Dűltszékes fedélszék
A dűltszékes fedélszékek szintén a szelemenes fedélszerkezetek csoportjába tartoztak. 10-12 m épületszélesség esetén készíthetők. Szerkezeti felépítésük hasonló a kétállószékes szerkezethez, azzal a lényeges különbséggel, hogy a kétoldali középszelemeneket főszaruállásonként két ferde helyzetű székoszlop (dűltszék) támasztja alá.
A dűlt-szék alsó támaszkodási pontja így közelebb esik a külső oldali teherhordó szerkezetekhez (főfalhoz, koszorúhoz), így jóval koncentráltabb a teherátadás (1.38. ábra). Ez hagyományos (kötőgerendás) fedélszerkezeteknél azzal az előnnyel járt, hogy jelentősen mérséklődött a kötőgerenda hajlító igénybevétele és alakváltozása.
1.38. ábra. Dűltszékes fedélszerkezet
a) normál középszelemennel; b) dőlt középszelemennel
Dűltszékes fedélszerkezetek hátránya
A dűltszékes fedélszerkezetek hátránya a kétállószékes fedélszékekhez képest, hogy kisebb a szerkezet térbeli merevsége, valamint a dűltszék helyzetéből adódóan nehezen kialakítható, bonyolultabb elemkapcsolatok jellemzik. Ez utóbbi főleg a legösszetettebb részletnél, a középszelemen és állószék kapcsolódási csomópontjánál figyelhető meg. Dűltszékes fedélszékeknél régen előfordult, hogy a középszelemen a dűltszékre merőlegesen, dőlt helyzetben lett beépítve (dűlt szelemen).
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Manapság a közvetlenül födémre épített fedélszerkezeteknél a dűltszékes szerkezeti kialakítás a korábban ismertetett módon történhet. A dűltszékek lehorgonyzott papucsfákon keresztül továbbítják terheiket a födémszerkezet felé.
Dűltszékes fedélszerkezetek napjainkban
Napjainkban dűltszékes fedélszékeket nem (vagy csak ritkán) építenek. A fent említett hátrányok mellett ennek az is az oka, hogy mai alkalmazásuk lényegében semmilyen előnnyel nem jár. A régebben a kötőgerendás fedélszerkezeteknél jelentkező előnyük ma már nem érvényesíthető.
A mai építési gyakorlatban alkalmazott födémek többsége minden nehézség nélkül képes továbbítani a székoszlopok (papucsfákon keresztül közvetített) koncentrált terheit, így nincs értelme dűltszékes szerkezetet alkalmazni. Ilyen épületszélesség esetén az egyszerűbben kialakítható állószékes fedélszékek épülnek.