Ruhaszárító gép, milyet válasszunk? Hogyan használjuk?
Nem kell az automata szárítógépek nyújtotta kényelemre felhívni olyasvalaki figyelmét, akivel már előfordult, hogy vendégségbe indulás előtt, utolsó pillanatban ki kellett mosni és meg kellett szárítani egy kedvenc blúzt vagy inget. Bármennyire hasznosak is ezek a gépek, nem szabad megfeledkezni arról, hogy olyan berendezésekről van szó, amelyek helytelen üzembe helyezés vagy nem megfelelő karbantartás esetén az egészségre kockázatot jelenthetnek.
A szárítók fajtái
Kétféle típusú szárítót különböztetünk meg: az egyik elektromos árammal, a másik földgázzal üzemel.
Egyesek az elektromos típusokat kedvelik jobban, azon az alapon, hogy a gázüzemű szárítókból égési melléktermékek (pl. szén-monoxid) szivároghatnak. Ha gázüzemű szárítónk van, és aggodalmat okoz a szén-monoxid esetleges szivárgása, akkor – megnyugvásul és az általános biztonság érdekében -, beszerezhetünk egy jelzőkészüléket.
A szárítót, és minden gáznemű üzemanyaggal működő berendezést évente vizsgáltassuk meg szakemberrel. A gázszolgáltatók rámutatnak, hogy a rendszeresen és a karbantartási útmutatónak megfelelően szervizelt szárítóknál nem fordulhat elő szivárgás. A berendezéssel kapcsolatos minden munkát, pl. a csatlakozók cseréjét szakember végezze. Az ilyen feladatokat soha ne kíséreljük meg magunk elvégezni.
Először is nem bizonyított, hogy az elektromágneses mező betegséget vagy egészségügyi károsodást okozna. Másodsorban a berendezés körül keletkező elektromágneses mező energiája gyorsan csökken, ahogy a forrásától távolodunk. Ha mindezek ellenére aggályaink vannak, ne tartózkodjunk a működő szárítógép közelében.
Szárítsunk biztonságosan
- A szárító rendelkezzen kültéri szellőzőnyílással. Ha ez a nyílás a házon belül van, akkor apró textilfoszlányok kerülnek a levegőbe, ami légzési problémákat okozhat a család egyes tagjainál.
- A kivezetőcsövet rendszeresen ellenőrizzük. Ha eltört, javítsuk ki a törött részt ragasztószalaggal, vagy az egészet cseréljük ki. A fémcső jobb, mint a recés műanyag cső, mert az meghajolva könnyen összegyűjti a textilfoszlányokat.
- A szűrőt minden használat utáni tisztítsuk ki, mert a textilszálacskák felgyülemlése tüzet okozhat. Az elektromos típusok esetében évente egyszer-kétszer húzzuk ki a dugaszt a konnektorból, távolítsuk el a szervizpanelt, és a keskeny porszívó-fejjel óvatosan porszívózzuk ki a textilszálszűrőt és a gép belsejét. A filter minden használat utáni megtisztításán túl a gázüzemű szárítók esetében a textilszálak és a por eltávolítását a mechanikus részekről hagyjuk a rendszeres karbantartást végző szerelőre.
- Soha ne tegyünk a szárítóba műanyagot, gumit vagy habszivacsot. Ezek elolvadhatnak vagy felgyulladhatnak. Olajjal erősen szennyezett textíliák esetében fennáll ugyanez a veszély.
- Ne engedjük a gyerekeket bemászni a szárítóba. Ha egy csöppség belülről magára zárja az ajtót, akkor meg is fulladhat.
- A mosóhelyiség ajtaját tartsuk zárva, amikor nem vagyunk ott. A macskák is kényelmes búvóhelynek találják a szárítók belsejét, tehát ha van macskánk, bekapcsolás előtt ne feledjük ellenőrizni a szárítót.