagy egyéb bevonatképző anyaggal már kezeltek. A mészfestékek agresszív ipari levegőjű környezetben csak korlátozottan tartósak.
A következőképpen lehet meghatározni, hogy egy adott fal vagy mennyezet meglévő bevonata mészfesték-e: a mészfesték nem víztaszító, kréta-szerűen fog, sósavval érintkezve pezseg, oldószerrel nem távolítható el. A mészfestékek olcsók, környezetbarátok, kész állapotban is kaphatók. Több, lehetőleg vékony rétegben felhordva olcsó, vízpárát áteresztő és törlésálló, a helyiség klímája szempontjából jó tulajdonságokkal rendelkező bevonatot adnak.
A mészfestékhez a fedő- és kötőképesség javítása érdekében a következő anyagokat lehet adagolni:
- kréta (max. 20 %) vagy kvarcliszt (max. 20 %) meszelt bevonatokhoz töltőanyagként;
- fehércement (max. 30 %) vakolatok és nyers falazatok meszeléséhez;
- cellulóz-, ill. kazeinenyv (2-5 %) vagy lenolajkence, műgyanta-diszperzió, esetleg zsír vagy kenőszappan is (10 L-hez 200 g), a vízállóság és törlésállóság javítására.
Mészpéppel vakolatlan falazatot is be lehet vonni, a falazat struktúrája a mészpép alatt látható marad. Kvarcliszt hozzáadása a pépet teltebbé teszi. A pépes festés helyettesíti a vakolat, fűrészporos tapéta és festékbevonat szokásos kombinációját, a falfelület egy sima vakolt felületnél élénkebbé válik – a minimális ráfordítással készített, ökológiai alapelv jó példája.
A festést a következő lépésekben végezzük:
- az alapot lekeféljük vagy lemossuk, hogy pormentes legyen;
- levegőn szilárduló mészhidrátot (fehér meszet) vízzel összekeverünk és legalább 48 órán át állni hagyjuk – szükség esetén adalékokat keverünk hozzá (lásd fenn) – vagy készen kapható mészfestéket használunk;
- alapozás híg mésztejjel;
- a közbenső és fedő rétegek felhordására 24-48 óra múlva kerülhet sor, váltakozó ecsetelési iránnyal. Az eredmény annál jobb, minél hígabban és minél többször hordjuk fel a festéket;
- nehogy a bevonat krétásodjon, a meszelést ne végezzük száraz, nyári időben, közvetlen napsütésben vagy túl száraz alapra: minél hosszabb a száradási idő, annál tökéletesebben tud a mész a levegőből felvett szén-dioxid hatására megkötni.
A mész maró hatású, használata közben kezünket kenjük be védőkenőccsel és viseljünk védőszemüveget. Az ecsetelhető festék a hőmérséklettől függően kb. 14 napig tartható el.
Meszes cementfesték-bevonatok
A meszes cementfesték-bevonatok (b) fehércementből és mészhidrátból állnak (pasztell színárnyalatok). Főleg hidraulikusan keményednek és ezért az időjárásnak jobban ellenállnak, mint a tiszta mészfestékek. Ásványi alapokon hosszú élettartamúak – kivéve ismét az agresszív ipari levegős környékeket. Műanyag diszperziók adagolásával a kötőszilárdság és a feldolgozhatóság javítható. A meszes cementfestéket száraz por és víz összekeverésével nyerjük és azokat aznap fel kell használni.
Azt, hogy egy régi festékbevonat meszes cementfestékkel készült-e, ugyanazzal a próbával lehet meghatározni, mint a mészfestéket. A meszes cementfestéket és a mészfestéket egymástól csak kémiai analízissel lehet megkülönböztetni.
Ásványi szilikátfesték
Az ásványi szilikátfesték (c) kétkomponensű anyag formájában kerül forgalomba és a festékporból, valamint a kötőanyag szerepét betöltő vízüvegből közvetlenül a feldolgozás előtt kell összekeverni; a keveréket azonnal használatba kell venni és rövid idő alatt fel kell dolgozni. A vízüveg szabad kovasav (folyékony káliumszilikát K2SiO3), mely levegőn üvegszerű masszává keményedik és kovásodás útján vegyileg az alaphoz kötődik. A szilikátfestékeknek ily módon kiváló tulajdonságaik vannak, időjárásállók, víztaszítók, páraáteresztők, füstgázoknak és kémiai gőzöknek ellenállnak. Viszonylag magas áruk a nagyon jó tartósság révén megtérül. A bevonat az alappal tömör kristályszerkezetet alkot, ezért a szilikátfesték jól használható málló, kilúgozott öreg vakolatok helyreállítására.
A szilikátfestékeket főleg meszes és mészcement vakolatokra, téglára, mészhomoktéglára, nyers betonra, rostos cementre és régi, jól tapadó ásványi bevonatokra alkalmazzák, de gyalulatlan fára, horganyra és üvegre is felhordhatok. Alapként nem alkalmasak a régi szerves festékbevonatok, pl. diszperziós festékek. Ásványi alapokra a bevonat fedő vagy áttetsző jelleggel egyaránt felhordható (utóbbi lehetővé teszi az alap szerkezetének áttűnését), a lazúrozó technikával különösen „élénk” jellegű felületet lehet kapni.
Azt, hogy egy fal- vagy mennyezetfestéshez kétkomponensű szilikátfestéket használtak-e, arról lehet felismerni, hogy a bevonat sem pácolással, sem sósavval nem távolítható el. A szilikátfesték-bevonatokat két lépésben hordjuk fel, erősen szívó alapok esetén még alapozásra is szükség van. Fal esetén a fedő bevonathoz pépes hatás eléréséhez homok- vagy kvarclisztet lehet adagolni.
Az ásványi szilikátfestékek mellett készre kevert és tárolható „diszperziós” és „organikus” szilikátfestékek is vannak, melyek azonban műanyagokat tartalmaznak. Erős napsugárzás esetén ne fessünk, nehogy a kémiai kovásodást a túl gyors fizikai száradás megakadályozza. A szilikátfestékek maró hatásúak! Védjük szemünket és bőrünket, de az ablaküvegeket, ajtókat, párkányokat stb. is (védőszemüveg, kesztyű, leragasztás).
Enyves festékek
Az enyves festékek (d) egészen a 60-as évekig a belső helyiségek klasszikus bevonatképző anyagai voltak. Mivel az enyves festékbevonatokat általában nem lehet egyszerűen átfesteni, hanem többszöri felújítás után le kell mosni, a kényelmesebben feldolgozható, mosásálló diszperziós festékek kiszorították azokat.
Az enyves festékek kiinduló anyaga a növényekből előállított cellulózenyv vagy a tejből (túróból) készített kazeinenyv. Az enyves festékek nagyon környezetbarát anyagok, azokat olcsón magunk is elkészíthetjük és falazatra, vaklatra, mészfestékre, régi, jól tapadó enyves festékre, megfelelő alapozás után fára, jól kötő diszperziós festékre és jól tapadó tapétára készítendő mindenféle beltéri bevonathoz alkalmasak.
Az enyves festékek a vízpárát áteresztik, törlésállók, de nem nedvességállók (mosásállók); ezért csak száraz helyiségekben alkalmazhatók. Az alapnak szilárdnak, szívónak, falmentesnek és pH-semlegesnek kell lennie. A lúgos alapokat, pl. a friss meszes vakolatot a festés előtt fluáttal közömbösíteni kell. A foltokat diszperziós festékkel lehet elszigetelni. A régi, jól tapadó és nem túl vastagon felhordott enyves festékbevonatokat szappannal és vízzel meg lehet tisztítani, majd alapozás nélkül át lehet festeni.
Új (normálisan szívó) vakolatnál ajánlatos a hígított enyvpéppel vagy még inkább timsóval (200 g alumínium-káliszulfát 5 L vízhez) végzett alapozás. A fedőbevonatot legjobb festőhengerrel felhordani. Az alapozás és a fedőfestés között hagyjunk legalább 4-8 óra száradási időt.
A belső falfelületek növényi festékekkel végzett lazúrozása „eleven”, „árnyaltan felhős” festékfelületet eredményez, melynek hatása eltér a szokásos fedőfestéssel készített felületektől. Az elfogulatlan szemlélőben a lazúrozó technikával festett fai olyan benyomást kelt, mintha a festék néhány centiméterrel a fal előtt lenne. Az effektus azzal magyarázható, hogy a fényt nem csak a festékréteg felszíne veszi vissza. A fény egy része áthatol a lazúrrétegen, egészen a megfelelő világosra festett alapig. Ott visszaverődik és másodszor is áthatol a lazúrrétegen.
Az ilyen bevonatrendszerek, melyek speciálisan néhány természetes festékeket gyártó cég kínálatában szerepelnek, lényegében a következőkből állnak:
- az alappal összehangolt alapozás;
- kazein-méhviasz-gyanta alapú fehér közbenső bevonat;
- egy vagy több színesen pigmentált fedő bevonat.
Az alkalmas alapok (az alkalmasság sorrendjében) a következők:
- szilárd, teljesen megkötött (pH-negatív) vakolat, mely száraz, tiszta és átütő anyagokat nem tartalmaz;
- jól tapadó tapéta;
- gipszkarton lapok;
- ép régi diszperziós festékbevonatok.
A fal lazúrozására alkalmas növényi festékek külső falfelületeken és nedves helyiségekben nem használhatók. Nedvességálló lazúr fafestékeket ásványi szilikátfestékekkel (lásd fenn) lehet készíteni.
Műanyag vagy természetes gyanta alapú diszperziós festékek
A műanyag vagy természetes gyanta alapú diszperziós festékek (e) sokoldalú alkalmazási lehetőségeinek, jó tapadásuknak és tartósságuknak, valamint egyszerű feldolgozásuknak és tetszőleges színárnyalatuknak köszönhetően minden bizonnyal a bel- és kültéri fal- és mennyezetfelületek leggyakrabban használt bevonatképző anyagának számítanak, noha lényegesen drágábbak és nem is olyan környezetbarátok, mint az ásványi bevonatalkotó anyagok és az enyves festékek.
A diszperziós festékek lényegében a műgyanta vagy természetes gyanta kötőanyagnak a vizes festékpéppel alkotott emulziói (finoman elosztott cseppecskéi). A kötőanyag fajtája és minősége egészen döntő módon befolyásolja a bevonat ellenálló képességét, alkalmazási területét (beltéri és/vagy kültéri), valamint árát. „Latex-festékeknek” a dörzsölésálló műanyag-diszperziós festékeket nevezik. Teljesen más bevonatképző anyagok a diszperziós lakkfestékek, melyeket később, a lakkok között tárgyalunk.
A műgyanta-diszperziók kötőanyagként igen finom eloszlásban pl. poliakrilátot, polivinil-acetátot és lágyítót, polivinil-propionátot (PVP) vagy sztirol-butaidén-latexet tartalmaznak; melyekhez a tulajdonságok javítására többnyire még különböző, részben ugyancsak nem túlzottan környezetbarát vegyi anyagokat kevernek. A műanyag-diszperziók alternatívái lehetnek pl. kültéri alkalmazások esetén a szilikátfestékek, belső használatra pedig a mész- vagy enyves festékek és a nagyon jó, de drága természetes gyanta alapú diszperziók.
A diszperziós festékek (az acél kivételével) szinte az összes beltéri és kültéri alapra felhordhatok és rugalmas, szabadon színezhető és nagyon nedvességálló bevonatot adnak, amely azonban csak kevéssé páraáteresztő. Egy eddig kezeletlen felület bevonása 3-4 munkamenetet igényel: alapozás, 1-2 közbenső bevonat és a fedőbevonat. Jó karban lévő, megtisztított régi bevonatra egy felújító réteg felhordása elegendő.
Azt, hogy egy meglévő festékbevonatnál diszperziós festékről van-e szó, oldószerrel lehet megállapítani: a lakkbenzin és a nitrohígító a diszperziós bevonatot erősen oldja, az olajfesték- és műgyanta-bevonatokat viszont csak gyengén.
Néhány javaslat a diszperziós festékekkel való munkához:
- kevéssé látható helyen készítsünk próbafestést; a színárnyalat ellenőrzésével várjuk meg a száradást;
- a festéket folyamatosan hordjuk fel, gyakran keverjük meg; nagy felületeken több személy dolgozzon, hogy a látható átmeneteket elkerüljük;
- először az ablak-bélésfalakat, párkányokat, erkélyeket stb. fessük be, utána készítsük el festékhengerrel a nagy felületeket;
- különböző gyártók festékeit ne keverjük;
- durva alapnál az alapozóréteget kefével „dörzsöljük be”;
- közvetlen napsütésben, nedves vagy fagyos időben ne fessünk.
Lakkok és lazútok
A lakkokat és lazúrokat (f) főleg mérettartó fafelületek, pl. ajtókhoz és ablakokhoz, valamint fémfelületekhez alkalmazzák, de alkalmanként lemosható fal-, vakolat- és tapétafelületekhez is.
Lakknak, ill. lakkfestéknek azokat a filmképző bevonatalkotó anyagokat nevezzük, melyek az alapot többé vagy kevésbé vastag védőréteggel vonják be. A lakktest, a kötőanyag, általában színtelen; a lakkfestékek ezen kívül színes pigmenteket is tartalmaznak.
A lazúrok olyan bevonatképző anyagok, melyek nagyobb oldószertartalmuk és más kötőanyaguk következtében nagyrészt behatolnak az alapba és csak nagyon kevéssé filmképzők. Az alap pórusait a lazúrbevonat nem zárja el, így a nedvességcsere („lélegzőképesség”) túlnyomórészt megmarad. Egy meghatározott színárnyalat előállítása a lazúroknál nem a folyékony festékanyagok összekeverésével történik, hanem egymás után felhordott különböző színű rétegek összhatásával.
A lakkoknak és lazúroknak kültéri épületelemeknél a színezés mellett az időjárás elleni védelem és az értékmegőrzés terén is fontos szerepük van, beltéri épületelemeknél az optikai-esztétikai funkciók állnak az előtérben. Tekintettel arra, hogy a lakkok és lazúrok gyártása és felhasználása során többé-kevésbé nagy mennyiségű károsanyag kerül a környezetbe, azokat takarékosan használjuk és részesítsük előnyben a természetes olaj-és természetes gyanta alapú termékeket, valamint a környezeti angyallal kitüntetett diszperziós lakkokat („vizes lakkok”, ne keverjük össze a diszperziós festékekkel). A diszperziós lakkok tapadnak az olaj, természetes gyanta és műgyanta alapú lakkokra és viszont.
Azt, hogy egy régi festékbevonathoz természetes gyanta, műgyanta alapú vagy vizes lakkfestéket használtak-e, arról lehet megismerni, hogy ezeket a bevonatokat maratószerrel mind le lehet oldani. Azt viszont laboratóriumi vizsgálat nélkül a megszáradt bevonaton már nem lehet megállapítani, hogy a három bevonatfajta közül melyikről van szó. A sellakok oldószere ugyan alkohol, azonban allergiát okozhatnak, ezért csak szigetelő alapozóként alkalmazzuk.
Hidrofobizáló (víztaszítóvá tevő) szerek
A hidrofobizáló (víztaszítóvá tevő) szereket (g) arra használjuk, hogy az ásványi alapokat, különösen a porózus vakolatlan falakat, a nedvesség behatolása ellen óvjuk. Hidrofobizálás révén a kőfelületek víztaszítóvá válnak, anélkül, hogy eközben páraáteresztő képességük romlana. A megfelelő alapok közé tartozik a terméskő, a tégla, a mészhomoktégla és a beton. Korlátozottan mészfesték bevonatok fedőrétegének is alkalmas a hidrofobizálás.
Többé-kevésbé minden hidrofobizáló szer környezetszennyező. A környezetre még a legkevésbé ártalmas szerek a kereskedelemben kapható, alkoholban oldott sziloxánok és szilánok. A más, erősebb szerves oldószerekben oldott szilikongyantákat nagyobb környezetszennyezésük miatt ne használjuk. Az összes készítményt kizárólag permetezéssel – és nem ecseteléssel – lehet a jól megtisztított alapra felhordani, erősen szívó kövek esetén többször is. A további fedő bevonatok céljára ebben az esetben pl. szilikátfestékeket lehet alkalmazni. Azt, hogy a követ kezelték-e már korábban is hidrofobizáló szerrel, nedvesítő próbával lehet megállapítani: impregnált kőről a víz lepereg.
Tapéták
Tapéták (h). A falfelületeket a bútorok, képek, növények és ablakkárpitok általában eléggé tagolják, így még a kis mintázatú tapéta is nyugtalanságot visz a szobába. Kedveltek ezért a nyomott minták nélküli rusztikus tapéták, melyek azonban, a többi tapétafajtához hasonlóan, tulajdonságaik „javításához” mindenféle vegyszerrel vannak átitatva. Gyakran a nehéz tapéták és textiltapéták speciális ragasztói sem mentesek a káros anyagoktól.
Tekintettel arra, hogy régi épületekben a tapétázást a falfelületek egyenetlensége gyakran megnehezíti, nagyon kedveltek az alternatív megoldások, pl. rusztikus festékbevonat, a faburkolás vagy a természetes szálú anyagokkal (jutával, lenvászonnal stb.) való bevonás. A legegyszerűbb, gyakran a legszebb és egyben a legolcsóbb megoldás azonban még ma is a közvetlenül a vakolatra vagy a falazatra felvitt egyszerű festékbevonat.
Tapétázni elsősorban ott célszerű, ahol már korábban is tapéta volt, továbbá a sima vakolaton és a gipszkarton lapokon. A festéshez hasonlóan itt is érvényes a legfontosabb szabály: az alapnak száraznak és kellően szilárdnak kell lennie; a tapétázott felület kinézése és tartóssága alapvetően függ az alap megfelelő adottságaitól.
A falfelületek állapotától függően a következő előkészítő munkákra lehet szükség:
- a meglévő tapéta teljes eltávolítása lehúzással, lekaparással, lecsiszolással;
- a vakolatfelület simítása spatulázással;
- a hézagok, repedések, hibahelyek kijavítása;
- a kátrány-, festék- és olajfoltok szigetelése több rétegben felhordott sellakkal (spirituszlakkal) vagy vízüveggel.
A tapétázási munkák kivitelezésére vonatkozóan az idevágó barkácskönyveket ajánljuk az olvasó figyelmébe.
A következőkben ezért csak néhány fontos tudnivalót sorolunk fel:
- Az enyves festékbevonatok és a nem vízálló diszperziós festékbevonatok tapéta alapjául alkalmatlanok, azokat le kell mosni.
- Ahol a régi tapétákat már nem lehet átragasztani, hanem azokat el kell távolítani, célszerű a tapétaoldó helyett egyszerű (kenő- vagy mosószappanból készített) szappanoldatot használni. A vastag, diszperziós festékkel befestett tapétákat jobban le lehet oldani, ha felületüket spatulával rácsszerűen bevágjuk vagy perforáló hengerrel kilyuggatjuk.
- A metil-cellulózból készített normál tapétaragasztó a káros anyagok tekintetében semmilyen aggodalomra nem ad okot. A nehéz tapéták és textiltapéták speciális ragasztói viszont a környezetre és az egészségre ártalmas műgyantákat tartalmaznak.
- Az egyszerű nyomtatott tapétákat papírhulladéknak lehet tekintetni, a diszperziós vagy olajfestékkel befestett tapéták viszont veszélyes hulladékoknak számítanak.
- Parafa, latex-habanyag vagy keményhab tapétaalátétnek csak speciális esetben van értelme. Mivel ezek aránylag vékonyak, hőszigetelő hatásuk rendkívül csekély. Ablak-bélésfalakon és -áthidalóban esetleg mérséklik a páralecsapódás. A kartonra kasírozott alsótapéták nyomásra nem annyira érzékenyek, mint a kasírozás nélküliek.
- Vannak polietilénnel kasírozott tapéták és alátéttapéták is, melyeket belső szigeteléseknél az épületfizikai okokból szükségessé vált párazáró réteg utólagos kialakításához lehet felhasználni.
Rozsdavédő bevonatok
A rozsdavédő bevonatok (i) az acélrészeknek jó korrózióvédelmet biztosítanak, feltéve, hogy a meglévő rozsdanyomokat alaposan eltávolítottuk és a felületet ezt követően szalmiákszesszel zsírtalanítottuk. Ha a régi bevonat kissé sérült, a felületet tisztítsuk meg, csiszoljuk meg (a csiszolat porát ne lélegezzük be!) majd lássuk el felújító festékbevonattal. Az acélelemeket belső helyiségekben is lássuk el rozsdavédő alapozó bevonattal, mert a levegő páratartalma is korrodáló hatású.
Az új festékbevonat 1 -2 rozsdavédő alapozórétegből és két lakkfesték fedőbevonatból áll. Rozsdavédő festék számára horgany- vagy ólomtartalmú terméket ne használjunk.
Viasz
A viasz (k) a fa és kő pórusainak hatásos eltömésére szolgáló, egyszerű szer. A belső helyiségekben lévő fa épületelemeket így például meg lehet védeni a por és piszok behatolásától, a felületek fényessé és könnyen ápolhatóvá válnak, az alap diffúziós és szorpciós tulajdonságainak befolyásolása nélkül. A viasszal kezelt fafelületek azonban a hosszabb ideig ható nedvességre érzékenyek maradnak (a foltok szódával távolíthatók el).
Mielőtt egy felületet első ízben viaszolnánk, egyszer vagy kétszer alapozzuk azt egy színtelen vagy pigmenttartalmú impregnáló lazúrral (természetes gyanta- vagy diszperziós lazúr) hogy megakadályozzuk a viasznak az alapba való túlzott behatolását.
A viaszt két különböző eljárással lehet felhordani. A hideg viaszolásnál a viaszbalzsamot rongylabdával dörzsöljük be. A hidegen felhordható viaszbalzsamok viszont szerves oldószert (pl. terpentint) tartalmaznak, mégpedig annál többet, minél lágyabbak. Oldószer alapú folyékony, kenhető viaszokat (az úgynevezett kenőbalzsamokat) egyáltalán ne használjuk. A forró eljárásnál a viaszt megolvasztjuk (Vigyázat! Égésveszély!) és így tesszük feldolgozásra alkalmassá. A folyékony viaszt kézzel, vagy padló esetén a sokkal kényelmesebb, előmelegítővel ellátott beeresztőgéppel lehet felhordani. A padlót a viaszréteg megkeményedése után mindkét esetben padlókefével ki kell fényesíteni.
Míg a falburkolatokhoz, bútorokhoz és fagerendákhoz általában jól megfelel az igen lágy méhviasz, addig padlóhoz inkább a keményebb növényi viaszokat vagy szintetikus viaszokat használjuk. A viaszréteget a lehető legvékonyabban hordjuk fel, nehogy ragadós piszokfogóvá váljon. Viaszpasztával vagy viaszbalzsammal való utánviaszolásra csak hosszabb időközönként van szükség.
Ha a viaszréteg többszöri felhordás után túl vastaggá válik és a piszok beletapad, akkor azt lehúzó pengével el kell távolítani. A viaszolt padló rendszeres tisztítására és ápolására jól bevált a kenőszappanos vizes feltörlés.
Maratószerek
Maratószerek (I). A régi lakkbevonatok felérdesítésére és eltávolítására a bizonyos mértékig környezetbarátnak is tekinthető maratószereket, a szervetlen lúgokat használjuk, pl. a marónátront (nátrium-hidroxid) és a szalmiákszeszt. Ezeknek a lúgoknak azonban még erős hígításban is nagyon maró hatásuk van, munka közben ezért szemünket és bőrünket óvjuk!
A régi, műgyantát nem tartalmazó olajfesték bevonatokat a lényegesen veszélytelenebb szódával lehet lemaratni. A környezetet nem károsítják, de nagyon fáradságosak a mechanikai módszerek (csiszolás, gyalulás, lehúzás stb.).
15.1. táblázat. Bevonatképző anyagok és azok alkotói. A betűk a következő szövegrészek megfelelő helyeire utalnak.
Bevonatképző anyagok és azok alkotói
Festések keverése
Mészfesték
50 kg oltott fehér meszet (1 zsák mészhidrátot) 40-60 L vízbe keverjünk bele (nem megfordítva!), használjunk védőszemüveget és bőrvédő krémet, 48 órán át hagyjuk állni, majd keverjük fel és adjunk hozzá 1-2 kg konyhasót és 0,5 kg timsót szükség esetén vízzel hígítsuk vagy kavardiszttel sűrítsük, használat közben gyakran keverjük meg.Meszes kazeinfesték
- A mész beáztatása, Keverjünk bele 20 L oltott fehér meszet (mészhidrátot) 20 L vízbe, 48 órán át hagyjuk állni, a további feldolgozás előtt jól keverjük meg.
- Meszes kazeinenyv készítése: 1 L oltott fehér meszet keverjünk bele 1 L vízbe. 8 L sovány tehéntúrót köpüljünk simára és keverjük be, 1 órán át hagyjuk állni és csináljunk enyvpróbát (lásd alább). Legkésőbb 3 napon belül dolgozzuk fel.
- Bevonat készítése: A beáztatott meszet (1.) és a meszes kazeinenyvet (2.) keverjük össze és azonnal használjuk fel, közben gyakran keverjük meg. Ne feledkezzünk meg szemünk és bőrünk védelméről.
Tudnivaló:
A hígításhoz zsírszegény tejet vagy enyves vizet (1 L meszes kazeinenyv és 4 L víz) használjunk, ne vizet.Enyvpróba:
A kész enyvet kenjük üveglapra és szárítsuk meg. A mész és túró aránya akkor jó, ha a száraz enyvréteg úgy néz ki, mint a tejüveg (fehéresszürke, áttetsző). Ha sárgás árnyalatú, akkor még meszet kell hozzáadni.Ha a kész bevonat krétásodik: A festett felületet 1 L alumínium-acetát és 12 L víz oldatával permetezzük be, pl. növénypermetezővel.
Kazeines emulziós festék
Készítsünk 10 L meszes kazeinenyvet (a meszes kazeinfestéknél megadott recept szerint), ebbe a pasztaszerű masszába keverjünk 0,2-0,5 L lenolajkencét vagy standolajat. Adjunk hozzá pigmentet és jól keverjük meg. Az alapozó festék kevesebb pigmentet tartalmazzon, mint a fedőfesték.Enyves festék
- Az enyv megkeverése: Keverjünk el 125 g cellulózenyvet (glutinenyvet) 6,5 L vízzel és (egy éjszakán át) hagyjuk duzzadni.
- A festékpép elkészítése: 5 kg krétaport 3 L vízzel gyúrjunk sűrű péppé. A vizet apránként adagoljuk, a pépet jól gyúrjuk át, hogy az összes csomót elmorzsoljuk.
- A bevonat elkészítése: Az enyvpépet apránként keverjük bele a festékpépbe és jól keverjük össze. Annyi enyvpépet adagoljunk, a festék a keverőfáról könnyen le tudjon folyni. Felhasználás előtt még egy óráig hagyjuk duzzadni.
- Próbafestés: Felhordáskor a festék ne habosodjon, mattra száradjon és legyen törlésálló. Ha a bevonat nem törlésálló, még egy kevés enyvet kell adagolni, ha a bevonat dörzsölés hatására fényes lesz, akkor túl sok enyvet adagoltunk.
Lúgos maratószerek
- Mészpép készítése: 1 L oltott finom fehér meszet (mészhidrátot) keverjünk el 1 L vízben
- Szódaoldat készítése: 1 kg szódát oldjunk fel 1 L forró vízben
- Maratószer készítése: 1 rész mészpépet keverjünk össze 1 rész szóda oldattal