A tetők részei, tetőformák (fedélidomok)
A tetőszerkezetek részletesebb tárgyalása előtt elengedhetetlen a tetők részeinek és a tetővel kapcsolatos megnevezéseknek az ismerete. Ezeket az 1.1. ábrán foglaltuk össze. A tető az épület tömegét meghatározó formaképző elem. Formai szempontból a lapostetők egyszerűen megadhatók, hiszen (közel) vízszintes tetősíkok alkotják. A magastetők formái (fedélidomai) azonban többfélék lehetnek (1.2. ábra).
1.1. ábra. Tetőkkel kapcsolatos megnevezések
1. a vízelvezetés iránya; 2. eresz (párkány) 3. oromfal; 4. tűzfal; 5. macskarámpa;
6. tetősík; 7. élgerinc; 8. konty csúcs; 9. gerinc; 10. vápa;
11. kémény; 12. kéményszegély; 13. antenna-kivezetés; 14. tetősíkú ablak; 15. tetőkibúvó
1.2. ábra. Fedélidomok (tetőformák) típusai
a) sátortető; b) nyeregtető; c) félnyeregtető; d) kontytető; e) csonka kontytető; f) oromzatos kontytető; g) manzárdtető; h) toronytető; i) kúptető; j) kupolatető
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A legelterjedtebb alapvető tetőformák:
- sátortető;
- nyeregtető;
- félnyeregtető;
- kontyolt tető (kontytető);
- manzárdtető;
- toronytető;
- kúptető;
- kupolatető.
A sátortető egy tetőcsúcsba összefutó, négy (vagy öt) háromszög alakú tetősíkkal határolt tető. Általában négyszög (vagy sokszög) alakú alaprajz fölé épített tetőidom.
A nyeregtető az egyik legegyszerűbb és legrégibb tetőidom. Két azonos, vagy eltérő hajlásszögű tetősíkkal határolt tető, melynek végeit oromfalak zárják le. Általában téglalap alakú alaprajz fölé építik.
A félnyeregtető a gerincvonal mentén megfelezett nyeregtetőnek tekinthető. Egyetlen tetősíkkal és egy tűzfallal, a végein oromfalakkal határolt tető.
A kontyolt tető (kontytető) olyan nyeregtető, melynek oromfal felőli végeit háromszög alakú tetősíkokkal zárják le. Csonka kontytető esetén a kontyolt tetőrész nem teljes tetőmagasságú, a háromszög alakú lezáró tetősíkok ereszvonala magasabban van, alatta oromfal határolja a tetőt. Oromzatos kontytető esetén a kontyolt tetőrész a tetőgerinc alatt kis oromfalakhoz kapcsolódik.
A manzárdtető tört felületű tetősíkokkal határolt nyereg-, illetve kontytető. Régebben alkalmazták tetőtér-beépítések esetén a hatékonyabb helykihasználás miatt.
A toronytető nagy magasságú sátortető. A tető magassága a szélességi méretnek legalább a 2-3-szorosa.
A kúptető kör alaprajzú sátortető.
A kupolatető kör vagy sokszög alaprajzú, íves felületű sátortető.
A felsorolt fedélidom-típusok jellemzően egyszerű geometriájú alaprajzokra illeszkedhetnek. A gyakorlatban leginkább előforduló, összetettebb geometriájú alaprajzokra azonban összetett tetőformák illeszthetők (1.3. ábra).
1.3. ábra. Összetett tetőforma
Ezek az alapvető fedélidomok együttes alkalmazásaként is származtathatók (pl. több egymásba épített nyeregtető áthatásaként). A tetőidom összetettségét elsősorban az alaprajz geometriája határozza meg. Az adott alaprajzra illeszthető összetett tetőformák szerkesztéssel határozhatók meg.