Jacuzzik, forró vizes medencék veszélyei
Egy nehéz nap végén a jacuzziban vagy más pezsgőfürdőben való üldögélés szinte biztosan elűzi a tagfájdalmakat és a stresszt. De vajon van-e ennek bármilyen veszélye? Igen, de nem az, amire gondolnánk.
Egy csepp megelőzés
- A fürdő idejét korlátozzuk 15 percre. Ha szívdobogást, szédülést, hányingert érzünk, nagyon izzadunk, jöjjünk ki előbb a fürdőből.
- Mindig viseljünk fürdőruhát, és használjunk száraz, tiszta törülközőt. Egy vizsgálat kimutatta, hogy a nemi szervek herpeszét okozó vírus több óráig életben marad a műanyag padokon és nedves törülköződön a jacuzzik, forró vizes medencék közelében.
- A fürdőben ne italozzunk. Az alkohol kitágítja az ereket, és súlyos vérnyomásesést okozhat.
- Testedzés után közvetlenül ne vegyünk forró fürdőt. Ha fel vagyunk hevülve és izzadunk, a fürdő hője további megterhelést okozhat a szívnek. Várjunk min. 30 percet, hogy lehűljünk.
Be a forró vízbe
Egy időben az emberek attól tartottak, hogy a közösen használt forró vizes medencékben olyan betegségeket lehet elkapni, mint a herpesz vagy a nemi szerveken kialakuló szemölcs. Ezek a vírusok azonban elpusztulnak a forró vízben és a klórozás következtében. Az AIDS vírusa sem terjed ilyen módon. A forró fürdőkben azonban vígan megélnek a baktériumok, pl. a szőrtüszőgyulladás (viszkető piros, olykor gennyes kiütések) kórokozói.
Egyeseknél hörghurutot, ill. influenzaszerű tüneteket okozhat a vízben tenyésző baktériumokkal szennyezett levegő belélegzése. Az is előfordult, hogy a „legionáriusbetegség” (a tüdőgyulladás egyik potenciálisan halálos formája) terjedt tovább ilyen módon.
A baktériumok szaporodásának korlátozására tartsuk a klór szintet 1-5 ppm között, a pH-szintet pedig 7,5 körül. A fürdő után azonnal vetkőzzünk és zuhanyozzunk le.
Legyünk elővigyázatosak:
Gyermekeket ne engedjünk felügyelet nélkül a jacuzziba, és a használaton kívüli medencére tegyünk zárható tetőt. Még felnőttek is megfulladhatnak a forró fürdőben!
A hosszú hajat tűzzük fel, nehogy a hajunkat beszívja a lefolyó, és a fejünket a víz alá húzza. A medence lefolyóját ráccsal/fedővel védjük, és rendszeresen ellenőrizzük, hogy az a helyén van-e. A régebbi medencék esetén előfordult, hogy ha a fürdőző egyik testrészével elzárta a lefolyót, annyira megnövekedett a szívóerő, hogy az illető nem tudott kiszállni.
Az újabb berendezéseknél ez a veszély kisebb, mert minden szivattyúhoz két nyílás tartozik. Mégis tudnunk kell, hol lehet kikapcsolni a szivattyúkat. Végül, tartsuk a víz hőmérsékletét 40 °C-on vagy az alatt. A túl forró vízben elalhatunk és hőgutát kaphatunk.
Ki ne használja?
- A férfiak legyenek tisztában vele, hogy a forró víz ideiglenesen csökkentheti a spermaszámot. Ezért aki gyermeket szeretne nemzeni, az kerülje a forró fürdőt.
- Terhesség alatt beszéljük meg az orvossal, ha forró ülőfürdőt kívánunk venni. A hő, különösen a terhesség első harmadában, veszélyes lehet a magzatra.
- Túlsúlyosság, gyógyszeres kezelés, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri betegség, ill. cukorbetegség esetén beszéljünk az orvossal, hogy ajánlja-e a forró fürdő használatát.
- A forró fürdőben kitisztulnak a bőr pórusai, viszont a bőrt védő faggyúréteg is leázik. Emiatt kiszáradhat a bőr, ami viszketést okoz.