Ereszképzések fedélszerkezet kiváltása
Az eresz lényegében a tető alsó szegélye. E vonal (szegély) mentén távozik a tetőfelületről lefolyó csapadék.
Természetesen az eresz csak a tetőfedéssel, a borítással és egyéb kapcsolódó elemekkel (pl. ereszcsatornával) együttesen képez rendeltetésszerűen működő, teljes értékű szerkezetet. Ezért az ereszképzésekkel a tetőfedések ismertetése után foglalkozunk részletesen. A különböző fedési típusok ismeretében mutatjuk majd be a különböző szerkezeti megoldásokat. Az alábbiakban a fedélszerkezeti szempontból különböző ereszképzéseket tárgyaljuk.
Az eresz kialakítását alapvetően meghatározza:
- a fedélszerkezet típusa, szerkezeti rendszere;
- a födém és a koszorú kialakítása;
- a tető hajlásszöge;
- a fedélszék és a födém viszonya;
- az esztétikai igények.
Gerendavéges ereszkialakítás
Régen a kötőgerendás fedélszerkezeteknél a gerendavéges ereszkialakítás volt a jellemző (1.62. ábra). Ennél a megoldásnál a kötőgerendák (amelyek egyben a födémgerendák is lehettek) gerendavégei általában 30-50 cm-rel a fal külső síkja elé értek. A kiülő gerendavég felső részéhez kapcsolódott a vízcsendesítő. A gerendaközöket magasított előfalazattal töltötték ki. A gerendavégeket általában deszkaborítással rejtették el.
1.62. ábra. Gerendavéges ereszkialakítás
- Esőcsatorna – Hol folyik el a csapadékvíz?
- Csöpög az eresz? Így javítsuk meg!
- Ereszcsatorna szigetelésének lépései
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csüngő szarufavéges ereszkialakítás
Napjainkban a közvetlenül födémre vagy térdfalra épített fedélszerkezeteknél legáltalánosabb és legelterjedtebb a csüngő szarufavéges ereszkialakítás (1.63. ábra). Itt a szarufavégek a talpszelemenen túlnyúlva, általában 40-70 cm-rel a fal külső síkja elé érnek. Az ereszkiülés mértéke elsősorban a tetőhajlásszögtől és az egyedi igényektől függ (általánosan megfigyelhető, hogy minél kisebb a tetőhajlásszög, annál nagyobb az ereszkiülés).
1.63. ábra. Csüngő szarufavéges ereszkialakítás
Megjegyzendő azonban, hogy a nagyobb ereszkiülés jobban védi a homlokzatot. A csüngő szarufavéges ereszképzések készülhetnek felső deszkaborítással (látszó szarufavéges), alsó deszkaborítással, illetve alsó vízszintes deszkaborítású, ún. „dobozos” kialakítással.
Régen a kötőgerendás fedélszékeknél is készült csüngő szarufavéges eresz. Ebben az esetben a kötőgerendák végei nem értek túl a fal külső síkján (az előfalazat belső síkjáig értek). A gerendavégek felső részén talpszelement helyeztek el, erre támaszkodtak a szarufák.
Párkánnyal egybeépített vasbeton koszorúk esetén a szarufák (és ha van, a vízcsendesítő) végei közvetlenül a párkány felső síkjához kapcsolódnak (1.64. ábra). A vasbeton szerkezetet és a faelemeket szigetelőlemez választja el egymástól. (Régi épületek falazott vagy kőpárkányainál is hasonló ereszképzés figyelhető meg.) Ilyen esetekben az eresz alatti falszerkezet védelmét nem közvetlenül a fedélszerkezet, hanem a párkányzat biztosítja.
1.64. Vb. párkányhoz kapcsolódó szarufavéges ereszkialakítás
Egyes esetekben előfordulhat, hogy az átlagosnál nagyobb ereszkiülésre van szükség (pl. kisebb teraszoknál, előlépcsőknél, az épület körüli járda védelmében stb.).
1.65. ábra. Nagykiülésű ereszképzések alátámasztási módjai
a) falba befogott; b) kőkonzolra támaszkodó; c)vízszintes pallóhoz kapcsolt; d) vízsz. gerendához kapcsolt; e) függőleges pallóhoz kapcsolt; f) kétoldali függesztetett fogópárral kapcsolt
Csüngő szarufavéges ereszképzéseknél alátámasztás nélkül az ereszkiülés mértéke legfeljebb 1,00 m lehet. Ennél nagyobb ereszkiülés esetén a szarufavégeket minden esetben alá kell támasztani. Ez többféle módon történhet. Leggyakrabban szaruállásonkénti alátámasztást alkalmaznak, vagyis minden egyes csüngő szarufavéget külön ferde támaszokkal gyámolítanak. A ferde támaszok a külső fal felé továbbítják a terheket.
Az ilyen alátámasztások kialakítása a támaszok és a falszerkezet kapcsolódásától függően többféle lehet:
- falba befogott;
- befogott kőkonzollal gyámolított;
- vízszintes pallóhoz, gerendához kapcsolt;
- függőleges pallóhoz kapcsolt;
- kétoldali függesztőelemhez kapcsolt.
Nagyméretű ereszkiülések szelemenekkel is gyámolíthatók. Ilyen esetben a csüngő szarufavégek az ereszvonallal párhuzamos vízszintes szelemenre támaszkodnak. Az állószékes fedélszerkezetek fő- és mellékszaruállásos rendszeréhez hasonlóan a szelement 3-4 szaruállásonként ferde támaszokkal gyámolítják, a kedvezőbb teherelosztást és a szerkezet merevségét pedig kétoldali könyökfák biztosítják (1.66. ábra).
1.66. ábra. Szelemennel gyámolított, nagy kiülésű eresz
Ezzel a megoldással legfeljebb 2,00 m-es kiülésű eresz képezhető. Ennél nagyobb (akár 4-5 m) ereszkiülések kialakítására elsősorban ipari, illetve raktárépületeknél lehet szükség.