Formaldehid a lakásban? Hogyan minimalizálhatjuk a mennyiségét?
A formaldehid illékony szerves vegyület, ami azt jelenti, hogy szobahőmérsékleten gázzá alakul. Ez a gáz többféle egészségügyi problémát okozhat, az enyhe érzékenységtől a rákig.
Bárhová nézünk
A formaldehid sok helyen jelen van a környezetünkben: építési anyagokban, háztartási cikkekben, irodaszerekben és piperecikkekben. Legnagyobb töménységben a préselt faipari termékekben (forgácslemez, rétegelt keményfalemez és farostlemez) található meg, amelyeket a bútorgyártásban használnak konyhaszekrények és polcok készítéséhez, valamint falburkoláshoz. A felhasznált formaldehid mennyiségét az elmúlt 15 évben nagymértékben csökkentették, de még mindig aggodalmat okoz.
Festékekben, ragasztókban
A formaldehid megtalálható sok festékben, egyes padlóburkolatokban és szőnyegragasztókban is. Bizonyos textíliák, különösen a vasalást nem igénylő anyagok kezelésére használt vegyületekből is formaldehid szabadulhat fel. A korábban szigetelésre használt karbamid-formaldehid-hab – veszélyessége miatt – ma már nem engedélyezett. Egyes dezodorok, samponok, körömkeményítők és más kozmetikumok is tartalmaznak kisebb mennyiségű formaldehidet.
A formaldehid színtelen gáz, olykor átható szagot áraszt
Fáradtságérzést, fejfájást, hányingert, kiütéseket, orrfolyást, köhögést, ziháló légzést okozhat, továbbá égető érzést a szemben, az orrban és a torokban. Magas koncentráció esetén a mellkasban szorító érzés és légzési nehézségek léphetnek fel. A hőmérséklet és a páratartalom növekedésével több formaldehid jut a levegőbe. Bár a kibocsátás mintegy hat hónap elteltével jelentősen csökken, a termék akár évekig is kibocsáthat kis mennyiségű gázt.
Sokan túlérzékenyek a formaldehidre, de a folyamatos érintkezés hatására még azoknál is jelentkezhetnek egészségügyi ártalmak, akik korábban nem voltak érzékenyek. Gyermekeknél nagyobb valószínűséggel lépnek fel a negatív hatások. Kimutatták, hogy a gáz patkányoknál tumort okoz az orrjáratokban. Bár hasonló hatást emberekre nem mutattak ki, feltételezik, hogy növelheti a rákos megbetegedések kockázatát.
Egy csepp megelőzés
Minimalizáljuk a formaldehidet otthonunkban
- A faburkolatú falakat olyan beltéri festékkel fessük le, amely elnyeli a kibocsátott formaldehidet.
- Az építőanyagok kiválasztásakor keressük a formaldehidmentes, pl. búzából készült farostlemezt és forgácslemezt.
- Lehetőleg tömörfa bútorokat vásároljunk, ne préselt bútorlapból készültet.
- A préselt lapokból készült bútor minden szabad felületét vonjuk be lenolajkencével/poliuretánnal. Maga a burkolóanyag nem tartalmazhat formaldehidet. Szigeteljük le a préselt falemezek oldalát alumíniumszalaggal.
- Gondoskodjunk a ház megfelelő szellőzéséről Ne fűtsük túl a házat, és tartsuk alacsonyan a beltéri páratartalmat.
- Ha karbamid-formaldehid-hab szigetelés van a házban valahol, ellenőriztessük a páratartalmát, és szakemberrel távolíttassuk el a nedves vagy lebomló habot.
- A tartós vasalású ágyneműt és ruházatot használatbavétel előtt mossuk ki. Ha lehet, kerüljük a tartós vasalású, a beavatott és a víztaszító textíliákat.