Hígítók és jellemzőik
A festékek és lakkok legtöbbször nem felhasználásra kész állapotban kerülnek forgalomba, azokat a felhordási módnak megfelelően hígítani szükséges. Mivel a hígítók összetétele befolyásolja a kialakult bevonat tulajdonságait, ezért olyan oldószerkeverékeket kell alkalmazni amelyek minden szempontból a legmegfelelőbbek. Szükség esetén a hígító tartalmaz kötőanyagot is vagy más adalékokat is.
Az alkalmazható oldószerek a festék kötőanyagát többnyire jól oldják, de jelen lehetnek gyenge hatású oldószerek is, amelyek az előző réteg felmaródását megakadályozzák, viszont nem teszik lehetővé a végtelen hígítást (túlhígítást). A felhordási módtól függően ugyanazon anyaghoz esetleg más összetételű vagy más mennyiségű hígítót kell használni.
Felhasználási lehetőségeik:
- festékek, lakkok hígítása;
- fémfelületek tisztítása, zsírtalanítása;
- fa felületen gyanta maradványok eltávolítása;
- régi festékréteg eltávolítása;
- munkaeszközök tisztítása.
A felhordási módon kívül befolyásoló tényező még a levegő hőmérséklete és páratartalma. A felhasználáshoz szükséges optimális hígító mennyiségét a festék gyártója megadja. Ezt be kell tartani. A túlhígítás miatt nemcsak a bevonati tulajdonságok változnak meg, hanem a festék is károsodhat, pigmentkiválás, ülepedés léphet fel.
A festékhez adott hígító a következő tulajdonságokat módosíthat:
- csökkenti a festékek és lakkok viszkozitását;
- javítja a terülést;
- befolyásolja a száradást;
- növeli szívó felületen az alapozó behatolási mélységét;
- befolyásolja a kialakítható rétegvastagságot;
- befolyásolja a rétegek közti tapadást;
- megváltozhat a fényesség.
A szükséges mennyiségű hígítót részletekben, állandó keverés mellett kell a festékhez hozzáadni. Olajfestékek hígításához kencetartalmú hígító használata a legmegfelelőbb. Alapozók és késtapaszok hígítására is többnyire kötőanyag-tartalmú hígító szükséges.
Majdnem mindegyik festék tartalmaz hígítót. Rendszerint ez több vegyi anyagnak a keveréke, amely számos kívánt tulajdonságot egyesít magában.
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
- Savas eső – Valóban létezik? Mennyire káros?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hígítók funkciói
Feloldja a (fél)szilárd kötőanyagokat és elősegíti a kötőanyagokból, pigmentekből, adalékanyagokból homogén keverék kialakulását. Közeg, ami elősegíti a festék átvitelét a dobozból a felületre. Megfelelő viszkozitást ad a festéknek, amely lehetővé teszi a sima, egyenletes festékfilm kialakulását.
Minden egyes festéknek megvan a saját, tipikus hígítója. Nagyon gyakran ezek nem kompatibilisek. Az alkid festékek hígítója a nitrocellulóz alapú festéket tejszerűvé és zseléssé változtatná.
A hígítók másik fontos jellemvonása a párolgásuk mértéke. Egy olyan festékrétegnél, amely túl gyorsan szárad, nincs elég idő arra, hogy sima, egyenletes réteggé terüljön szét. Ha túl lassan szárad, a függőleges részeknél megfolyhat, és sok port is felvesz.
A fenti ábra a hígítókban használt oldószereket és azok viszonylagos párolgási mértékét tartalmazza. (A megfelelő oldószerek kombinálásával majdnem minden elvárt párolgási mértéket ki lehet dolgozni.)