Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
Napjainkban újra divatba jöttek a fatüzelésű vaskályhák. Ezek a típusok már nemcsak környezetbarát és jó hatásfokú fűtőberendezések, hanem biztonságosak is- feltéve hogy megfelelően használják őket.
Az új nemzedék
Az új modellek többféle kivitelben kaphatók, s a lakás szinte bármelyik helyiségében elhelyezhetők – akár a kandallóba is beépíthetjük őket. A legfontosabb különbség a korábbiakkal szemben az, hogy az újabb modellek csak egészen minimális mennyiségű légszennyező anyagot bocsátanak ki.
A szilárd fűtőanyagú kályhák, kandalló-betétek és lassú tüzelésű kandallók alacsony károsanyag-kibocsátását két műszaki újítás- a közvetlen és a katalizátoros utánégetés tette lehetővé. Ezeknek a kályháknak nemcsak a légszennyezése kisebb, de csökkentik a fa tökéletlen égése során képződő és a füstvezetékben felhalmozódva kéménytüzet okozó kreozot mennyiségét is.
A leginkább környezetbarát kályhák szárított és tömörített fahulladékkal fűthetők. Ezek már tiszta és hatékony fűtőberendezések, s igen népszerűek olyan vidékeken, ahol ez a fajta tüzelőanyag olcsóbb, mint a fa.
Megfelelő elhelyezés
Csak olyan kályhát vegyünk, amely az építési és tűzrendészeti szabályzatoknak megfelelő módon a gyártó útmutatója szerint helyezhető el. A kályhát az előírásoknak megfelelő, béléscsővel ellátott, falazott kéménybe kössük be.
Ha a kályhát éghető anyagból készült padlóra helyezzük, az alatta lévő területet legalább 9,5 mm vastag tűzálló anyaggal vagy 6,5 mm vastag fémlemezzel burkoljuk úgy, hogy az a kályha előtt legalább 46 cm-rel, a két oldalán és mögötte pedig legalább 20 cm-rel szélesebb legyen a készüléknél. Ugyancsak gondoskodjunk arról, hogy a kályha a faltól megfelelő távolságra legyen elhelyezve. Semmiképpen se alkalmazzunk azbeszt hőszigetelést.
Levegő utánpótlás
A fatüzelésű kályháknak folyamatos oxigén-utánpótlásra van szükségük ahhoz, hogy a füst a kéményben felfelé tudjon távozni. Az új vagy igen jó légszigeteléssel ellátott házakban használatbavétel előtt vizsgáltassuk be a kályhát, hogy elegendő friss levegőt kap-e a biztonságos működéshez. Az ilyen otthonokban az is jó megoldás, ha olyan kályhát vásárolunk, amely külön vezetéken szívja be a friss levegőt és engedi ki a füstöt.
Egy csepp megelőzés
Kályhánk és otthonunk biztonságáért
- A legbiztonságosabb tűzifa a legalább egy évvel korábban kivágott, és fedett helyen szárított tömör keményfa.
- A futási Idényben, ha lehet, tartsunk száraz, fedett helyen egy hétre elegendő tűzifakészletet.
- A hamu eltávolításához használjunk jól záródó tetejű fémvödröt vagy kannát.
- A fatüzelésű kályhát használók minden futási idény kezdete előtt kéményseprővel ellenőriztessék a kályhák csatlakozásait ás füstcsöveit, ás végeztessék el a megfelelő tisztítást.
- Az éghető anyagokat legalább 120 cm-re tároljuk a kályhától, a szigeteletlen füstcső pedig legalább 45 cm-re legyen a faltól ás a mennyezettől!
- Szereljünk fel füst- és szén-monoxid-érzékelőket. Az utóbbiak felhívják figyelmünket a tökéletlen vágás során keletkező színtelen, szagtalan ás akár halálos mérgezést is okozó szén-monoxid gázra.