Magastetők felépítése
A magastetők már az építő tevékenység kezdetén kialakult és azóta is a leggyakrabban alkalmazott épületet lezáró (lefedő), összetett épületszerkezetek. A hagyományos magastetők alapvetően két fő részből állnak: a fedélszerkezetből és a tetőfedésből (1.8. ábra).
1.8. ábra. Magastető szerkezeti felépítése
Fedélszerkezet
A fedélszerkezetek anyaga lehet fenyőfa, fém és vasbeton. Ezek közül a legrégebbiek és még napjainkban is a legelterjedtebbek a fa anyagú fedélszerkezetek.
Tetőfedés
A magastetők alapvető formáival, geometriájával (a fedélidomokkal) a fejezet elején már megismerkedhettünk. A továbbiakban látni fogjuk, hogy a formai megjelenésen túl – ami egy külső szemlélő számára a legszembeötlőbb, – számtalan típusa létezik a magastetőknek.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A magastetők kialakítását egészében és szerkezeti részleteiben is számos szempont és tényező befolyásolja. Ilyen a lefedendő épület alaprajzi elrendezése, mérete, tömege, a teherhordó (alátámasztó) szerkezetek elhelyezkedése, a kívánt építészeti hatás, az esztétikai igények, az épület környezete, az anyagválasztás, a vonatokozó előírások és követelmények (balesetvédelem, gazdaságosság) stb. Ezen szempontok között nem adható meg egyértelműen egy hierarchia (nem rendelhetők egymás alá), mivel minden épület és minden magastető kialakítása egyedi feladatnak tekinthető, ahol más-más szempontok kerülhetnek előtérbe.
A magastetők (szerkezeti) kialakítását mégis alapvetően meghatározó tényező a tető által lehatárolt tér hasznosítottsága. Ez alapján beszélhetünk beépítetlen tetőtérről (másképp: padlástérről), valamint állandó emberi tartózkodásra szolgáló beépített tetőtérről.
Beépítetlen tetőtér
Beépítetlen tetőtér (padlástér) esetén (ilyen látható az 1.8. ábrán is) a tetőszerkezet kialakítása egyszerűbb, mint a tetőtér beépítésnél, mivel nem kell figyelembe venni az állandó emberi tartózkodás feltételeit biztosító kötöttségeket. Ez elsősorban a hajlásszög-tartomány és a fedélszerkezet szabadabb megválasztását teszi lehetővé.
A fedélszerkezet és a tetőfedés részletesebb ismerete nélkül is megfogalmazható néhány – beépítetlen tetőtér esetén alkalmazott – szerkezetalakítási jellemző. A zárófödém (padlásfödém) alatti lakótér hővédelmét a födém felső síkjára helyezett hőszigetelő réteg biztosítja, az ide vonatkozó hőtechnikai számítások alapján meghatározott vastagságban. A további rétegeket (ha vannak) az adott igényeknek és követelményeknek megfelelően kell felépíteni.
Zárófödém padozata
A beépítetlen magastetőket rendszerint kéthéjú tetőként alakítják ki, mivel a zárófödémen lévő hőszigetelő- és egyéb rétegek nedvesség elleni védelme csak így biztosított. Alapvető követelmény a padlástér megfelelő szellőztetésének biztosítása. A tetőfedést ezért úgy kell kialakítani, hogy mind a padlástérbe, mind a két héj közötti légrétegbe létrejöhessen légáramlás. (Alsó levegőbeömlő és felső kiömlő nyílásokat kell kialakítani úgy, hogy a tető vízhatlansága megmaradjon.)